Dálkoměry

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Dialkomery

Příspěvek od tibi1 »

ak to nekomu pomoze pri vybere tak neco pridam i ja (skopirovany prispevok s PID).....mam Leicu 1200 predposledny model, ten hranaty....posledny model je mensi a lahsi mozno i o polovicu ale ma iny tvar nieco na sposob leupolda ktore uz maju aj prepocet uhlov (super vec)...mne osobne tvarom vyhovuje ten starsi model co mam pretoze ho mozem polozit na spadly strom alebo opret o kmen ked potrebujem merat na 300m a viac....srnca od 300m uz volnou rukou je problem namerat....pocas dna je to vyborny nudzovy pozorovak...so stmievanim je to horsie ale ak rozoznas ciel nameras este spolahlivejsie ako za ranneho oparu...ked som sa rozhodoval medzi swarovakom a leicou (zeiss este nebol na svete) rozhodnutie pre leicu bolo v tom ze podla mna mera "okamzite" swarovakovi to akoby trvalo nejaku tu sekundu i dve viac leica pri novej baterii scanuje i do kilomera v stotinach sekundy aj pocas jazdy autom ....dalsia vec....leica ma podla mna (moj subjekt. nazor) jemnejsi meraci stvorec ako hruby kruzok swarovaka.....to boli asi dve veci co u mna osobne rozhodli...swaro znacku inak nezatracujem sam mam optiku 6-24x50 a vidim diry v terci po 308W aj na 4OOm pricom mozem strielat za takeho sera na 10X zvacseni do 15Om kde som s meoptou 7X50 si uz ani neprdol. Este jedna vec..niektorym dialkomerom robi problem vietor ..leice absolutne nie...to skor akysi ten poludnajsi letny smog na poliach od tych 6OOm....ale ak je vzduch ciry jak napr. v zime tak meras kludne na maximum.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Dialkomery

Příspěvek od Choochoo007 »

Nikon 800S:
-na cca 200m zmeri 3draty vedeni vysokeho napeti, ktere je pod uhlem tesne u sebe.
-srnci na 400m bych rekl bez problemu. lisku jsem zatim nemel moznost. zajic na strnisti cca 280m(nepisu zmeren, pac jestli to byl zajic sam nebo s okolnim terenem nikdo nevi).
-ma funkci scan po dobu asi 12s, po cca 0,5sekundách meni merenou vzdalenost.
-rychlost mereni 0,5s po zmacknuti, takze se vzdalenost jevi temer okamzite na displeji
-vodotesny
-viditelnost za sera 6x21 nic moc, takze rano a k veceru. Na snehu jsem nemel moznost.
-za ty penize jsem spokojen
Naposledy upravil(a) Choochoo007 dne stř 26.3.2014, 10:01, celkem upraveno 1 x.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Re: Dialkomery

Příspěvek od OndraH »

Ahoj nemá již někdo zkušenost s dálkoměrem zeiss 8x26 s balistickým programem a za ty peníze nevypadá úplně špatně.
Děkuji
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Dialkomery

Příspěvek od medo »

Ondra ten model čo píšeš má moj kamarat skušali sme ho za slnečného počasia samostane stojaci strom som zameral cca na 1300m , je to rýchle . Ja rozmýšĺam o kúpe binokuláru , budem nosiť jednu univerzálnu optiku do úvahy pripadá leica 8x42 alebo zeiss 8x45 RF , ten zeiss sa mi pozdáva najviac ale musím trochu pošetriť , máte ho niekto ???
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Dialkomery

Příspěvek od Abr »

medo píše:Ondra ten model čo píšeš má moj kamarat skušali sme ho za slnečného počasia samostane stojaci strom som zameral cca na 1300m , je to rýchle . Ja rozmýšĺam o kúpe binokuláru , budem nosiť jednu univerzálnu optiku do úvahy pripadá leica 8x42 alebo zeiss 8x45 RF , ten zeiss sa mi pozdáva najviac ale musím trochu pošetriť , máte ho niekto ???
Jestli chceš opravdu to nejnej, volba je jistá. 8x45 zeiss. Měl jsem oba dva zmiňované v ruce a zkoušel jsem je, za stejných podmínek. Také je mezi nimi finanční rozdíl :D Půjčené byly od jednoho prodejce v čr, prosím nebudu jmenovat. Ba dokonce zeiss mono.. Jsem trochu extrémista na váhu, kterou sebou musím tahat, tak jsem šel do swarovski mono, má několik výhod a několik mínusů o proti zeiss. Swarovski má super sklo, scan, je plněn dusíkem, objektiv 30mm, dá se nosit na krku místo dalekohledu, je s nim vidět za šera a hlavně se mi líbylo, že má krytku okuláru (z důvodu upatlání ve sněhu v noci atd). Zeiss mono není plněn dusíkem ani jiným plynem, nemá takový objektiv a tak velký rozsah, ale myslím, že hodně mooooc dostačující. Má navíc bal.program který nepotřebuji, ten já mám v tel., ale stejně základ je si svůj náboj ověřit a znát duši svojí zbraně. Další co jsem zapoměl napsat o swarovski, jeho nevýhoda je, že ten záměrný kruh je dost velký a je trochu pomalejší o proti zeiss a leica. Mám na tuto věc takový fígl, nejpřesnější měření mám při režimu scan, když měřím nejdříve těsné okolí a pak přesunu obrazec na zvěř a vystředím do kruhu :wink: (to nemusíš na vzdálenos do 300) Závěr asi je, že každému vyhovuje neco jiného a každý z těchto tří velice dobrých značek dostupných na civilním trhu má něco lepší a něco horší. Hlavně prosím néééé Leupold IV :!:
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Dialkomery

Příspěvek od medo »

Vďaka Lovcovi :D mám zeiss 8x45 RF včera som ho testoval a naozaj je to špičkové sklo nameral som najviac cca 1200 m. Toto sklo naozaj odporúčam .
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Dialkomery

Příspěvek od medo »

Konečne som mal čas trochu otestovať Zeiss 8x45 RF zajaca som v pohode nameral na 400 m , za silného slnečného svitu cca o 19.OO hod. bola maximálna vzdialenosť merania z volnej ruky cca 800 m kríky , stromy akonáhle zapadlo slno a mierne sa začalo šeriť , mierne sa ochladilo tak v pohode som z toho istého miesta nameral diviačicu na 850 m , kríky a stromy na 1200-1400 m , domy niečo mierne cez 1500 m to už bolo maximum .
Podľa mňa silné slnko a vysoká teplota znižuje dosah prístroja .
Normálne som ostal prekvapený keď som si pozrel túto linku :shock:
http://www.shootingshop.estranky.sk/cla ... -arc-10x42
Podĺa mňa má ten buschnell jednoznačne vačší dosah ako zeiss , zase na druhej strane buschnell a zeiss kvalitou skla porovnávať nemožno ale cena je polovičná .
Uživatelský avatar
dušan
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 15.7.2010, 15:42

Re: Dialkomery

Příspěvek od dušan »

Dobrý den,tak jsem si udělal radost a koupil si zeiss victory 8/26T*PRF.Měření do 1200m,nejdále jsem to zkoušel na 950m,po zmaáčknutí a puštění tlačítka se objeví ve středu pole naměřená vzdálenost.Po podržení tlačítkavíc jak 3 vteřiny se model RFpřepne do režimu SCANpro nepřetržité měření vzdáleností malých nebo pohybujících se cílů.Dálkoměr má dvě tlačítka,jedno na měření dálky,druhémá tři funkce 1,aktivace a deaktivace BIS,2 je možné vybrat balistický program,který odpovídá balistickým datům vaší munice,3 je možné zvolitzobrazení naměřených a odvozených hodnot v yardech a palcích nebo v metrech a centimetrech.BIS Jakmile je vzdálenost změřena,je okamžitě známa správná hodnota výškové korekce dráhy střely.díky integrovanému elektronickému balistickému kalkulátoru nemusí lovec odhadovat jak moc má nebo nemá mířit nad nebo pod cíl.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Dialkomery

Příspěvek od zispo »

Prosím dušana jaké jsou tam vloženy balistické tabulky a pro jakou munici. Uvažuji o koupi zeissa. Děkuji.
Uživatelský avatar
dušan
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 15.7.2010, 15:42

Re: Dialkomery

Příspěvek od dušan »

to.zispo,já měl ban tak se ozývám jak to šlo,má to 6 bal křivek podle munice v tom návodu je to napsáno německy a to já neumím,je to škoda,že to nabízí a nedají to v češtině.
Boci
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: stř 24.12.2008, 17:53

Re: Dialkomery

Příspěvek od Boci »

Je tam napevno nastavenejch 6 balistickejch křivek a ty si navoliš tu která nejvíc odpovídá tvoji ráži.
Uživatelský avatar
Miloš Bukoven
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: ned 22.4.2007, 0:48
Bydliště: Levice

Re: Dialkomery

Příspěvek od Miloš Bukoven »

Zdravím priatelia, na ebay sa mi podarilo vydražiť novú Leicu LRF 900 scan. Prvé skúsenosti s ňou zatiaľ super, čistý obraz, pomerne rýchle meranie, podľa údajov výrobcu by mala merať do 900 yard = 823 m, mne sa doma z balkóna podarilo opakovane cez deň a tak isto aj v noci zamerať továrenský komín na vzdialenosť 911 m, kontroloval som to aj podľa google maps a sedí to - takže super. Chcem sa opýtať užívateľov, čo majú dlhšie tento model, hlavne Figiho - Leica by mala mať automatickú reguláciu intenzity osvetlenia displaya a zámerného obrazca. Minule som ju skúšal večer a v noci vonku, no nezdá sa mi, že by bolo v tme osvetlenie zámerného obrazca a zobrazená hodnota nejaká slabšia, ako cez deň. Trochu ma to večer ruší, lebo to trochu oslňuje a meraný objekt je horšie viditeľný. V manuály o tej automatickej regulácii jasu výrobca nič nepíše, ani na jeho web-stránkach. Dočítal som sa o tom len tu niekde na fóre. Tak má to mať automatickú reguláciu jasu podľa vonkajších svetelných podmienok, alebo nie? :roll:
BRNO 502.10 kal.30.06/12+Meostar R1r 3-12x56RD
CZ 550 Lux kal.30.06+Kahles CSX 3-12x56
CZ 453 Lux kal.22 LR+Artemis 2000 1,5-6x42
KETTNER CHAMPIONE kal.12/12 x 70
SLAVIA 630 kal.177 (4,5 mm)+Delta Optical 4x32AO
Leica LRF 900 SCAN, Suzuki Samurai 413JX
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Dialkomery

Příspěvek od figi »

Leica automatickou regulaci má, ale každé oko reaguje trochu jinak.

Moje Leica 900 měří spolehlivě za dobrých podmínek do 990 m velké objekty. Měl jsem dálkoměrů Leica možnost srovnat více než deset, a všechny měřily naprosto přesně, jednotlivé modely se nelišily o více, než 1-2 m na vzdálenosti okolo 800 m.
Velmi důležité je naučit se s dálkoměrem správně měřit, je to o praxi, teď již používám Leicu 1200, lišku jsem nedávno opakovaně změřil na 956 m, Leica je z pohledu času měření nejrychlejší dálkoměr, přesnost měření je extrémně vysoká díky úzkému paprsku ( cca poloviční oproti Swaro a Zeiss, Nikon , Bushnell apod. ) a velmi malému záměrnému obrazci. Teď v sobotu jsem měřil právě se Swarovskim ( dálkoměr používaný Abrem ), oproti Leice tak 3x pomalejší, a obrovský záměrný obrazec, kdy jsem běžně měřil jen pozadí za malými cíli, to se mi s Leicou nestává. Tím samozřejmě nechci říci, že je Swaro horší, ale technika měření musí být trochu jiná, než s Leicou.

Dálkoměr je nutné mít dobře "přečtený", je snadné si jej otestovat z pohledu nejvyšší přesnosti měření, a také je nutné si uvědomit, že přesné měření malých cílu nelze realizovat měřením z ruky. Je snadné změřit budovu na 1000 m, ale už dosti obtížné změřit na tuto vzdálenost srnčí, či ještě menší zvěř. Ale s Leicou 900 jsem velmi úspěšně dokázal měřit třeba i krkavce na vzdálenosti přes 750 m, srnčí běžně až do 850 m, režim Scan je v tomto směru k nezaplacení.
Leica 1200 tyto vzdálenosti ještě o něco posune, ale i přesto měřit malý cíl na vzdálenosti přes 1000 m je velmi těžké, a reálné jen za velmi dobrých povětrnostních podmínek. Důležitá je "technika" jak správně a spolehlivě měřit.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Dialkomery

Příspěvek od Abr »

Naznamena, ze když ma Swara velký obrazec, ma široký paprsek :-) Ano, ma velký kruh a proto se maly měřeny předmět dá vystredit a umístit do středu kruhu, aniž by obrazec měřeny MALY předmět zakryval :-))
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Dialkomery

Příspěvek od figi »

Abr, kdysi jsem to hledal u všech dálkoměrů, někteří výrobci to ani neuvádí ( nemají se čím chlubit ), ale vím, že obvyklá hodnota u dobrých značek je cca 2 x 4 mrad, leica :
Laser beam divergence approx. 0.5 x 2.5 mrad

velikost paprsku nijak nezmenšuje přesnost dálkoměru, ale je to zdroj chyb v měření. V Ludvíkovicích s Leicou bez problémů změřím prkno, na kterém visí terče na 300 m, s jiným dálkoměrem se mi to ještě nepodařilo, všechny měřily násep v pozadí.

Paprsek Leicy je tak tenký, že i ten záměrný obrazec ( prťavý ) je proti paprsku velký, ale velmi jednoduchým testem lze naprosto přesně určit, kde paprsek měří. Tenký paprsek je pro měření málých cílů jednoznačně výhodou.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět