Zeiss Jenoptem 7x50 / 10x50 ?

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Bako123
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07.1.2018, 19:43

Zeiss Jenoptem 7x50 / 10x50 ?

Příspěvek od Bako123 »

Zdravím všetkých,

budem mať 35 rokov, vlastním ďalekohľad Zeiss Jenoptem 7x50 a uvažujem o kúpe druhého Zeissu Jen. 10x50. Moja otázka je, či je v tom veľký rozdiel, myslím v tom zväčšení, hlavne či to ešte udržím v ruke bez podpory/statívu. Ďalej možno aj do budúcnosti ho asi využijem lepšie kvôli veku. Aké máte skúsenosti so zväčšením 10x u tohto modelu? Je kvalita týchto dvoch modelov skoro rovnaká aj za šera? Udržím to v ruke?
Ďakujem za všetky cenné rady.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zeiss Jenoptem 7x50 / 10x50 ?

Příspěvek od dalas »

Pokud nemáš Parkinsona, tak 10 se dá udržet. Já používám Dekarem 10x50 a opření potřebuji jen na čtení statických detailů na větší vzdálenost. Pokud pozoruješ něco v pohybu, je zase motorika ruky jiná a toto zvětšení nedělá problém. Je tam ale určitá část subjektivity.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Radek Gahura

Re: Zeiss Jenoptem 7x50 / 10x50 ?

Příspěvek od Radek Gahura »

Bako123 píše:Zdravím všetkých,

budem mať 35 rokov, vlastním ďalekohľad Zeiss Jenoptem 7x50 a uvažujem o kúpe druhého Zeissu Jen. 10x50. Moja otázka je, či je v tom veľký rozdiel, myslím v tom zväčšení, hlavne či to ešte udržím v ruke bez podpory/statívu. Ďalej možno aj do budúcnosti ho asi využijem lepšie kvôli veku. Aké máte skúsenosti so zväčšením 10x u tohto modelu? Je kvalita týchto dvoch modelov skoro rovnaká aj za šera? Udržím to v ruke?
Ďakujem za všetky cenné rady.
Zdravím,
starý Zeiss 10x50 se dá bez větších potíží dobře v ruce udržet, toho bych se nebál. A rozdíl mezi 7x50 a 10x50 je samozřejmě výrazný.
Teď jde ale o to, který máte na mysli.
Pokud Dekarem 10x50, tam je potřeba počítat s tím, že je trochu náročnější na oči. Má sice obrovské zorné pole (128m), ale jeho okraje jsou výrazněji zkreslené. Nezřídka se mně u tohoto dalekohledu stávalo, že byla lehce prohnutá i rovina ostrosti obrazu. JInak je to slušný dalekohled, s dobrou světelností v šeru.
Pokud máte na mysli Jenoptem 10x50, ten netrpí výše uvedenými drobnějšími neduhy, podle mého názoru má i sklo s vyšším rozlišením. Je to mimořádně dobrý dalekohled, který snese srovnání i s dobrými dalekohledy dnešní doby. S pozdravem R.G.
pavlikp81
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 06.9.2018, 11:41

Re: Zeiss Jenoptem 7x50 / 10x50 ?

Příspěvek od pavlikp81 »

Dobrý den
Chtěl bych se zeptat pořídil jsem si dalekohled zeiss 10×50 jenoptem používá někdo z Vás přídavné gumové očnice? Pokud ano kde by se krom ebaye daly sehnat Děkuji Pavel
Radek Gahura

Re: Zeiss Jenoptem 7x50 / 10x50 ?

Příspěvek od Radek Gahura »

pavlikp81 píše:Dobrý den
Chtěl bych se zeptat pořídil jsem si dalekohled zeiss 10×50 jenoptem používá někdo z Vás přídavné gumové očnice? Pokud ano kde by se krom ebaye daly sehnat Děkuji Pavel
Zdravím, já mám a používám Steinerovské očnice. Bylo potřeba je ale upravit, vyříznout z nich plastový prstenec. Přehazuju je na různé dalekohledy, je to velmi dobrá věc, perfektně odstíní boční rušivé světlo. Nejlépe pasují na dalekohledy, které mají "rovné" očnice, tedy bez nějakých reliéfů. Ze starých dalekohledů pasovaly dobře na Meopty, na Zeissy s výjimkou Binoctaru 7x50 moc dobře ne kvůlim těm reliéfům, na staré Rusáky to samé. R.G.
Odpovědět