Zbrojní oleje & čištění zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od cr001 »

Durrell: já tu tvoji akci s leštěním četl. Štuplíky se mi líbí, ale zatím zůstávám u klasiky. Tahle hlaveň nebyla moc střílená, ale ani extra pečlivě čištěná, tak chci docílit nějaký kvazi výchozí stav, kdy bude možné prohlásit, že je čistá.
Jinak konečně došlo k posunu - udělal jsem 20 min. tetragunovou kůru (cooper solvent) a následně znova protažení abralonem. Jen jsem upravil postup - čistil jsem postupně vývrt po sekcích od komory k ústí a průběžně proplachoval WD, aby ten sajrajt odtékal ústím ven. Sice na to padla půlka velkýho spreje, ale po dvou takových cyklech už jsem měl ten toaleťák jen mastný a jen velice jemně špinavý, takže jsem se trochu uklidnil a už snad vidím světýlko na konci tunelu :D - jen si ještě co nejdřív ověřím ten rozptyl (pro jistotu)
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Chlapi, myslím si, že nad tím moc filozofujete. Já nejsem zastánce po každých pár ranách čistit vývrt nějakými mechanickými způsoby,pastami, kartáči,čpavkem atd. Osobně používám pouze oleje WD a Balistol a pouze "rozpouštění bordelu" jejich působením. Hlaveň prvně protáhnu tou "rejžovou" lacetkou kvuli odstranění těch hrubých nečistot, poté použiji starou bavlněnou lacetku pro hrubé vytření a stříknu tam olej. Nevytírám hned, ale nechávám ho nějaký čas působit a potom hlaveň vytřu několika bavlněnými lacetkami. (mastnou a na konec suchou). Poté vezmu poslední bavlněnou lacetku kterou používám na poslední průtah, stříknu na ní olej (jedno zda WD nebo Balistol) a hlaveň protáhnu. Flinty co mám jsou stále stejné, střílím z nich celkem dost a troufám si říci, že jsou jako "zánovní". Čas od času ty lacetky odmastím v benzínu.
Myslím si, že kdo flintu normálně čistí a po každé vycházce z revíru jí protáhne a povrchu přejede mastným flanelovým hadrem, tak ho ta flinta přežije. Ten hadr mám leta používaný a promaštěný od Konkoru až po Balistol tak, že si vždy musím umýt ruce. A to je ono. Víte, on zrezne i tank ,když se nechá být :) ... Někde jsem četl, že hoch koupil Zetku a tak hned jak jí dovezl domů, tak se s ní mazlil a myslel si, jak udělá dobře, když jí tedy ten vývrt po letech přepucuje. Někdo mu poradil nějaký sajrajt se čpavkem. Tak to zkusil a potom zaplakal. Vypucovalo to hlaveň tak, že řešil novou... Zdar
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od petjan »

No jo ale to co popisuje Honza, dle mě funguje až u zaběhnutých hlavní. Co jsem si pořídil Effecta, tak tam byl nános po každé střelbě takový, že bych to bez chemie snad ani nedostal dolu. Čistil jsem lauf jedné kamarádce která tu flintu nikdy nečistí, tak jsem to vzal chemií a bylo to čisté hned po prvním vyčištění. Já u toho Brna muse i po jedné ráně tak 3x aplikovat tu chemii. Teď už je vcelku zaběhnutá, tak stačí jen1x. No ale to už jde z domu, už mi na tu flintu složil jeden člověk zálohu, tak je už jen v trezoru. Jinak ten s tou Zetkou, to musel být kousek, který nikdo nikdy nečistil, ale už od začátku.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Durell »

Diamant , prichádza na radu len v zábehu, alebo po veľmi velkom počte rán ( cca niekolko stoviek ) , chemia po každom strielaní.

Vplyv tombaku v hlavni sa prejavuje na presnosti po cca 70 -80 ranách - v rade na strelnici ( už sa to tu preberalo). Tak isto Meď, ocel , povystrelové splodiny a vlhkosť nie je najlepšia konbinácia pre hlaveň a je jedno , že je to pod olejovým filmom . Otcovho trojáka chemiou nečistím - to by ho po tých 100 rokoch odrovnalo. :lol: :lol: :roll:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od cr001 »

Jan Slavětínský: já nad tím filozofuju jen trochu - mnohem víc fyzicky makám na čištění :wink: To riziko "vyčištění hlavně do totální likvidace" u starších zbraní vždycky trochu hrozí, ale doufám, že to tenhle případ není. Mě prostě z principu vadí mít flintu, která střílí "jakž takž" jen díky nánosu usazenin v hlavni. Samozřejmě takovou "válečnou operaci" nemíním provádět po každé ráně - proto to dělám, aby další čistění už bylo mnohem jednodušší...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od dalas »

Železo-splodiny hoření-tombak, to je základ galvanického článku, který pak způsobí elektrochemickou korozi. Pokud jsou pak ty kaverny zaplácaný tombakem a splodinami, je to jak zalátaná silnice. Pak se to důkladným a účinným čistěním odstraní a je to jak okreska po zimně. :evil:
Co z toho plyne? Zamezit vzniku článků, což znamená odstraňování nánosů tombaku a zplodin po každém střílení. U nezaběhnutých hlavní to bude pracná záležitost, kdy budou vrstvy časté a silné. Po záběhu je to mnohem snazší. Já osobně považuji za šetrnou a účinnou metodu chemii s materiály s minimální abrazí. Po chemii důkladné odstranění jejich zbytků a konzervace vývrtu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od rimar77 »

ono taky hodně záleží na střelivu, sledoval jsem to v té mojí 9,3ce a někdy je to zanesený už po 2-3 ranách a u jiných není problém ani po krabičce
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Mysho22 »

Páni niektorý ste spomínali ,že máte negatívne skúsenosti s Tetra Gun Copper Solvent práve som si ho zaobstaral nakoľko som nevedel zohnať Roblo Solo Force a teraz mi vŕta v hlave aby som neublížil hlavni nakoľko ju idem prvý krát chemicky čistiť a niečo už má odstrielané. Ide o Tikku T3 Hunter v 308w
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od cr001 »

Tak jsem provedl "kontrolní střelbu" - 3 rány - 2 šly skoro jednou dírou a 3 byla 2cm vlevo, takže jsem si oddychl a akci ukončuji. Jenže jak už to tak bývá, tak jsem objevil zase něco jiného ke zkoumání - ale to už sem nepatří - dám to k puškohledům :evil:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od pufr »

2Mysho Tetra Gun Copper Solventu už jedu nejméně třetí velkou lahev - použito na mnoho hlavní - zkušenosti myslím Kodiaka a ještě někoho ve starších hlavních si pamatuji - tam se to asi může stát :( - mi osobně se jeví tento "copper solvent" o něco pomaleji čistící - slabší - než uváděný Robla Solo - čištění s ním trvá o něco déle. Vyhovuje mi, že je tixotropní. Silně znečištěné hlavně někdy vezmu nejdřív Robla Solo a "dojedu" Tetra gunem (zdá se mi, že má lepší barevnou reakci i na malé množství mědi :? ). Na konci několik suchých hadříků a pak Break Free CLP - mastný - suchý - mastný - 3x suchý - neutralizace dobrým olejem je nutná.
Pufr
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Chassin the Trane »

pufr píše:Mezitím většinou "haduji" a to s přípravou hada tak, že si lehce namočím konečky prstů do BreakFree a utřu si je do nového či vypraného hada těsně za kartáčkem, sbalím do origo PVC obalu a použiju nejdříve tak za tři dny.
S hadováním mám špatné zkušenosti, zejména po návštěvě střelnice. Když po hadování hlaveň vypadá jako zrcadlo, vezmu mosazný kartáček a hlaveň projedu, tak jsem překvapený kolik bordelu se znovu objeví.
Kartáčky jsou základ.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od pufr »

Nesmíš si kupovat náhražky za 130 Kč ale používat originál Hoppe's Boresnake - a rážově příslušný - protože v něm je celkem kvalitní "ostrý" forforbronzový kartáček.
Jinak netvrdím, že je "hadování" ideální - je jen rychlé a "prostředky skladné" + i při loveckém provozu je dobré zařadit dokonalejší čištění - viz výš- odkud jsi citoval. Že had stačí po návštěvě střelnice jsem myslím nikde netvrdil :?
Pufr
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Chassin the Trane »

Nemám náhražku, můj stál skoro 600. Na cenu jsem se před koupí neptal, tak mě to celkem překvapilo. Taky mě právě překvapil výsledek. Takže ho používám také, ale okrajově. A jen na jeden kvér.
Klasické kartáčky se mi zdají mnohem účinnější.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Mrkněte co na čištění a na odstraňování tombakových otěrů nabízí Štrobl. www strobl.cz
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Mysho22 »

pufr: Takže moje skúsenosti z víkendu . Sobota nedela venovaná čisteniu zbrane Tikke T3 chemicky zrejme nikdy nečistená tak začiatok v sobotu o 21:00 použitý prípravok Tetra Gun Copper Solvent prvé čistenie aplikácia pipetou priamo do hlavne 20min zaštuplovaná puška opretá potom položena na lavu stranu následne na pravú odšpuntovanie a vyliatie totalne modrého sajrajtu. Následne aplikovaný taký istý postup a znova rovnaký výsledok po 3 krát už išiel slabo modrý výtok a po 4. krát iba čistý prípravok. Tak znova a teraz som zapojil mosadzny vyterák 5-6 tahov a suchá handrička samozrejme celá modrá takto som dal 3 handričky pokial neišla čistá handrička. Potom som aplikoval 3xkrát handrička od čističku a zase šúrovačka. Vždy po 3 vyšúrovaniach čističom som zase nalial do hlavne a nechal 20min výsledok stále taký istý asi po 2 hodinách konečne išiel slabo modrý výtok no znova a znova až do 1:00hod ráno šúrovačky s modrými handričkami. Potom som sa nato vysral vystriekal balistolom znova vytrel a znova vystriekal a postavil laufom do kútu. Následný den som znova pokračoval 3 hodiny a ku koncu už išla slabo modrá handrička len som musel čistenie ukončit nakoľko som mal dalšie povinnosti a cestoval som za rodinou. ČIže 7hodín čistenia a hlaveň vyčistená na polku. Takže potvrdzujem ,že spomínaný Cooper nebude taký agresívny voči medi ako Robla a dúfam ,že sa mi podarí zohnať Roblu čím skorej nakoľko mi ešte stojí v kúte Remington 700 s podobne zasvinenou hlavňou.
Odpovědět