Univerzální lovecký dalekohled

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Choochoo007 »

Jak rika lanus, pseudo cinska produkce neni zadny zazrak. Astigmatismus, Kóma vykazuje Vortex Vulture horsi nez dalekohled Meade z Lidlu za 600Kč. Vortex ma o chlup lepsi chramatickou aberaci a lepsi rozsotreni a zkresleni, ale od dalekohledu nekolikrat, cca 20x drazsiho bych osobne cekal neco vice. Osobne jsem napr. z dalekohledem z Lidlu byl relativne za ty penize spokojen, koukalo to relativne slusne, cca jako dalekohledy za 2-3tis. Celkove ale neni obraz nic moc, porad si pri koukani clovek uvedomuje, ze kouka pres dalekohled, opticke vady ho na to hned upozorni. U kvalitnich dalekohledu hned clovek vidi ten rozdil, chvilema clovek zapomene, ze kouka pres dalekohled.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od kajinek.sniper »

Jo Čína jako Čína, je jedno, jestli je to Fomei, Vortex nebo Hawke :D rozhodně to nebude můj poslední dalekohled. Teď bohužel na nový zatím nebude, protože je na obzoru jeden z lepších puškohledů, ale taky na to časem dojde. Každý si musí projít vylepšením vybavení. Málokdo začíná hned s Blaserem a Swarovskim.
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od juraczech »

Díky za info ohledně Vortexu. Co se týče dalekohledů do cca. 10 tisíc se mi ještě optickými parametry zamlouvá Delta optical Titanium 8x56 ED. Nikdy jsem neměl problém s klasickou porro konstrukcí. A nebo Steiner Ranger 8x56 za necelou desítku vypadá hodně lákavě, navíc je i poměrně slušně hodnocen na optyczne.pl. Protože jsem ve fázi, kdy se začínám koukat po novém dalekohledu 8x56 (resp. 10x56) vybral jsem si zatím několik kandidátů do cca. 10 tisíc, nicméně se nebráním ani myšlence něco přišetřit - např. nová Meopta Meopro 8x56 HD vypadá hódně zajímavě.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od zispo »

Já nakonec vzal Vortexa Vulture 8x56 v HD. Musím říct, že obraz je velice krásný a ostrý. To i za šera a v noci. S porovnání ze starejma delekohledama co mám doma se to nedá srovnat.
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od juraczech »

Zispo: Toto ohledně Vortexu rád slyším. Už jen dle uváděných parametrů (HD skla, fázové vrstvy atd.) by nemělo jít o žádný lowend. Pravdou ale je, že cena cca. 11000 už není až tak na hony vzdálená Meoptě Meopro HD 8x56, která se dá na netu najít už za nějakých 13700,-. Mám pocit, že spousty lidí (včetně mě :D ) dají Meoptě přednost protože je to prostě Meopta :!:
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od zispo »

Mám od Vortexu jak puškuhled tak dálkoměr ve kterem je taky velice krásně vidět a nakonec i ten dalekohled. Nemohu to porovnat z Meoptou, ale co jsem zatím zkoušel za pozorovací dalekohledy tak Vortex vede. Je to taky ideálním zvětšením 8x56. Samozřejmě i sklama.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Choochoo007 »

http://www.ddoptics.de/jagd_de/fernglae ... gruen.html
Zajimave parametry, cena, konstrukce
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Choochoo007 »

Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Chassin the Trane »

Choochoo007 píše:Osobne jsem napr. z dalekohledem z Lidlu byl relativne za ty penize spokojen, koukalo to relativne slusne, cca jako dalekohledy za 2-3tis.
Minulý týden byl kolega na střelnici s novým monokulárem z Lidlu za cca 600 a opticky byl podle mě tragickej, na 50 metrů prakticky nešel zaostřit.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Citron »

V posledním půl roce používám Steiner Ranger Pro 8x56.
Byl jsem zvyklý na levné dalekohledy, na staré Zeiss Dekarem 10x50, ale tohle je jiná káva, teď vidím, že nemá cenu na dalekohledu šetřit. Čistý a ostrý obraz, žádná barevná aberace, uživatelsky příjemný. Na střelnici na 100 m sním čtu zásahy 8čkou v terči jak na bílém, tak na černém podkladu (pokud netrefím číslo), při lovu mě oslovila ta světelnost. Mám starý puškohled Zeiss Diatal na trojáku a Meoptu 7x50 na kulobroku a teď budu muset koupit lepší puškohled, ani jeden nestíhá, ten čas, kdy už v puškoheldu nevidím a v dalekohledu ještě ano, ten je propastný.
Je pravda, že ten dalekohled nestojí málo, ale za ty peníze stojí, jen jsem nepočítal s tím, že kvůli tomu půjdu kupovat i puškohled.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
kuba palivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 21.4.2012, 7:30

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od kuba palivec »

Já jsem se spíš vydal jiným směrem, koupil jsem na ebay lehce opotřebovaný dalekohled CBS Beck Kassel Tordalk 11x80 (jedna z nejkvalitnějších a nejdražších značek ve své době, koupil ho Hertel-Reuss. Nechávám ho trochu upravit, nepočítám vyčištění, přeleštění a seřízení, ale nechávám si hlavně dělat nové optické vrstvy na objektivy (Meolux). Jsem zvědavý na výsledek. Jestli nebude Zeiss Dialyt lepší, tak půjde z domu. A osobně bych se nezbavoval kvalitních dalekohledů jako jenoptem, binoctem a rusáků a udělal bych totéž, tak kvalitních skel je škoda a s novými vrstvami všude budou lepší než současná produkce za 15 tis a cena úpravy bude čtvrtinová.
Steyr SSG 69 308 win+Artemis 3000 Tactic 4-16x44, CZ 531, ZKM 611+Meopta 6x42, ZK99, Mossber 9200 automatic, ZP, Josef Gutwirth 3x, Carl Zeiss 15x60 W. Germany, CBS Tordalk 11x80, CBS Tordalk 22x80
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Buttler »

Tím bych si nebyl tak jistý. Skla nepochybně kvalitní budou a jsou, ale i starý Zeiss jenoptem či rusák zůstanou při srovnání s novým relativně levným Fomei 8x56 s ED skly vzadu. Meopro HD je zase dál a už ani nemluvím o Meostaru.
Pokrok prostě nezastavíš, starý skla klidně nechám doma z nostalgie, poskytnu jim repas, ale tahat sebou budu zásadně optiku, ve které lépe vidím.
zmijak
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: stř 27.10.2010, 9:25

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od zmijak »

pro Citron
Puškohled by musel být o hodně výš kvalitou, než binokulár, aby v něm bylo vidět za šera a v noci jako v dalekohledu. Mám Meostar B1 8x56 a puškohledy jsem vystřídal Docter, Meopta, Zeiss Classic Diatal a nikdy nebylo v puškohledu vidět to co v dalekohledu. S kupováním nového puškohledu bych se tak neukvapoval. Pak už jen záleží, jestli chceš s bodem atd. To potom jo.
Obojetnice P.Soukup Podlesí 8x57JRS,20/76,
Obojetnice Thiele Teplice 9,3x72R, 16/65
ZKM 451
dvojka ZP 147 12/70
dvojka Belgie 16/65
ČZ vz. 50, ČZ vz. 52
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Citron »

to zmijak
Cílem původního sdělní bylo to, že jsem se Steinerem maximálně spokojen, jen jsem v tom předchozím výčtu zapomněl dalekohled Bresser. Opravdu nemá smysl kupovat nic nekvalitního anebo s mizerným poměrem cena/výkon,v tom porovnání toho, s čím jsem dřív koukal se těch peněz nedá litovat. Obzvláště, pokud to má být dalekohled na delší dobu, ne jen nějaký levný pro začátek, než našetřím. Je ale také otázkou, jestli nejsou dalekohledy se stejnými vlastnostmi za lepší cenu, ale to už porovnám těžko.
Docer jsem na pušce také, maximální spokojenost. Ta Meopta je tam právě jako rychlé řešení a denní optika, až dorazí NV, tak bude můj probém vyřešen. Jen mě vyděsil ten fakt, že opravdu puškohled pak musí být pro podobnou kvalitu vidění jako dalekohled výrazně dražší, takový rozdíl jsem nečekal. Obzvláště co se večerního a nočního lovu týká.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od kajinek.sniper »

Mám obyčejnný low-end dalekohled Vortex Vulture HD 10x56 a jelikož se přes dalekohled kouká oběma očima, tak přes něj vidím lépe, než přes Zeiss Victory V8. Nevím, co by muselo být za puškohled aby přes něj bylo vidět líp, než přes dalekohled :D
Odpovědět