Nerezová vs. uhlíková ocel kulové hlavně

Vše o kulovnicích a malorážkách
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Nerezová vs. uhlíková ocel kulové hlavně

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Zaujimali by ma rozdiely medzi nerezovou hlavnou a uhlikovou hlavnou co sa tyka presnosti a zivotnosti hlavni.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od tibi1 »

....nerezova sa mi subjektivne zda ze sa cisti lahsie...
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od bonecrusherx55 »

No ja som narazil na nete na info, ze nerezova sa rychlejsie poptrebovava, ako uhlikova...a ze uhlikova lepsie odvadza teplo....neviem, co je na tom pravda...
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od pufr »

Nějak mám dojem, že už jsme zde tohle téma diskutovali víckrát - asi na různých místech :)
Nerez něco málo hůře vede teplo, zase i trochu hůře "hoří" při erozi přechodového kuželu žhavými plyny. Na terčovnicích s masivními hlavněmi je dnes vidět převážně nerez. U loveckých zbraní nové, odolné povrchové úpravy význam nerezi trochu snižují. :?

Taky je dobré si uvědomit, že otázka "nerezová vs. uhlíková" je celkem velké zjednodušení - v každé té skupině je víc druhů ocelí, některé z hlavňových ocelí umožňují tepelným zpracováním zvýšit pevnost (netvrdím, že se to používá pro terčovnice) atd.
Pufr
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od cr001 »

Já jsem zase někde četl, že nerezová hlaveň má lepší kluzné vlastnosti pro průchod střely vývrtem, ale také o tom nic bližšího nevím.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od Choochoo007 »

Vyhody vs nevyhody se obcas objevuji u vyrobcu hlavni. Jednou jsem nekde videl, ze snad na presnost je lepsi nerez, protoze se snad lepe vyrabi(ocel tavba a odlevani) a nejsou proto v nerez oceli zadne nehomogenity nebo je jich tam je mene. Pak pri strelbe nedochazi pri zahrivani tolik ke zvetsovani rozptylu (nestejnomernemu ohybani hlavne) nebo pri kmitani. Co je na tom pravdy netusim, ale bylo to snad psano u nejakeho vyrobce. Proto mozna i ty nerez hlavne u sportovnich strelcu. Rovnez je tam vyhoda te lepsi odolnosti vypalovani krcku, coz uz tady bylo zmineno
Naposledy upravil(a) Choochoo007 dne pát 04.5.2018, 6:06, celkem upraveno 1 x.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Ok, dik za info
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Belson
Častý návštěvník
Příspěvky: 66
Registrován: ned 19.12.2010, 22:19
Bydliště: Tatry

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od Belson »

Téma karbónových hlavní ma doteraz nejak zvlášť nezaujímala a tak svoje poznatky z tejto oblasti nepokladám za relevantné. Ale pamätám si, že v podstate ide o karbónové vonkajšie teleso, pričom jadro hlavne – vývrt (liner) je vždy z ušľachtilej ocele (konkrétne ide o americkú štyristošestnástku). Hlavnou prednosťou takej hlavne je získaná tuhosť pri jej zlomkovej hmotnosti voči celokovovej. Čo sa týka odvodu tepla, uhlík síce nevyniká tepelnou vodivosťou (v porovnaní s oceľou), ale existujú zmesi karbónových vlákien, grafitu a živíc, ktoré sú na tom relatívne dobre. Pri výrobe hlavní z uhlíkových vlákien sa musia výrobcovia popasovať s nekonzistentnosťou ich vlastností spôsobenou vznikom pnutia pri aplikácii uhlíkových vlákien na oceľové jadro.

Avšak čítanie príspevkov v tomto vlákne (o čistení, rýchlosti opotrebovania – predpokladám že vývrtu, o erózii prechodového kužeľa žeravými plynmi, kĺznych vlastnostiach pre prechod strely vývrtom a pod.) ma uvádza do neistoty, či je reč o tom type uhlíkových hlavní, ktorý spomínam. Nemôžem vylúčiť, že mi uniklo niečo v technickom pokroku. Ak je to tak, prosím znalých prispievateľov, aby napomohli starému zbrojnošovi zorientovať sa… :wink:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od pufr »

Výborně, Belson, další téma k diskuzi a taky asi výzva k používání správných termínů - by všichni věděli, o čem se vlastně mluví :)
Z čistě loveckého hlediska mi u "karbonových" hlavní, krom výše uvedeného, vadí nižší odolnost povrchu k mechanickému poškození - bych to při mém stylu lovu brzo "odrbal", otloukl ...
Pufr
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Pardon, ja som trochu zle zadal tému. Myslel som, ktorá z hlavní je na tom lepšie,čo sa týka presnosti, odolnosti voči vypalovaniu prechodoveho kužeľa a životnosti, či to bude hlavnovina používaná napríklad u zbraní CZ, oceľ 15230, nerezová hlaveň 410 alebo 416 materiál. Dajme tomu za predpokladu, že všetky tri hlavne sú rovnakej kontúry 19mm na ústí, žiadne kanely a dĺžka 660mm. Kaliber napríklad 300 win mag. Ďakujem za odpovede.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od rimar77 »

za mně má nerez výhodu vzhledem k tomu jaký jsem dobytek že z venku mi nezrezene ať je opatlaná od bahna po barvu a ze vnitř mohu používat veškerou chemii a nemusím se bát že mi poškodí vývrt. A životnost neřeším na střelnici s ní chodím rekreačně a ikdyž přičtu loveckou střelbu tak mne hlaveň počítám přežije
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od cobaj »

Řešíš to co dávno vyřešené. Je to naprosto zbytečná diskuze.
,,Nerez,, je jasný vítěz. Vezmi si polotovar od některého třeba z těchto výrobců a nemáš co řešit - Krieger , Bartlein, Hardy, Benchmark, Lilja, Brux.
M.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od Michal_123 »

Cobaj:
Tak jednoduché to není.
Před cca 6 lety jsem se zajímal o nerez hlaveň, a to velmi, řešil jsem to s různými výrobci dlouhých zbraní na IWA.
V podstatě mi unisono všichni sdělili, že nerez má zhruba poloviční výdrž hlavně proti klasice. Dále se sdělení rozcházela :)
Trochu odbočím - nerez je v podstatě uhlíková ocel s příměsí legur, zejména chromu.
Jako takových existuje materiálů "nerez" celá řada, podle toho, co se do směsi přimíchá.
Nějakou dobu jsem s nerezem profesionálně pracoval, a můžu zodpovědně říci, že označení "nerez" rozhodně neznamená, že materiál nekoroduje. Spíše je korozi různým způsobem odolná. Kromě případů mezikrystalové koroze, která je běžná a mám pocit, že s ní nikdo nic nenadělá.
Ta odolnost proti korozi je (kromě zmíněné mezikrystalové koroze) při běžných podmínkách velmi vysoká.
Nicméně, pokud se dostaví jiné korozivní prostředí, jako je třeba sůl nebo další chemikálie, jde nerez do kopru také a velmi hezky. Prováděl jsem na toto téma osobně testy s různými druhy nerezových slitin.
Suma sumárum, zvenku bude nerez určitě fajn proti povětrnostním vlivům i proti viditelnému ošoupání.
Nicméně je určitě při použití nápadnější, takže zvěř může zaregistrovat snáze pohyb zbraně.
No a nějaké naprosté odolnosti proti čistícím chemikáliím nevěřím ani trochu.
A zajímalo by mě jak dopadne po korozivní stránce hlaveň která dostala pořádně zabrat střílením a nečištěním.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od cobaj »

Jednoduché to je.
Samozřejmě nikdo tu nepopírá, že i nerez koroduje - viz napsal jsem NEREZ do uvozovek
Výrobci ať si plácaj o životnosti co chtěj. Praxe je jasná. Nevím o nikom kdo používá klasickou uhlíkovku pro nějakou (přesnou) disciplínu typu f-class nebo benchrest na špičkové úrovni. Pokud by vše co se týká přesnosti bylo na stejné úrovni jako u ,,nerez,, hlavně a ještě zde byla dvojnásobná životnost nechápu kterej idiot by vědomě měnil hlaveň dvakrát častěji než by to bylo nutné. Taky jsem neviděl hlaveň která by byla správně udržovaná - provozovaná a byla znepoužitelněná změnou rozměru vývrtu dříve než by zdechla na vypálený přechodový kužel. Odlesky se dají řešit jinak než klasickým černěním. Kdo nečistí hlaveň je prase a jeho výsedky na terči i stavu zbraně tomu budou vždy odpovídat.
Také naprostá většina ,,starých,, loveckých pušek staršího data výroby ZKK, ZG atd. není vystřílená co do počtu výstřelů, ale doprasená kombinací špatné nebo nulové údržby. Neznám ve svém okolí myslivce pokud to není zároveň sportovní střelec nebo ,,profesionální myslivec,, který by vystřelil více než 100 nábojů ročně, spíše se bavíme cca o 20ks někteří tak do 5ks. A také jsou nepochybně před uložením do skříně řádně vyčištěny a nakonzervovány konkorem :roll:
Pochopitelně i ,,nerez,, hlaveň při trvalém nečištění zdechne pod vrstvou nánosu mědi (el. článek) a povýstřelových zplodin, případně i daší a další výstřely skrze vývrt plný cizích předmětů (písek, atd) také životnosti nepřidá.

M.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: NEREZOVA vs UHLIKOVA HLAVEN

Příspěvek od lovec »

Moja osobná skúsenosť je taká (Rem 700 XCR, Rem 700 Sendero, Howa s novým nerez laufom), že odlesky alebo svetlý povrch laufu nepredstavujú z hľadiska rušenia zveri žiaden problém...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět