prosím pomoc s výberom

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
zekon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 06.9.2007, 17:55

prosím pomoc s výberom

Příspěvek od zekon »

Zdravím všetkých, chcel by som poprosť o pomoc s výberom z nasledujúcich ďalekohľadov v tejto cenovej hladine : VIXEN 8x56 WP NEW FORESTA / 349,84 € alebo Vortex Vulture HD 8x56 / 370,21 € alebo Nikon Monarch 8.5x56 DCF / 332,22 €
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od predator1 »

Já bych doporučil tyto, podle mne lepší, než Nikon

http://eshop.fomei.com/cz/kategorie/dal ... lekohledy/
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od ares »

Zdravím, k doporučení nějakého dalekohledu bych potřeboval vědět, na co bude především používán (+věk). Podle parametrů bych to však tipoval na noc.
Z uvedených bych rozhodně bral Nikon, v ceně do cca 400€ hledá těžko konkurenci.
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od popovic »

Já bych do Nikonu Monarch v žádném případě nešel. Rozostřené okraje zorného pole, menší barevná aberace a pro mě nejpodstatnější věc ta, že při delším pozorování unavuje oči. To už bych radši pár korun přišetřil a jednoznačně šel do Meopty Meostar 8x56, z druhé ruky se dá dnes koupit za cca 150000 kč. A oproti Nikonu je Meopta po všech stránkách nesrovnatelně lepší.
zekon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 06.9.2007, 17:55

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od zekon »

využitie bude univerzálne lov v podvečer + noc bude to jediný ďalekohľad, vek 40 rokov... nebudem šetriť viac na starý použitý, chcem nový a v tejto cenovej relácii, takto by to mohlo ísť dokola prišetri na Meoptu potom na Swarovski atď. tomu by nebolo nikdy koniec, strop je 370€
TIKKA T3 .308 Win. Meopta Meostar R2 2,5-15x56 RD 4K
Marocchi 03 Field 12/76
UB .308 Win. / 12 - 70
CZ 85 Combat 9 Luger
Slovenský hrubosrstý stavač
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od ares »

popovic píše:Já bych do Nikonu Monarch v žádném případě nešel. Rozostřené okraje zorného pole, menší barevná aberace a pro mě nejpodstatnější věc ta, že při delším pozorování unavuje oči..
Prošlo mi rukama nepočítaně Nikonu, 8,5x56 několik a žádný neměl rozostřené okraje, navíc chromatická aberace je u Nikonu menší než u Meopty
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od RuStaff »

Mám uvedený Nikon - optické vlastnosti super, ale mechanické vlastnosti nic moc :( , při trochu drsnějším zacházení jsem velmi rychle postupně přišel o všechny krytky, navíc jejich používání nebylo moc komfortní. Okuláry po čase samovolně zajížděly, což jsem řeším oblepením leukoplastí :?
Před tím jsem používal i Fomei (cca okolo 4tis) - rozlepily se po 3 letech čočky. V hodnocení poměr výkon cena u mě vede starej rusák 7x50, který jsem koupil z druhé ruky za 500kč před 10 lety a stále dobře slouží jako záloha - celkem bezúdržbově! :)
6,5x55SE☝️❤️ 8)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od pufr »

2RuStaff Zajížděly a jsou oblepené okuláry nebo očnice?
Pufr
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od popovic »

ares píše:
popovic píše:Já bych do Nikonu Monarch v žádném případě nešel. Rozostřené okraje zorného pole, menší barevná aberace a pro mě nejpodstatnější věc ta, že při delším pozorování unavuje oči..
Prošlo mi rukama nepočítaně Nikonu, 8,5x56 několik a žádný neměl rozostřené okraje, navíc chromatická aberace je u Nikonu menší než u Meopty
Aresi, tohle ti ale teda hodně ustřelilo :-) Vezni Nikon Monarch, vyšroubuj očnice a podívej se do krajů zorného pole. To co tam je, to je hnůj a ne něco, co by mělo odpovídat pořizovací ceně dalekohledu přes jedenáct tisíc. A co se týče barevné aberace - díval jsi se někdy s Monarchem např. v zimě na zasněžený horizont kopce, za kterým je obloha ? Tam tu aberaci uvidíš, horizont má barevný lem jako semafor...
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od ares »

Metodika kouknu a vidím je sice taky možná, ale čísla nelžou. (U mě chromatická aberace: Světlovod přes autokolimátor umístěný na výstupní pupile, měřím diference jednotlivých vlnových délek ve vzdálenosti 20cm, Ostrost apod. přes optický ray-tracing). Jmenovitě třebas u chromatické aberace: Meopta Meostar 8x56< Nikon Mon. 8,5x56, <Meopta Meostar 10X50 (podobné výsledky na http://www.allbinos.com/ či na polské ekvivalentě http://www.optyczne.pl/) Co se týče tzv. blurring tak je tomu přesně naopak: Meopta Meostar 10X50 <Nikon Mon. 8,5x56<Meopta Meostar 8x56 (podobné výsledky na výše uvedených stránkách, rozdíl Meopty 8x56 a Nikonu je v tomto ale velmi malý, Meopta 10x50 trochu zaostává). Klidně se podívej na nějaké specializované weby, sám uvidíš. 8)

To, že máš nebo jsi měl v ruce nějaký špatný kus ještě neznamená, že daný výrobek je paušálně špatný. Jak říkám, prošlo mi mnoho Nikonu pod rukou a dovolím si tvrdit, že o geometrické optice vím dosti, ikdyž to není můj hlavní obor. Navíc, jak už jsem uvedl, dostávám +- stejné výsledky jako ostatní.
Naposledy upravil(a) ares dne čtv 16.8.2012, 19:26, celkem upraveno 1 x.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od ares »

@zekon: Omlouvám se, že jsem nepsal přímo k dostazu a trochu jsme s kolegou odbočili

Vzhledem k věku=>menšímu rozměru zornice, bych navrhoval raději dalekohledy 10x50, 10x56 apod. Je tady velká pravděpodobnost, že 8x56 nebude naplno využita.
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od popovic »

ares píše:Metodika kouknu a vidím je sice taky možná, ale čísla nelžou. (U mě chromatická aberace: Světlovod přes autokolimátor umístěný na výstupní pupile, měřím diference jednotlivých vlnových délek ve vzdálenosti 20cm, Ostrost apod. přes optický ray-tracing). Jmenovitě třebas u chromatické aberace: Meopta Meostar 8x56< Nikon Mon. 8,5x56, <Meopta Meostar 10X50 (podobné výsledky na http://www.allbinos.com/ či na polské ekvivalentě http://www.optyczne.pl/) Co se týče tzv. blurring tak je tomu přesně naopak: Meopta Meostar 10X50 <Nikon Mon. 8,5x56<Meopta Meostar 8x56 (podobné výsledky na výše uvedených stránkách, rozdíl Meopty 8x56 a Nikonu je v tomto ale velmi malý, Meopta 10x50 trochu zaostává). Klidně se podívej na nějaké specializované weby, sám uvidíš. 8)

To, že máš nebo jsi měl v ruce nějaký špatný kus ještě neznamená, že daný výrobek je paušálně špatný. Jak říkám, prošlo mi mnoho Nikonu pod rukou a dovolím si tvrdit, že o optice vím dosti, ikdyž to není můj hlavní obor. Navíc, jak už jsem uvedl, dostávám +- stejné výsledky jako ostatní.
Polské testy u mě úplně ztratily váhu, vzhledem k několika úplným nesmyslům, co jsem se tam dočetl... Světlovod přes autokolimátor - tohle není moje parketa a můj styl :-) Ale zastávám názor, že dalekohled je jednoduchý optický zařízení, u kterýho člověk pozná kvalitu během párhodinovýho testu, kdy intenzivně pozoruje.
Když jsem si poprvý vypůjčil od kolegy Nikon Monarch, nestačil jsem se divit. To píšu proto, že ten dalekohled předcházela pověst v superlativech. Pokud ho někdo srovnává s Meoptou, je to u mne trouba a dál nemá smysl nic řešit. Monarch není opticky ani na úrovni Eschenbachu Trophy ASP 8x56.
To co píšeš v druhým odstavci - že jsem narazil na špatný kus - když dám za dalekohled přes jedenáct tisíc, tak už snad očekávám určitou kvalitu a taky hlavně to, že bude kus od kusu každý dalekohled stejný, ne ? Rozdílnými kusy jsou pověstné Fomeie a Bressery za čtyři tisíce...
JInak ale nic ve zlým :-)
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od ares »

Ale já jsem reagoval pouze na neostré okraje a chromatickou aberaci.. Co se týče celkového srovnání, tak vyhrává Meopta, ikdyž v jiné cenové hladině.
Opticky, co se týče aberací, je na tom Monarch velmi dobře, to mi můžete věřit. Co se týče toho polského webu, tak jejich metodika je sice trochu jednoduší,ale v zásadě správná, nemám důvod jim nevěřit. Navíc při ověřování výsledku +- sedí.

Druhá věc je ta, že jak sám píšeš, Monarch předchází superlativy.. To ostatní mají tak malé nároky nebo nepoznají špatnou optiku? To všechny recenze apod. doma i v zahraničí nemluví pravdu? Je to velká propaganda? Neřekl bych, Monarch své pověsti opravdu dostojí. Nemám ho, ani žádný jiný Nikon, nekopu za něj. Ale s klidným svědomím můžu říct, že to rozhodně není takový zmetek, tak jak ho vidíš a popisuješ.

Můžu se zeptat, jestli ho sám vlastníš nebo jsi vlastnil? nebo jsi ho měl pouze vypůjčen a párkrát jsi s ním seděl nebo pozoroval?
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od popovic »

ares píše:Ale já jsem reagoval pouze na neostré okraje a chromatickou aberaci.. Co se týče celkového srovnání, tak vyhrává Meopta, ikdyž v jiné cenové hladině.
Opticky, co se týče aberací, je na tom Monarch velmi dobře, to mi můžete věřit. Co se týče toho polského webu, tak jejich metodika je sice trochu jednoduší,ale v zásadě správná, nemám důvod jim nevěřit. Navíc při ověřování výsledku +- sedí.

Druhá věc je ta, že jak sám píšeš, Monarch předchází superlativy.. To ostatní mají tak malé nároky nebo nepoznají špatnou optiku? To všechny recenze apod. doma i v zahraničí nemluví pravdu? Je to velká propaganda? Neřekl bych, Monarch své pověsti opravdu dostojí. Nemám ho, ani žádný jiný Nikon, nekopu za něj. Ale s klidným svědomím můžu říct, že to rozhodně není takový zmetek, tak jak ho vidíš a popisuješ.

Můžu se zeptat, jestli ho sám vlastníš nebo jsi vlastnil? nebo jsi ho měl pouze vypůjčen a párkrát jsi s ním seděl nebo pozoroval?
Ty superlativy začali vznikat v době, kdy jeden nejmenovaný server s optikou udělal "velmi odborný test", kdy porovnávali Nikona, Meoptu a Steinera. Dostalo se to na všechna diskuzní fóra o myslivosti a podpořeno masivní reklamou v myslivosti to jelo jako lavina... Měl jsem ho vypůjčený na celý měsíc, 8.5x56 i 10x56. Nikomu své názory nevnucuji, ale v životě bych za něl ty peníze nedal. Slyšel jsem i docela šílené příběhy o mechanických problémech s tímto dalekohledem, ale s tím nemám svoji vlastní zkušenost proto je tady nebudu zveřejňovat.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od ares »

Testů je více, spokojených uživatelů taky, v obou kategoriích nejen v české domovině. Od toho je diskuzní fórum, aby si lidé vyměnili svoje názory bez toho, aby někdo někomu vnucoval ty svoje.. :wink:
Odpovědět