Napínáček ZKK 600

Vše o kulovnicích a malorážkách
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Napínáček ZKK 600

Příspěvek od TomF »

Zdravím. Vyskytl se mi takový problém u fr. napínáčku na ZKK. Zkusím popsat co to dělá: přijdu k flintě, nacvaknu napínáček, za hodinu přijdu a odmáčknu spoušť. V tu chvíli tam napínáček nemůžu znovu dát, jde to asi až po 5ti minutách. Prostě jako by byl opotřebovaný a nezacvakne se. Když ho poté zase odmáčknu, tak je to to samé, dlouhou dobu se znovu nezacvakne a až po chvilce ho mohu znovu "namáčknout". Jako by byla unavená pružina a trvalo jí, než se znovu vrátí do původní polohy...Jinak když ho nacvaknu, tak vydrží libovolně dlouho napnutý. Štelovací šroubek na to nemá vliv. Setkal se s tím někdo? Co je na vině? Nebránil bych se výměně za jinou spoušť - je nějaká lepší, která by se tam dala napasovat? Odnesl bych to puškaři, ale tady v okolí o žádném nevím. Díky moc.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od fesoj »

Nějak tomu dotazu nemůžu porozumět a ZKKčko jsem měl taky. Proč dělat takovéhle "vyfikundace" a nechávat napínáček napnutý bůhvíjak dlouho ? Je to zbytečné a z hlediska bezpečnosti střelby i rizikové. Nejlepší je ho uvést do pohotovostní polohy až tehdy, když už mířím na zvíře, pokud nevystřelím, zajistím zbraň a stiskem spouště zruším napnutí - vycvaknutím spouště by přece došlo k výstřelu. Při šoulačce i při čekané zásadně nechávám zbraň zajištěnou do okamžiku, než uvidím zvěř a napínáček napnu opravdu až těsně před výstřelem. Náhoda je vůl ! Pokud jsi ale tím "vycvaknutím" spouště myslel zrušení napnutí napínáčku při zajištěné zbrani, přičemž by byl problém po chvíli jej znovu aktivovat, asi bych se obrátil na puškaře. Mně přestával napínáček fungovat jen tehdy, když byl naštelovaný příliš na jemno - při zajištěné zbrani nešel napnout, při odjištěné může dojít jeho aktivací k nechtěnému výstřelu. A dost podstatný vliv na to měla teplota vzduchu - mráz zmenšuje odpor, na to taky pozor !Jinak doporučuji po vyštelování napínáčku na nejmenší bezrizikový odpor zakápnout štelovací šroubek barvou nebo aspoň lakem na vlasy, čímž ho zajistím proti nechtěnému pootočení.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od kojot »

Napínáček na ZKK se ladí pouze pilníkem a kladívkem. Žádný šroubek tam pro seřízení odporu není. Ten co máš asi na mysli (je vidět z boku spouště) slouží ke spojení vlastní spouště a jazýčku napínáčku. Mezi nimi je malá pružinka, která může být jádrem pudla. Když stlačíš spoušť do předu (napínáš), opře se zobáček jazýčku spouště o zkosenou plochu čepu, který je tam jen pro tyto účely. Když následně spouštíš, stahuješ vlastně zobáček po zkosené ploše onoho čepu. Osobně bych to viděl na vyčištění spoušťáku, kde bude zřejmě lepidlo z oleje a prachu. Každopádně je to takový ježek v kleci. Ne že by jsi to nerozluštil, ale může se ti stát, že zobáček napínáčku poškodíš. Ideálně to opravdu někomu svěřit...............
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od Pavel.x »

Na mém ZKK ten šroubek z boku spouště reguluje napínáček - odpor před spuštěním.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od pufr »

Kuželová hlava toho šroubku skutečně umožňuje v určitém rozmezí měnit odpor spouště v režimu střelby s napínáčkem.
Osobně bych při potížích, které popisuje Tom taky nejdřív důkladně vyčistil, zkonroloval stav, pružiny atd. Jiná diagnostika nebo rada je takto po metu celkem obtížná :)
Pufr
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od TomF »

fesoj: problém je právě ve druhé části tvého příspěvku. Když bych se třeba spletl a vypustil napínáček se zajištěnou flintou a tedy bych potřeboval rychle opakovat, tak v tu chvíli bych tam napínáček prostě nedal - nedržel by v záchytu. Už jsem to měl rozebrané několikrát, je to čisté, zkoušel jsem "napínat" i z různých směrů a úhlů, jestli třeba na vině není vůle či nepravidelné opotřebení zobáčku, ale na nic jsem nepřišel. Vždy se to prostě umoudří až po jaké době.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od TomF »

Chtěl jsem vám to natočit co to dělá. Ale nechtělo se jí předvádět. Nejdřív tam ten napínáček dobrou minutu nešel nacvaknout a pak to zase šlo a pokaždé. 5 minut jsem to zkoušel a šlo to pořád znovu a znovu. Moc k tomu nemám důvěru, někdy to jde, někdy ne. Já nevím, to kdy bych někam donesl/poslal k puškaři, tak si bude myslet, že si z něj dělám srandu. Protože mu to tam zrovna třeba bude pořád fungovat.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od TomF »

Tak jsem to vyřešil. Napínaček jsem po tolika letech vyhodil. Úplně komplet jsem ho vyndal ze spouště. Následně jsem vyladil spoušť. Záchyt na zobáček byl zbytečně dlouhý a spoušť tak měla na dolním konci krok asi 3 mm. Teď je to asi 1 mm. Navíc se mi povedlo rozhýbat šroubek k ladění odporu spouště, který byl pochopitelně zašroubovaný úplně dole a ještě ke všemu nějaký zaklepnutý. Takže je spoušť měkká a má příjemně krátký chod. Krom toho mi to krásně sedí do ruky, on ten půl centimetr posunutí spouště v před, docela změnil ergonomii celé spouště. Na závěr jsem s flintou různě cvičil a zkoušel jestli by nespustila, kdybych s ní třeba klepnul v okně kazatelny nebo tak. Sice jsem teď dost vážně přemýšlel, že bych si koupil něco jiného, novějšího, ale teď si připadám, jak kdybych měl úplně jinou flintu :)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od pufr »

No tak to az sezenes nekde tu origo prohnutou spoust, co se k ZKK v sade dodavala, budes v 7. Nebi :)
Pufr
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od kojot »

ZKK 601.jpg
ZKK 601.jpg (55.47 KiB) Zobrazeno 11529 x
.........a může to vypadat třeba takto......
Kdo netermí s námi, termí proti nám
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od TomF »

Tak to vypadá hodně dobře s tou prohnutou spouští. Dá se to někde sehnat? Nebo nepasuje tam z novější flinty?
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od kojot »

V podstatě máš několik možností, jak se k této spoušti dostat. Obvolat puškaře zda se jim někde neválí, nechat si ji vyrobit, nebo hodit na sklo inzerát, že sháníš druhou spoušť na ZKK, která byla přiložena k nové zbrani při prodeji. Já ji tehdy získal za flašku slivovice :lol: , protože jsem vytušil, že se spoustě lidí válí doma bez užitku.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od bon »

Máš štěstí, že jsem šel právě kolem :lol:
http://www.strelecky-portal.cz/bazar/23 ... 0-601.html
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od TomF »

Nic tam už není :D
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Napínáček ZKK 600

Příspěvek od bon »

Ještě včera tam byla za 400,- Kč :lol:
Odpovědět