Levné kulovnice - dobrý začátek?

Vše o kulovnicích a malorážkách
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od pufr »

Rozdíl v přesnosti výše uvedených nábojů není téměř žádný :?

"Magnumky" budou vždy mít velký úsťový impulz hnacích plynů působící na střelu opouštějící vývrt, výraznější zpětný ráz, hluk výstřelu, kmity i opotřebení hlavně atd. To ovlivní komfort střelby, schopnost soustředění na vypracování rány, životnost vývrtu hlavně a spoustu dalších věcí ale rozhodně nelze říct, že výkonné - tzv. "Magnum" náboje nejsou přesné.

Rozdílné jsou různé "zbraňové systémy", chápej - zbraň - střelivo - zaměřovač, případně další použité příslušenství. A tenhle celek je vždy sestaven s nějakou představou o účelu použití - případně cílové skupině zákazníků - aby nějakým způsobem naplnil očekávání budoucího uživatele (např. s Blaserem R8 a Swaro 1-8x dobře zapadnu mezi snoby na VIP akcích apod. :) - zde ve vláknu mírně OT :oops: )

Důvody, proč si pro díry do papíru vybrat některý "vyváženě zkonstruovaný" náboj menší ráže se zbraní s dimenzemi hlavně a stoupáním šroubovice vývrtu odpovídajícím mým ambicím co do předpokládané vzdálenosti střelby atd. zazněly v předchozích příspěvcích. U lovecké střelby by měl výkon zbraně a hmotnost střely korespondovat i s druhem lovené zvěře, způsobem lovu a tvou střeleckou/loveckou zdatností - "malé" ráže (<6,5 mm) jsou v ranku loveckých kulovnic (vyjma lovu srnčí zvěře a lišek) prostě spíš pro nás zkušenější 8) :D
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od lovec »

marek.rav píše:...Jen ještě stále věřím, že to půjde levněji než levně ...
Kvôli tejto podmienke zo zadania vychádzajú akékoľvek snahy o zodpovedné a primerané zostavenie systému zbraň+kaliber+optika úplne navnivoč. :wink: :roll:

To potom stačí uloženka Mosin, kuker PSO, nejaké Celevije a basta. Koniec koncov, Häyhä to dával aj bez optiky, takže ide to ešte levnějc. :idea: :lol:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od lovec »

FrantaB píše: ...
-Tikka T3x je primárně T3x TAC-nástroj pro lehce vystrojeného odstřelovače na max. dvě rány a rychlý ústup. Při 4-5 ráně za minutu bod zásahu cestuje, ta hlaveň je prostě tenká, jakkoliv za studena funguje neuvěřitelně. I v loveckých variantách, ale prostě je to lehký závěr a lehká hlaveň......

.....Asi nejlevnější smysluplná puška na delší štreky a učení je Howa 1500 s těžkou hlavní.
Tikka Varmint (bez ohľadu na to, či sa to volá Tac, Varmint a pod.) a Howa 1500 Varmint, majú prakticky zhodnú hlaveň s dĺžkou 60-61cm a s priemerom na ústí okolo 21mm. Mám Howu, ale Tikka je lepší záver - opracovanie, chod, povrchová úprava.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od lovec »

pufr píše:...Petzalův pohled je takový, že na vše máme použít jednu zbraň s jedním zaměřovačem a to takovou, se kterou dokážu v naprosté pohodě týden chodit po horách a užívat si to ... :)...
Bez ohľadu na tému - na toto zadanie sa mi objavil okamžite jeden setup so strednou cenovou náročnosťou: Bergara HMR 6,5 Creedmoor, Delta Stryker 4,5-30x56, bipod od Magpulu a hotovo. Ešte stále prijateľná hmotnosť na nosenie, pevná, tuhá, nastaviteľná pažba s fabrickým beddingom ( v podstate šasi zaliate v pažbe). Poloťažký lauf a dobrý kaliber, ktorý s vhodnou strelou zvládne u nás všetko. Optika s rozsahom, ktorý obsiahne drvivú väčšinu situácií... 8)
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od Michal_123 »

Pufr:
Díky za shrnutí. Šlo mi o to, že znám sportovní střelce, kteří střílejí LR, a dost z nich používá .308 a pak samozřejmě nějaké 6,5.
Ale 30-06 na tento účel nepoužívá nikdo z nich a to mě mate. Takže to bude mít spíše souvislost s fabrickým komorováním konkrétních zbraní?
Sám střílím všechny možné discipliny, ale LR ne :)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od dalas »

Co se týká "vrozené přesnosti" je na tom .308W poněkud lépe jak 30-06 Sprg. Ale pozor, my tu rádi používáme všeobjímající kategorická tvrzení. Samozřejmě, že existují některé laborace, 30-06 Sprg., které jsou lepší jak některé laborace .308W.
Já bych se ještě vrátil k výběru zbraně. Osobně, kdybych s dlouhou neměl žádnou zkušenost, tak bych šel do varmintu v .308W. To z jednoduchých důvodů. U varmintu je velmi silná pravděpodobnost, že umí sub MOA a .308W má na výběr největší škálu střeliva s relativně nízkou dostupností. Je to ráže, u které se projevuje zpětný ráz, ale není tak silný, aby Ti vypěstoval "strach z rány". Už to tu psal kdysi Shiva, že na malorážce si nevypěstuješ dobré návyky na LR a on tomu rozuměl. Spíše si vypěstuješ špatné návyky. Na čem bych jistě nešetřil je optika, která může být menší světelnosti, ale s kvalitní mechanikou. Tam je výběr naprosto dostatečný. Na téhle sestavě můžeš trénovat a účastnit se i závodů. Sice jistě nebudeš na bedně, ale pro získání zkušeností ideál. Z počátku bude výsledek limitován Tvým umem, který se bude zlepšovat. V momentě, kdy narazíš na technický limit, sundáš optiku a železo nadělíš někomu, kdo to využije a provedeš upgade sestavy, kdy už z toho budeš nesrovnatelně moudřejší.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
marek.rav
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: pon 03.9.2018, 19:29
Bydliště: Hulín

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od marek.rav »

Ahoj, rikal jsem, ze napisu, az se nejak rozhodnu a behem toho rozhodovani mi do toho veslo vice vstupnich pozadavku na zbran, takze nakonec jsem si predevcerem donesl domu Mossberg MMR Carbine rifles 16.25 v razi 5.56NACO. .....jen dotaz. Vim, ze idealni strelivo pro 1:8 bude v rozmezi 69-80 grs...ale co kdyz tam zacnu sypat SB 55grs, nebudu tim kazit hlaven? Strilet tim chci na 100m, do Olomouce na 300m bych vzal urcite ty tezsi strely. Co myslite, neskodi lehka strela takove hlavni? Nazory na netu se dost ruzni. Diky
mossberg mmr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od pufr »

Neškodí, můžeš v klidu "pražit" a zdokonalit cenově dostupným střelivem své střelecké dovednosti :!: :)
Pufr
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od Milik607 »

Dobrý den, připojím se k tématu. Nejsem začínající myslivec, mám již pár pušek vyzkoušených a nyní hledám něco spíše jako pracovní flinta pro všechny příležitosti. Lov na čekanou, naháňka, dosled, střelnice.......Moje představa je taková, jednoduchá opakovací kulovnice, polymerová pažba nejlépe, aby zbraň měla zásobník místo nábojové schránky , kvalitní materiál.....ráže ta je složitá, měl jsem 308w, 30-06, 8x57 ale nic z toho mě nenaplnilo, a nyní mám doporučení na 300win mag. Jakou by jste doporučily flintu? Nemám takový přehled o trhu jaké jsou možnosti. A jakou ráži? Děkuj
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od campo »

Ahoj, měl jsem podobné požadavky. Nakonec vyhrála Tikka T3x Battue Lite, 308Win. Plastová pažba, zásobník, mám na tom Weaver a přehazuji optiku tj. čekaná nebo naháňka. Pro krátké vzdálenosti a případné dosledy jsou tam parádní naháňková mířidla. Lovil jsem také s více zbraní a ráží ale tohle u mne zatím vítězí.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od Šumavák »

Souhlasím s tím, že Tikka T3 Battue Lite je výborná univerzální pracovní lovecká kulovnice pro dosledy, naháňky, šoulačku i čekanou. Plastová pažba dobře odolává mechanickému poškození a nepřízni počasí, puška je krátká (takže obratná), lehká (což ocení zejména psovodi při delších dosledech), přesná (s dostatečně kvalitními továrními loveckými náboji střílí zaručeně sub MOA rovnou z krabice), s výborným hladkým chodem závěru (velice rychle a spolehlivě opakuje) a ta její světlovodná naháňková mířidla jsou výborná jak na dosledy, tak střelbu na kratší vzdálenosti na naháňkách. Jediným limitem je to, že nad to naháňkové hledí lze osadit puškohled s průměrem objektivu do 50 mm, 56 mm se tam už nevejde, to by se to naháňkové hledí muselo sundat. Jinak osobně preferuji ráži 9,3x62, zejména kvůli výbornému stop-efektu, jistému průstřelu s barvením a vysoké imunitě proti odchýlení střely při zásahu překážky (vegetace).
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od campo »

Šumavák to popsal velmi výstižně. V jednom bodě ho ale musím opravit. Optika s objektivem 56 mm osadit lze, mám tam Meostar 3-12x56. Pravdou ale je že mezi objektivem a rampou hledí zbývá tak 1,5 mm. Osa puškohledu a hlavně je necelých 50 mm (asi 48, blbě se to měří). Výběr ráže je také věčná polemika. Zde bych jen vzal do úvahy že samotná zbraň je poměrně lehká a volil kalibr a střelu tomu odpovídající. Dnešní zkušenost při střelbě do papíru, bez optiky, jen přes mířidla,
náboj 308 Win SB 11,7g a do ramene se to opírá už docela nepříjemně. Pokud je na tom optika tak je to pohoda.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od Šumavák »

No ano, pokud na kulovnici Tikka T3 Battue pro puškohled s 56 mm objektivem použiji vysokou montáž a nainstaluji ho více dozadu, těsně se tam vejde. Ale takové řešení vyhovuje jen lidem, zvyklým s optikou střílet hodně vzpřímeně. Pokud je někdo zvyklý při střelbě (přilícení) do pušky takzvaně zalehnout, jak se to typicky dělá u brokovnic, tak se s tímto řešením prostě nesrová. Znám několik majitelů kulovnic Tikka T3 v provedení Battue a nikdo z nich 56 mm puškohled v kombinaci s originálními naháňkovými mířidly nepoužívá. Část z nich sice 56 mm puškohledy používá, ale to naháňkové hledí buď sundali, nebo jej upravili (odstranili jeho lištu), zbytek používá puškohledy s objektivem do 50 mm. Každopádně teď už vím i o někom, kdo kombinaci 56 mm a originální mířidla používá. :D
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od campo »

To přilícení je věc hodně idividuální a bude se odvíjet od tělesných proporcí střelce. Nemyslím ale že mám nějak zvlášť vysokou montáž, proto jsem uvedl i výšku nad osou hlavně(do 50mm). Je pravdou ale že mám puškohled více vzadu, to mám ale na všech zbraních jelikož mne to tak vyhovuje. Velká výhoda Weaver lišty je právě v tom že umožní optiku umístit i více dozadu než většina jiných motáží. Tam to bývá omezeno zpravidla polohou předního kroužku. Pokud bych použil montáž Optilock určenou pro Tikka/Sako tak bych zmíněný puškohled osadit nemohl právě kvůli těm naháňkovým mířidlům.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Levné kulovnice - dobrý začátek?

Příspěvek od Radan »

Střílí tu někdo z levných pracovních kulovnic Ruger American Rifle ? Pokud jo, díky za postřehy :idea:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Odpovědět