Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Choochoo007 »

Dalasy s tvou uvahou na tema tezsi strela a vice drazek se da vcelku souhlasit. Akorat mi prijde, ze calibry 5,6mm spise pouzivaji 6-drazkove vyvrty, pak za 6,5mm pomalu zacina asi prevazovat 4-drazka a okolo calibru 338 se zacinaji objevovat i
8-drazky. U tech mensich razi a mensich hran drazek mozna bude lepsi pouzit vice drazek z duvodu vysokych rychlosti techto razi. Tyto varmintove raze maji preci jen jine rychlosti nez 308 a jine hmotnosti strel nez calibry 338 :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Choochoo007 »

Pufre, neni ten prokluz spise oter strely o stenu prechodoveho kuzele pri nesouosem pohybu strely vpred nez se zarizne strela do drazek? Prijde mi ze by ten prokluz teoreticky mel byt po celem obvodu stejne videt, ne?
Ikdyz ted po druhem shlednuti ho tam asi vidim, sice nekde vice nekde mene, ale asi tam je :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

Vybral jsem tenhle, protože je prokluz pěkně vidět (kompresí tyhle obrázky dost utrpí), že je nesymetrický není zas tak velká zvláštnost, kdesi tu ještě Šiva psal, že měl nesymetrické stopy vývrtu na střelách nabitých na kontakt i v TRG 42 s nábojnicemi s osoustruženým krčkem :?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od dalas »

Choochoo007> Jen tak pro představu jsem dal do QL .223 se střelou Hornady A-max 80gr. Ta střela je dlouhá dle Ql 29,46 mm a bude pro vnější stabilizaci potřebovat hodně krátké stoupání. Při volném letu 2mm je rychlost při styku s drážkami 35m/s. Při této ryclosti a soupání řekněme 8" budou otáčky 172ot/s (10320 ot/min). Řekněme, že připustíme prokluz (strhávání v drážkách 0,5mm) musí se střela roztočit za (přibližně, uvažuji na těch 0,5mm konstantní rychlost) za 14 mikrosekund. Obvodová rychlost střely bude 3,1 m/s. jestli jsem dobře počítal, je přetížení bodu na obvodě střely 22542 G. To jen pro představu.
Proč u 5,6 šestidrážky u 6,5 čtyřdrážky a.338 dokonce 8drážky?. Bude to zřejmě převládajících rážích jednotlivých kalibrů. Řekněme, že v ráži 7,62 bude pouze 7,62x39. U tohoto náboje jsou těžké střely nepřirozené, takže jsou krátké a ke stabilizaci stačí delší stoupání. Nikdo neočekává žádné LR. Je zřejmě nesmysl dělat pro tento kalibr něco více jak čtyřdrážku. .338 je naopak ráže předurčená pro LR. Takže dlouhé těžké střely s vysokým BC, delší přechodový kužel pro dosažení vysokých výkonů při dodržení tlaků zvyšuje nároky na přechod střely do rotace. No a tak to jde až k dělovým hlavním. Tak si to možná trochu neohrabaně vysvětluji já.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

Skutečně bych neřešil tabulky C.I.P. ve vztahu k počtu drážek vývrtu. O kvalitě hlavní více a spolehlivěji vypovídají uživatelské reference - asi proto se do segmentu "přesných terčových hlavní" nový výrobce dostane až "za pár sezon" :?
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Jiskra »

Tento a následující příspěvky přesunuty z vlákna "8x57 JS" - abychom se hádali alespoň v odpovídajícím vláknu :) Pufr
Následující dotaz je reakcí na předcházející tvrzení uživatele - Palkopal: "

Puškař udělal komoru podle nábojů, kterými jsem hodlal střílet a od té doby mám po problémech."

Palkopal, mohu skromný dotaz? Jak dělá puškař komoru podle náboje , který si chtěl používat?
Samozřejmě je to asi blbost. Komora se dělá výstružníkem,dle nějakých specifikací. u nás nejčastěji CIP,nebo případně SAAMI .
Dále si nechávám brousit výstružníky podle svých specifikací (rozměrů,dle zkušeností) na opravdu spešl sportovní náboje ,kde vím,jaké budu střílet střely a jaké používat nábojnice a chci z celé sestavy zbraň-náboj dostat maximum přesnosti a výkonu. U nás ti co opravdu závodí nepoužívají nic jiného , než nábojnice Lapua,nebo případně Norma , pokud je Lapua nevyrábí.
Střely Lapua,Berger,Hornady případně ještě Sierra.
Takže že by někdo měl speciální výstružník zrovna pro jednoho myslivce , tak to sorry,to je asi blbost. :D
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: 8x57 JS

Příspěvek od palkopal »

To Jiskra: jak to dělal, netuším, u mašiny jsem s ním nestál.
Ale fakt po mně chtěl náboje, kterými jsem tehdy hodlal střílet, bylo jich tuším šest či sedm (dva Hirtenberger, zbytek SB). Zda použil výstružník, který měl a odpovídal dodaným nábojům, či dělal spešl nový, netuším, neptal jsem se. Komora jsem napsal, protože mám za to, že na komoru a přechodový kužel je jeden nástroj (nebo ne?). A právě přechodový kužel není podle CIP, ale podle nábojů.
Nejsem strojař, tak prosím za prominutí případně ne zcela přesné terminologie.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 8x57 JS

Příspěvek od lovec »

Ja si skôr myslím, že dotyčný majsterko nemal patričné mierky (GO a NO-GO) na vymedzenie záverovej vôle. Tak si pomohol hotovým nábojom. Výsledok stojí obvykle za h**** ...ouby.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: 8x57 JS

Příspěvek od palkopal »

Si mysli co chceš, že se jednalo o přechodový kužel, mi potvrdil v mailu.

A jinak máš asi pravdu, celé to stálo za h**** ...ouby (i když jsi to neviděl), ale já s tím kupodivu trefuju.

" dotyčný majsterko" viz zde http://zbrane-kuna.cz/hlavne
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 8x57 JS

Příspěvek od dalas »

Upravit výstružník z CIP (SAAMI) na kratší přechodový kužel je relativně jednoduchá záležitost. Je tam jen riziko, že flinta neskousne všechny možné laborace, byť splňují mormu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: 8x57 JS

Příspěvek od palkopal »

Že je to relativně jednoduchá záležitost, je mi za prvé šuma fuk (proto jsem šel za kovářem a ne za kováříčkem), za druhé to myslím nemění nic na mém názoru, že když je hlaveň v cajku, tak nemusí být takový problém s výběrem vhodného střeliva.
A že mi moje nová hlaveň nemusí skousnout všechno, jsem byl upozorněn předem. Ale furt jak říkám - jsem spokojenej.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 8x57 JS

Příspěvek od dalas »

Jako konečnému uživateli hlavně Ti může být fuk, jak to puškař dělá, to je pravda, ale kdo o tom něco ví, tak je mu jasné, že je diametrální rozdíl v úpravě výstružníku na kratší kužel a na celkově těsnější zákaznickou komoru. Minimálně v ceně.
Jedno je ale jisté. Používáš tovární střelivo, které je odzkoušené ve zkušebních hlavních s normovanou komorou. Výrobce neručí za tlaky náboje v jiné komoře. Pan Kuna Tě určitě na to upozornil, že komora je v pořádku pro náboje které jsi mu určil a kratší. U delších může být a nemusí tlakový problém.
Nepíšu to sem proto, abych Ti kazil radost, nebo Ti to nějak haněl. Jsi spokojený a to je důležité. Píšu to proto, aby případní následovatelé si uvědomili jistá rizika tohoto řešení. Kdo přebíjí, má trochu větší možnosti.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 8x57 JS

Příspěvek od lovec »

palkopal píše:Si mysli co chceš, že se jednalo o přechodový kužel, mi potvrdil v mailu.

A jinak máš asi pravdu, celé to stálo za h**** ...ouby (i když jsi to neviděl), ale já s tím kupodivu trefuju.

" dotyčný majsterko" viz zde http://zbrane-kuna.cz/hlavne
Trefovat a trefovat, to sú dve rôzne veci. takže sa zbytočne rozčuľuješ. :wink: 8)
Bez bližšej informácie o tom, že v akom stave bola pôvodná hlaveň je ťažko niečo posudzovať. Nová, správne vyrobená hlaveň aj s neupraveným, štandardným výstružníkom bude strieľať väčšinu fabrického streliva s dostatočnou presnosťou.

Samozrejme o Kunovi viem (a viem aj svoje... :lol: ), on tak všeobecne píše zábavné veci, viď citát z jeho úvodnej stránky:
Máme první výsledky s nitridací hlavní - kulovnice mosin hlaveň nitridovaná 7.62x54R vydržela 12.000 výstřelů, náboje vojenské s ocelovými plášti a rtuťové zápalky. Po 12.000 se začal zvětšovat rozptyl a po 13.000 výstřelach začali létat střely na plocho. Jinak hlaveň bez nitridace při používání těchto vojenských nábojů vydrží okolo 500-700 výstřelů.
Většina výrobců zbraní, součásti zbraní nitriduje včetně hlavní - pro zvýšení životnosti zbraní. Na černění se musí použít speciální černící sůl , nebo se nitridované součásti musejí nastříkat barvou. Nitridované hlavně jsou odolné proti korozi jako nerezové hlavně.
Mosin, z ktorého by po 700 ranách začali lietať strely na plocho, taký som ešte nevidel (pravda je, že nikdy neuvidím všetko...). Drvivá väčšina majiteľov strieľa to najlacnejšie vojenské strelivo, doslova z toho mnohí vykydajú tisíce rán a pušky im strieľajú stále s obstojnou presnosťou. O strelách padajúcich na plocho ani chýru, ani slychu.
Ale chápem, marketing "nezná bratra".

Ešte by ma zaujímali tí výrobcovia, ktorí to nitridujú tie laufy...
Koniec OT ku Kunovi.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Durell »

No mosin to nebol, ale SKS čo na 25 m lietala na plocho s čímkolvek, chlapek sa to snažil predať " od polovníka minimálne strielaná" "Na spolčné super všetko padá jak podťate " :lol: :lol: :lol: . Skoro mi od smiechu rozdrapilo kotol.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Choochoo007 »

Jeste trochu OT. Pokud dela puskar komoru dle CIP, tak kalibry GO, NO-GO pouziva a nemaji nic spolecneho s prechodovym kuzelem. Vystruznikem se udela normalne komora na kalibry a prechodak se pak dela zvlast dle potreb majitele zbrane, zasobniku, strely. Pokud mas zasobnik nejak dlouhy a vybranou strelu, tak ti udela prechodak aby to bylo na maximalni delku na zasobnik. Je to velka vyhoda pokud chce clovek pouzivat dnesni moderni dlouhe spicate strely, ze to mas presne na miru. Je skoda mit potom naboje do zasobniku kilometr od drazek. Jsou velke rozdily v prechodaku mezi vyrobci a i mezi zbranemi jdnoho vyrobce. Kdyz jsem nekde videl, ze nekomu vychazi ve 308W naboj dlouhy cca 74mm tak jsem byl dost prekvapenej, protoze zasobnik mel kolem 72mm.
Jinak k te nitridaci jsem nedavno cetl nejakou studii snad VU Brna nebo odkud o nitridaci hlavni. Mluvili tam o zvysene tvrdosti a mnohem vetsi odolnosti. Zrovna vcera jsem byl v obchode a prodejce rikal, jak si dnes majitele moderni raze 6,5Creedmoor zacali stezovat na to, ze po 2000 ranach je hlaven vypalena, takze ta nitridace ma asi vyznam. Ona je vcelku i zajimava ta dostatecna presnost. Nedavno jsem zrovna koukal na Kunova Mosina co pradava a ta presnost je ne dostatecna, ani pekna, ale luxusni.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět