Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Kodiak1 »

Jaký důvod bych měl mít k tomu, abych psal něco o použitých technologiích?
Že by to bylo kvůli vaší zvědavosti :roll: ? To je opravdu málo, to mi věřte.
A nemyslím si, že by se pan Kuna a kdokoli jiný, kdo něco dělá za svoje na svém, chtěl dělit o to, co ho stálo spoustu peněz, úsilí a práce.
Zkuste si napsat nějakému věhlasnému výrobci AR15, takový vám jistě odpoví na vaše otázky velice rád,aby ukojil vaší zvědavost :lol: .
Dál se držte svých teorií a vědomostí ze střední školy, které se do vás snažil někdo mezi přestávkami vtlouct, nebo základů z internetu. Chápejte prosím, že to minimum, se který se tady oháníte, by bylo v praxi žalostně málo.
Myslím, že to co jste tady viděli vám pánové musí stačit.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od dalas »

Je to sice prostřednictvím internetu, ale o autorech se dá stěží pochybovat.
https://docplayer.cz/9989915-Tloustka-v ... ru-mm.html
Nicméně pokrok a Land Rover nic nezastaví, možná máte pánové nějaký patent.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Marcus.das »

2Kodiak-Kidně mi můžeš tykat, a pokud dovolíš, i já tobě budu :)
No-pokud zde prezentuješ něco, o čem tvrdíš, že je tam to a to, a pak začněš tvrdit, že "jen pro zvědavost někoho dalšího" neprozradíš alespoň principielně jak toho bylo dostaženo, tak se to podlě mě na forum, které má sloužit primárně k osvětě a sdílení informací, moc nehodí.
Dále u teorií klidně zůstanu, jen né těch ze střední školy nebo internetu (nebo platí podle sebe soudím tebe???), ale těch, které jsem měl možnost vidět, změřit si nebo na nich pracovat a dál je rozvíjet. Základ všech teorií, patentů a vynálezů je vždy jeden, dokonce i každý odborný článek a příspěvek by jej měl mít-jedná se vždy o zmíňku o "materiálu a technologiích", kde bývá zpravidla uvedeno, na čem a jak upraveném se co provádělo. To ti u příspěvku s přetrženou hlavní chybí. Že je tam vidět jiný charakter lomu na povrchu a uvnitř hlavně? A to znamená co? Že je tam vrstva? Ale jdi 8) , stějně dobře se může jednat o oblast plastické deformace vývrtu po protačování trnu za studena a povrch hlavně může být po tep. zpracování případně termomechanickém zpracování s nějakým druhem fázové přeměny, kdo ví. Bez toho, abych věděl, čím daný materiál prošel, můžu jen hádat. Proto jsem se dovolil zeptat na technologii zpracování. Věřím, že si za svým tvrzením stojíš, nijak bych si ho nedovolil zpchybnit, jen mne prostě zajímá, co stojí za tím, že jsi si tím tak jistý. Technologie sama o sobě snad tajemstvím není, tím může být až kombinace subprocesesů a jejich nastavení, to je to " chráněné know how" (a do toho mi právem nic není).
Jinak jsem nikde netvrdil, že by nitridovaná hlavěň nemohla střílet hodně dobře, jen nevěřím tomu, že nitridace jako taková nějak extrémně zlepšuje samotnou přesnost. A zájem o technologii nitridace je opradu teď hlavně profesní, neb mi žádná taková tebou výše zmíněného schopná, není známá.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

No, občas taky nějakou hlaveň vyměním a vzhledem k tomu, že náboje si dělám sám od roku 1996, nábojová komora upravená pro lepší přesnost daným střelivem je mi sympatická, i když do ní nějaký standardní náboj nepůjde (mimochodem i třeba Blaser se kolem roku 2000 zhlédnul v úzkých komorách, do kterých se každý náboj nevejde :? ). Třeba 7x64 80°je mi velmi sympatický (byť osobně bych asi preferoval 7x57 AI 80°s "uživatelským" přechodovým kuželem + ověření zkušebnou dle praxe puškaře - např. národními "neCIPovými značkami apod.)
Takže by mi vůbec nevadilo se posunout směrem k sortimentu Petra Kuny.
Polotovar LW standard v nerezi pro loveckou pušku dokážu opatřit tak kolem 7-8 tis. Kč, "LW Select Match" s usazením do pouzdra závěru a tormentací v Německu u Rödale nebo podobného osvědčeného puškaře (přeprava spřáteleným obchodníkem) cca 650 € + kolem 2.000Kč a nějaký formální opruz, značková hlavňovina vysoké, ověřené kvality z USA (Krieger apod.) komplet s opracováním atd. něco nad 20 tis. Kč ... Snad bych to v tom Hradci pořídil finančně líp :)
(I když možná stejně dobře třeba i v ISB v Nivnici u Ing. Buráně, kde je kvalita hlavní ověřená i použitím v rozptyloměrech brněnské Prototypy ...)

Ale ta představa, že budu chtít o něčem jednat, nebo (nedejbože) něco reklamovat a narazím na někoho tak naježeného, jako občas byl Petr Kuna na tuzemských střeleckých fórech, nebo tak arogantního jako jeho "kamarád" o něco výš ... ta mě k tomuto domácímu výrobci nepřibližuje :( (takže zaplaťpámbů za nějaké pozitivní zprávy, jako třeba od spokojeného uživatele Palkopal)
Mimochodem:
Kodiak1 píše:Jaký důvod bych měl mít k tomu, abych psal něco o použitých technologiích? nemyslím si, že by se pan Kuna a kdokoli jiný, kdo něco dělá za svoje na svém, chtěl dělit o to, co ho stálo spoustu peněz, úsilí a práce.
To myslíš vážně, že by kvalifikovanou informací pro střeleckou veřejnost Petr Kuna něco ze svých obtížně nalezených kvalit riskoval - dovolím si tvrdit, že by neriskoval vůbec nic - konkrétní technologie je o něčem jiném než tři odstavce na fóru (mimochodem - myslíš, že Tvůj poslední příspěvek Petru Kunovi - který je v tomto našem současném sporu naprosto nevinně - přiblíží nějakého zákazníka ... :? )

Á, vidím, že mne Marcus tak trochu předběhl (a nakonec jako skoro vždy bude mít pravdu ten Lovec ... :? )
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Jiskra »

Tak já včera večer napsal dlouhý příspěvek s mnoha dotazy na pana Kodiaka,nicméně jsem to nakonec nezveřejnil. Nemám chuť se s nikým dohadovat. A je mi i proti srsti brojit proti panu Kunovi,nic mi neudělal a hlaveň si může každý koupit od koho chce a komu věří. Nechci mu prostě kazit kšeft,jak už jsem jednou psal. Sám od něj jednu mám a jednu jsem dělal kamarádovi.
Navíc přiznávám,já udělat polotovar neumím,nemám na čem. Nicméně to co teď nasal Pufr ,,sedí jak prdel na hrnec".
Já osobně zůstanu u těch drahých nerezových měkkých sraček . Je to vyzkoušený po celém světě a funguje to. Funguje to vždy,ne jen někdy.
Pufr , i když jsi mě už taky někdy setřel , znova opakuji , že máš můj obdiv. Minimálně za serióznost a nadhled.
Díky za pochvalu náčelníku :) P.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od vasil »

Nebudu přilévat oleje do ohně jakkoliv vyhraněným názorem a nechci číst všechen ten předchozí balast, ale u pana Kuny bylo prostřednictvím mé osoby realizováno celkem 6 pušek, tedy výměn hlavní. 2 přímo pro mě škrábaná a protlačovaná a další 4 protlačované, kamarádovi na střelnici. Všechny byly nitridovány, všechny ráže 308w. Srovnání se světovými barellmakery nemám, ale na otázku, zda bych se v případě výměny hlavně obrátil na něj, říkám ano. Tolik můj subjektivní názor
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od vasil »

kolegové, dostal jsem takový nápad. Co říkáte na přestavbu ZKK601, řekněme z ráže 222 na ráži .50Beowulf
Děkuji za věcné komentáře
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od vasil »

závěrově nevidím problém, tlakově nevidím problém, hilzny dostupné za 25Kč, matrice Lee za 1200, střely taktéž bez problémů. jen nevím jak bude fungovat podávání nábojů, když je rantl o 2mm menší než průměr samotné nábojnice...nebude se to šprajcovat? :idea:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

Průměr dna 11,35 mm a celková délka náboje 57 mm je blízká ráži 7,62x39/6,5 mm Grendel atd, ale při rozměrech těla nábojnice 50 Beowulf bych to viděl možná spíš na přestavbu ze ZKK601 v 243/308 Win (a delší drápek vytahovače) ale i z té 222 Rem to půjde.
Tlakový limit 2300 barů je u 50 Beowulf spočtený tak, aby síla působící do čela závěru byla na úrovni 223 Rem. (je to jak známo náboj postavený pro systém AR15), takže pokud budeš ten limit dodržovat, budeš se v systému ZKK 601 co do výkonu "zbytečně šidit" :?
Na druhou stranu, pokud Ti výkon vyhovuje, mohl by ti případně nějaký šikovný puškař tu šachtu na zkrácená "šuplata AR15" do ZKK601 závěru adaptovat :)
Pufr
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od vasil »

úplně jí vidím před očima, hlaveň tlustá jako sud, ale přesto tenkostěnná :D , délka hlavně 35-40cm, lehká americká pažba s ebenovým nosem, poutka stejně jako na Merkel Helix Tracker a puškohled 1-6x24.

Jen ten AR 15 zásobník mi tam nejak nepasuje :lol:

jo a tu 222 jsem volil kvůli větší dostupnosti a ceně pušek v této ráži. Za 7-8 se koupí v pěkném povrchovém stavu
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Choochoo007 »

Vystruznik mas? :D Aby to pak cenove nebylo jako kdyz zvolis beznou razi a koupis pekne ZKK za 15tis Kč :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od vasil »

nábojnice je tak krátká a průměr je tak veliký, že by to šlo i nožem na CNC. Pak by to chtělo kalibr :?

já ale už běžné ráže mám, teď bych něco neběžného a projekt, kterým bych krátil dlouhou chvíli. Nemám čistě touhy po ZKK. ZKK splňuje požadavky pro přestavbu? kvalitní základ, krátký závěr, nízká cena
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Choochoo007 »

Kdyz ji milujes, neni co resit. Ja myslel, ze jdes spise po celkove cene, ale ona je to laska :wink:
Ale je fakt, ze to vypada zajimave :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od vasil »

Koukám na to také kriticky. Už jsem měl 454casull a 500sw, jednu v revolveru a druhou v pušce. U obou bylo přebíjení poměrně náročné a choulostivé na detaily. Nezůstal jsem u nich dlouho.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

Čím si musí po vymizení materiálu pro "speciální výrobu" projít český puškař a výrobce hlavní ukazuje zajímavá diskuse na "Strojirenstvi.cz":
https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopi ... 49&t=26991
Dodejme, že obdobný problém je s materiálem pružin a dalších dílů zbraní ...
Pufr
Odpovědět