Puškohled do lesní honitby

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Již delší dobu uvažuju nad puškohledem do horské lesní honitby. Použití 90% šoulačky, 10% čekaná. Lov do 150m. Doposud jsem většinou lovil s meoptou 4x32 (na brněnské "Z" 8x57JS). Zrak se horší a za šera je často problém, v dalekohledu 7x50 přečtu, ale v puškohledu nic. V říjnu jsem si pořídil novou kulovnici CZ 550 8x57 JS, osadil artemisem 3-9x40, ale za šera nic moc. Pře dvěma lety jsem objevil meoptu 6x50 ZD http://meopta.edituj.cz/cz/zd-6x50-1404041489.html a stále ve mě hlodá myšlenka, že je to právě ono. Zvětšení dostačující, velké zorné pole (pokud jsem dobře počítal, tak přes 10m/100), jaké nemá žádný jiný meopťácký puškohled s pevným zvětšením. Takže využitelný za šera i na zvěř v pohybu. Osnova by nemusela být osvětlenaˇ, klidně č.1 Téčko, anebo č.4. Pevná konstrukce výhodou (každodenní nošení - časté pády). Děkuji za vaše názory.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od lanus »

Peter - Údaje na webe od Meopty treba brať vždy s veľkou rezervou !!! Tu:http://www.meoptahistory.com/index.php?id=205 udávajú zorné pole len "polovičné" !!! Pokiaľ sa nepožaduje svetelný bod tak by som zvolil do lesného revíru 3-10x50 http://eshop.meopta.cz/cz/produkt/meost ... 10x50-636/ .
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Díky za upřesnění, asi jim budu muset zavolat jak je to skutečně. Nad tebou navrhovaným jsem taky uvažoval, ale stačilo by mi pevné zvětšení (jednoduchost a díky ní, snad i odolnost). Právě na starém variáblu 3-9x40, mi po x pádech s flintou, puškohled při změně zvětšení drhne. Při nastřelování se změnou horizontální polohy mění i vertikála, což mi na jiných meoptách nedělá.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od Choochoo007 »

On ten ZD 6x50 asi stejne nebude k dostani a kdyz tak ta cena bude jiste libova, ze za to mozna budes mit ty variably dva. No a kdyz je dnes zaruka 30 let, tak nevim, ale u toho variablu se nekdy vetsi zvetseni muze hodit a jinak to muzes preci mit porad ne 6x :wink:

Co to bylo za ten stary variabl 3-9x40? Jestli to nebylo spise vyrobcem nez tim variablem :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Za seba odporucam leupold vxr 3-9x50. Svetelnost a kontrast velmi dobre, siroke zorne pole, paradna mechanika, je lahky a kratky a ma strelbu na zver do 300 metrov, ako aj na strelbu nablizko v lese je vhodny. Mam ho osobne na 375 holland a menit nebudem. Osvetleny bod maly, neoslnuje a zapinanie stlacenim je super. Puskohlad funguje naprosto spolahlivo aj pri minus 25 stupnov celzia, mam osobne odskusane.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od Karel61 »

bonecrusherx55 píše:Za seba odporucam leupold vxr 3-9x50...
Naprostý souhlas, Leupoldy mám na 2 flintách a vše, co výše řečeno, mohu jen potvrdit.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od Tim »

No já teda přes Leupold koukal (ale nevím jaký typ, to by upřesnil Magoda) a ta světelnost nic moc.
Jinak ale za světla skvělý obraz a puskohled se zdál robustní.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Kazdy ma ine oci. Ja cez svoj vidim velmi dobre a takisto aj cez meoptu. Rozdiel medzi nimi nevidim. Pred kupou puskohladu je najlepsie pozriet cez neho a tak sa rozhodnut.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od campo »

Ahoj, mne se osvědčil tento http://www.meoptasportsoptics.com/shop/ ... tgRcz.html
Má ho i kamarád hajný, loví pouze v lese a je také spokojen. V tom lese je super že to má denní režim osvětlení bodu. Je to podle mne universál na šoulání,čekaná, naháňka.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od Reno »

Já dlouho lovil výhradně v lesní honitbě, kde terén umožňoval střelbu na maximální vzdálenosti okolo 100 metrů. Lovil jsem až na naprosté výjimky šoulačkou a většinou po ránu, takže se tmou jsem se potýkal jen občas. Puškohled jsem původně používal s pevným zvětšením 4x a později variábly 1-4 a 1,5-6x. Za dobrých světelných podmínek mi asi nejvíc vyhovoval ten variábl 1-4x, protože při nastaveném zvětšení 1x fungoval jako kolimátor. Jakmile se ale začalo stmívat, viděl jsem v něm velice rychle víte co. Ten druhý variábl byl 1,5-6x42 (běloruský Yukon) a kupodivu pokud nebyla tma jak v pytli, tak se s tím střílet dalo. Večer to koukalo několikanásobně lépe, než ta stará čtyřka. Co se týče toho výběru podle parametrů "90% šoulačky, 10% čekaná. Lov do 150m", tak do té Meopty 6x50 ZD bych já osobně nešel. Jak už tu psali jiní - jednak už ani není v nabídce a pokud se přesto někde sežene, bude hodně drahý. Pokud se nemýlím, záměrné osnovy pro něj byly k dispozici pouze vojenských či spotovních typů. Také pevné zvětšení 6x už mi pro zvěř v pohybu mezi stromy připadá moc. Pokud chceš opravdu střílet i za tmy, volil bych nějaký variábl se zvětšením počínajícím na hodnotách 2,5 nebo 3 a objektivem 50 nebo 56 mm. Pokud bys za tmy lovil jen naprosto výjimečně, ta campem odkazovaná Meopta 1,5-6x42 by také byla dost dobrá.
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Díky za rady pánové, do meopty jsem ještě nevolal. Leupold má kolega, nevím jaký typ, poptám se. Pokud bych šel do meopty ve variáblu, tak je zajímavý návrh od Lanuse 3-10x50, u toho 1,5-6x42RD mám trošku obavu z toho bodu, jestli moc neoslňuje. Osvětlenou mám pouze meoptu ZD 6-24x56. Před 14ti dny jsem s ní ulovil velmi slabého koloucha (22kg) na 180m a že ulovím ještě laň (matku), zvěř po výstřelu odskočila do vysokého lesa, směrem ke mně na cca 100m. Laň jsem v puškohledu nenašel (křížek velmi oslňoval) vzal jsem dalekohled 7x50 a hned jsem ji obeznal, než jsem ji dostal do puškohledu (mezitím snížil osvit a přiblížení na minimum) dala se do pohybu s ostatní zvěří, vystřelit už nešlo. Nemít osvětlenou osnovu, tak mohlo být bác, bác...Střílel jsem v cca 16:00 a počítal jsem, že budu lovit na vzdálenost 200m proto tato kombinace (ZD mám na czub 750).
Naposledy upravil(a) Petr Kaděrka dne sob 21.1.2017, 10:25, celkem upraveno 1 x.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od vava »

Já mám Delta Optical 1,5-9x45 a když jsem jej porovnával s R1 3-12x56 večer, tak jsem byl o cca 10 min hůř, ale mám horší oči, takže to je můj osobní údaj. Teď mám (na jiné flintě a pro jiné účely) Leupold VX6 3-18x50 a ten má světelnost srovnatelnou s touhle Meoptou R1, alespoň podle mne. Nová řada VX6 od Leupoldu prostě má mnohem lepší světelnost než starší modely.

Ještě zpět k té Deltě 1,5-9x45. Je to hodně univerzální puškohled, naprosto spolehlivě mi drží nástřel na 9,3x62 a naprosto spolehlivě překlikává. Box test jsem nedělal, ale udělám. Bod je jemný, na naháňky jej nepotřebuji, večer neoslňuje. Jeden čas jsem jej chtěl prodat s tím, že je nahradí 1-6x24 - ale nenahradí, stejně jako ten 3-18x50, takže ho neprodám právě z důvodu té univerzálnosti.
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od campo »

Ahoj, ještě k té Meoptě co mám. Ten bod je asi ze všech Meopt nejmenší. Je zvláštní tím že když nesvítí tak v zaměřovací osnově není vůbec patrný narozdíl od osnovy 4A např R1r 3-12x56. U toho co mám jsou ramena osnovy úplně protnuté a po zapnutí se v místě protnutí rozsvítí pidibod. Je to můj nejoblíbenější puškohled a v noci jsem jsem se s ním nalovil víc než dost. Každému ale vyhovuje něco jiného tak přeji štastnou ruku při výběru.
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od juraczech »

campo píše:Ahoj, ještě k té Meoptě co mám. Ten bod je asi ze všech Meopt nejmenší. Je zvláštní tím že když nesvítí tak v zaměřovací osnově není vůbec patrný narozdíl od osnovy 4A např R1r 3-12x56. U toho co mám jsou ramena osnovy úplně protnuté a po zapnutí se v místě protnutí rozsvítí pidibod. Je to můj nejoblíbenější puškohled a v noci jsem jsem se s ním nalovil víc než dost. Každému ale vyhovuje něco jiného tak přeji štastnou ruku při výběru.
Přesně tak, Meopta Meostar R1 1,5 - 6x42 RD je skvělá optika. Dodnes mě mrzí, že jsem ji prodal a pořídil R1r 3-12x56 RD.
Úžasně jemňounký bodík, daleko jemnější než má R1r a když nebyl zapnutý, tak nebyl v osnově patrný. Meopta zde používá jiný systém osvětlení osnovy. A světelnost super - popravdě bych subjektivně řekl, že večer jsem s tím byl schopen lovit úplně stejně, jako s tou R1r = pocitově světelnost stejná.
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: Puškohled do lesní honitby

Příspěvek od ridgeback »

Mel jsem dvě Meopty 6x42 (osnova T) a obě měly ostřejší obraz nežli jiné (zcela nové) dvě Meopty 7x50 osnova T. Nyní mám Meostar 1,5_6x42 RD a je to zase bomba. Možná srovnatelný s Meoptou 4-16x44, který byl v obraze naprostá dokonalost.
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
Odpovědět