puškohledy MEOPTA

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Vaschek
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 13.11.2010, 22:14

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Vaschek »

Take se podelim o zkusenost s r1r 3-12x56 RD.Zakoupil jsem ho loni v lete na moji 7x64. Pri nastrelovani se stalo ze stranova korekce byla uz na doraz ale stale mi chybelo 7cm/100m na stred.Takze sem si rekl ze jsem zrejme koupil nejakou nepovedenou montaz,coz se muze stat....asi.Dalsi montaz dopadla zrovna tak az treti od CZ UB sedela.Nastreleno ,vsechno super,kouka to sqele...Nekdy v zime jsem chybil lisku,Celkem tutova rana cca 120m.Druhy den na strelnici a na sto m skoro 30cm v pravo a 5 nahore.Naklikal jsem to z5,dve slupky pro jistotu ze to tam je...S flintou sem na stopro nikde nesek,cert vi kde byla chyba.Po par ranach chybene prase!!! Znovu na strelnici a to same.No ve zkratce,laboroval jsem ze strelivem,menil jsem montaze,sroubky,potom chodila korekce,resp nastrel po korekci po diagonale....patron a vzteku a casu co me to stalo nez sem pripustil ze asi ta nova optika bude v riti....Reklamace uznana,vymena nejakeho vnitrniho bloku ci co,nemam protokol po ruce.Provedena zkouska na zpetny razy.
V unoru jsem optiku dostal nazpet,
Nastrelil ,a vlete to zaclo na novo.Nejprve jsem podezrival prebijece ze mi nejak sidi :) (timto se omlouvam)Na sto m to litalo ,mno abych neprehanel,na A4 sem to udrzel.Opravdu uz sem se smiroval s tim ze flinticka to ma za sebou.Pote jsem vystrachal starou optiku,SAKO 4-12 56 bez bodu a svete div se,soustrel na jaky sem byl zvykly.
Ale na druhou stranu jsem zase podporil mistniho obchodnika protoze tolik patron u nej asi jen tak nekdo nebere :D
Momentalne je optika oprt na reklamaci tak napjate cekam co to bude tentokrat....a fakt me to nebavi!
Proste jak se rika,ja kdyz koupim trpaslika,zarucene do rana vyroste.Jen doufam ze uz budu mit svoji "porci" stesti vybranou bo jsem si objednal novou hromovou hul.....Tikka
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od mikycz »

Tak to ja mam stesti moje r1r 3-12x56 RD uz slape pres 4 roky na 8 x 57 JS bez chyby, zkousel jsem tim lovit i na nahance na 3x a v pohode, stejne tak na 12x mam srnce na 100m na krk, v noci to na variabl kouka pekne.
Vaschek
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 13.11.2010, 22:14

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Vaschek »

Dneska se optika vratila o5 ze servisu s tim,ze byla "pouze" uvolnena pruzinka,zadne jine zavady nebyly zjisteny,tolik zprava od technika tak jsem zvedav jak dlouho to vydrzi ......nez se treba zase neco pouze uvolni :(
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Buttler »

Tak to je opravdu k nasrání. Na druhou stranu je výhoda, že tuzemský výrobce reklamace vyřizuje celkem promptně.
Já jsem šel do ZD 6-24x56 a zatím no problem. Ale raději to zaklepu ještě na dřevo...
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od roedear »

mám meoptu Meostar r1 3-12*56 se světelným bodem, třetí rok. na začátku nastřeleno, no po druhé ráně jsem chybil či vzal pár kusů spodem, spadeno v ose dolů o 5cm. neklepnuto, jen více výstřely si to někam dosedlo, srovnáno a od té doby to drželo, až do nedávna. přiznám se, fláknul jsem sebou na mezi u potoka a kovové cinknutí nevěstilo nic dobrého. takže znovu do papíru dvojstřel se dotýkal ale na 50m to šlo doprava nahoru. srovnal jsem to, postupně asi 5 nebo 6 ran. příští rána jelen v pr...i. opět do papíru a opět doprava nahoru na 50m 10/10cm, to pak na 140m ten kus opravdu netrefíte. na nastřelení a kontrolu, že není urvaný kříž padlo snad 15 nábojů.. zatím tři kusy, ale je na čase dát znovu do papíru, prostě ověřit, že to zase neuhlo. poslední zásah pro změnu víc vlevo než jsem myslel a předcházející vlastně trochu taky... :?
Vaschek
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 13.11.2010, 22:14

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Vaschek »

nechci malovat certa na zed ale neco mi to naaapadne pripomina :? S tim rozdilem ze ja s ni na stopro nesek....
Dneska ji jdu nastrelovat po oprave tak jsem napnutej jak to bude chodit,a hlavne jak dlouho....
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Choochoo007 »

Tuhle jsem vyrazil zase jednou za rok autem, pusku hodil dozadu pres detskou autosedacku. Ladim aby se mi nepomackala pazba od pasu a jejich drzaku, takze opiram tak trochu spise nastojato. Pri ceste honitbou zvoni telefon, takze chci rychleji zabrzdit a najednou rana. Puska se vali na zemi pred prednima sedackama, ani nechci vedet na co padla. Pasy sice na sedackach nepomackali pazbu, zato se puska proletela, jojo opatrny idiot. Viditelne poskozeni zadne, takze uleva, jen jsem se desil nastrelu. Vecer na cekany jsem doufal, at radsi nic neprijde, abych nelitoval z duvodu ze se budu bat vystrelit. Nic neprislo, takze spokojenost. Puska strilela predtim cca 4cm nahoru. Pri zkousce po padu cca 5cm. Po teto zkusenosti tedy s Meoptou R1 3-12x56 spokojenost, cca 7let nebo tak nejak :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od tonny »

Já měl meopt celkem 5 a ještě dvě používám. Každá několik set ran a nikdy jsem takový problém neměl. Asi je to o štěstí. U sportovního střílení jsem překlikl a vrátil klik zpět, pro jistotu, aby si to sedlo (i u jiných optik). Pády také byly bez problémů. Asi fakt mám štěstí.
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Michal P »

Vážení kolegové,
chtěl jsem se zeptat, jestli někdo z Vás má osobní zkušenost s puškohledem Meostar R2 1,7-10x42. Velice se mi líbí jeho kompaktní rozměry a uvažuji o tom, že bych jej vyměnil za stávající Artemis 2100 3-12x50. Během dne bude určitě vynikající, ale jde mě o použití při zhoršených světelných podmínkách a na noční čekané.
Budu velice rád za Vaše názory.
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Buttler »

S puškohledem ne, pouze s dalekohledem. 10x42HD vers. Meostar B 1 8x56. Jednoznačně večer vyhrál 8x56 o celou koňskou délku. Ale stejně to pořád zůstane individuální. Vyzkoušej osobně, jinak je to střelba naslepo.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od pufr »

V únorovém DWJ je test Meostaru R2 - v rámci pěti puškohledů s 56 mm objektivem s cenou do 1500 €. Vyšel v dané konkurenci po mém soudu výborně, tady je zatím alespoň výsledná tabulka (všimněte si, jakou odhalili vstupní pupilu u NightForce SHV, až si říkám, jestli laboratoř neudělala "nějakou" chybu, ale píší o tom i v textu :? )
Přílohy
Test_MeostR2_DWJ_02_2015.jpg
Test_MeostR2_DWJ_02_2015.jpg (261.21 KiB) Zobrazeno 11670 x
Pufr
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od lanus »

pufr - Klasický spôsob výpočtu priemeru výstupnej pupily je podiel priemeru objektívu a skutočného zväčšenia (je uvedené v prvom riadku testu) . Hodnoty uvedené u Vixena to potvrdzujú !!! A suverénne najvyššiu odchyľku má Meostar !!! Bolo by zaujímavé vedieť "kde je pes zakopaný ?!?!?! :roll: (Najpradepodobnejšie je prebratie "kurioznych" údajov od výrobcu.)
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od pufr »

Výstupní pupilu změřit - světlé kolečko na měřítku - asi není problém. Dokonce ji nejspíš změřili a odsud spolu se zvětšením usoudili na pupilu vstupní - časem někam umístím PDFko článku.
Že u moderních superzoomů 6x a víc už díky konstrukci konkrétního typu neplatí starý vzorec a výstupní pupila Meostaru R2 je při nejmenším zvětšení jen 11,2 mm a ne 56mm/2,49 zvětšení = cca 28 mm nepovažuju za tak velkou chybu - těch 11,2 mm stačí - nezpůsobuje uživateli žádnou velkou újmu. Spíš bych uvítal hodnoty výstupní pupily i pro "zajímavá" zvětšení - 7x, 8x a 10x - možná, že tam to i ten Nightforce SHV má "vpořádku" :?

Dost významná se mi zdá vertikální odchylka záměrné 17 mm při změně zvětšení u Docter Unipoint - je to (i u ostatních dalekohledů) vlastně daň za osnovu v 2. ohniskové rovině - u čtyřnásobného zoomu Doctera ještě asi celkem zbytečně (slyšel jsem o případech, kdy u konkrétního kusu velmi drahého výrobku renomovaného výrobce byla tahle odchylka násobně větší než 1,7 cm/100 m)
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Choochoo007 »

lanus píše: A suverénne najvyššiu odchyľku má Meostar !!!
Zorne pole a i vystupni pupila bude pocitatelna u nejvetsiho zvetseni a tady Meopta zadnou nejvetsi odchylku nema. Tu ma Nigthforce a Docter.
pufr píše:u moderních superzoomů 6x a víc už díky konstrukci konkrétního typu neplatí starý vzorec a výstupní pupila Meostaru R2 je při nejmenším zvětšení jen 11,2 mm a ne 56mm/2,49 zvětšení = cca 28 mm
Pupila u nejmensiho zvetseni asi nepujde jednoduse spocitat delenim, zalezi asi i na vnitrni konstrukci. U nekterych puskohledu je videt jak pri snizovani zvetseni najednou zacne vznikat tunelovy efekt. To si myslim bude prave vyrazne u techto velkych 6x, 8x zoomu, kdy uz se ta pupila, zorne pole pri snizovani zvetseni od urcite hodnoty nebude zvetsovat. Jak rikas, jestli je to 12 nebo 20 je asi jedno. Horsi je ze se nezvetsuje zorne pole a zvyraznuje tunelovy efekt.

Videl jsem nejake testy taktickych puskohledu a i svetozname znacky mely velke problemy se skutecnym zvetsenim. Vyrobce uvadel 27x a skutecnost byla treba 22x(Schmidt a Bender PMII 3-27 × 56 High ). Toto me hodne prekvapilo. Takze tady take muze byt problem v neshode pupila vs zvetseni. Ono pak bude rozdil jestli je to zveseni 14x nebo 13,5x. Treba Docter 56/12=4,66mm. Kolik ze ma Docter vystupni pupilu? Ze by max. zvetseni bylo pouze 11x(56/5,02)? Vixen rovnez vypada tak na max 22x zvetseni.
EDIT: Nejsem nemcinar, takez jsem si ted vsiml, ze to zvtseni napocitany tam asi take je, no nic.
pufr píše:slyšel jsem o případech, kdy u konkrétního kusu velmi drahého výrobku renomovaného výrobce byla tahle odchylka násobně větší než 1,7 cm/100 m
A byl to vyrobek od koho ?
Edit: Kde vidis v tabulce ten posun zamerne(1,7cm), nemecky nevladnu. Diky
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Toma »

Já zase nevěřím jak některý výrobce uvádí zvětšení u puškohledu např.1,25-4x40.To těch 1,25 je záměr nebo udělali čočky a pak to zjistili?Ta čtvrtinová hodnota zvětšení si myslím že je bezpředmětná.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Odpovědět