Pákové opakovačky

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

Přesně tak, za takových okolností krátkou zbraň samozřejmě použít můžeš, neboť jde jednoznačně o tzv. krajní nouzi. Tvé jednání sice nese znaky porušení zákona (k usmrcení zvěře použiješ jinou zbraň, než stanovuje zákon o myslivosti), ale není protiprávní z důvodu, že ti bezprostředně hrozil závažnější následek (újma na zdraví různého rozsahu, v extrému smrt). Pokud bys ale tu krátkou střelnou zbraň použil na zvěř, která tě nijak neohrožuje, již tím zákon jednoznačně porušuješ. Jinak k těm pákovkám v rážích .357 a .44 - s vhodnou municí budou na kratší vzdálenosti na zvěř určitě fungovat dobře, ale pozor na tuzemské zákonné limity - ve standardních laboracích nedosahují stanovený minimální výkon, je třeba používat +P munici.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od dalas »

Kolega používá pákovku v .44 Rem.Mag. Hledal dost dlouho laboraci, která by splňovala zákonné limity. On se s tím moc nemaže a jeho laborace jsou zpravidla dost "jedovatý". Nakonec dosáhl nejlepších parametrů se střelou 160 gr. Impala. Obávám se, že .357 na černou nesplní zcela jistě. To ale neznamená, že nezabije.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

Člověk zapomíná, máš pravdu. :) Ráži .357 Magnum lze u pákovek "vytáhnout" maximálně na zákonný limit výkonu pro srnčí, pro veškerou spárkatou to je možné pouze u ráže .44 Remington Magnum.
Klerenc
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 30.4.2011, 8:12

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Klerenc »

Hezký :-)
A já se chci přitom brokovnice a jednotné střely při lovu spárkaté zbavit.
Její zákonné použití je limitované - společný lov + sele a lončák.
z mýho pohledu na blízko a neohrožování daleko je slug nejlepší volba...
S tímto přístupem nesouhlasím.
Úplně stejně bych mohl prohlásit, že v naší hustě obydlené krajině je ráže 300WM nevhodná proti třeba 308W jenom proto, že potenciálně ohrožená oblast je výrazně větší.
S takovýmto uvažováním bych zbraně vyměnil za laso!
Musím přeci střílet pouze do bezpečného prostoru - pominuli, že je VŽDY nějaké procentíčko "mezi nebem a zemí".

Mé zkušenosti se "slugem":
Nejvíce "poflákané" a nedohledané zvěře (dosledovávat faakt nedám) na naháňkách jednoznačně brokovnice a jednotná.
Lítá si kam chce - slušně zamířit a umístit ránu je s brokovnicí věda už na 20m (nemyslím "trefit zvíře").
Na pár metrů na široko černou spolehlivě prostřeluje.
Na delší vzdálenost (20m) již kolikrát jen potluče - hutnější škára či vybahněný/vysmolený kus - bez průniku do vitální zöny.
A že se prý neodráží - tak těmto moudrům rady starších se dnes už jen usmívám. Doporučuji vyzkoušet.

Jediné + vidím v tom, že pokud se loví v rychlé situaci, je přeci jen větší riziko, že střela poletí i tam, kam by ne úplně měla.
Nemělo by tomu tak být, ale.......
Tady je pak potenciální výhoda střely, která nepoletí tak daleko.
To je i jeden z důvodů proč do pákovky 45-70 Gov s balistikou minometu.

Pokud by se jakýkoliv "průser" odehrál na blízko (třeba 50m), tak je úplně jedno čím a následky by byly fatální.
Doufám, že se to nikdy ani v našem okolí nebude muset řešit.
Už jsem se uklidnil :-D
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Petr1970 »

klerenc: já reagoval na vhodnost různých "kulí" .. 7.62x39 atd..
proto sem říkal "radši slug"..

nikdo neříká že se slug neodráží..

když to tak vezmu, tak slug je evoluce "knedlíků".. co tu házíte (až po 4570gov..) :-) ještě větší průměr:-)

bavíme se o "sebeobraně na 2-10? metrů, ne na mířenku na 30 (btw na střelnici jsem slugem na 30 metrů trefil redukovanýho srnce 2x na komoru, z místa -)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
harrycallahan
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17.11.2011, 13:33

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od harrycallahan »

Mám 1894 ve 44 s optikou (přijatelná přesnost do 100 m) a oblíbil jsem si ji tak, že je v revíru po většinu roku, používám to povětšinou na srnčí zvěř, loni jen jeden lončák (50 kg na 50 m komora v ohni, kuli jsem našel na druhé straně pod škárou), jedna liška, kočky ... Rozdíl oproti 45-70 je především v hmotnosti střely (ráže a rychlost velmi podobná), ale tím i energii a zpětnému rázu, v poslední řadě ale také v ceně a dostupnosti standardního střeliva (o ráži a její lovecké upotřebitelnosti se tady někde taky píše).
Na zahraničních (především US) fórech je tato ráže považována za dostatečnou na běžnou tamní spárkatou a černou, ale 357 se nedoporučuje pro slabý výkon. 357 ani nelze laborovat pro splnění našich zákonných podmínek, takže bych o ní ani dál nediskutoval, ale 44 stojí za úvahu :wink:
pole a lesy Vysočiny
Bonanza
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: pát 23.11.2007, 21:07
Bydliště: Praha 5

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Bonanza »

Jednu v této ráži, myslím i ve .44 mag. mají ve Dave western guns v P-1, Opletalova ul., něco přes 13 tis. (Omluva za případnou inzerci, díky.)
Klerenc
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 30.4.2011, 8:12

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Klerenc »

Onemocnění dosáhlo kritické poslední fáze!!!
Ale v pátek se mi náhle velmi olepšilo - Marlin 1895 GBL je doma :-D
Porovnával jsem s guidem, na kterém mi neseděla pažba.
U GBL zavřu oči, hodím do ramene, otevřu a je to tam.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od rimar77 »

No vidis tak at slouzi :-)
tuceklub
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 03.4.2017, 11:22

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od tuceklub »

Dovolím si krátkou informaci k tématu pákové opakovačky. V únoru 2017 jsem zakoupil pákovou opakovačku Marlin model 336 v ráži 30-30 Win. s puškohledem. Potřeboval jsem krátkou kulovnici hlavně na lov srnčí zvěře. Po delším čekání na munici, vybral jsem si náboje od firmy Hornady - leverevolution 160 gr. FTX, jsem vyrazil na střelnici. Na zbrani původně výrobcem namontovaný puškohled (variabl tuším 1-6x40 pro mne neznámé značky), jsem vyměnil za puškohled Meopta 6x42. K mému překvapení se zcela nová zbraň nedala nastřelit, zásahy putovaly zcela nekoordinovaně a nepředvídatelně po terči, bez ohledu na opakované přestavování puškohledu. První myšlenka byla, že je špatně puškohled. Proto jsem puškohled vyměnil za jiný, který jsem používal bez jakékoliv závady na kulovnici ráže 7x57. K mému překvapení i po výměně puškohledů, při opětovném pokusu o nastřelení zbraně se situace s "cestováním" zásahů po terči opakovala úplně stejně. To už jsem tušil problém ve zbrani. Proto jsme nechal přeměřit hlaveň kalibrem u puškaře. (Ráže 30-30Win je v evropském značení ráží pokud vím 7,62x51R a samozřejmě není totožná se známou 308 Win.). Kalibr o průměru 7,7 mm zcela volně propadl hlavní. Takže podle mne jediné možné vysvětlení je, že výrobce dodal na trh zmetek se špatnou hlavní. Zbraň jsme reklamoval, výsledek zatím nevím. Musím říci že jsme se s podobnou situací za 25 let co se věnuji myslivosti a střelbě nesetkal. Vlastním celou řadu zbraní a kulových ráží a nikdy jsme nezaznamenal u nové zbraně jakýkoliv problém, natož aby se nová zbraň nedala nastřelit.Zajímalo by mne, zda má někdo z kolegů podobnou zkušenost s kulovnicí této značky. Musím říci, že mne velmi zklamala.
Klerenc
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 30.4.2011, 8:12

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Klerenc »

Mno, asi takhle.
Je to levný americký spotřebák, kvalitu bych tam kdoví jakou nehledal.
Ale tohle je opravdu úlet - nemělo by se stát ani u zbraní "zadarmo"
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

Podobné problémy s nastřelením může způsobovat i montáž (např. její uvolněná základna, uvolněné kroužky atd.), ale to jsi předpokládám zkontroloval. Každopádně to, jak píšeš "kalibr o průměru 7,7 mm zcela volně propadl hlavní" je opravdu divné, protože u ráže .30-30 Winchester by měl být podle C.I.P. průměr vývrtu v polích v rozmezí 7,62 až 7,64 mm (v drážkách 7,82 až 7,85 mm).
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od SamanFalco »

Někde jsem narazil na video, kde porovnávali starou dobrou produkci od Marlinu a tu novou...kterou snad začal pro Marlin dělat Remington (jesli jsem dobře pochopil a paměť mě neklame). Každopádně závěr zněl tak, že když Marlina 336, tak nějakého starého, než fungl nového, vyráběného už jinde - odfláknutého ;). Nevíte o tom někdo něco víc, třeba rok změny?
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

Stačilo si přečíst toto vlákno, řešilo se to například na straně číslo 5. Stručně shrnuto: Remington v roce 2007 koupil celou zbrojovku Marlin. Původní výrobní závod Marlin v North Haven fungoval cca do poloviny roku 2011, pak byl uzavřen. Od té doby se zbraně značky Marlin vyrábí v továrně Remington.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

A říká se jim obecně pejorativně "Remlin..." :wink:

a co takový browning BLR? máte někdo zkušenost?

mě u těch pákovek vadí jen to, že se nedá dobře vytáhnout závěr, lauf a systém vyčistit... u M98 to mám do minuty obstarané - žádné snejky atd...

jinak jo, líbí se mi to a po BLR v 358win jsem chvíli pošilhával, krátká lehká flinta, zajímavá ráž 308W roztažena na 9ku, něco jako stará dobrá 9x57 výkonově

https://www.google.cz/search?q=browning ... 3638757066
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět