Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od Mysho22 »

Páni ak máte niekto skúsenosti a dostali sa vám na porovnanie tieto ďalekohlady v prevedení 8x56. Vedeli by ste ich porovnať čo sa týka kvality skiel , spracovanie a použitelnosti za horších svetelných podmienok ? ďakujem za každú vecnú recenziu
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od rimar77 »

doctra neznám ale vlastním Meoptu i Steinera a u mne jednoznačně vyhrává steiner jak co se zpracování týče tak hlavně co se týče ostrosti a kvalitě obrazu. naprostá výhoda Steinera pro mne je šířka, protože meopta je na mne moc úzká a blbě se mi sní kouká. Zejména v noci nemá chybu a jen zírám jak sním skvěle vidím. Jediná drobná vada u Steinera jsou očnice jak se protáčí a občas je potřeba si je porovnat než to dáš na oči. Zkoušel jsem to na známých a 7:2 ve prospěch Steinera stejně jako já, ale každému vyhovuje něco jiného je třeba vyzkoušet sám.
Radek Gahura

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od Radek Gahura »

Zdravím.
Meopta Meostar - opticky prvotřídní dalekohled, jasný ostrý obraz v celé šířce zorného pole, dobré zorné pole, 100 % hloubka ostrosti obrazu, v šeru a v noci vynikající světelnost. Celkově výborný, povedený dalekohled.

Docter Nobilem - opticky platí to samé co u Meopty, je to vynikající dalekohled. Jedinou drobnou výtku jsem měl k váze dalekohledu, má 1350 g a jde to na krku trochu cítit, zřejmě je to daň za masivní pogumování které na druhé straně ale dalekohledu poskytuje dobrou ochranu. Opticky je Nobilem bez chybičky.

Steiner Nighthunter - rovněž kvalitní dalekohled, jeho síla je především v nočním pozorování, je to podle mého názoru jeden z dalekohledů s vůbec největší dosažitelnou světelností. Při pozorování přes den za světla ale podle mého názoru nedosahuje opticky kvalit Meopty a Doctera. Autofocus je dobrá věc pro mladé lidi, pro starší lovce kteří musí častěji přeostřovat ja to spíše na obtíž. 100 % hloubku ostrosti obrazu ale Steiner jako Meopta nemá, kdyby ji měl, byl by Autofocus opravdu dobrý. Výbornou věcí jsou naopak ergonomické očnice Steinera, divím se, že top výrobci nejdou touhle cestou.

Tolik mé zkušenosti.
S pozdravem Radek Gahura
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od Mysho22 »

Zdravím Radku

Naozaj zaujímavé recenzie. Mali ste spomenuté modeli v priamom porovnaní niekde v terene či ste ich skúšali následne v obchode ? Ak by ste mali vybrať jeden z hore spomínanej ponuky ktorý a prečo .

Ďakujem
Radek Gahura

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od Radek Gahura »

Mysho22 píše:Zdravím Radku

Naozaj zaujímavé recenzie. Mali ste spomenuté modeli v priamom porovnaní niekde v terene či ste ich skúšali následne v obchode ? Ak by ste mali vybrať jeden z hore spomínanej ponuky ktorý a prečo .

Ďakujem
Zdravím,
všechny uvedené dalekohledy jsem vlastnil, Meostar a Nighthunter dokonce současně, Nobilem jsem měl později... Všechny tři dalekohledy jsou kvalitní, a vedle nešlápnete samozřejmě u ani jednoho z nich, ale
pokud bych měl znovu mít jeden z jmenovaných, tak bych šel do Meopty. Opticky jsou podle mě na stejné úrovni s Docterem, ale Meostar je skoro o čtvrt kila lehčí na váze a tohle by asi rozhodlo. Je potřeba ale zmínit v optice nekonečnou pravdu, a to tu, že každému sedí něco jiného, doporučuji určitě před koupí dalekohledy vyzkoušet ať vidíte, co sedí zrovna Vám. Je ale pravda, že jsem ještě nepotkal nikoho, komu by Meostar nebo Nobilem neseděl, lidi co tyhle dalekohledy mají si je nemůžou vynachválit. Steiner už je přece jen specifičtější, znám lidi kterým moc nesedl a dali ho pryč.
S pozdravem Radek Gahura
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od rimar77 »

tak například mne Meostar absolutně nesedí právě protože je pro mou hlavu moc úzký a nemohu ho rozevřít tak abych sním mohl pohodlně koukat pár milimetrů mi tam chybí a setkal jsem se stím poprvé zatím s žádným jiným dalekohledem jsem tenhle problém neměl vlastním jej také spolu se Stienerem a abych se přiznal od pořízení Steinera jsem meoptu nevzal do ruky. Sedí mi lépe jak na očích tak opticky přijde mi kontrastnější a věrnější barvy ale pravda je jak jsi tu psal že lidi kterým Steiner nesedl byli starší, ale jak jsme psal sedmi lidem sedl více Steneiner než meopta, na druhou stranu kupoval jsem ho v akci a tak je možné že to byl nějaký horší kus jak psal nějaký kolega u puškohledů že je nějaký dva výtečníci kradli a prodávali takže meoptu nezatracuju, na druhou stranu v puškohledu Zeiss jsem viděl ostřeji a lépe než v meoptě zejména za šera jsem viděl u bulkaře parůžky i na sto metrů kdežto v meoptě nebyl vidět ani náznak. No a v noci meopta na Steiner nemá ani náhodou. Toť můj názor. Ve dne na okrajích zorného pole ve Steineru je to malinko mázlé ale to mi nevadí hold se podívám tak abych to co pozoruju měl na středu.
Radek Gahura píše:
Mysho22 píše:Zdravím Radku

Naozaj zaujímavé recenzie. Mali ste spomenuté modeli v priamom porovnaní niekde v terene či ste ich skúšali následne v obchode ? Ak by ste mali vybrať jeden z hore spomínanej ponuky ktorý a prečo .

Ďakujem
Zdravím,
všechny uvedené dalekohledy jsem vlastnil, Meostar a Nighthunter dokonce současně, Nobilem jsem měl později... Všechny tři dalekohledy jsou kvalitní, a vedle nešlápnete samozřejmě u ani jednoho z nich, ale
pokud bych měl znovu mít jeden z jmenovaných, tak bych šel do Meopty. Opticky jsou podle mě na stejné úrovni s Docterem, ale Meostar je skoro o čtvrt kila lehčí na váze a tohle by asi rozhodlo. Je potřeba ale zmínit v optice nekonečnou pravdu, a to tu, že každému sedí něco jiného, doporučuji určitě před koupí dalekohledy vyzkoušet ať vidíte, co sedí zrovna Vám. Je ale pravda, že jsem ještě nepotkal nikoho, komu by Meostar nebo Nobilem neseděl, lidi co tyhle dalekohledy mají si je nemůžou vynachválit. Steiner už je přece jen specifičtější, znám lidi kterým moc nesedl a dali ho pryč.
S pozdravem Radek Gahura
Radek Gahura

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od Radek Gahura »

Zdravím.
Ano čas od času se tento problém u lineárních dalekohledů objeví, že pokud má někdo větší/širší hlavu a hlavně oči dále od sebe, tak to ani při max. roztažení tubusů nemusí stačit. Je to daň za úzkou konstrukci těla. U první generace Monarchu od Nikonu byl ještě mimo tohle problém s tím, že tam bylo hodně velké ostřící kolečko a někomu se nevešel mezi okuláry nos...
Srovnání Meostaru a Nighthunetra v noci - v roce 2008 v německu měřili na přístrojích propustnost světla u špičkových renomovaných dalekohledů, pokud si dobře pamatuju Steiner měl hodnotu 90 % a Meopta 87 %, takže papírově je opravdu Steiner o chlup lepší, ale podle mého názoru nejde tak malý rozdíl tří procent okem zaznamenat, když jsem v noci porovnával oba zmíněné, viděl jsem stejně skvěle bez rozdílu jak s Meoptou, tak se Steinerem.
Za denního pozorování ale vnímám zásadnější rozdíl ve prospěch Meopty, Steiner má lehounké zkreslení v okrajích zorného pole, Meopta žádné. Steiner má cca 90 % hloubku ostrosti obrazu, Meopta 100 %, jako vůbec jedna z mála na trhu. A mimoto se mě subjektivně zdá, že obraz Meostaru je o minimální rozdíl, ale přece jen o chlup ostřejší.
Na druhou stranu, tak pocitově příjemný jistý úchop a pogumování, jaký nabízí Steiner jsem neměl ani u nejdražšího Swarovského nebo Zeisse. A Steinerovské ergonomické očnice, ty jsou prostě výborné, vůbec nechápu proč nejde více top výrobců tímhle směrem.
S pozdravem Radek Gahura
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od Ondra »

Tady je vidět, jak dalece lze na nejrůznější testy spoléhat. Kolega rimar77 má Steinera Nighthunter a Meoptu Meostar B1 a víc mu vyhovuje Steiner. Já mám tu samou Meoptu a můj tchán (lovíme často spolu) má toho samého Nighthuntera. Mně víc vyhovuje Meopta (tchánovi prý ne, ale neustále mi jí bere :? :lol: ). Takže je to opravdu velmi individuální. Nejlepší bude vyzkoušet. Docter neznám, nikdy jsem ho nepoužíval.

PS: Očnice Steineru jsou vážně dobré. Je to uživatelsky příjemný detail.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od rimar77 »

ty očnice jsou super jen jediná nevýhoda je že se občas protočí a musíš si je srovnat než začneš koukat což když chvátáš je blbé ale krásně do nich sedne hlava a je nádherně vidět. Jinak meostára rozhodně nezatracuju je to skvělej dalekohled a musím nechat že to byl nejlepší dalekohleded co jsem si pořídil ale nesedl mi bohužel co se rozměrů týče. Steiner mi sednul a když ččlověk vydrží chvílku tak si na ten autofocus zvykne a přestane mu to vadit. Nevýhoda steineru co jsem psal v jiném vlákně tak je to že nezaostříš do křoví na blízko skončíš na na okraji a dovnitř se podívat nedá což mi ale moc nevadí. Co oceňuju u Steinera nejvíc je to pogumování a jak se dobře dá sundat popruh a zase nandat na posedu mám raději dalekkohled holej a kdyxž jdu na žebřík čči do stráně je potřeba ho dát na krk.
no a co se té propustnosti týče to je opravdu zanedbatelnej detail ale důležitější je spektrum v jakém propouští a prostě v tom steineru mi to přijde kontrastnější zejména v noci. Ve dne když koukám například meostárem a pak následně puškohledem tak prostě v tom zeissu vidím ostřeji a věrněji. Ale jak jsem řekl je možné že jsem naletěl když jsem ten meoostár kupoval v akci a může se jednat o nějakej ten pokaženej ukradenej šmejd a nebo tím že mám moc širokou hlavu on mi nesedí a tudíž se tím zkresluje ten obraz co vidím vše je možné.
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od Mysho22 »

Tak páni je rozhodnuté: Steiner Night Hunter XP 8x56 je doma :D
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od gonias »

A máš klid, to sis oddechl co.

Potom napiš zkušenosti.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od Mysho22 »

gonias: Bol za vynikajúcu cenu sice troška používaný ,ale v celkom zachovalom stave tak nebolo ďalej čo riešiť.


Už je odskúšané .... cez deň v porovnaní s Delta Titanium 8x56 extra rozdiel nie je no pri nástupe šera je to nebe a dudy.
cestovatel68
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: ned 03.4.2011, 9:30

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od cestovatel68 »

a co tak novinku od steineru model Xtreme, osobne si myslim, že obraz je lepší ako u modelu Night Hunter:
http://www.dalekohlady-puskohlady.sk/da ... etail.html
kesi
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pát 27.11.2009, 20:11

Re: Meopta Meostar B1 vs Steiner Night Hunter vs Docter Nobilem

Příspěvek od kesi »

Zajímavé informace.
Je prosím nový (2016) Steiner Nighthunter 8x56 v něčem opticky lepší, než starší model? Hodnala již opticky Meoptu nebo Doctera při pozorování ve dne?
Děkuji
Odpovědět