Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Woodman
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: sob 15.4.2017, 12:20

Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Woodman »

Dobrý den,

nedávno jsem začal s kulovou střelbou a přípravou na získání loveckého lístku.
Pořídil jsem si kulovnici CZ 557 Lux s Weaver lištou v ráži .308 WIN
S novou puškou jsem již byl na střelnici. Zatím jen s pevnými mířidly ale velká spokojenost. Na 75m vše v černém, jen trošku strženo doprava. Což bude rukama.

Samozřejmě už jsem se začal dívat i po puškohledech. Počítám s náklady na optiku do 25t. za novou.
Pro terčový trénink jsem prozatím levně pořídil starší Meoptu 6x42.
Nicméně poohlížím se už po nějaké optice, která mi bude dlouho sloužit

Sympatická je mi naše Meopta ale váhám, zda:
1) Řadu - R1, Artemis, MeoPro (tady nevím co si myslet)
2) Pevné zvětšení vs. Variabl (Více mě zaujaly Variabilní puškohledy ale nevím která je ta správná kombinace - nahaňka, šoulačka, čekaná)
3) Red Dot ano/ne (spíš jsem pro ale na druhou stránku se mi libí i např. Mildot)

Jinak je mi 29 a zrak mám výborný.

Prosím o radu zkušenějších.
Nebráním se ani jiným značkám ale Meoptu jsem volil z hlediska lokální značky, zastoupení a trochu i patriotismu.

Díky za Vaše tipy
Vítek
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Petr1970 »

spíš si řekni na co to chceš.. zvěř, doby lovu...
další věc: jako novej střelec jít s opakovačkou na nahánku? ..... dojed si někam kde umožnují střelbu z kulovnice na běžící terč a uvidíš...

popřemýšlej o variantě levný puškohled (yukon, delta), seš na 1/3? meopty... na denní koukání a lov dostatečné
a zbytek dej do munice nebo do digitálu nebo do prasátka na Termo....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od poli »

Mil-dot využiješ pouze když se podle něj naučíš měřit vzdálenost, případně přenášet, jinak ti bude k ničemu a možná tě bude i otravovat.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Reno »

Při tvé cenové relaci je dnes opravdu asi nejlepší variantou nějaký cenově dostupný mechanicky odolný puškohled na denní střílení (např. ty zmiňované značky Yukon nebo Delta řady Titanium) a k tomu digitální Yukon Photon na podvečerní / večerní čekanou. Za tmy toho ani v superkvalitním puškohledu vysoké světelnosti a ceně blížící se 100.000,- Kč neuvidíš tolik, jako v nočním digitálu za 15.000,- Kč. :idea: Pokud budeš mít kvalitní weaver lištu a montáže, můžeš ty optiky vzájemně přehazovat bez změny nástřelu.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Choochoo007 »

Tezko radit co je nej volba. Sam si musis rici, jaky zpusob lovu te bavi a co budes lovit nejvice.
Pokud uz mas starsi Meoptu 6x42, tak se s tim da dobre zacit. Take jsem s ni zacinal a byla v pohode, ale na nahanky to tedy neni.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Pauli »

Jelikož pušku mám vybranou (viz. vlákno: Výběr kulovnice), je čas na výběr optiky pro tuto zbraň. Mělo by to být na rekreační střelbu do 300m (možná někdy víc), cena kolem 20 tisíc (max. 25k). Zatím mám v užším výběru tuto optiku https://athlonoptics.com/product/midas- ... mil-scope/ Má někdo nějaký další typ na vhodnou optiku??
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Jiskra »

Jen všeobecná rada,ke značce se zatím nevyjádřím. Pokud nechceš investovat 40t+ za kvalitní pozorovák(alespoň Meopta S2),tak raděj trošku přitlač na pilu a kup si puškohled s větším maximálním zvětšením , než je 27x.
Neposlouchej řeči,že to stačí a že dřív se střílelo atd. atd. atd. To jsou všechno plané řeči. Běžně se dnes na tuto střelbu používají puškohledy x-40x,x-50,x-60 atd. A to ze dvou důvodů. Potřebuješ detailně vidět terč a potřebuješ vidět zásahy. Ve zvětšení 27x max, toho fakt moc neuvidíš a pořád budeš běhat k terči.
Pokud mi nevěříš , zajeď někde na delší střelnici (300m stačí) a pokud budeš mit možnost někoho ze střelců poprosit
o vyzkoušení,tak sám zkus a uvidíš ten rozdíl.
No a pokud třeba miráž nedovolí využít velké zvětšení ,tak si ho stáhneš na míň.
Všechny puškohledy co jsem měl se zvětšením do 30x na sportovních puškách jsem postupně prodal a pořídíl s větším zvětšením a nikdy jsem toho nelitoval. A byly to kvalitní kousky.
Lov je něco jiného. V lese si vystačím klidně se 4x max.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od vasil »

Pauli, máš SZ
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od vasil »

A co třeba Vortex Strike Eagle 5-26x56 ? Tubus 34mm, 56 objektiv, opravdu široký otevřený průzor, žádný efekt "rulička od toaleťáku" se nekoná, má uzamčená točítka, což oceníš při nošení, kvalita skla takřka jako u Viper PST II (mám oba).....atd.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Pauli »

Dík za zprávu.
Jinak rozpočet na pušku mám omezený. Na puškohled, montáž a lištu zbývá cca. 30k, do toho se chci vejít.
Proto se zde ptám, co byste mi doporučili. Rozhodnout se budu muset potom stějně sám.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Jirik.fx »

Z puškohledů do 20 tis. věřím jenom Vortexům.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

V jistém slova smyslu má Jiskra absolutní pravdu. Je to přesně tak, jak píše! Ta 50x nebo 60x je jasná volba! Pokud tedy chceš ležet na střelnici, případně sedět za stolem, mít flintu na nohách, které připomínají základnu mostu, podepřenou pažbu, případně benchrestový stojan a kochat se tím, že vytvoříš díru v díře a dokonce i tam, kde by měla být, tj. na "desítce". Jenže to tě na tvých 300m, s tvou plánovanou sestavou, smázne a tím nemyslím jen závody, každá na to skutečně postavená puška a střelec, který se při spuštění netřepe jak kobyla, na kterou v létě sedne hovado (hovorový výraz pro ováda hovězího). Je to prostě o materiálu , počínaje postavením náboje, puškou a i sklem. Navíc zjistíš, že vzhledem k teplu - miráži, budeš na střelnici bývat poměrně brzo a tato vhodná doba bývá, na dlouhé střelnici, poměrně často obsazena štamgasty. je to úplně jiné střílení, než vytáhnout si semi auto a pokropit figuru. Samozřejmě se dá při miráži zvětšení stáhnout níž, ale stroje, ve kterých je skutečně dobře čistě a jasně vidět , perfektně "klikají", snesou stovky a tisíce výstřelů, a neposunuje se jim extra bod zásahu při změně zvětšení, stojí podstatně víc, než je tvůj limit. Takže pokud máš mladé oko, obyčejného Zeisse nebo Sch. a Bend., tak jsem díru viděl na bílém i s 25x, ale to už by dnes asi nebyla pravda. 25x na 100m a ověření rozptylu stačí a na hravou střelbu na 300m stačí, na blbnutí s gongy určitě. Pokud ti to stačí, tak nemáš problém. Pokud chceš víc, tak rychle obměníš vozový park a započítej finanční ztrátu této operace, nebo se zamysli a hned od začátku přitlač na pilu. Možná bych se před tím ještě přišel podívat na pár dlouhých střelnic, pobesedoval se střelci a udělali si představu, co chci střílet, případne si to trochu omakal, když ti "miláška" někdo půjčí. Přijde mě to tak trochu řešené od stolu, ale třeba se pletu.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Pauli »

Děkuji všem za reakce. Abych to upřesnil, nechci z toho dělat žádný závodní speciál, ani nemám v plánu žádné závody (ruce se mně třesou a oči taky nic moc). Samozřejmě se na střelnici ptám lidí, co používají, a občas i někdo nechá vystřelit či podívat. Na ARku mám zvětšení 2,5-15x, na 100m dobrý, na 200m už je to mizérie. Má to být puška pro radost, nic víc.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Do 300 metrov si potom zober optiku https://www.vectoroptics.com/products/v ... FF-30.html Pokiaľ bude vonku mirage, tak to je zle, vlní sa ti obraz v optike. Ta optika je fakt dobra.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Pokiaľ nemáš mirage, tak pekne vidíš zásahy. Poprípade delta stryker 5-50x56 cca rovnaká cena.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Odpovědět