Automaty v myslivecké praxi

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
zevlik
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: stř 28.7.2010, 15:26
Bydliště: Zlatá Koruna

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od zevlik »

Prosím místní diskutující o radu. Uvažuji o koupi samonabíjecí kulovnice pro nadcházející loveckou sezonu. Budu ho používat jen na naháňky. Na čekanou mám spolehlivou opakovací kulovnici se kterou chodím do lesa. Rozmýšlím mezi Sauer S303 Elegance s levou pažbou nebo Browning Bar Eclipse Gold v levém provedení pažby i systému.
Pro Sauera mluví jednoznačně vzhled, zpracování, ale vzhledem k tomu, že má levou jen pažbu a ne i závěr bojím se, že mě při střelbě bude vyhazovat prázdné hilzny přímo před obličej. Je taky o cca 30tis dražší.
Browning v levém provedení systému i pažby není tak líbivý, jako Sauer, ale ten levý systém je pro mě jeho jednoznačná výhoda. Má s těmahla zbraněma někdo z vás zkušenosti nejlépe někdo, kdo je levák, jako já? Nevím jestli je nutné mít levý systém nebo to při střelbě až tak nevadí...
Ráž bych volil .30 - 06 Spr. nebo jsem i trochu přemýšlel nad 8 x 57, ale to jen z duvodu, abych nemusel mít doma další patrony. (mám již kulovnici v 8 x 57 ) Zbraň bych osadil naháňkovým puškohledem Svarowski Z6i 1-6 x 24. Všem moc děkuji za rady a názory.
Brno Super 7x65r/12 Meopta Meostar R1 3-12x56
Browning BAR Eclipse gold .30-06 Spr Meopta Meostar R1 1-4x22
Beretta 687 Silver Pigeon III 12x76
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od TT33 »

Browning je výborný, ale volil bych Sauer S303 v ráži 9,3x62.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od michalos »

A co Benelli Argo...o tom jsi nepřemýšlel? Myslím že samonabíječky mají zmáknuté jak brokový tak i kulový.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od fesoj »

Již v předminulém století napsal E.T.Seton v knize Dva divoši : Chceš-li lovit, pořiď si pušku na jednu ránu, chceš-li pustošit, pořiď si mašinkvér... Ne že bych šmahem odsuzoval všechny fandy a majitele samonabíjecích zbraní, ale měl hodně velký kus pravdy a vždy si na to vzpomenu, když vidím "myslivce" s upravenou SA-58, z které trčí původní zásobník na 30 ran.
Kritériem pravdy je praxe.
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Bord »

Zákon č 449/2001Sb o myslivosti § 45 ř l) střílet zvěř z poloautomatických nebo automatických zbraní se zásobníkem schopným pojmout více než 2 náboje,tak nějak k těm automatům.
8x57JRS,bordík
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od fesoj »

To samozřejmě vím - a ti exoti, co ten dlouhý zásobník používají, to zcela určitě vědí také...
Kritériem pravdy je praxe.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od martinh »

No upřímně, kdo z majitelů automatů má na společné akci dvouranný zásobník??? Možná v kapse pro případnou kontrolu. Společných akcí jsem projel už dost a majitelů těchto zbraní jsem viděl taky hodně. Většinou se všichni dohadují, kde sehnali desetiranný zásobník apod. Takže o dodržování zákona v tomto případě si nedělám vůbec žádné iluze...A ve většině případů si troufám říci, že majitel si tuto zbraň nekupuje kvůli dvěma nebo třema ranám.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od rimar77 »

já si pořídil automat protože kulová kozlice kterou jsem chtěl původně stojí nejlevnější od Merkla 80.000 a za to jsem měl automat včetně montáže i Zeisse a chodím sním na posed a na šoulačky takže tolik k důvodu pořízení automatu. Pořizoval jsem si ho abych mohl při hůře umístěném zásahu ihnet opakovat ránu ale pravda je že 9,3x62 je super ráže a od té doby co ho mám jsem tu druhou ránu nepotřeboval :-)) náháňky se účastním 1 max 2x za rok takže pro tenhle důvod jsem ho nepořizoval tak prosím netvrďte pořád že ho pořizujou lidi na kropení a masové vybíjení zvěře
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od gonias »

Jsem stejného názoru jako rimar77!

Také jsem dost intenzivně zvažoval samonabíjecí kulovnici při výběru 1. kulové zbraně. Ten pravý důvod byl úplně ten sám jako kolega nade mnou. A to možnost druhé rány bez prodlení a v pohodlí přilícení zbraně.

Myslivec se samonabíjecí kulovou zbraní (se nerovná) vždy jen jedinec nezvažující následky svého jednání, který chce usmrtit co nejvíce zvěře!!!

Ono totiž porušování zákona není vinou samonabíjecí kulové zbraně, ale lidí :!: Každý svého štěstí strůjce...

Pro zevlika: Zajímal bych se pouze o zbraň, která je dostupná v levém systému.
Naposledy upravil(a) gonias dne pon 15.10.2012, 14:54, celkem upraveno 1 x.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Jiří K. »

Jednoduchá otázka a jak složité odpovědi. :lol: :lol: :lol:

Pro zevlik :
Pokud má prodejce zbraně skladem, tak bych si z nich zkusil vystřelit a uvidíš.
Jinak bych preferoval ten levostraný Bar před levou pažbou u Sauera.
Osobně bych také nezavrhoval Benelli Argo, jak psal Michalos.

A jinak k všeobecné debatě.
Je jistě určité procento lidí, kteří vlastní poloautomatické zbraně jak to napsal rimar77. Případně jsou to nadšenci, kteří zbraně málem sbírají či chtějí mít opravdu něco jen na nátlačky. Pokud se drží litery zákona tak opravdu jde jen o to rychlé opakováni.
Bohužel těch co si je pořizuji jen zdůvodu počtu ulovené zvěře či ještě hůře těch, kteří počtem ran kompezují jen svou střeleckou neschopnost je víc. A klidně mně kamenujte, nejvíc je jich mezi majiteli loveckých Sa 58 či SKS ( samozřejmě znám i vyjímky). Prostě bouchalové ještě nevymřeli.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Petr1970 »

zeptám se - jste schopní z "automatu" opakovat beze změny-opravy přilícení? jak tu někdo psal?
já co to zkoušel tak při výkonější ráži typu .308 nebo 3006 když to držím a zmáčknu tak to prostě neudržím zaměřený abych mohl rychle zmáčknout znovu.. zkoušel jsem to teda jen s půjčenou zbraní...

stejně jako je těžký střílet rychle z pistole (to sem trénoval dlouho..) aby to lítalo nějak slušně.. přijde mi časově v pohodě nabít mauserem...

ale možná to dělám blbě (samonabíječky .22LR jako ruger 22 v pohodě samozřejmě udržím, na 20 metrů do 50koruny rychlopalbou, ale to je jiná energie...)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od rimar77 »

když střílím na střelnici tak to moc nešlo hlavně zezačátku ale při lovecké střelbě dokážu zatuplovat vpohodě i s mojí 9,3x62 ale lepší by proto určitě byla 8x57 kterou pořídil spolu semnou kamarád a je sní moc spokojenej a taky jde oto jakou máš tělesnou schránku já přeci jen jsem poměrně mohutnej takže to ustojím dneska už bezproblémů - všechno natrénuješ
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od michalos »

Souhlasím s rimar77. Mám právě stejnou samonabíječku jako on akorát ve zmiňované osmičce a musím říct že ve stoje bez opory na 40 metrů pět ran do 10sekund přes kolimátor mám v pivním tácku, ale před tím jsem vystřílel cca 40 patron než to přišlo a to mám 73kg. Na naháňce pokud prase nestřelím tak aby udělalo kotrmelec tak dám druhou ránu nebo max. třetí tak aby zůstalo na fleku při špatné první ráně(poslední žebro a pod.). Takže všechno je o člověku pokud je někdo pi.a tak vystřílí do rudlu deset nebo pět ran a neví ani na jakej kus střílel s doměním že něco po chvíli padne, kdo samonabíječku používá s etikou tak si myslím že není o čem debatovat.
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od milanhb »

Jeden kolega myslivec měl na posledním honě MERKEL SR1 v ráži 9,2x62 krmí to SB
a je s tím spokojenej.
Ptal jsem se jestli se nechá ustát druhá rána a prý ano - že tím jak to přebíjí,tak ztratí část výkonu.
Měl jsem ji v ruce a docela pěkná a seděla. Klapková montáž.
Máte jí někdo a mohl byste k ní něco říci?
Díky Milan
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od milanhb »

Překlep samozřejmě 9,3x62
omluva Milan
Odpovědět