Pozorovací monokuláry

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Koblížek »

Tak jsem si taky pořídil Meoptu 25x70 :) dal jsem prostě na radu zkušenějších a zatím úplně super, paldu obeznám na 200m, což i s kvalitním Zeisems s 12kovým zvětšením, nebylo vždy jisté, ale ted je to fakt super.do pološera se dá koukat v pohodě..nejlepší na tom je, že u nás se srnčí na 200m už nebojí, ja ho obeznám a pro příště si tam můžu dát přenosný žebřík a lovit :lol: ..n
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Petr1970 »

tak já pořídil 20-60x70 konuspot ... chtěl jsem něco obyč, 100mm jsem nakonec nevzal..
zatím subjektivně super, uvidíme o víkendu v lese..
v poledne na 1,2 km tovární komín viděny spáry a kabely k anténám
večer v 7.30 podmračeno, 400 metrů komín oloupaný nátěr na cihlách
večer v 8.00 viděny barvy, jen cihly, skvrny v nátěru už ne..
(večer sem zatím neměl nic jinýho na koukání, když vynechám baráky sousedů kde sem počítal krajky v záclonách:-)

stativ samozřejmě o ničem, už je objednán slušnej:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
radekbartik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: pát 14.9.2007, 6:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od radekbartik »

Uvažuju o pořízení spektivu meopta TGA75 a rozhoduji se mezi dvěma zvětšeními, buď pevné 30x a nebo variabilní 20-60x. Má někdo praktické zkušenosti, nejsem si totiž jistý jestli se zvětšení 60x při běžné myslivosti a šoulačče(zásadně bez stativu) dá vůbec využít... ještě poznámka – primárně by spektiv měl sloužit k obeznávání zvěře, díky za postřehy
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Kodiak1 »

Bez stativu je už zvětšení 20x až až, je problém to udržet delší dobu. Takže já bych Ti doporučil variabilní 20-60x okulár. Stejně nakonec zjistíš, že když se chceš podívat třeba na říji, tak se Ti vyplatí si nějaký ten lehký stativ koupit. A když už ho budeš mít, tak proč se nokuknout dál :wink: .
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Petr1970 »

neudržíš ani náhodou.. můžes si pomoc třeba větví-stromem..

mám ted 20-60x70 a v ruce pořádně ani na 20x... možná nějaká "střelecká hůl" nebo tzv. monopod - jen tyčka ..
ale potom když se chceš dívat a zaostřovat, stativ musí bejt..

bacha na malý-lehký-skladný - protože se to bude chvět i při sebemenším větru nebo dotyku

další věc - stativy mají vysouvací nohy a samotná hlava je ještě na posuvné tyči (kdy se to nechá zvednout) - čím je tyč výše, tím víc nahov.... protože se to chvěje a hejbe vahou toho dalekohledu

suma sumárum - už sem to v lese párkrát měl, ale když sem se chtěl dívat "za pochodu" tak je to na 2 minuty min - odzipovat 2 pouzdra - stativ a monokulár, stativ rozložit, nacvaknout a začít štelovat..

jestli stativ nechceš, tak někde vyzkoušet tu "hůl-monopod" - ale to bude asi tak všechno
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Petr Vysok »

Bez stativu s oporou o hrazení posedu/okénko kazatelny je ještě použitelné zvětšení 40x. Pokud stativ, tak opravdu pevný a s takovou výškou, aby se vestoje dal použít bez vyšroubování středové "tyče" jak píše Petr1970. Ale i bez stativu už si připadám jako rybář-kaprař - kulovnice, binokulár, dálkoměr, monokulár, foťák... Teď už nosím monokulár spíš před "ostrým" lovem abych poznal co se kde v honitbě pohybuje, potom na blízko monokulár nebo pouškohled 30x. Nebo si zvěř nafotím (30x optický zoom se stabilizátorem) a doma na velké obrazovce teprve luštím, co to je za kus.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Petr1970 »

no když to shrnu co sem o víkendu měl

1) flinta a pár nábojů - na pažbě
2) stativ - 2 kg v pouzdře
3) monokulár - 1,5 kg v pouzdře
4) dalekohle da krku na rychlý obhlídnutí "co kde je"
5) foták
6) batoh na věci - papíry, trochu hadrů (rukavice) propriety typu plomba, pytel....

vůbec si nepřipadám jak debyl:-) musím to nějak zredukovat - a to nereším že díky monokuláru až seženu kroužek bych mohl začít tahat zrcadlovku a mohly by z toho být nějaký slušnější fotky(v rámci ""..) na velkou dálku

takže asi vyhodím flintu, stejně nic nechodí co by se nechalo střelit:-) a začnu to brát jako čumil:-)

ještě chci vyhodit ten normální dalekohled na krk (poctivý železo a sklo) a pořídit malej monokulár, asi Vortex 10x36, na přehled rychlej - koukal jsem s ním a pěknej ....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Mohl bych poprosit nějakého uživatele pozorovacích monokulárů o doporučení dobrého stabilního stativu?
Radek01
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: stř 31.12.2014, 8:26
Bydliště: moravská brána

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Radek01 »

Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Choochoo007 »

Ze by Meopta preci jen delala pro toho Zeisse :wink:
Obrázek
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od pufr »

Mirne zarazejici je, ze by v Meopte ci u Zeisse nevedeli, jak se pise "Czech Republic" :?

Ale mas pravdu, ze kdyz jsem se optal Googla, tak treba na birdforum.net tvrdi, ze pri dovozu do US jsou/byly na tomto monokularu prelepky "Made in Czech Republic", coz vysvetluji striktnim pozadavkem US predpisu uvadet zemi, kde vznikla prevazna cast hodnoty vyrobku.
___MadeinCZ_2007_0727sandhillcranes0030.JPG
___MadeinCZ_2007_0727sandhillcranes0030.JPG (110.03 KiB) Zobrazeno 8761 x
Stejne pristroje uvadene na vice benevolentni evropsky trh jsou pry oznacene "Made by Carl Zeiss"
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Choochoo007 »

Take me ta republika zarazila, ale narazil jsem na to na nejakem Spanelskem bazaru. Tak jsem si rikal, jojo Spanele, budme radi ze nas nehodili az do Czeczenske republiky :lol:
Nedavno jsem take slysel, pri obecene diskuzi o optikach, ze pro nejake spickove Zeisse, lze pouzit cocky z Meopty. To me trochu udivilo, protoze si rikam, ze kazdy vyrobce musi preci mit tu svou optickou soustavu delanou jako original. Jedine co me napadlo, bylo ze to proste pro ne delaji. Uz se dlouho proslycha, ze Meopta dodava ruzne dalsim znackam, takze buhvi jak to vsechno je :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od pufr »

V klasické konstrukci je objektiv i okulár zkorigovaný samostatně, ale kdoví, jak se to dnes dělá.
Jinak snad právě na tom "ptáčnickém" fóru řeší, který okulár je možné na který "spektiv" použít.
Vytváření vlastních "firemních" rozhraní je nešvar - jako třeba Sauer s tou novou lištou pro zaměřovač - a odstraní ho jen tlak zákazníků :?
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Choochoo007 »

Asi jsem se spatne vyjadril a asi i tema neni spravne. Tomu u pozorovaku rozumim, ale myslel jsem to tak ze do puskohledu Zeiss se daji sehnat cocky od Meopty, coz mi prijde divne. To si moc nedokazu predstavit ze by treba z puskohledu Meopty bylo neco opticky stejneho jak u Zeisse. To si dokazu vysvetlit jen tak, ze se to primo jen pro Zeiss v Meopte dela.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od figi »

To že Meopta dělá komplet monokuláry ZEISS jsme tu psali asi před deseti lety, to je známá věc. Meopta brousí/brousila čočoky pro značku SWAROVSKI, proč by tedy nedělala i pro ZEISS.
Mimochodem monokuláry Meopta jsou opticky lepší, než ty v Meoptě vyráběné se značkou Zeiss(ověřeno v problematických podmínkách). A s Meoptou jsem viděl zásahy na velké vzdálenosti, kdy majitelé monokulárů SWAROVSKI nebyli schopni zásahy vidět. Ale možná se jen neuměli dívat, na druhou stranu to byli zkušení střelci.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět