Stavba kulovnice 6,5x52R

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
starozitnik
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 05.2.2013, 20:51
Bydliště: Severní Morava

Stavba kulovnice 6,5x52R

Příspěvek od starozitnik »

Dobrý den kolegové. Měl bych prosím na vás zkušené prosbu o radu. Měl bych zájem o kulovnici opakovací v ráži 6,5x52R. Byla by možnost použít nějaká vojenská verze s výměnou hlavně eventuelně pažby. Já sám jsem na nic nepřišel. Děkuji všem
starozitnik
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 05.2.2013, 20:51
Bydliště: Severní Morava

Re: Stavba kulovnice 6,5x52R

Příspěvek od starozitnik »

Dobrý večer. Nikdo nemáte typ.
Stary Jezevec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: stř 07.7.2010, 13:36

Re: Stavba kulovnice 6,5x52R

Příspěvek od Stary Jezevec »

Sehnat opakovačku v erkové ráži asi nebude tak úplně snadné, viděl jsem jednou předělanou vojenskou Mannlicherovku M95 na loveckou, myslím že v 7x57R, ale to byly nějaké dobové meziválečné nebo poválečné předělávky pušek po c. a k. armádě, ta by se asi dala sehnat ještě i dneska a vyměnit hlaveň by možná šla, otázka je za kolik. Pak mě ještě napadá přestavět Mosina nebo Lee-Enfieldku, to byly taky okrajové ráže. Mosin se dá sehnat ještě celkem snadno. Další a možná jednodušší řešení by bylo poohlédnout se někde v cizině po starší kulovnici Winchester nebo Marlin v ráži 25-35 Win., což je ekvivalent evropské 6,5x52R.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Stavba kulovnice 6,5x52R

Příspěvek od precechtel »

tato ráže se dělala především do lehkých zlamovacích obojetnic a kulobroků ve dvacátých a třicátých letech min. století. Lovil s ní srnčí např. prof. Javůrek, mezi myslivci je pár zděděných kulobroků zn. Holek. Nevím o tom, že by se tato ráže někdy komorovala do opakovacích kulovnic. Koncem devadesátých let zlamovačky v této ráži na přímý požadavek zákazníka zhotovil puškař B. Kříž z Olomouce a to na bázi ruské brokové jednušky. Já mám od něj postavenu obdobnou kulovnici, resp. dvě - jednu v r. 6,5x57R a druhou v 45x70Gov. Před časem jeden majitel této kulovničky v r. 6,5x52R zemřel a kulovnice byla okamžitě pryč..., ten pán byl staromilec a druhou měl v r. 9,3x72R a ta také okamžitě měnila majitele...
politice a politikům zmar
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Stavba kulovnice 6,5x52R

Příspěvek od pufr »

Jak dokazují celkem četné "Wehrmannsgewehren" v ráži 8,15 x 46R oblíbené v předválečném Německu k terčové střelbě, udělat se taková zbraň dá (dno/okraj a dimenze náboje jsou celkem blízké náboji 25-35 Win. a tedy i jeho "evropskému dvojčeti" - náboj vznikl samosebou pro leveraction zbraně - v té době v Evropě vzácné ...).

http://www.jagdwaffensammler.de/mauser- ... ewehr.html
http://www.feuerbixler.de/history23.html

Otázka je zásobovací ústrojí pro drobný náboj s výrazným okrajem - to je pro opakovačku vždy komplikace. Znám dvě výše uvedené M98 v 8,15x46R a obě jsou jednoranovky. To vyřešit už by bylo pro skutečného "fandu" - typuji, že pro spolehlivou funkci by musel být zabudovaný zásobník nebo schránka obdobná opakovačkám na okrajové náboje na přelomu 19. a 20. století (nebo třeba obdobný zásobníku pro 22 Hornet ...).
Stejnou úlohu už naštěstí v zámoří asi před 100 lety řešili, když chtěli nabídnout samonabíječky v oblíbených rážích a tak vznikly náboje/zbraně v ráži 25 Remington Auto Loading (a taky 30 Remington - místo 30-30 Win. atd.)
https://en.wikipedia.org/wiki/.25_Remington

Takže jednoranka s odolným válcovým odsuvným závěrem v ráži 6,5x52R bude celkem v pohodě - asi jen úpravou vytahovače ale spolehlivá opakovačka (pokud pominu leveraction systémy), ta nabízí napínavý příběh stavitele a stavebníka - bych dodržel název vlákna :)
Pufr
starozitnik
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 05.2.2013, 20:51
Bydliště: Severní Morava

Re: Stavba kulovnice 6,5x52R

Příspěvek od starozitnik »

Zdravím všechny a moc děkuji za příspěvky. Jsem staromilec co se týká zbraní. lovím trojákem Ferlach 8x57-360/16/16 lankaster, obojetnicí Ferlach 6,5x58R/20 a laqnkasterovou obojetnicí 9,3x72R/16. Uvedené zbraně mám po tátovi, který byl 2 generace hajných v naší rodině. Sám jsem si pořídil Merkla z r 1930 6,5x52R/20 plus výměné 16/16. K vaším příspěvkům obávám se že zbraně Winchester a Marlin na náboj 25-35W budou pákovky. zaujala mě přestavba Mausera z 8,15x46R, pokud je sehnatelná i třeba jako jednoranka. ještě mi kolega radil Manlichera 6,5x54R , neví zda se dá sehnat k přestavbě. Omluvte překlepy počítač není múj nejlepší kámoš. Patřím ke starší generací za měsíc mi bude 6O. Ještě jednou děkuji.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Stavba kulovnice 6,5x52R

Příspěvek od Šumavák »

Než jednorannou opakovačku, to už bych raději volil přímo jednušku. Dalším řešením, jak získat možnost rychlejší druhé rány, by mohlo být nechat si v této ráži vyrobit dvouhlavňový kulový svazek, jako výměnný k některé z vašich zbraní s lůžkovým závěrem.
starozitnik
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 05.2.2013, 20:51
Bydliště: Severní Morava

Re: Stavba kulovnice 6,5x52R

Příspěvek od starozitnik »

Na doplnění mám brokovou lankasterovou kozlici 28/28 na spodní závěr. Původně to byl kulovej dvoják 11,2x60R údajně dámská hraběcí zbrań z Vídně. V 50. letech soudruzi ji nechali npřevrtat na brokovnici naštěstí nechali nepínáčky. Dělají se mi na ni dvojákové hlavně 9,3x72R. JIná ráže nebyla dle zkušebny doporučována, když pominu horneta. Dále si myslím,že ráže 6,5x52R není zcela vhodná do dvojáku / na naháˇnky/.I když 80 kg prase po vyvržení střeleno touto ráží mam. Děkuji kolegovi za doporučení, Zdar.
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Stavba kulovnice 6,5x52R

Příspěvek od Boci1 »

Tak jak blbec půl dne hledám ve streleckejch revue, byl jsem přesvědčenej, že jsem kdysi četl článek o přestavbě cz 550 na tuhle ráži. Našel a zjistil, že jsem si to pamatoval špatně. Byla to přestavba na ráži 5,6x52R. Tak si myslím, že by to šlo i na tu 6,5.Je to ročník 2000 číslo 4. Dělal to Petr Balvín Kladno.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Stavba kulovnice 6,5x52R

Příspěvek od gawein »

Kdysi jsem dělal zásobníkovou CZ 550 v 30-30 Win. Bylo potřeba dávat pozor na plnění zásobníku a stejně to občas zlobilo. Dělat opakovací kulovnici(nemyslím lever action) v 6,5x52R by sice byla rarita, ale nemá to žádný praktický smysl.
Odpovědět