Automaty v myslivecké praxi

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od roman200 »

To: Johnyc77
Drž se raději Browningu, vím o dvou Sauerech, které nestříleli, oba 30-06. Obě zbraně byli nové a oba majitelé je vyměnili za Browning. Já BAR MK.1 v 308W měl a nemůžu na něj říct křivé slovo, pokud bych ještě někdy po samonabíječce zatoužil, byl by to starší BAR II SAFARI v 300WM :) , nemusím ty plastové díly. Na ARGO také dobré recenze i když jich tolik vidět není. Browningu je mezi myslivci hodně, takže to asi nebude chyba.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Michal_123 »

K Benelli Argo - zkoušel jsem pořádně vyčistit pístek, ale nepovedlo se mi ho úplně rozebrat. Je tam taková segerovka, kterou jsem sundal a nepomohlo to. Nicméně, prostříkat a vyčistit se to stejně dle mého názoru povedlo slušně. Pístek jezdí po své vnitřní části, takže v krajních polohách se tam dá nějak dostat. Rozebíráte to někdo na čištění víc? Ani na Youtube jsem to nenašel.
Podotýkám, že se toho na pušce po rozebrání čistí více a tam je to zcela v pohodě a intuitivní, včetně vyjmutí a vyčištění spoušťáku.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Michal_123 »

Jsem plný dojmů k Benelli Argo - je to úplně super.
Měl jsem trochu obavu že to bude složitější, hlavně na důkladnější čištění jednou za čas, než běžná lovecká opakovačka se závěrem Mauser.
Což je sice pravda, ale na používání a běžné čištění to vliv nemá.
Akorát si furt zvykám na odjišťování na lučíku, to jsem na kulovnici ještě neměl. Jenom na samonabíjecí brokovnici.
To, co oceňuji je také délka zbraně versus manipulace na posedu, je to fakt úžasná změna.
A také jsem pochopil (což jsem dříve nevěděl), že když je poutko na řemen z přední strany předpažbí, tak se zbraň nosí daleko lépe.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Michal_123 »

Tak jsem včera večer Benelli Argo úplně vyčistil s komplet rozborkou, akorát jsem nevyndal spoušťák, vypadal v pohodě a čistil jsem ho minule.
Zjistil jsem, že z toho pístku jde všechno, co je na něm normálně sundat, přetáhne se to přes "O" kroužek.
Předtím jsem se za to bál vzít a teď se to po cca 100 ranách krásně povolilo.
Ovšem ten O kroužek si někde seženu do zásoby.
Argo1.jpg
Argo1.jpg (93.63 KiB) Zobrazeno 7715 x
Pár postřehů z čištění:
Rozebírání a složení šlo daleko jednodušeji, než jsem si pamatoval.Je to prostě o cviku.
Měl jsem venku ze závěru i úderník, který mi krásně odletěl dva metry daleko :D
Čištění šlo krásně, také díky povrchové úpravě a materiálu pístku a kolem něj. Všechno je hladlé a spaliny na povrchu nedrží. To mě překvapilo také.
Protože například u MP-155 jdou věci kolem pístku čistit poměrně hůře, musí se odmáčet.
Nějaké množství usazenin z odfuku plynů bylo v předpažbí. To je plastové a šlo to z něj taky dobře, akorát je třeba použít nějaký kartáček, blbě se tam strkají prsty.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od pufr »

Tak to je dobrá zpráva, protože zanedbaným čištěním pístku a plynového nástavce přichází Argo o dobré rozptyly/přesnost střelby a náprava je v nákladech cca deseti tisíc - pokud ty díly seženeš :?
Pufr
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Milik607 »

Používáte tu někdo automata na veškerý lov, jak naháňka tak i čekaná a šoulačka?
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od rimar77 »

Milik60 jasně
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Milik607 »

A jak je to tedy s přesností samonabíjecích kulovnic?
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od pufr »

Miklíku, tomuhle říkal inspektor Trachta "Šrapnel" :D
jakou čekáš na takto obecně položenou otázku "prakticky použitelnou" odpověď.

Abych něco "vykopnul" a nezasáhnul do tuzemských "vod" (kde bude řada lišek chválit své "ohony" :) ) tak napíšu, že výbornou přesností napříč rážemi jsou proslulé samonabíječky Voere:
http://www.voere.com/de/historie/2185-s ... echse.html
použité jdou koupit za dobrou cenu

Voere_2185.jpg
Voere_2185.jpg (28.62 KiB) Zobrazeno 7535 x

A pak taky již nevyráběné civilní odvozeniny pušky H&K G3 německého Bundeswehru (H&K SL6, SL7 ...)
taky se prodávají za "dobré" peníze
Pufr
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od rimar77 »

Milik60 pro běžný lov spárkaté na běžnou vzdálenost plně dostačující. Používal jsem takto tuto zbraň s plnou spokojeností několik let ale kombinace ráže a vlastnosti samonabíjecí zbrane mi působila problémy u škodne 100m+ tak jsem přešel na jinou ráži a varmint provedení zbraně. Ale myslím že na toto téma se zde již psalo stačí se podívat.
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Milik607 »

Vím že se toho píše hodně, bohužel je obtížné odlišit pravdu od plevelu, kterého bývá všude dost.....když jsem se rozhodoval pro samonabíjecí kulovnici, hodně lidí mě odrazovalo.....proto se ptám....bylo u toho pozorovatelná nepřesnost, nebo jak jsi to přesně vyřešil a co to dělalo? V jaké kulovnici? Mně se líbil browning bar, ale chtěl jsem ho v té kratší verzi a prý to není dobrá volba....
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od rimar77 »

Milik60 mám Heckler koch SLB 2000+ 9,3x62 hlaveň 51 cm. Energie dostačující na vše a dobře se s ní manipuluje i v klaustrofobických posedech. Kuny a lišky do 100m bez problémů, krmím si na 70-90m a tam jsem byl úspěšný 100% ale nad 100m to bylo 50:50 (bavíme se pořád o škodné). Střelil jsem lišku i na 140m ale pak jsem i jen na 120m podstřelil a odběhla. Na srnčí černou do 200m bez problémů. Pokud je dobrý terén, bez problémů jde i zatuplovat. Střelil jsem i 3 ks takhle na poli. Je to jen o tom co tam dáš za puškohled, jak jsi pohotový střelec a jak si spolu sednete. Osobně dneska bych asi přemýšlel na Sauerem 303 ty plastové pažby jsou super co tam má.
Nevýhoda je rozborka a čištění. Nevím jak ostatní výrobky ale tahle je pro mne dost problém, nejsem zrovna technik. Puškař co mi jiskřil magnaporty a rozebral jí tak nevěřil co z ní vyndal jehličí to prý ještě nezažil. Hold dobrý model i pro dobytka jako jsem já.
Takže asi takto na běžné střílení zbraň úplně v pohodě pokud ti nevadí složitá rozborka. Já to čistím přes ustí.
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Milik607 »

Máte tu někdo browning bar? A používáte ho na všechno, nebo ne? Na jakou vzdálenost se dá s tím automatem střílet škodná? Když na osamocené lovy budu mít náboje v zásobníku, a vždy jen jeden vložím přímo do komory, tak ten první musí být přesností srovnatelný s opakovačkou nebo ten pokles tlaku při přebíjení udělá takový rozdíl?
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Michal_123 »

Milik: nechci být ošklivý, ale na toto všechno jsi se již ptal.
A kvůli tomu zde máš vlastní vlákno protože všude byly jenom Tvoje dokola opakující se dotazy.
Tak se ptej ve zmíněném vlákně, snad to není až taková újma, ne?
Slibuji, že Ti tam budu odpovídat, pokud o to budeš stát.
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od marnet »

Přidám svoji zkušenost s kulovým automatem,i když za poměrně krátkou dobu(2 sezóny).Jedná se o typ SVD 63 v ráži 7,62x54R.Můj bratr,který nevlastní lovecký lístek si ho pořídil.Z počátku se mi tato zbraň moc nezamlouvala a to ze dvou důvodů.Tím prvním byl vzhled a tím druhým výkon náboje.Před více než 20 lety mne nechal kamarád na vojenské střelnici si zastřílet z krátké vojenské pušky Mosin model 1944.Tato zbraň s kovovou botkou kopala do ramene,jako kůň.Z toho důvodu jsem se obával zpětného rázu i u SVD 63.Po prvních vystřelených nábojích na střelnici,jsem byl mile překvapen.Bylo to doslova něco,tak jemného,jak když se kočička přitulí!Potvrdilo se staré pravidlo,že nejde porovnávat zpětný ráz u opakovačky a u automatu.Bratr nechal prodloužit pažbu i zásobník upravit omezovačem na 2 náboje a já se touto zbraní zůčasnil několika naháněk.Přes mechanická mířidla(optika sundaná)se mi zatím povedlo ulovit 2 lončáky 50-60 kg a 1 sele 30-35 kg(všichni do 5 m od nástřelu v ohni).Náboje SB 11,7g se střelou SP.Automat funguje bez sebemenší závady.Znečistění pístu a plynové komůrky minimální.Jediné,co mohu této zbrani vytknout je hlučná pojistka,ale to je dáno tím,že se nejedná o původně loveckou zbraň.Bratr se v budoucnu chystá vyzkoušet tuto zbraň na 300 metrové a delší střelnici s optikou.Takových střelnic u v ČR k jeho škodě minimum.Nakonec ještě dodám,že na naháňkách je tato zbraň dost obdivována,jak lovci,tak i honci.
Odpovědět