jednuška IŽ 18MN

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od miso243 »

lanus píše:Tim - Korekcia výšky mušky je u IŹ plynulá ; stačí náležite zaskrutkovať jej poistnú maticu najlepšie pri zafixovanej zbrani v nastrelovacej stolici po je zameraní cez optiku na kontrastný cieľ a pri súbežnej kontrole cez pohľad . :) Na elimináciu monokelov je potrebná montáž optiky s možnosťou dostatočného odstupu od oka ako aj optika s väčším ey-reliefom . :wink:
Skutočne? Nadstavenie je v skutočnosti skokové, mušku je možné aretovať len v zárezoch. Ale to je len slovíčkárenie. Aby to ale fungovalo museli by byť zárezy v matici úplne rovnaké čo napr. na mojej ižke rozhodne neboli a výška mušky sa menila úplne nepredvídatelne. Ani chod mušky nebol dostatatočný, aj pri max znížení strielala zbraň 30 cm pod. Vyriešil som to výmenou za mieridlá LPA čo mi zostali z CZ 550 a tie s pôvodnými neznesú porovnanie.
Aj napriek tejto a ostatným úpravám mierne zlepšujúcim úžitkovú hodnotu,beriem ju len ako "zbraň poslednej záchrany". :D
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Leon »

ty pevný bych tam nenechával až to budeš chtít použít jak kyj což je hlavní poslání této zbraně tak si roztrhneš ruku :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od lanus »

Miško - Vtip je v tom,že sa to do tých zárezov dávať nesmie !!! Keď Ti ich rukami prejde niekoľko tuctov tak na to prídeš aj sám ; do tých čias však platí : " neučený odborník = hotový kat " . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od lanus »

fesoj - Nastreľovať na ONV nemusí byť v každom teréne najideálnejšie ; napr. do lesa je podstatne výhodnejšie nastreliť na 50 m alebo 100 m ! Pri tomto nástrele je v rozsahu vzdialeností od 25 do 125-150 m (podľa kalibru) rozdiel vo výške dráhy strely len do 2 cm čo je 50% !!! z max. prevýšenia pri nástrele na ONV .
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od miso243 »

Vo verzii kyj sú mieridlá nevyhnutné, majú výrazný protisklzový účinok. :lol:
lanus- netúžim ich chytať viac, stačila jedna. Mimochodom čím mieniš zaaretovať mušku po nastrelení?
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od lanus »

Miško - Pri normálnom používaní na aretáciu postačí tlak pružiny ; poistiť to však môžeš kvapkou laku;farby;tmelu či lepidla . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Tim »

BwanaHunter píše:Tim> neber to zle ani konfliktne, napsal jsem "podle me" a ano, pro me je to neakceptovatelne. Jednak chci strilet rozhodne dal, nez na 100m,
Nene, neberu to zle :wink: Těch 6 cm rozptyl také bude rozptyl nejen flinty, ale i mých rukou, možná by ta flinta uměla rozptyl i 3cm, kdyby ji nastřeloval někdo, kdo umí střílet lépe než já :D Mne tohle bohatě stačí, nastřeluji ji na 80 metrů, protože to je tak nejčastější vzdálenost, na kterou střílím. Přes 150 metrů jsem střílej jednou jedinkrát, tak daleko je totiž v naší honitbě vidět asi na dvou místech :mrgreen:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od miso243 »

No podobnú odpoveď som očakával. :roll:
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Tim »

Tak mám doma další "Ížetku" tentokrát ve 222 rem. Zpracování je klasicky ruský, ale překvapila mne při nastřelování. Se střelivem SAKO Gamehead 3,56 g na 80 metrů soustřel pěti ran do 3 cm, což se mi se Springfieldem v této zbrani rozhodně nepodaří. Buď jsem měl kliku na kus a nebo v této ráži se to soudruhům daří :mrgreen: Jen musím dávat pozor, abych z trezoru nevytáhl Springfielda a nevzal si náboje do Remošky, to by mi při nabíjení propadl náboj laufem :lol:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Zdenek41 »

Time to se u těch IŽ nedá měnit jen hlaven? :wink: Jo já tomu rozumím,nebyl jsem lepší,zbraně do trezoru...A co nejvíc.
Dnes uvažuji a přemýšlím jak je zredukovat.Vždyt brok a kule uplně stačí :lol: Vše časem přijde tak nějak samo.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od michalos »

Bohužel Zdeňku, u těchto flint to nefunguje jako u ZH, Brno apod.... prostě co kus to originál a bylo by to nákladný to spasovat....
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Tim »

Tak já mám v podstatě každou zbraň na něco jiného, toho remoše jsem kupoval kvůli bezpečnějšímu střílení tam, kde chodí lidi, protože ta lehká rychlá kulička neprojde křovím kam není vidět :wink: Akorát ten Springfield je k ho*nu :lol:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od TT33 »

O kvalitách jednušky IŽ 18MN se toho napsalo dost, v loňském roce mi začali chodit na střelnici myslivci, kteří tuto zbraň dostali od jiného myslivce zdarma a chtěli ji nastřelit..., zeptal jsem se co tomu kamarádovi provedli, že se jim takhle pomstil... :roll:
Za celou dobu vím pouze o jedné IŽ 18MN v ráži .223Rem., která většinou trefuje, jeden čas z ní byla také netrefka a měla náběh na prodej, ale později majitel zjistil závadu u puškohledu. Nemá cenu o tom více psát, znám i myslivce, kteří ze zoufalství nechali u puškaře vyměnit hlaveň... za 11000Kč... :lol: ,... k tomu není co dodat. Většina těch, kteří tento šrot kupují, si k němu pořídí ještě nějakou levnou optiku i střelivo... a dílo zkázy je dokonáno. Nedávno jsem přivezl kulovnice Savage AXIS XP, vyrábí se v rážích od .223Rem. až po asi 9,3 v ceně cca. 12000Kč pravák a 11000Kč levák. Jedná se o krabicový set: zbraň + puškohled Bušnel 3-9x40 s montáží weaver, povrch kulovnice je asi nytridovaný, pažba plastová, spoušť tvrdší, ale okamžitá. Zbraně v ráži .243Win., .270Win. a .30-06Spr. šlo bez problému nastřelit, na 50m do 1cm. Původní optika zůstala u .243Wim., ostatní je prodali cca. za 2000Kč na malorážky a zakoupili Meopty, pro lov v noci. (Na výkonnější ráži ten Bušnel asi není.) To jen tak okrajem, že i za menší peníze se dá pořídit nová slušná kulovnice :D .
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Tim »

Zeptám se, co znamená netrefka? Já ty flinty nijak nechci vyzdvihovat, jsou to opravdu ruský kopyta, ale za to, že když tu flintu hodím v listopadu do bahna s vyzvednu si ji v květnu až sleze sníh a ona bude vypadat pořád stejně, jim ten rozptyl (který je stále menší než střelecké umění většiny myslivců) odpouštím :lol: Já si myslím, že na běhání po horách, kde se dá střílet maximálně do sta metrů a kde zbraň schytá spousta úderů a škrábanců je to flinta jak dělaná... Nebo aspoň mne by na takové účely bylo líto všeho, co stojí více jak 5 000kč.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím Time :) ,
Jako majitel mimo jiné i rusandy IŽky v 308W jsem rád, že se jí zastáváš :wink: . Ale že až tak moc... :shock: :D :D Mám ji právě z Tebou uváděného důvodu, že to je zbraň do nepohody, nenáročná na údržbu a relativně blbuvzdorná... :) O precisi výroby netřeba hovořit, hrubé zacházení by tomu stejně dalo na frak... Tedy když to shrnu, tuto zbraň vlastním, občas používám, a považuji ji za "dostatečnou" pro mé potřeby. Jsem si vědom toho, že to není zbrojařský šperk...
Jen bych se Tě chtěl zeptat, jakého soustřelu dosahuješ na Tebou zmíněných 100 metrů....? Myslím, že právě u té 308W je dosažení soustřelu cca. 6 cm (opsaná kužnice) již značný úspěch..... Samozřejmě, že pro myslivce (lovce) kterým na střelnici postačuje zásah pivního tácku kamkoliv.... je to "dobrý" na všechny vzdálenosti... Ale jak píšeš, do těch 100 metrů je spolehlivá a nemusím zuřit, když s ní sjedu po čuni ze stráně po uklouznutí a něco poškrábu.... :lol:
Odpovědět