Sauer 202

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Sauer 202

Příspěvek od pufr »

WuH forum píše:3-Schuss Sauer 202 Magazin zerlegen
Zerlegen ist einfach:
Seitenwände des Magazins im Bereich des Bodens mittig zwischen Daumen und Zeigefinger mehr oder weniger stark eindrücken und dann Bodenplatte nach vorne herausschieben. Fertig.

Zum Rückbau Zubringer und Feder wieder in das Gehäuse stecken und Bodenplatte von vorne wieder auf den Magazinkörper aufschieben.

Gruß
John Henry
https://forum.wildundhund.de/showthread ... n-zerlegen

Funguje to, hned jsem si ty své vyčistil :)
Pro jistotu, směrem dopředu se po stlačení pláště zásobníku uprostřed tlačí to plastové dno
Pufr
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Sauer 202

Příspěvek od tibi1 »

Pufr...ano ale ten moj zasobnik rukou skratka z oboch stran stlačit nejde...musim do dat do zveraku...asi preto mi to prasklo ze je tam od vyroby velka tenzia a plast zimu nemusí...prečo furt já musim mat nieco inak ako ostatní
Zavadil
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: pon 01.10.2007, 13:52

Re: Sauer 202

Příspěvek od Zavadil »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat odborníků na Sauer 202 jestli je možné použít hlavěn medium ráže(8*57js) na kuluvnici v ráži 300Wmag a nebo 308w?
Zkrátka jestli sauer používá tři délky závěru,nebo jeden univerzální?
Děkuji za rychlou odpověď.
Sauer 202 270W , 9.3*62
Mauser M03 8*57 , 30-06Sprg
CZ 527 233Rem
Brno super 12/12
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Sauer 202

Příspěvek od pufr »

Obvyklá jsou dvě provedení S202 "Medium" a "Magnum", kde pro kratší náboje je v zadní části "Medium zásobníku" vymezovací vložka. Pro konverzi zbraně 8x57 na 308Win. je vhodné opatřit si zásobník pro .308W (pokud tedy nebudu používat náboje s COL větší než 76 mm). Při opačné úpravě je nový zásobník nutný, neb velká část nábojů 8x57 by se do .308W zásobníku nevešla (ale šikovný puškař by v nouzi jistě dokázal i zásobník upravit a zhotovit nový podavač ...)

Jak je to s použitím "Medium" hlavně do "Magnum" závěru popravdě nevím.
Závěr je delší a má čelo (lůžko dna nábojnice) dimenzované pro Magnum ráže ...
Třeba má někdo praktickou zkušenost
Terčové hlavně 223Rem. se obvykle dodávaly v sadě s "Medium" závěrem s jednou řadou uzamykacích ozubů a profilovaným zásobníkem na 10 nábojů
Pufr
Zavadil
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: pon 01.10.2007, 13:52

Re: Sauer 202

Příspěvek od Zavadil »

Děkuji za odpověd,zásobník k 8*57js mám,takže by to problém být neměl do 308w,jestli jsem to dobře pochopil?
Ještě jednou dík.
Sauer 202 270W , 9.3*62
Mauser M03 8*57 , 30-06Sprg
CZ 527 233Rem
Brno super 12/12
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Sauer 202

Příspěvek od msoukup »

Sauer 202 používá několik skupin závěrů a zásobníků - mini/medium short/medium/magnum for medium/magnum. Pro 308 W je zásobník medium short. Do něj pasuje 22-250 Rem/243 Win/308W. 308 W pak má závěr medium (243W a 22-250 mají závěr medium short). Takže záměna mezi 308 W a 8x57 JS je možná, musíte mít ale zásobník na 8x57JS (resp. zásobník medium, který je společný pro skupinu ráží medium). Naopak záměna mezi 300 WinMag a 8x57 JS možná není, protože 300stovka má zásobník magnum ale hlavně má závěr magnum a tam 8mička nebude pasovat.
V zásadě platí, že záměna je možná vždy jen v kategoriích mini a medium a pak magnum a big game. Pro některé ráže pak je individuální zásobník (9,3x62/375 HH/416 RemMag a 458 Lott).
M.Soukup
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Zavadil
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: pon 01.10.2007, 13:52

Re: Sauer 202

Příspěvek od Zavadil »

Mockrát děkuji za vyčerpávájící odpověď.Moc jste mi pomohli.
Sauer 202 270W , 9.3*62
Mauser M03 8*57 , 30-06Sprg
CZ 527 233Rem
Brno super 12/12
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Sauer 202

Příspěvek od majodus »

Kupim hlaven Na sauer 200-202 v kalibri 9.3x62 alebo vymenim za 243W prip aj doplatim
Zavadil
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: pon 01.10.2007, 13:52

Re: Sauer 202

Příspěvek od Zavadil »

Dobrý den,
zase mám dotaz:-).Zájímaly by mne Vaše zkušenosti se Sauerem 202 take down,ohledně trvanlivosti nastřelení při výměně hlavně a třeba jestli se hlaven časem neuvolnuje,když je jen nasunutá?A jestli je možné použít hlaven z klasické 202,třeba s nějakou úpravou?Děkuji za odpovědi.
Sauer 202 270W , 9.3*62
Mauser M03 8*57 , 30-06Sprg
CZ 527 233Rem
Brno super 12/12
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Sauer 202

Příspěvek od pufr »

Provedení Take-down má odlišné "přípojné" rozměry hlavně než klasická S202 (zda lze upravit z "klasiky" nevím), pokud se pamatuji na testy v DWJ či Viziru, tak i zde se první rána trochu lišila od následujících - v řádu cca "několika málo centimetrů" - nic pro LR střelbu (obdobně snad v testu dopadla většina "takedownů"). Pro lov do cca 150 m je přesnost zřejmě "akceptovatelná" - jinak by se asi toto cca 2x či vícekrát dražší provedení na trhu dlouhodobě neuplatnilo ... :?

Když se dnes nějaký výrobce pokouší o systém, který bude vždy střílet již první ranou stejně, jako všemi dalšími (nejčastěji u "odstřelovaček" s výměnnou hlavní pro speciální podzvukový náboj ráže .700 či více), pak často volí upevnění hlavně v pouzdru o délce 150 mm nebo i delším, kde jsou definované upevňovací prvky vpředu a vzadu, mezi nimi nějaký prostor pro případné nečistoty apod. - nic pro elegantní lehkou loveckou zbraň.

Jinak od té doby, co se někdy na konci sedmdesátých let objevily první zbraně - kulovnice - s pouzdrem závěru z lehkých (pevných) slitin, do kterých je pouze "zaklémovaná" hlaveň (a závěr uzamyká "přímo do hlavně) se podezření nebo i případy určitého zhoršení rozptylu po vystřelení několika set ran objevují. Většina německých puškařů s tím má zkušenost a řekne, že pokud vám jde o rozptyly na úrovni cca 0,5 MOA či lepší a nejde vám primárně o úsporu hmotnosti, měli byste zvolit ocelové pouzdro závěru (i třeba pro S404 se za příplatek nabízí)
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Sauer 202

Příspěvek od Zbrojovák »

pufr píše:Provedení Take-down má odlišné "přípojné" rozměry hlavně než klasická S202 (zda lze upravit z "klasiky" nevím), pokud se pamatuji na testy v DWJ či Viziru, tak i zde se první rána trochu lišila od následujících - v řádu cca "několika málo centimetrů" - nic pro LR střelbu (obdobně snad v testu dopadla většina "takedownů"). Pro lov do cca 150 m je přesnost zřejmě "akceptovatelná" - jinak by se asi toto cca 2x či vícekrát dražší provedení na trhu dlouhodobě neuplatnilo ... :?
to platilo i u zbraní kde je optika uchycena na hlavni? no je mi jasné že si to sedá, ale v daném případě by měla být chyba oproti "studené" výrazně nižší, pokud vůbec nějaká - nejde mi o konkrétní výrobce, dotaz spíš směřuje na princip
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Sauer 202

Příspěvek od pufr »

Nemám ten test poruce, ale týkal se "pravých take-downů", takže třeba Blaser byl zastoupen produkty firmy Makura a vyšel samozřejmě dobře.

Nechci plevelit vlákno, jeden test Makury je tady http://www.makura.ch/downloads/press/08-06-17-DJW.pdf
jsou na stejném webu i jiné testy.
Zhoršení rozptylů sejmutím a nasazením takedownu (celku hlavně s předpažbím) je v tomto případě pouze v řádu několika milimetrů
Pufr
fanda2
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: pát 25.7.2014, 13:26

Re: Sauer 202

Příspěvek od fanda2 »

Osobně si myslím že smysl konstrukce těchto systémů je naplněn, protože pro lovecké účely jsou to naprosto zanedbatelné odchylky větší chyba se udělá rukama, nicméně osobně preferuji pevný systém a ocelové pouzdro závěru.
hakl
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: úte 04.10.2011, 12:55

Re: Sauer 202

Příspěvek od hakl »

Sauerum Zdar.
Výše se řešila problematika zásobníků S 202. Já jsem si pořídil v prosinci S100 v ráži 243W (čekal jsem na něho od června 2016!) a nyní když jsem s ním začal chodit a lovit, jsem zjistil, že jsem si pořídil jednušku. Prázdná, ale samozřejmě i plná nábojnice mi i při prudkém trhnutí závěrem (takto se přebíjí u většiny našich Zetek) prostě nevyskočí z okénka ven, ale zůstane ležet na horním náboji v zásobníku. Zbraň musím otočit a naklonit na stranu a nábojnici vyklepat. Nejprve jsem myslel, že se mi odráží zpět od šroubu upevnění montáže na Weawer liště, ale nyní jsem zjistil, že nemá energii aby vylétla ven. Pružina v zásobníku je proti zásobníkům či schránkám zbraní které vlastním nezvykle měkká, s malým odporem vkládání nábojů. Dále jak je někde výše uvedeno má zásobník, asi vzhledem k délce nábojnice, v zadní části docela velkou vymezující plastovou plochu. Je možné, že výrobce dělá tedy univerzální zásobníky a i závěr této ráže není určitě tak dlouhý jako u větších ráží a nějak jim to v kombinaci plastu vložky zásobníku a uložení závěru právě u mé zbraně nesedlo? Nejsem žádný odborník na zbraně, tak sory za terminologii. Mám se obrátit na prodejce, nebo to může být odstraněno nějakou drobno vychytávkou? Dík za případnou radu.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Sauer 202

Příspěvek od pufr »

Pro vyhození vystřelené nábojnice/ nevystřeleného náboje netřeba se závěrem S100 trhat. Do dna nábojnice držené vytahovačem tlačí dva odpružené vyhazovače nesené na čele závěru (ty dva odpružené kolíčky vedle zápalníkového otvoru) a snaží se ji vyhodit. Jakmile i ústí nábojnice vyjede z nábojové komory a mine přední okraj výhozného okénka, nábojnice je silou odpružených vyhazovačů vyhozena. Jestliže to takhle u nové zbraně nefunguje, je to důvod k reklamaci.

Tuhost pružiny podavače zásobníku s vyhazováním nábojnic nijak nesouvisí.
Pufr
Odpovědět