Stavět přesnou kulovnici nebo koupit hotovou?

Vše o kulovnicích a malorážkách
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od pufr »

lovec píše: ned 17.3.2019, 22:03 Unique Alpine zatiaľ zostáva v roli jednorožca. Marketing predbehol výrobu ...:?
Taky je podezírám, že proklamovaný začátek prodeje byl spíš ještě skrytý marketing a průzkum trhu (vstup do tohohle "hobby" marketu, kde individuální výrobu na jejich úrovni nikdo nezaplatí může být taky pěkný propadák ...), ale ta story začla 2017, tak už by něco mělo být k dispozici :?

Plány a diverzifikace výroby JPR byly celkem široké, včetně několika provedení závěru, "Cooperovských" scout rifles, v původním seznamu ráží byl i 450 Bushmaster ... :
Unique_Alpine_JPR_1_c.jpg
Unique_Alpine_JPR_1_c.jpg (65.75 KiB) Zobrazeno 5972 x
Později ty modely revidovali. Ona ta MIM technologie sice umí výrobu zlevnit, ale vyplatí se až tak od tisíce stejných kusů a trh je v téhle kategorii "sakra narvaný" - tak kdoví jak tuhle část výroby kdo ve firmě "kormidluje" a krotí "nekritické" nadšení mladíků :) :D

Při vstupu do nového trhu s částí výroby "mimo firmu" je zpoždění celkem obvyklý kolorit - LabRadar měly zaplacený tisíce zákazníků a čekali asi o rok déle než si při placení mysleli :)

Tady je test sportovní sestry Unique Alpine JPR v "hobby" segmentu nazvané UPG - Universal Precision Rifle (v časopise Caliber 9/2018), která bude z principu věci přesnější. Rozptyly dobré, 1/2 MOA tam nevidím (resp. jedna hodnota na 300 m)- to by taky skutečně byla - jak píše Medo - naprostá výjimka :!:
UniqueAlpine_UPG1_Test_Caliber9_2018.jpg
UniqueAlpine_UPG1_Test_Caliber9_2018.jpg (132.33 KiB) Zobrazeno 5962 x
Pufr
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od Šumavák »

purdey píše: čtv 14.3.2019, 11:09...ten Kodiak mi padl do ruky i ramene jak ulitej. Ale jednu výtku to taky má. Když jsem to začal prohlížet, zjistil jsem, že můstky pro hledí a mušku drží na hlavní jedním šroubem a ten pro hledí dokonce ani nelícuje s hlavní a je tam dokonce dost viditelná vůle. Což mi přijde u kvéru za 55 tisíc docela drsný. A pak dotaz na Šumaváka. Když je zavřené závěr, tak tam vznikne mezera mezi závěrem a pouzdrem závěru a je vidět do prostoru zásobníku. Není to plný bordelu, když se s tím matláš mlazinama? Já bych to totiž chtěl i jako flintu na dosledy.
Já se prodírám mlazinami s Tikkou, s kulovnicemi Sako v tomto směru zkušenosti nemám. :) Jinak už je to pár let, co jsem se s různými modely kulovnic Sako řady 85 "mazlil" a kvalita zpracování vypadala hodně dobře, žádných chyb jsem si tehdy nevšiml. Jak píšeš - u pušek v této cenové relaci by určitě být neměly. :?
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od gawein »

U Saka. Ta mezera kolem závěru do zásobníku je daná konstrukčně. Vedení závěru je pro tři ozuby a dvouřadý zásobník je široký. Závěr funguje i při silném znečištění (písek apod.). Uchycení mířidel na jeden šroub je běžné pro většinu zbraní. Jinak ač Sako 85 je v podstatě stejná puška jako předchůdce 75, tak 75 je určitě pečlivěji vyrobená.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od pufr »

Dnes jsou bohužel i u některých z našeho pohledu drahých zbraní mířidla jen lepená, jak píše Gawein jeden šroub je standard (Blaser, Sauer ... i v zámoří). O základně mušky zhotovené z jednoho kusu materiálu s objímkou hlavně, jak jí má každý důchodce na starém ZKK si můžem nechat buď jen zdát nebo za práci slušně zaplatit :?
(O vlivu "Itala" v roli majitele u výrobců jako je Sako a další lze najít řadu celkem kritických poznámek ... :?
- Tou poznámkou ale rozhodně nezpochybňuji kvalitu pušek Sako/Tikka :!: )
Pufr
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Stavba kulovnice

Příspěvek od bon »

Dneska je již standardem spíše puška bez mechanických mířidel a ta jsou za příplatek. I Sako 85 má více typů bez mechanických mířidel než s nimi.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Stavět přesnou kulovnici nebo koupit hotovou?

Příspěvek od pufr »

Celkem zajímavý testík, není to sice přímo ta výkonová třída, na kterou se Purdey na začátku ptal, ale pěkně dokumentuje, jak si mohou přesnější zbraně sériové produkce při použití kvalitního továrního střeliva poradit s požadavkem "lovu lišek na 350 m" (CZ 527 byla v testu "ublížená", neb je jako jediná v lehké verzi - zbytek jsou "varminty" - autor to i v textu uvádí)
https://jagdpraxis.de/produkttests/waff ... nsbuechsen
Rozptyly jsou myslím čitelné i bez hlubší znalosti jazyka :?
(každá zbraň byla zkoušena více druhy nábojů a zařazeny jsou nejlepší výsledky ...)
Pufr
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Stavět přesnou kulovnici nebo koupit hotovou?

Příspěvek od gawein »

To Pufr, Tobě jako odborníkovi je určitě jasné, že tento test je spíše na amatérsko orientační bázi. To, že tam jsou pušky cal. 223 v mini, krátkém a středním systému je relativně nejmenší rozdíl. Podstatnější jsou různá stoupání vývrtu a různé optiky. I když tam byly i různé váhy střel tak stejně musíme brát výsledky s určitým nadhledem.


Ten kdo vybírá mezi stavbou a hotovou zbraní, si musí uvědomit, že každá zbraň ať stavěná či sériová je ve finále originál. To, že dopadla dobře v testu nebo, že kolegovi s určitým střelivem chodí úžasně není záruka, že ta moje bude mít stejné parametry i se stejným střelivem a optikou. Ve finále ať už kupujeme sériovku nebo ind. stavbu je to stále o většim či menším předpokladu přesnosti.

K 527. Dříve to byla za "super" peníze "super" zbraň. Dnes už je to spíš za peníze flinta. No doufejme, že aspoň s tou novou malorážkou se v Závodech přibližného strojírenství UB bleskne na lepší časy.

P.S. Pro majitele CZ 527 malý test. Zkuste si nastavit (pokud máte franc. napínáček) na napnutém napínáčku co " nejmenši " "odpor"(délku chodu) a poté několikrát odjistit a zajistit. Docela mě zajímá procento samovolného spuštění.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Stavět přesnou kulovnici nebo koupit hotovou?

Příspěvek od Choochoo007 »

Nejake tovarni vyrminty jsou i tady, ale jen 100m
https://www.all4shooters.com/de/jagd/bu ... -buechsen/
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Stavět přesnou kulovnici nebo koupit hotovou?

Příspěvek od Marpie »

Za mne mi přijde že by zadanému tématu purdeye mohlo vyhovovat toto (případně ještě s výměnou spouště): http://www.zbrane-kuna.cz/prodej-zbrani ... ane-test-3
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Stavět přesnou kulovnici nebo koupit hotovou?

Příspěvek od pufr »

Věřím, že ta "Kunovka" s osmihrannou hlavní může/bude střílet i líp než s těmi náhodně vybranými 170 gr SST střelami, protože tenhle nástřel (průměr 20 Kč mince je cca 26 mm) ze čtyř ran by neukazoval zrovna na nějaký zázračný "Weitschussrepetierer" - zodpovědně/s úctou ke zvěři by to na lišku/350 m nebylo (a "nezodpovědně" může být rozptyl i trojnásobný nebo větší).
Ale jak říkám - viděl jsem ze zbraní stejného výrobce výrazně lepší "nástřelky" ... :?
Pufr
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Stavět přesnou kulovnici nebo koupit hotovou?

Příspěvek od vlady »

je tam psano, ze je to nastrel na 200m a to mi prijde, jako velmi slusne.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Stavět přesnou kulovnici nebo koupit hotovou?

Příspěvek od pufr »

:oops: tak to jsem přehlédnul, v tom případě by rozptylem tato zbraň měla vyhovovat :!:
Pufr
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Stavět přesnou kulovnici nebo koupit hotovou?

Příspěvek od Marpie »

Kdybych odpovídal dříve tak taky upozorním, že to je na 200m :wink: Mi to fakt přijde pro purdeye jako optimální, jen by stačilo dle jeho požadavků vyměnit spoušť. A za mne raději závěr ZKK než CZ550.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Stavět přesnou kulovnici nebo koupit hotovou?

Příspěvek od vlady »

Osobně by jsem se vykašlal na závěr ZKK nebo 550 a šel do Bergary. Závěrové celky se dělají u nás v JK nástroje, puškař s licencí asi nebude mít problém s tím je získat. Osadíš hlaveň od Kuny, dáš vyhovující pažbu z Rem700 a máš vystaráno. Kroužky pro optiku jsem od nich sice viděl jen taktické, ale možná dělají i lovecké a máš to téměř komplet.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Stavět přesnou kulovnici nebo koupit hotovou?

Příspěvek od Choochoo007 »

A delaji se u vas jen "B-14 series" nebo i "Premier series"?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět