LEICA Geovid 8x56 HD-R (502)

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

LEICA Geovid 8x56 HD-R (502)

Příspěvek od Buttler »

Hezký sváteční večer všem.
Máte někdo osobní zkušenost s tímto dalekohledem ? Zajímá mě Váš pocit při srovnání s Meoptou 8x56 na večerních čekaných. Jak je pocitový rozdíl ve světelnosti ? Značný, nepatrný, zanedbatelný atd. Je to indivindi, ale přesto budu rád za příspěvky a zkušenosti. Díky za odpovědi.
wildbunch
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: pát 07.2.2014, 19:47

Re: LEICA Geovid 8x56 HD-R (502)

Příspěvek od wildbunch »

Srovnávat tuto Leicu s dálkoměrem s Meoptou je dost těžké. Dalekohledy Leica jsou u nás obecně dost nedoceněné, i když patří po optické a mechanické stránce ke špičce. Z mé zkušenosti mají modely Ultravid a Geovid moc masívní očnice a tak se mi k tomu nepodařilo srovnat. I proto jsem ji prodal.

Verze HD-R má dálkoměrné zařízení, mimochodem velice precizně fungující. Osobně myslím, že porovnávat tyto dva zcela odlišné dalekohledy je složité už jen proto, že cena Leicy je trojnásobná. Na druhou stranu mechanismus pro měření vzdálenosti je součástí optické spustavy a proto vlastnosti za šera nejsou nijak ohromující (vyjma nového modelu HD-B, ten ji má mimo optickou soustavu stejně, jako Swarovski EL). Meopta je plně srovnatelná, hodnotíme-li pouze světelnost ale to je jen dílčí parametr.

Osobně jsem měl k vyzkoušení desítky a desítky dalekohledů od levnějších, až po tu nejdražší optiku. Hodnotil bych takto:

Chci-li levný dalekohled do 10 tisíc, pak jasná volba je Zeiss Binoctem, Dekarem, Jenoptem v bezvadné kondici. Cena 5-6 tisíc a opticky i mechanicky výtečné, kdykoli opravitelné. Vyhnout se jakékoli Číně včetně Fomei a levných Nikonů.

Mám-li 15-25 tisíc, pak jednoznačně Meopta, Steiner, Docter.

Nad 30 tisíc Zeiss Victory HT, Zeiss Dialyt 8x56 nebo Swarovski EL a Swarovski SLC 8x56. Klidně z druhé ruky. Zde nejsou kompromisy a ergonomie vyhovuje drtivé většině uživatelů. O optice nemluvím, jakákoli výtka by byla nesmysl, je potřeba osobní zkušenost.

Chci-li dálkoměr, pak pokud to finance dovolí od Zeiss, Swarovski a Leicy. V podstatě je to jedno. Vejde se do malé kapsy a jako samostatný přístroj se mi osvědčil víc, než integrovaný v dalekohledu. Tento názor nikomu nevnucuji, není třeba aby se k tomu kdokoli další vyjadřoval. Hodnotím vždy jen na základě zkušeností z praxe, nikoli dle subjektivního dojmu z jednoho dne stráveného u stánků v Lysé na výstavišti, jak je tomu u mnoha diskutujících:-)
Naposledy upravil(a) wildbunch dne čtv 07.1.2016, 8:42, celkem upraveno 1 x.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: LEICA Geovid 8x56 HD-R (502)

Příspěvek od tibi1 »

Wildbunch..oprav ma ak sa mylim...ale pre mna je hodnota integrovaneho dialkomeru v binokulari ta ze napr., ....s nim viem este namerat omnoho dlhsie za šera ...kde so solo dialkomerom napr. 7x20 som v tom case uz skoncil lebo nevidim co meram ne?
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: LEICA Geovid 8x56 HD-R (502)

Příspěvek od BwanaHunter »

Tibi> to vidím taky tak. Krom toho, pro mě osobně je výhoda i v tom, že při obeznávání si to rovnou změřím a odpadne jedna operace - sundat dalekohled, vyndat dálkoměr, změřit, zandat... Někdy čas není a je to rozhodující. Používám v lovecké praxi v řádu let, takže taky neplácám na základě toho, že jsem si něco osahal na stánku...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: LEICA Geovid 8x56 HD-R (502)

Příspěvek od tibi1 »

tak to moja solo prirucna Leica 1200 Scan uz asi pojde do dôchodku kvoli tej moznosti lovu za šera u integrovaneho v bino ...co z toho ze vidim v šeru srnca v kvalitnom puskohlade este na istu ranu....nenameram=nenaklikam......nic z toho...zvlast v poslednej dobe potrebujem i kompenzator vyskovych uhov. Jedine co si musim zistit je ktory z nich LEICA vs SWARO ma mensi zamerny obrazec, Zeiss ma nikdy nezaujal...dost ma to irituje ked nahanam lisku po poli na 300-400m je v "obrovskom" zamernom kruhu (Swaro) alebo štvorčeku (Leica) a nie som si isty ci som nenameral uplny blud. Na obrovskych rovinach to je na inkfart, nikdy si nie som isty pravdivym udajom a scanujem ju donekonecna a na klikanie nezostane čas nie to este na vystrel...v kolmych skalnych stenach pri love kamzikov to moze byt pohodicka ale tu...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: LEICA Geovid 8x56 HD-R (502)

Příspěvek od BwanaHunter »

tibi> kdybys byl někde po ruce, můžeš si Leicu testnout. Zeiss mě taky nějak nezaujal, záměrný obrazec mi připadal moc velký atd. Jinak i integrovaný dálkoměr v dalekohledu má svoje limity. Mlha, déšť, sněžení je problém, to je jasný, ale i ta liška na dálku toho typu, o jaké píšeš, je docela malý objekt a zaměřit jí je díky zvětšení snažší, jasně, ale stačí aby byla v trávě a může s tím mít ten laser problém, asi s odrazem. Jinak Swaro El Range už má v sobě program na redukci korekce vzdálenosti podle úhlu střelby a rel. nový Geovid HD-B má v sobě balistický procesor a umí toho ukazovat docela dost, podle toho co si nastavíš.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: LEICA Geovid 8x56 HD-R (502)

Příspěvek od tibi1 »

jasne suhlas tie limity prieniku+odrazu lasera ma i moja solo Leica v tomto sa asi moc nelisia...ja ti neviem ja balistaku v optike nejak neverim...pouzivam balistak stiahnuty do mobilu...pretoze tam nahadzujem aktualne veliciny: aktualnu vlhkost-teplotu-nadmorsku vysku atd. Vdaka nemu som strelil 2 srncov nad 300+ s tazkymi strelami a katastrofalnou balistickou krivkou...i ked poznam par ordodoxnych LR lovcov co veria len vlastnym hodnotam z nastrelenych a prepocitanych zasahov v terci a z toho prepocitanych zasahov na rozne vzdialenosti...mne zatal staci tento "surovy" balistak. Ono si to meram vsecko Kesstrelom a i tak ho musim tahat so sebou uz len kvoli opravam na vietor. Mam jasno co potrebujem...chcem ten dialkomer v bino z tychto 2 dovodov:

- dlhsia pouzitelnost merania i za šera, kde solo dialkomer končí...a tym vlastne moznost predlženeho lovu;
- automaticky preratany uhol do nameranej vzdialenosti pre co najrychlejsiu opravu na optike v pripade potreby strelby pod uhlom;

Dost je pre mna podstatna velkost zamerneho obrazca...mnoho lowcost dialkomerov to ma vyriesene suprovym malym podom ale tym zas techicky neverim ze meraju jak maju

uz len si vybrat medzi Leicou a Swarom ...mozno by som riskol i nejaky pouzity cez Ebay. Pokial to predchadzajucemu majitelovi nespadlo rovno na beton z balkonu myslim ze sa tam nema co poxurvit.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: LEICA Geovid 8x56 HD-R (502)

Příspěvek od BwanaHunter »

Tibi> tak pokud ti stačí redukce na úhel, vyhovoval by ti i Swaro. Nicméně i ta Leica to samozřejmě umí, je to jen jedna z možností, co umí ukázat. Nemůžu sloužit, nakolik je ten balistický procesor spolehlivý nebo ne, protože jí nemám, mám tu starší jen s dálkoměrem. Ale skoro bych si myslel, že když funguje ten v mobilu, proč by neměl fungovat ten v dalekohledu? Úhel, teplotu a atmosférický tlak si to měří samo. Vítr samozřejmě ne. Ale otestované to jak říkám nemám. Nestřilím takový extrémy, abych to využil. Udělátko na měření větru, tlaku a teploty mám taky, dostal jsem to kdysi dárkem. Občas to beru, když mě zajímá, jakou zimu mám na posedu :D . Na (ne)dálky, co střílím teplota a tlak nehraje roli, slabý vitr taky žádnou zásadní ne, a silný zaregistruju i tak a snažím se číst z terénu.

Jinak k low-cost dálkoměrům něco tady, pokud mluvíš německy.

http://www.bresser.de/out/media/4eff806 ... b10ce2.PDF
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět