Kulovnice ZG

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Zbrojovák »

K té pojistce:
Je to tak. Předělávka by byla složitá, nikoliv však nemožná. Měl jsem to svého času v hlavě a chtěl to nějak řešit i s výměnou za titanový (odlehčený) úderník. Blbé je, že tam úderník nepasuje z M98 (dnes jsou k mání custom titan odlehčené kity), nedal by se upravit, ale musel dělat nový z plného.
Směr jištění je daný
1) tvarem úderníku - jeho vybráním pro vačku pojistné páky,
2) návazně tvarem pojistné páky- tedy umístěním půlměsíc vačky, která stahuje úderník vzad při zajištění a při odjištění ho pokládá na nosed přes páky na "podepřenou" spoušť. - velmi bezpečná verze pojistného ústrojí systémově převzata už ze systému M98 a jeho předchůdců, která zajišťuje přímo úderník, nikoliv jen spoušťové páky - tak jako u všech klonů pozdějších CZ. Dnes se k této podmínce zabezpečení zase vrací mauser, sauer apod.
3) tvarem vnitřního "závitu" pojistné páčky, který při zajištění blokuje pohyb závěru- na závěru je pro něj vybroušena ploška.

jak psal Pufr - vše předělat zrcadlově proti chodu v páčce a nový úderník pro ni s nekolizním vybráním pro vačku - nevím proč to tak Galaš rovnou neudělal, ale asi to nějaký důvod mělo - blbý nebyl :wink: je možné že to kótově nevycházelo - např. poloha půlměsíce (osy rotace pojistné páčky) příčně na osu těla úderníku výškově - nevím to už jsem neprověřoval a tak daleko v řešení nebyl :wink:

Dám tip - v terénu jsem měl vždy polohu páčky naplno zajištěno - v krajní poloze - na posedu jsem měl páčku v mezi poloze kolmo vzhůru vůči závěru - pak už je ten pohyb pohotovější a rychlejší - taková obdoba moderních matic recknagel - při střední poloze páčky, kdy netřeba blokovat pohyb závěru. Odjišťoval jsem palcem pravé ruky, hned ještě než jsem lícil.
Ale dá se sedět na uzavřeném posedu s flintou v klíně a mít odjištěno s lehce zvedlou klikou. Takto běžně známý nosí a sedí se ZKK. Tam je pojistka hlučná vždy a dost těžko se ladí... :?
Já teď budu mít klasickou křídlomatici M98 takže se s tím musím taky nějak popasovat - časem dám tu Recknagel, když by mě to štvalo.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Myslivec Milda »

Dnes jsem dostal takový trošku srandovně-zlomyslný danajský dar. Kulovnici ZG 47 r.v. 1959, cal. 7x57. Celkový technický stav velice slušný, vše původní, zvenku ošoupaná úměrně svému stáří, evidentně málo střílená. No a co teď s tím starým krámem mám dělat ? Prodat to hned by bylo nezdvořilé vůči dárcům, to se kamarádům nedělá a asi bych je taky tímhle krokem naštval. Strčit ji do trezoru a nechat to osudu ? Možná. Nebo to dát puškaři na přestavbu ? To by šlo. Jenže na CO ??? Na jakou ráži ? Jednušku mám v . 30 R Blaser, kulovnici Blaser R-8 v rážích 8 x 68 S + .375 H&H Magnum, dvoják v 9,3 x 74 R. Dát tam ráži 8 x 57 JS to ani omylem, ta je o ničem , dobrá tak pro staromilce stejně jako 8x64. Tak nevím. Mně nic logického a smysluplného , co by mi v arzenálu chybělo nenapadá. Poradíte ??? ( malé ráže taky neeeee, toho se štítím ). Prostě nevím na co tuhle stařenku nechat přestavět a nic rozumného mě nenapadá. Třeba to napadne někoho z vás.Opravdu rád se nechám překvapit.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Na tvojom mieste, ked chces prestavbu moja volba by bola 9,3x62 :roll:
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od rimar77 »

Mildo já myslím že ti v trezoru chybí 7x57 rozhodně dobrá ráže :wink: :D
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od kounek »

Pokud je to technicky možné, tak 10,75x68

Obyčejnost zbraně by vyvážila neobyčejnost kalibru...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od pufr »

Nó, to je těžká písemka, co vybrat a jak to "nabídnout", by to Mildovi schválila jeho neklidná mysl a ještě ho to tak trochu chytlo "za srdíčko" a úplně nakonec se i v lovecké praxi osvědčilo :) :)
Pufr
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od BwanaHunter »

kounek> jo! Chtěl jsem navrhnout 9,5x57 Mannlicher Schönauer, ale tvůj tip mě jednoznačně převálcoval....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Rogam »

Tomu se říká "odříkaného nejvíc". :lol: Já osobně bych to tedy "nemrvil" žádnou přestavbou, pokud je vše původní a hlaveň je v pořádku. Koneckonců 7x57 je dobrá ráže i na slona.... :)
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Myslivec Milda »

Pořád mi to ZG 47 nedá spát. Museli se kluci hodně snažit , než tak zachovalou pušku někde sehnali. Měli jsme kdysi kolegu který nás krmil mysliveckou latinou tak nehorázně, že jsme mu dali k narozeninám velkou knihu pohádek vázanou v kůži. Aby se chytil za nos. V kontextu s mojí slabostí pro Blasery může být toto ZG 47 taky nějaký přátelský „vzkaz“ . Je fakt, že ta old gun má asi cosi do sebe, takou „duši“ . Ale 7x57 ? Žádný výkon, mizerná balistika. Mám z IWA 1998 doma opravdu pěkný kus dřeva na pažbu. Kdyby mi kamarád David B. pěkně poryl železo, Tonda Z udělal stylovou hlaveň s custom mířidly, mohla by z toho být docela hezká puška. Maybe. Jen ta RÁŽE, to fakt nevím jakou. Aby to bylo to jediné , pravé ořechové. To mi vrtá hlavou neskutečně. Nevím si rady. Už mně taky napadla možnost: nechat ji citlivě zrenovovat a nic neměnit. Když to celé nechám předělat, už to nebude originál klasika ZG-47 ale „Bastard of folk fantasy“. Tak nevím. Nebo ji vyměnit za něco jiného ?
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od BwanaHunter »

Milda> bral jsem to s trochou lehkého humoru, ale pokud to myslíš vážně, osobně bych jí nemrvil, zvlášť pokud, jak říkáš, je vše původní a zejména pokud je vývrt v pořádku. Svěřil bych jí někomu, kdo udělá (dobře) povrchy, dostane ze dřeva olej a starý srágory, pokud je to potřeba, a nechal bych jí v almaře jako sbírkovou. I když jí necháš porýt a vyměnit dřevo, už to nebude ono - originál. A na střílení jí nutně nepotřebuješ, máš na výběr toho dost. Ačkoliv já osobně jsem přesvědčený, že 7x57 byla a pořád je dobře vymyšlená ráže. To bych ale udělal já, co uděláš ty...to je na tobě...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Rogam »

To Myslivec Milda

Jenže, já si myslím, že když vyměníš pažbu a hlaveň, tak už to nebude ta původní ZG 47, to si můžeš nechat postavit novou flintu, což nemáš za potřebí.... a navíc ztratíš duši, tady ta flinta. Nehledě na to, že ve vetchém staří může být ta 7x57 dobrá volba, když už to bude i z 8x68S pecka. :D
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Jiří K. »

Já bych tam dal .275 Rigby, Nemusí se ani přebíjet:
http://www.hornady.com/store/275-Rigby-140-Gr.-SP/

A pro puškaře to bude brnkačka. :wink:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od rimar77 »

Mildo 7x57 má na houby balistiku?? :shock: zajímavé že na různých US fórech ji chválí jak balistiku, přesnost a účinek :wink: a na houby výkon?? myslím ty jeleni a divočáci vč. trojefojevých kusů co sní byli uloveni za ty roky co se tu po evropě používá by ti trochu oponovali :D šel bych do toho cestou co ti popsal Bwana zrenovovat a zachovat historickou podobu a pokud ráži nevěříš tak si ji nech jen na lov přes den a třeba jen na lov srnců a pokud ti přijde lončák za světla tak mi věř že ho sní taky v pohodě ulovíš je to jen o střelivu a správně umístěném zásahu. Začátečníkovi bych jí nedoporučil ale ty už naloveno máš, takže jsi zkušený střelec a nemyslím že bys s tím něco zprasil. Na srnčí či škodnou rozhodně dobrá ráže s minimálním zpětným rázem takže i vidíš chování po výstřelu.
Jinak přesně jak psal Rogam chytli mne záda v zimě a byl jsem ještě moc rád že jsem mohl ve skříni sáhnout po staré Zetce po tátovi v 7x57 a nechat knedlíky ležet a nemusel se bát máčknout spoušť že si pak po ráně krupnu do kalhot :D
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od kounek »

JiříK: To by puškařovi stačilo přerazit nápis na laufu ne? Nevím proč mám zažito, že 275 rigby je pouze synonymum pro 7x57 ??? :)

Já osobně bych ji v této chvíli na Mildově místě nechal ležet v trezoru a až by vyvstala potřeba jiné ráže, tak bych po ní sáhnul. Nyní mu sice jeho výběr ráží vyhovuje, za pár let ale bude mít jiné příležitosti, nebo možnosti a třeba mu přijde lepší si vzít starou dobrou flintu, přestože má možnost si koupit výměnný lauf na R8...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Lotr »

Téda :D já zírám :D Milda jde do sebe, jen tak dál! :D Mildo na straně 16 tohoto vlákna je ZG přestavěné do 338LM, když nechceš jít do staré osmičky, jdi do moderní osmičky a navíc když máš tolik rád ty lovy v Africe, tak tam bys jí užil a pár ZG se po Africe toulá. Ta 10,75*68 jak píše kounek, to by byl úplný návrat ke kořenům, pokud je nám známo, tak žádná taková v republice není, všechny byly vyvezeny do Afriky a s obstaráním nábojů by sis jistě poradil :wink:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět