Sabatti Multi-radiální vývrt hlavně

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Sabatti Multi-radiální vývrt hlavně

Příspěvek od Čouda »

Dobrý den, narazil jsem na zbraň Sabatti Saphire s tímto vývrtem. Na stránkách prodejce ho samozřejmě vychvaluji (jak jinak), ale na netu jsem moc relevantních informací nenašel. Jaké jsou tedy na to vaše názory. Vede tudy cesta ??

https://www.all4shooters.com/en/Shootin ... g-profile/
Naposledy upravil(a) Čouda dne úte 06.2.2018, 9:27, celkem upraveno 1 x.
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Sabatti MRR Multi-radial Rifling

Příspěvek od pufr »

Sabatti vyrobila před cca 4 - 5 lety trn pro kování hlavní s polygonálním vývrtem dle vlastní specifikace. Nic víc, nic míň.
Text na citovaném webu je v podstatě shodný s firemním letáčkem, který dostávali návštěvníci IWA 2015.

Test dvou stejných pušek Mercury 870 Varmint 308W (pod názvem Mercury prodává Sabatti cca 20 let své kulovnice v Německu), z kterých jedna měla klasické drážkování a druhá "Multi-radial", popsal Roland Zeitler v DWJ 4/2014 str. 130-131 (pravda na "polygonu" byla Meopta 4-16x44 a na "klasice" Meopta 3-12x56 a odpor spouště byl u nevímekteré pušky 940g a u druhé 670g ...).
Průměrný rozptyl 12. druhů převážně loveckých nábojů byl u drážkované hlavně zjištěn 43,3 mm a u polygonu 35,5 mm (bez specifikace, takže asi 5ran/100m). Přitom 6 druhů nábojů mělo lepší rozptyl z jedné hlavně a 6 z druhé. Průměr té drážkované "natáhly" Remington PSP 150grs s 93 mm oproti 35 mm z polygonu a Hornady GMX 150gr s 19 mm z polygonu oproti 58 mm z drážkovaného vývrtu. Průměrný rozptyl zbylých deseti druhů nábojů (kde nebyly rozdíly hodnot tak markantní) byl o maličko lepší - menší u drážkovaného vývrtu. 2 ze 3 homogenních střel měly menší rozptyl z polygonu, ale celkový průměr ze všech tří "homogenek" byl o 1 mm menší u drážkované.
Měřené rychlosti střely zveřejnil Zeitler u 7 druhů nábojů, přičemž střela skutečně letěla vždy rychleji z polygonu, u Blaser CDP 165 grs o pouhý 1 m/s, u Hornady BTSP 165grs o 72 m/s (vždy udán průměr z 5 ran). Průměrný nárůst V5 byl zjištěn 42 m/s (ve prospěch polygonu), což reprezentuje nárůst E5 o "průměrných" cca 350 J.

Takže menší průtlačný odpor, menší únik hnacích plynů kolem střely atd. a tím příznivější vývin rány se zde u polygonu na tomto velmi omezeném vzorku dvou zbraní potvrdil (rozdíl 20-30 m/s je běžný i mezi dvěma "stejnými" drážkovanými hlavněmi). Vliv na rozptyl byl spíš nejednoznačný. U otěrů střel a opotřebení lze očekávat výhodu opět na straně polygonu.

Pokud vzpomeneme na zkušenosti evropského "klasika" polygonálních hlavní moderní doby - firmy Heckler&Koch - pro splnění rozptylových ukazatelů v technických podmínkách Bundeswehru (včetně dlouhých dávek plně samočinnou zbraní - s výrazným ohřevem hlavně) byl nucen profil polygonu "mírně zúžit", čímž pozbyl výhody nižšího průtlačného odporu .... Obecně pojatá "ne-benchrestová" vysoká životnost polygonálního vývrtu hlavně se i zde potvrdila (u kulometů MG M3, odstřelovaček PSG-1, MSG 90, loveckých H&K SL 770 a 940). Profil polygonálního vývrtu složený obdobně jako u Sabatti ze segmentů či výsečí kružnic o průměru větším než ráže hlavně, spojených v rozích rádiusem malého průměru používá H&K od 60. let minulého století ale i Němci to pravděpodobně "odkoukali" od amerických prémiových výrobců hlavní.

Ze strany Sabatti je proto trochu "pod pás" marketingový obrázek "klasického" polygonálního vývrtu na letáčcích a výše citovaném webu, neb takto vypadaly "polygony" naposledy asi v polovině 19. století. V druhé polovině 20. století již jsou profily všech polygonních vývrtů složeny z různých křivek - nejen ty u Sabatti :)
Ale možná měli vývojáři u Sabatti skutečně šťastnou ruku a podařilo se jim najít o něco lepší "rozměrový" a tvarový kompromis polygonního vývrtu pro sportovní/loveckou střelbu než dosavadní německé a US konkurenci :?
(pokud pomineme dosavadní status quo, kde v oblasti přesné a LR střelby kované hlavně obecně jsou zastoupeny mnohem méně než u všech ostatních "méně přesných" pušek)
Pufr
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Sabatti Multi-radiální vývrt hlavně

Příspěvek od Pavel.x »

Jsou už nějaké zkušenosti s kulovnicemi Sabatti s tím MRR vývrtem na střelnici, zda je to opravdu taková výhoda? Jaké je celkové zpracování atd. Docela se mi líbí model Saphire E.R. ale trochu mě znepokojuje, že závěr včetně picatiny lišty je z lehké slitiny a ne z oceli.

Díky za jakoukoliv informaci.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Sabatti Multi-radiální vývrt hlavně

Příspěvek od tonny »

Tady se nyní jedna prodává http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/41 ... phire-e-r/, kdyby měl někdo zájem třeba i o informace, možná by byl majitel vstřícný.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Sabatti Multi-radiální vývrt hlavně

Příspěvek od cobaj »

Nemam osobni zkusenost, ale trochu jsem se nedavno pidil jelikoz za ty penize by to bylo fajn dalsi zelezo, ale udajne je to loterie. Nektery kus je opravdu fajn a nekolik dalsich :roll:
M.
Odpovědět