Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Vše o kulovnicích a malorážkách
karel73
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: úte 27.1.2009, 16:44
Bydliště:

Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od karel73 »

Dobrý den všem.

Mohli by jste se, prosím, vyjádřit k výše uvedeným dvěma kulovým jednuškám? Rád bych jednu pořídil, ale nevím kterou. Bude v ráži 9,3x74R, to vím určitě, ale jinak nevím, tak bych zkusil nechat si poradit zde. už jsem se o nich hodně napřemýšlel. Chtěl bych mít možnost dostatečně nízké montáže a aby puškohled bylo možné umístit dost dopředu na zbrani, aby se dalo pohodlně zamířit bez obav monoklu. Budu rád za jakýkoliv názor, poznatek či radu. Díky.

PS: uvažuji i o opakovačce 9,3x62(jednu už jsem vlastnil ,ČZ550), ale když zde čtu, jaké vady mohou mít i renomované značky, tak se stále víc přikláním k mé srdeční zále?itosti a to k jednuškám. Určitě jí nechci jako nějakou "slečinku", ale aby v lese makala. Tzn. žádné rytiny a dřevo bych také nehledal nějaké výběrové. Byla by to polopažba. Podle mne je v jednoduchosti krása a síla.
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

Obojí jsem měl v ruce a jednuška je mým výhledový snem - nicméně jako právě libůstka na šoulání za srnčím :D

Dříve jsem obdivolal Blaser, ale pokud to postavíte takhle proti Krieghoffu, tak pokud není problém ve financích, tak není o čem přemýšlet - za sebe řeknu - všema deseti Krieghoff :!: a zcela jistě ne v duralové baskuli (tu?ím, že Krieghoff to v duralu ani nedělá) - nicméně bych Možná ještě kouknul na Merkel K4 a porovnal jak vzhled, tak funkčnost a cenu.

Sám mám 9,3x62 v Mauser M03. Flinta má 1 rok, zatím vše naprosto bez problémů. Koukněte do vlákna M03, nebo příspěvků mých nebo Josefa Kuřitky, který dokonce měl možnost srovnat CZ550 a M03 - tu?ím že v .300WM (nebo dokonce 9,3x62) a rozdíl byl znatelný - hlavně ve zpětném rázu byla M03 podstatně příjemnější.

Pokud budete chtít něco více vědět o M03 po?lete PM - rád odpovím
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
kajka
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.8.2007, 21:24

Příspěvek od kajka »

mi ten krighof nesedí do ruky,ale o kvalitě není sporu

viděl jsem na IWA Merkel v celopažbě ve ?tucu(zkrácená verze) a jsem do ní zamilovaný

měl jsem jednušku dříve ,ale chyběl mi tam pro šoulačku brokový náboj,tak jsem si sehnal dámskou obojetnici ve 20/6,5 a je to parada
Blaser BBF 97 6,5x57R/20-76,Swarovski 3-12x50
Obojetnice lancasterka Ferlach 6,5x70R/20-70,Swarovski Tirol 6x42
ZKK 600 .270 Win,Meopta 3-12x50
lancasterka Ferlach Ogris 16-65
0123Pavel
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 18.2.2009, 16:26
Bydliště: Střední čechy

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od 0123Pavel »

Chtěl bych mít možnost dostatečně nízké montáže a aby puškohled bylo možné umístit dost dopředu na zbrani, aby se dalo pohodlně zamířit bez obav monoklu.

Zdar, u jednušky (obecně u zlamovacích zbraní), je spíš problém dostat optiku dostatečně dozadu, aby tou optikou bylo něco vidět :wink:
karel73
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: úte 27.1.2009, 16:44
Bydliště:

Příspěvek od karel73 »

Díky všem za odezvy.

Stopař - moc díky za nabídku možnosti PM, Možná ji i časem využiji, protože z opakovaček přichází v úvahu právě M03 - vlákna o této zbrani jsem zde přečetl hodně pečlivě a rád.

Krieghoff, alespoň dříve, dělal i dural, ale u mne je to jasné, ocelová baskule vede. Doufám, že by montáž u K nedělala problémy v té ráži 9,3x74R. A co je zajímavé, Blaser bych mohl bez optiky používat klidně jako brokovnici(nadsázka), jak mi sedí mířidla v rovině po nahození do ramene, zato u K koukám na hledí trochu shora, což asi znamená, že je pažba míň lomená, tudí? výhodnější pro optiku, co myslíte?

A když koukám na ?kálu ráží u B, včetně 8x68S oproti K( i když i ten je také v .300WM), tak si říkám, jestli má K také tak pevný závěr jako je ten Jager u Blasera?
Marty_H
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 28.2.2009, 23:35

Příspěvek od Marty_H »

Resil jsem podobny problem - chtel jsem kulovou jednusku. Kamarad ma K95 - provedeni Stutz - myslim, ze tam je zkracena hlaven - nadherna zbran (r 6,5x57R - alpska klasika). Tak jsem zacal spekulovat, hledat, ale ty penize se mi nechtely dat. Ale znate to, s jidlem roste chut.
Mel jsem tedy v hledacku : Brno Effect, Sabatti SKL, Blaser K95, Merkel K1-4 a Krieghoff Hubertus.
Brno nebylo spatny, ale kdyz uz jsem mel v ruce K95, tak je to jak kdyz si sednes z Audi A6 do Fabie.
Ale zpet k Vasi otazce - pokud tvrdite, ze chcete pracovnika do lesa - kupte si Brno. Toto tvrzeni a uvaha o Krieghoff, ci Blaser mi nejak nejde do hlavy (Krieghoff Hubertus zacina ve standartu na 3200Euro, otocna montaz, zafrezovani svenku - 450Euro = min 3500Euro kdyz mas stesti - navic u nas to vynasob min 1,5). Brno je za 26000 a montaz koupis za 2000. Sluzba k loveckym ucelum - stejna!
Ja chtel neco peknyho. Sabatti jsem na konec nemel v ruce, i kdyz udajne ma dobre zpracovani a patri do skupiny "handspanner". Merkel K (1,3 - starsi modely, 2,4 - nove modely, 3 a 4 maji 8hranou hlaven) je pekny, mozna se mi libi vic nez Blaser. Blaser i Merkel - pekne strojove zpracovani. Krieghoff? To je jeste o tridu vis. Baskule se delaji stale 2, ale duralova se dela pouze do mensich kalibru (moznost volby je i tam). Krieghoff ma i pro nemecke obchodniky dobu dodani 6 mes :-(
Tedy sumasumarum - vse jsou krasny zbrane, spolehlivy a vcetne Brna dostatecne presny pro levecky ucely. Rozhodujte se pouze podle srdce.
Jak jsem vybral ja? Krieghoff Hubertus 7x57R, hlav 55cm (tedy zkracena), kleine Jagdstucke s vyberovym drevem, Leupold VX 3L 3,5-10x50.
Hodne zdaru a stastnou ruku
Marty
karel73
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: úte 27.1.2009, 16:44
Bydliště:

Příspěvek od karel73 »

Marty - gratuluji ke krásné flintě, doufám, že vám dělá jen radost.

Já už jednou měl ZB99 - 8x57JRS a zpracování bylo takové nějaké "páteční", asi se ve zbrojovce už chystali na víkend, nebo co. Hrozná spouš» - drhla, napínáček spadával i když jsem ho nechal seřizovat a ani uchycení montáže mne neuchvátilo, přišlo mi to tak nějak odbyté a to nemluvím o tom, že kdybych chtěl chodit se zlámanou zbraní, tak bych po pár krocích ztratil vytahovač, který nebyl zaaretovaný.
Nějak jsem to teda doladil, ale ?la z baráku s tím, že příště už jen Blaser nebo Krieghoff. Možná, že ten Efekt už je vychytaný, ale nedělají ho v 9,3, jinak bych to ještě snad i zkusil.
Jak vám jde zavírat temenní klička závěru? když jsem jednou K zkoušel, přišlo mi, že tam byla taková rezerva na dotlačení palcem, u Blasera to tak jako klapne a hotovo. Ale Možná je to u K schválně, aby bylo možno závěr dostatečně zavřít.
Marty_H
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 28.2.2009, 23:35

Příspěvek od Marty_H »

Abych priznal, tak jsem ji vybral na netu, dojel se na ni podivat, zaplatil, vyridil papiry a tento tyden pro ni musim dojet (Nemecko), takze z ni nepadla zatim rana. Nicmene chod handspanneru mi prisel ok (v obchode).
Ale pokud vydrzite, tak to porovnam s kamaradovou K95 a dam vedet. Avsak nejdriv cca za 2-3 tydny, neb pristi tyden jedeme na jarni prazdniny.
Diky za uznani - udelal jsem si radost - a nutno rict, ze jsem ji taky dostal za slusny peniz.
S Brnem osobni zkusenost nemam, ale zpracovani oproti zminovanym znackam je jinde - to je bez debat. Dloho jsem o tom premyslel a rozhodl, jak rozhodl - doufam, ze dobre. Na Blaseru i Merkelu je hodne videt to strojni zpracovani - Blaser snad jeste vic nez Merkel. Krieghoff je spickova prace s vysokym podilem rucniho zpracovani.
Myslim, ze rozhodovani v tomto pripade (z danych znacek) je uz jenom srdcem :-)
Lovu
ZKK 601 r.222 Rem
ZKK 600 r.3006 Sprg
Blaser ES70 r. 6,5x57R/12
Krieghoff Hubertus r. 7x75R
Dvojka 16/16
karel73
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: úte 27.1.2009, 16:44
Bydliště:

Příspěvek od karel73 »

Marty_H - máte pravdu, je to "srdeční" zále?itost. Tu zbraň vám opravdu přeji, alespoň je zde nějaká spřízněná du?e :)

Zajímá mne i chod handspanneru, ale měl jsem předtím na mysli temenní kličku. Rád si počkám na va?e další poznatky včetně střelby.
pgrzanka
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 12.3.2009, 19:28

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od pgrzanka »

Zdravím všechny a chci přispět svou vlastní zkušeností.Po třech letech snašení,přemýšlení a šetření jsem si také splnil sen a opatřil jsem si kulovnici K 95 v provedení Stutz - Luxus (osmihranná hlaveň 50cm,dřevo myslím č.5) v ráži 8x57IRS.Mohu komukoliv zodpovědně prohlásit,že pokud si tuto flintu pořídí,neudělá žádnou chybu,já jsem z ní pořád nadšený.Je to krátká,lehká,mně osobně velice dobře sedící zbraň jak s puškohledem tak bez něj a byl jsem zpočátku značně překvapený tím,jak se chová při výstřelu - je velmi příjemně klidná.Střílím H-mantlama od RWS.Mám s ní zatím uloveného srnce a lončáka a už ji z ruky nedám.Na střelnici trénuji na 100m a dostanu se vždy do 5cm.Určitě by to šlo i lépe,ale já nejsem sportovní střelec,takže mi to zatím postačuje.Pokud jde o otázku kterou flintu vybrat,tak jsem přesvědčen o tom,že je to v těchto hladinách kvality jenom otázka vkusu a toho,jak která zbraň komu sedne.
Petr Grzanka
Marty_H
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 28.2.2009, 23:35

Příspěvek od Marty_H »

To Karel 73:
Omlouvam se, rychle jsem cetl;-) Kazdopadne flintu uz mam doma - dokonce i prihlasenou.
Chod klicky jde opravdu trochu ztuha, ale to je dany tim, ze je to nova zbran. Nejde uplne do osy pokud zamyka lauf - pri vyjmuti hlavne, tak je klicka samozrejme v ose. Melo by se to vybehat. Nemel jsem v ruce funglovku K95, tak nemuzu soudit, ale K3 i K1 to mely taky tak.
Mne osobne to trochu vadi - tak jsem si vzal 180 smirk a doladil zamek, aby to slo lepe (ne vsak na 100% - aby tam zustala rezerva az si to vic sedne).
Jinak natazeni zaveru chodi vyborne - lepsi jak stary Blaser (ten mel knoflik na uvolneni).
V cem je asi Blaser s Merklem lepsi - maji pripravu na montaz. U Krighoffu si musis nechat zafrezovat predni patku na otocnou montaz :-(
Co se tyka strelby, tak se nemuhu vyjadrit, neb ackoliv puskohled mam, tak montaz si musim objednat z Nemecka, protoze mistni bastardi jsou opravdu... Pokud to neni CZ tak ... navic na slusnyho puskare nenarazis.
Navic na strelivo RWS z ARMS Praha cekam uz asi 3 tydny.
Pokud jste z okoli Phy, tak dejte vedet a treba az pujdu nastrelit puskohled, tak se muzeme domluvit.
ZKK 601 r.222 Rem
ZKK 600 r.3006 Sprg
Blaser ES70 r. 6,5x57R/12
Krieghoff Hubertus r. 7x75R
Dvojka 16/16
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Příspěvek od gawein »

Jestli chceš Blaser montáž tak zavolej ?torkovi fa Nimrod Chomutov určitě má skladem kroužkovou i žínovou
karel73
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: úte 27.1.2009, 16:44
Bydliště:

Příspěvek od karel73 »

Marty_H - děkuji za nabídku, ale mám to do Prahy docela daleko. I když, Možná bych to zkusil zrealizovat, určitě by to za to stálo.

I já něco zjistil o závěru Hubertusu. De facto toto?ný závěr je prý i v kulových dvojácích tropických rážích, což svědčí o jeho pevnosti. A to vyhnutí temenní kličky je také v pořádku, je to právě kvůli tomu, aby byla pořád v tahu. montáž určitě vemte z Německa, myslím, že s originálem rozhodně neprohloupíte.
Marty_H
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 28.2.2009, 23:35

Příspěvek od Marty_H »

Tak konecne mi vcera prisla montaz od Recknagelu (sice pres SK- Autokompo - ale mohu doporucit, jsou vstricni a slusni - alespon po telefonu). Trvalo to dlouho a nemit jine flinty, tak bych se z toho asi ... :-) Ale do srncu jsem to stihnul ;-)
Takze puskohled je na svem miste a ja se tesim na vikend az si od ni necham do papiru ukazat jestli stejne dobre strili jako vypada :-)
Trochu chlouby: Krieghoff Hubertus r.7x57, otocna montaz, Leupold Vx-L 4,5-14x50.
Lovu zdar
To Karel : nabidka stale trva - nechte kdyztak na sebe kontakt
ZKK 601 r.222 Rem
ZKK 600 r.3006 Sprg
Blaser ES70 r. 6,5x57R/12
Krieghoff Hubertus r. 7x75R
Dvojka 16/16
kesl
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 11.5.2009, 8:45
Kontaktovat uživatele:

jednuška

Příspěvek od kesl »

Právě řeším stejný problém. Nakonec se asi rozhodnu pro Sabbati, i když Merkel je v německu ve slevě za 1.950,-?. Jen mi nesedí ta vše ráže. Mám kvalitní kulobrok 9,3x74R, vážím přes 90kg a když vystřelím, tak je to pěkná ?lupka a co potom s jednuškou. A balistika pro jednušku taky nic moc. Tu zlamovačku si pořídím v ráži 6,5x65RWS právě kvůli té balistice, která k jednu?ce patří.
Jinak nic nevnucuji,je to jen moje zkušenost.
ogarpolski
Odpovědět