CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Pavel8
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: úte 22.1.2019, 21:03

CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od Pavel8 »

Vybírám svoji první opakovací kulovnici.
Byl jsem si už něco osahat a “nechat si poradit” na prodejnách. Nejvíce mě oslovili v přímém srovnání CZ 557 LUX SA a Sauer 100. Přečteno už mám spousty diskuzi, kde v podstatě každý chválí to svoje. Ale nenašel jsem aktuální recenzi/diskuzi na Sauer 100. Je tady někdo kdo ji má a mohl by preferovat?
Jsem rozhodnutý pro ráži .308win.
Sauer 100 mi padl do ruky lépe i váha byla v přímém srovnání znát ve prospěch sauera.
Zbraň bude využívána zejména pro mysliveckou činnost, takže si nedělám iluze, ze bych vystřelil víc jak 10x ročně, ale uvidíme.
Otázka také zní, zda má význam připlacet, případně zda vyšší cena = vyšší kvalita.
Při prvním rozhodování jsem chtěl zbraň české výroby, ale když jsem zjistil ze CZUB děla kvalitnější zbraně pro export a ceny českých zbraní jsou v USA levnější o Cca 20% i se clem dopravou atd, tak už nejsem úplně přesvědčen ze zbraň bude právě z české zbrojovky. Potažmo i dotaz v Opletalově ulici, když jsem se ptal, ze pokud bych si vzal 2 zbraně, zda by nebyla nějaká sleva, tak mi bylo odpovězeno, abych koupil, co nejdřív za aktuální ceny, protože nežli sleva, tak přijde spíše zdražení.
Bude vděčný za jakoukoliv radu nebo usměrnění, při výběru zbraně. Nakonec mužů vybrat úplně něco jiného. :)
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od Jirka83 »

Abys neměl tak jednoduchý rozhodování, tak bych se na Tvém místě podíval ještě po Mauser M12. Teď měl Kozap nějakou akci na variantu s lamino pažbou s dírou pro palec. Kamarád si tu zbraň kupoval a musím říct, že kdybych neměl tolik zbraní, tak bych o ní vážně uvažoval...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od bon »

Sauer 100 mám v 308 Win. asi 2 roky. Vzhledem k tomu, že lovím hlavně srnčí, na které používám .243 Win., tak jsem toho s ní zatím moc nenalovil. Podle mě je to slušně udělaná, dobře padnoucí pracovní flinta, která si na nic nehraje. Hladký chod závěru s otevíráním 60°, stavitelná spoušť a tichá pojistka. Montáž lze použít stejnou jako na Remington 700, kterých je spousta. Já jsem tam dal weaver lištu, na kterou lze dát cokoliv. Podle mě dobrý poměr cena/výkon.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od tonny »

Za mne Sauer 100 v polymeru ale v cal. 270Win.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od Citron »

Dovolím si obecně, co se tématu týká, nedávno jsem zbraň vybíral také, rozepíši to do skupin bodů, jak jsem to bral:
1.1: Výběr ráže - to si musí každý zvolit sám, dle lovené zvěře, vzdálenosti, očekávaného účinku v cíli, ale také dle toho, jak zvládám zpětný ráz (zde je ideální mít možnost vyzkoušet různé zbraně a možnost pozorování u kolegů myslivců).
1.2: Výběr stoupání a kontury hlavně - Abych si nevybral např. tu 308 s tím, že chci střílet 220 gr. střely, protože fungují kolegovi, ale mě to vývrt neustabilizuje + nutno brát ohled na to, jestli potřebuji nebo nepotřebuji silnostěnou hlaveň.
U výše uvedeného hledám průnik ve značkách a modelech výrobců, když to mám, tak následuje redukce dle ceny, kterou jsem schopen akceptovat.
Dál jsem posuzoval:
2.1: Materiál a variabilita pažby (i to, jak je co odolné poškrábání a pod)
2.2: Možnost nastavení jednotlivých prvků na zbrani tak, aby mi to vyhovovalo(spoušť).
2.3: Dostupnost servisu v místě bydliště
A je nutné si ty zbraně osahat, a hodnotit to, jak padne do ramene. To je jedno z nejdůležitějších kritérií mého výběru, protože i tohle bude mít vliv na to, jak se mi s tou zbraní bude střílet, pokud mám stanovenu míru podílu na rozhodování a míru důležitosti jednotlivých bodů ("vážený průměr") tak je steně potřeba vědět, že ta případná čísla nejsou všechno.
Co se cenového rozdílu týká, tak "já" jako budoucí majitel zbraně musím sám vyhodnotit, jestli dražší zbraň přinese nějakou přidanou hodnotu, kterou jsem schopen nějak zužitkovat a vzít to i v tom kontextu, jestli nebude lepší to investovat do příslušenství zbraně.

Konkrétně, CZ 557 není ve svém cenovém segmentu zřejmě to nejlepší, co mohu dostat, ale také není to nejhorší s ohledem na to, jakým způsobem je nabízena. Já to považuji za celkem povedenou "modernizaci" výroby, jen zrovna pažba LUXu mi přijde ne zrovna šťastně ergonomicky řešená. Sauer 100 jsem měl možnost osahat, rozhodně to není špatná zbraň, co se ergonimie týká. U obou si myslím, že poměr cena/výkon není špatný. (A teď muže ta pomyslná baba radit.)
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Pavel8
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: úte 22.1.2019, 21:03

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od Pavel8 »

Děkuji za postřehy.
Citron to napsal dobře, podobně nad nákupem uvažuji i já.
Každopádně potřebuji komplet myslivecké vybavení a v jednom krámu mi prodejce říkal (kde měli zrovna toho Sauera i 557), ať si pošlu poptávku a on mi udělá cenu. To znamená, čím víc nakoupím, tak "více ušetřím" než kdy každé příslušenství půjdu koupit někam jinam. Takže pokud dostanu slevu na oblečení, tak rozdíl pořizovací ceny flint se rázem smaže.
V prodejně jsem měl na stole CZ 557 a Sauera 100, pořád jsem si je bral střídavě do ruky a lépe mi prostě seděl ten sauer, ta 557 je oproti tomu takové "kopyto". Co se týká pohodlí, tak to mám vybráno, šlo mi hlavně o mechanické části flinty, které v prodejně není možné vyzkoušet, proto se ptám nějakého šťastného majitele.
Co se týká ráže, tak otec má CZ550 v ráži 7x64, střílí tím takřka všechno - srnčí, dančí, černou, jelení, mufloní max. do 150 metrů, spíše 50-120m. Zatím neměl problém a říká mi, ať si koupím stejnou ráži.
Po přečtení několika desítek (spíše stovek) příspěvků jsem došel k závěru, že každý doporučuje to co sám vlastní.
Z toho co jsem načetl, tak bych neměl udělat chybu s .308win, 7x64, 8x57JS, 30.06spr., 270w.
Lovit budu z 99% z posedu na vzdálenost 30 - 150m výse uvedenou zvěř.
Sako M85
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pát 02.2.2018, 18:34
Bydliště: Domažlicko

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od Sako M85 »

Zdravím,jen dodatek.
Když plánuješ střílet 30 - 150m není lepší 8x57js
Nepodlévá , pokládá spolehlivě a když ne tak zvěř krásně barví.
Vím že jde tedy hlavně o použité střelivo.
A záleží také na honitbě, v lese na 50m raději těžší knedlík
Tím tě nechci nijak vyklat v tvém rozhodnutí.
Sako m85 bavarian 8x57js
6,5x68 peter longo
,,Z" 7x57"
Cz 550 - 30-06.
Malý jest jen ten kdo malé cíle má.
pirek
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: ned 22.12.2013, 16:39

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od pirek »

Nedávno jsem řešil koupi nové zbraně. Jelikož jsem mnel ráži vybranou a to 6,5 creedmoor, vybíral jsem zbraň. K dostání byli hlavně americké kulovnice, které se mi moc nelíbí hledal jsem nějakého evropského výrobce, který komoruje tuto ráži. Zjistil jsem že to dělá sauer objednal jsem si ji v armsu. Hned mi padla do ruky, závěr chodí parádně, blesková spoušť je super. Za tu cenu není co řešit.....
Pavel8
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: úte 22.1.2019, 21:03

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od Pavel8 »

Ještě přemýšlím nad jednou variantou a to je nákup starší zbraně v ráži .308Win.
Po nějaké době zjistím, zda mi ráže vyhovuje či nikoliv a rozhodnu se, zda koupím něco jiného.
V hledáčku byla i CZ 557 Carbine, kterou teď mohu mít za 15k včetně weaver lišty, nastříleno cca 30 nábojů.
Akorát jsem přesně nenašel jaký byl rozdíl např.mezi LUX a Carbine.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od tonny »

Tohle je ideální řešení. Zkusit v praxi a pak budeš vědět, co chceš. Třeba nakonec bude vyhovovat a zůstane delší dobu.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od Šumavák »

Pavel8 píše: čtv 31.1.2019, 8:18Akorát jsem přesně nenašel jaký byl rozdíl např.mezi LUX a Carbine.
CZ 557 Carbine má pažbu s rovným hřbetem, zbytek je úplně stejný, jako CZ 557 Lux.
Pavel8
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: úte 22.1.2019, 21:03

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od Pavel8 »

Tak už jí mám doma. CZ 557 Carbine a rovnou jsem k tomu pořídil ATN X-side 4k Pro 5-20x :)
https://share.icloud.com/photos/0xHwFyC ... LrSDh67-4w
https://share.icloud.com/photos/0AD8yH8 ... fSbLC9YdeQ
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od Jirik.fx »

Byl jsem se jen tak pro zajímavost podívat v Armsu na toho Sauera 100 (měl jsem cestu kolem) a musím přiznat, že nevypadal vůbec špatně. CZ 557 mám doma, ale kdybych se měl rozhodovat je podle pocitu tak byl určitě vzal Sauera, hlavně z hlediska úchopu, ale to má každý jinak.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Pavel8
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: úte 22.1.2019, 21:03

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od Pavel8 »

Souhlasím, že Sauer má lepší úchop, hmotnost a celkového pocitu při držení, ale ve finále rozhodla cena kde nový Sauer 32k (dřevěná pažba + mířidla) vs. starší CZ 557, rok stará,která má nastříleno údajně do 50ti střel za cenu 13k.
Vyzkouším a uvidím.
Editováno Pufr
Je samozřejmé, že každý náboj se používá na určitý druh zvěře, ale když udělám nástřel na 100m např. na SaB 11,7g SP a pak budu chtít střílet RWS 9,7g jak velký výškový rozdíl to může udělat nebo je to +- 1cm a neřešit?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: CZ 557 LUX SA nebo Sauer 100

Příspěvek od pufr »

No někdy je to bohužel i +- 20 cm/100m v podstatě se dá říct v různém směru a to občas i mezi různými výrobními sériemi druhově stejných nábojů např. výroby S&B :shock:

Dotaz na střelivo směřuj do příslušného "střelivového" vlákna, kde bude mít nějaký kontext :!:
Pufr
Odpovědět