Stavět přesnou kulovnici nebo koupit hotovou?

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Jirik.fx - Tak ono kdyz mas pekne vylesteno viz odkaz nize a dobre namichanou cernici lazen, tak pak ten povrch vypada OK a neni moc prostoru pro korozi. Takovyto povrch ale na seriovych Tikkach nebo 557 nenajdes. CZ550 k nemu mela mnohem blize, to vidim na sve prvni 550. Dalsi 550 uz meli blize k 557.
http://4.bp.blogspot.com/-dxwwVdsxq1c/U ... G_4018.JPG
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od Michal_123 »

S tou rzí to zas není takovej problém. Tikku T3 mám cca šest let, rez jako taková vidět není, ale je fakt, že na čisté papírové utěrce když čistím hlaveň zvenku a také potom, co tu samou utěrku protahuji pod hlavní nad předpažbím, vždycky něco načervenalého je... Ovšem to přikládám spíše na vrub tomu, jak se ke zbrani chovám. Zevnitř čistím lauf kvalitně po každém střílení, ale zvenku pouze když čistím zevnitř. To ale ta zbraň v mém případě zažije dost ošoupání od kabátu i kazatelny, dost vody ve formě deště i námrazy :) Zbraň považuji za velmi povedenou. Kdybych si měl vybrat bez ohledu na cenu sériovou pušku (a proč jinou než sériovou) vzal bych SAKO85 Hunter. Nicméně, za tuto cenu jsou dvě Tikky T3x s garancí rozptylu 1MOA.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od vasil »

purdey koukni na stránky Roosler, teď už dělají i ocelová pouzdra závěru a hliníkovou zásobníkovou šachtu včetně lučíku, což byly věci, které mi tam dříve vadily. Vybereš si z nejširší nabídky ráží, pažeb atd. Zpracování budeš mít fabrický a v moderním konceptu.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Purdey, ty jsi proste chtel neco takoveho, coz by nemel byt problem a presnost asi take nebude, kdyz to udela nekdo kdo tum umi :lol:
Pazbu trochu vice loveckou a hlaven treba tu semiweight.
http://www.longrange.sk/fotoalbum/nasa- ... 84-norma-/
http://nahraj.to/9yy
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od Jirik.fx »

Je fakt, že s tou rzí žádnej problém není, jen jsem prostě konstatoval, že je prostě načervenalej hadr nebo ubrousek, jak u Tikky tak u CZ 557 a u Tikky trochu víc. Přiznám se, že údržbě pušky z "venku" moc času nevěnuji, své čistící úsilí zaměřuji na vnitřní část hlavně. Tikku taky považuji za velice vyvedenou pušku - za ty prachy. Nicméně jako lehkou pracovní pušku jsem si vzal (objednal) SAKO 85 ve verzi Finlight v ráži 6,5 Creedmoor. Ale je fakt, že nesplňuje hledisko dřevěné pažby. Nicméně v této ráži má twist 1:8, snad jako jediná z krabice, takže až přijde budu doufat, že z ní s lehkými střelami budu moci trefovat i na trochu větší vzdálenosti. A taky doufám, že bude střílet už z krabice bez úprav. Upřednostnil jsem v tomto případě váhu pušky před komfortem střelby, ale v téhle ráži to nějak zvládnu.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od Šumavák »

Pokud bych chtěl hodně přesnou kulovnici loveckého vzezření pro střelbu na větší vzdálenosti, osobně bych šel cestou přestavby jen za podmínky, že budu za finální výtvor platit až po přezkoušení, zda splňuje má očekávání. A na to těžko někdo z puškařů přistoupí. O pár ne zrovna povedených přestavbách jsem slyšel, mementem je pro mě zejména příběh jednoho z kamarádů, který do přestavby, realizované puškařem s cílem vytvořit na míru padnoucí velmi přesnou a spolehlivou zbraň, investoval hodně financí, času i nervů, ale výsledkem nakonec byla, navzdory použití kvalitních komponentů, zbraň naprosto průměrných vlastností, spíše taková "nižší střední třída", pouze s opravdu silně nadprůměrnou cenou. Proto bych raději volil nějakou kvalitní sériovou zbraň. Osobně mám ohledně přesnosti sériové lovecké zbraně s dřevěnou pažbou velmi dobré zkušenosti s kulovnicí Tikka T3, která mi v kombinaci se sériovými loveckými náboji značky Sako střílí s rezervou s rozptylem menším než 1 MOA. Bez nábojů a optiky ta zbraň váží necelé 3 kg, takže se skvěle nosí, ráže je 9,3x62. Nejsem nijak excelentní střelec, z volné ruky si troufám (a spolehlivě trefuji) na vzdálenosti něco přes 100 m, z kleku do těch 200 m. Zatím jsem vždy trefil (ťuk, ťuk.) Na větší vzdálenost bych si s touto ráží troufal jen s dálkoměrem (nutno přenést záměrný bod) a kvalitní oporou zbraně. Každopádně pokud bych měl k dispozici tazatelem uvedené finance, asi bych také místo Tikky T3, alias "Saka pro chudé", zkusil originál SAKO 85. Jinak mně tedy Tikka nerezne, ačkoliv ji tahám za každého počasí i mlazinami zalesněných částí honitby a podobně, ale Sako má povrchovou úpravu opravdu kvalitnější. Také má lepší dřevo pažby a propracovanější konstrukci systému bez použití plastů. Akorát hmotnost je u Saka vyšší, než u T3, ale to pro někoho může být spíše výhodou.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od Michal_123 »

Přesně jak píše Šumavák.
Na přestavbu se chystám, až odstřílím lauf.
Což je dříve, než si spousta lidí myslí.
Tabulka níže se asi nedá brát úplně doslova, ale je tam vidět, že například .243 Win má cca třetinovou životnost proti .308 Win.
comparison .jpg
comparison .jpg (54.92 KiB) Zobrazeno 6397 x
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od cobaj »

Pravda je ze ta tabulka je trosku pritazena za vlasy.
M.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od pufr »

Tabulka je silně schematická, u každé ráže by se našla zbraň/náboj, které se od uvedených čísel výrazně odlišují - a o tom ten trh se zbraněmi, střelivem a umění střelců a handloaderů vlastně jsou :)

Pokud jde o puškaře osvědčeného pro stavbu/přestavbu přesné - lovecké zbraně, tak si taky tak nějak nedovolím/nechci dávat v tomhle směru "v plen" své přátele :oops: - asi jako většina přispěvatelů předemnou - neb stále tu žádné jméno od nikoho nezaznělo, ale třeba vzpomínaný Shiva si vždy chválil Aleše Grznára (tuším Sosnová 96)- snad jako dvorního puškaře na nové hlavně atd. pro Shivovy Kelbly a jiné "superpřesné" systémy

Jinak souhlas s názorovým proudem, že pokud najdu na trhu, co mne uspokojuje, je zbytečné roztáčet kolo individuální výroby.
Pro zajímavost třeba takovýhle lehký lovecký "Weitschussrepetierer" - něco takového, co by mělo splnit Purdeyho požadavky - s garancí od puškaře, začíná s cenou někde na úrovni 30.000€
http://www.pritz-systeme.at/wp-content/ ... ebsite.jpg
(Atzl je asi maličko levnější ale zas si člověk asi dva roky počká :) )

Jiskra píše: stř 06.3.2019, 19:23 Grunig&Elmiger jsem si letos přestavěl v ráži 284 Win na závody F-class a celou dobu jsem si říkal, doprdele jak je možným, že těm švýcarům někdo tak nekřesťanský peníze za tu pušku dá.
6000E? Ty pušky jsou strašně předražený.Za půlku peněz se dá postavit stejná,nebo i lepší puška.
Já vidím v jejich E-shopu cenu G&E MKb III v lehké verzi cca 3.150 Chf, což je méně než polovina toho, co uvádíš, při dovozu ze Švýcar jsou komplikace, ale nějaká celní unie tam funguje - nabídka 6000€ musí obsahovat i velmi slušný rabat.
Jinak ty použité zbraně v cenách občas i pod 1000€ mě taky zaujaly ale k "akci" zatím nevyprovokovaly :)

Jinak ve věci "rezivění" klasicky brynýrovaných ocelových částí zbraně (ten termín "koroze" mi sem nepasuje - i samopal přece zreziví :) ) mi pořád visí v hlavě ten Cerakote nástřik, zrovna výše uváděný Rösler ho umí perfektně využít. A zbavit se za těch pár tisíc Kč starosti o vnější povrch nejen hlavně, by leckomu mohlo stát za to. I nějakou "individualizaci" ta barva může přinést :) A nakonec v některých armádních tendrech na pistole je dnes jako jedno z provedení požadován nerez plus nástřik obdobný Cerakote - to by mohla být ve věci koroze skoro jistota :?
Máte s tím někdo už praktickou - dlouhodobější zkušenost :?:
Pufr
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od gawein »

Ten cerakote vypadá výborně, musí se to jemně opískovat takže máš decentní mat povrch. Samozřejmě je to barva takže na pracovní flintu to moc není protože škrábance jsou vidět více než na černění, ale nemá sklon k odlupování jako třeba teflon. Dobrá varianta je i nerez lauf a kanely stříknuté do černa nebo šeda, ale na to není nutný cerakote.


Co se týče staveb na zakázku tak samozřejmě ideální varianta je pokud tu pušku staví jeden člověk(firma).Pokud jeden dělá železo, druhý dřevo a třetí montáž tak už máte potenciální problém. Ideální varianta je, že zákazník dodá všechny komponenty(nebo zajistí firma) a dostane nastřelenou zbraň. V ideálním případě dostane zbraň po záběhu s fungujícím továrním střelivem nebo navážkou k přebíjení. To je, ale hodně lux varianta.


Pokud stavíte přesnou pušku nebo ultra přesnou pušku, tak k tomu potřebujete nejen strojařské schopnosti, ale i spoustu drobností, které dělají ten finální produkt. Díky naší straně a vládě(KSČ) se tady nemohla rozvinout taková tradice jako v USA a to byl důvod proč měl Shiva takovou averzi k českým puškařům. Pomalu se to zlepšuje, ale stále platí když dva dělají totéž tak to není vždy totéž.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od pufr »

Pokud jde o hotové zbraně, tak mne celkem zaujal tenhle loňský počin mladičkých konstruktérů z Unique Alpine - puška JPR-1 (prý "Jagdlicher Präzisions Repetierer" - proto to sem do vlákna dávám), v základu (Europa) někde od 1.500€ - a U.A. ty přesné pušky umí :?
Obrázek
https://www.unique-alpine.com/produkte/ ... -highland/
https://www.unique-alpine.com/produkte/ ... chn-daten/
Spouště na vystavených kouscích byly výborné, pojistka třípolohová, nesená na matici závěru - ala Win.70, AICS zásobník, 3 délky hlavně, možno rovnou s GRS a můstkem s dlouhou Picatinny lištou ...
(s vybraným továrním střelivem přesnost 1/2 MOA:
https://www.skanacid.dk/defence/unique-alpine/
kdo to dnes zákazníkovi slíbí :) :D )
Obrázek
https://www.unique-alpine.com/produkte/ ... /features/

Celkem příjemná puška. Jsou tam kovové MIM díly - jinam by nebyla z této fabriky za tuhle cenu ...
Úžasný je třeba pohled odspodu na systémové šrouby - prý materiál z "Automotivu" s hlavou tuším T25 - nebo možná i větší :)
http://www.scoutrifle.org/index.php?act ... s;u=106447
Pufr
purdey
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 31.8.2007, 16:24

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od purdey »

Šumavák píše: čtv 07.3.2019, 16:51 Pokud bych chtěl hodně přesnou kulovnici loveckého vzezření pro střelbu na větší vzdálenosti, osobně bych šel cestou přestavby jen za podmínky, že budu za finální výtvor platit až po přezkoušení, zda splňuje má očekávání. A na to těžko někdo z puškařů přistoupí. O pár ne zrovna povedených přestavbách jsem slyšel, mementem je pro mě zejména příběh jednoho z kamarádů, který do přestavby, realizované puškařem s cílem vytvořit na míru padnoucí velmi přesnou a spolehlivou zbraň, investoval hodně financí, času i nervů, ale výsledkem nakonec byla, navzdory použití kvalitních komponentů, zbraň naprosto průměrných vlastností, spíše taková "nižší střední třída", pouze s opravdu silně nadprůměrnou cenou. Proto bych raději volil nějakou kvalitní sériovou zbraň. Osobně mám ohledně přesnosti sériové lovecké zbraně s dřevěnou pažbou velmi dobré zkušenosti s kulovnicí Tikka T3, která mi v kombinaci se sériovými loveckými náboji značky Sako střílí s rezervou s rozptylem menším než 1 MOA. Bez nábojů a optiky ta zbraň váží necelé 3 kg, takže se skvěle nosí, ráže je 9,3x62. Nejsem nijak excelentní střelec, z volné ruky si troufám (a spolehlivě trefuji) na vzdálenosti něco přes 100 m, z kleku do těch 200 m. Zatím jsem vždy trefil (ťuk, ťuk.) Na větší vzdálenost bych si s touto ráží troufal jen s dálkoměrem (nutno přenést záměrný bod) a kvalitní oporou zbraně. Každopádně pokud bych měl k dispozici tazatelem uvedené finance, asi bych také místo Tikky T3, alias "Saka pro chudé", zkusil originál SAKO 85. Jinak mně tedy Tikka nerezne, ačkoliv ji tahám za každého počasí i mlazinami zalesněných částí honitby a podobně, ale Sako má povrchovou úpravu opravdu kvalitnější. Také má lepší dřevo pažby a propracovanější konstrukci systému bez použití plastů. Akorát hmotnost je u Saka vyšší, než u T3, ale to pro někoho může být spíše výhodou.
No musím říct, že Šumavák mne nalomil tak, že jsem se sebral a jel se podívat do obchodu na to Sako. Měli tam model Kodiak a Bavarian. A musím říct, že ten Kodiak mi padl do ruky i ramene jak ulitej. Ale jednu výtku to taky má. Když jsem to začal prohlížet, zjistil jsem, že můstky pro hledí a mušku drží na hlavní jedním šroubem a ten pro hledí dokonce ani nelícuje s hlavní a je tam dokonce dost viditelná vůle. Což mi přijde u kvéru za 55 tisíc docela drsný. A pak dotaz na Šumaváka. Když je zavřené závěr, tak tam vznikne mezera mezi závěrem a pouzdrem závěru a je vidět do prostoru zásobníku. Není to plný bordelu, když se s tím matláš mlazinama? Já bych to totiž chtěl i jako flintu na dosledy.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od pufr »

Soudě podle dotazů na schránce, padla uživatelům fóra nějak do oka puška Unique Alpine JPR1 s ergonomickou pažbou (GRS - což chápu neb jednu dřevěnou taky aktuálně do lesa vozím :) ) a dlouhou Picatinny lištou. Podobnou a možná lépe dostupnou nabízí v současnosti i Sabatti potažmo Frankonia (s jejich "Multiradiálním" vývrtem a úsťovou brzdou na závitu 1/2"x20 UNF v ceně). Výběr ráží je u takového atypu omezen na 308W a 30-06, Ta pažba je vcelku příjemná, mám v ní dočasně jednu "Zetku" v 8x57JS (Sabatti jí dělá i s M98 footprint) - není to Blaser Professional Success ale není vůbec špatná a taky je za jiné peníze, pažbu má v nabídce a celekm chválí i Rödale (https://webshop.roedale.de/gx2/product_ ... hetik.html)
Sabatti_Mercury_870_CompactScout_c.jpg
Sabatti_Mercury_870_CompactScout_c.jpg (14.11 KiB) Zobrazeno 5784 x
https://www.frankonia.de/p/mercury/repe ... out/185454
http://www.sabatti.it/en/products/hunti ... -scout-en/

Do uší to v 30-06 s tou brzdou/50 cm hlavní bude "pořádná bomba" :) :D
Sabatti snad v tuzemsku aktuálně zastupují Jirkovský & Janeček
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od lovec »

Unique Alpine zatiaľ zostáva v roli jednorožca. Vedenie firmy malo príliš veľkolepé plány ohľadom objemu výroby, ale zatiaľ je to s dodávkami na úrovni ani nie kusovej výroby, skôr iba prototypov. Marketing predbehol výrobu a už sa im podarilo otráviť slušné množstvo zákazníkov a potenciálnych predajcov. Síce sľubovali všetko možné, len od prvotných jednaní, kontaktov a informácií sa už počíta čas na roky a oni sa ešte stále oháňajú len zopár kusmi prototypov. Možno sa však mýlim a teraz po výstave zaplavia trh hotovými zbraňami.... :roll: :?
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od medo »

Za 1500 Uniqe alpine garantuje 1/2 MOA podľa mňa len škrabaná rúra stojí minimálne polovicu , kovaná rúra dokáže 1/3 moa len výnimočne vačšinou 1/2-1 moa . Nechce sa mi tomu veriť za tú cenu , puška čo to dokáže to musí stáť minimálne raz toľko . Tomuto ani náhodou neverím , neviem o nikom kto by garantoval 1/2 moa a ešte za tú cenu .
Odpovědět