CZ 858

Vše o kulovnicích a malorážkách
ludaZ1000
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 28.11.2011, 23:43

Re: CZ 858

Příspěvek od ludaZ1000 »

Přátelé, kamarádi! tak jsem zaúkoloval kámoše, co šel na PČR přihlásit si kvér, ať se mi poptá na nákupní povolení na toho Tacticala. A přišel s tím, že z toho nebyli moc nadšený, že prej si mám udělat zbroják na sportovní zbraně, že je problém v délce hlavně, že zákon o zbraních mi to umožňuje ale zákon o myslivosti už ne. Co s tím??? Je nějaká cesta krom dělání novýho zbrojáku? :?
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: CZ 858

Příspěvek od Zbrojovák »

pokud je tam hlaveň delší než 300mm je to pak zbraň dlouhá, lovecká být tedy může (vyhláška říká že lovit lze jen dlouhou zbraní a u poloautomatu pak max.2+1 kapacita nzásobníku/ schránky), pokud je tam hlaveň kratší, tak mají na PČR pravdu.
Kat.B to bude vždy dokud to nebude mít pevnou neupravitelnou schránku na max.2 náboje.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: CZ 858

Příspěvek od bon »

To ludaZ1000: CZ 858 TACTICAL má délku hlavně 390 mm. Není důvod odmítnout vydání nákupního povolení pokud máš zbroják sk.C.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: CZ 858

Příspěvek od palkopal »

A co § 45 odst. 1 písm. i) zákona o myslivosti?
"Zakazuje se : střílet zvěř jinou zbraní než loveckou (dlouhou palnou zbraní kulovou, brokovou nebo kombinovanou, určenou k loveckým účelům)".
Skoro si myslím, že četníci by mohli mít pravdu - těžko dokazovat, že s 58 budu chodit jenom trénovat na střelnici loveckou střelbu, když by se četník ptal, když chcete trénovat loveckou střelbu, proč ji chcete trénovat jinou než loveckou zbraní?
Trošičku nechápu, když dělal zbroják C, neudělal současně i B (stejné otázky, stejný počet bodů, stejná střelba malorážkou). Nebo jsou snad samotné testy pouze na Céčko?
ludaZ1000
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 28.11.2011, 23:43

Re: CZ 858

Příspěvek od ludaZ1000 »

ok, tak já je ještě zkusím. mám jen C, neb jsem zbroják dělal v 18ti, nebyli prachy na učňáku a taky jsem netušil, že mě zbraně a střílení takhle chytnou... :D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: CZ 858

Příspěvek od dalas »

CZ 858 bude vždy kategorie B, neb do této kategorie spadají zbraně se vzhledem samočinných zbraní, byť by byly třeba jednoranné.
Dále:
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn

a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zakázaný doplněk zbraně, na který mu byla udělena výjimka, sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,

Vzhledem k tomu, že držitel ZP skupiny C může na střelnici provádět sportovní střelbu, nevidím důvod, proč by mu nemohlo být vydáno povolení na zbraň kategorie B.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
ludaZ1000
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 28.11.2011, 23:43

Re: CZ 858

Příspěvek od ludaZ1000 »

super :D děkuji vám kolegové za informace.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: CZ 858

Příspěvek od palkopal »

Asi jo, i když:

§ 12
(5) Příslušný útvar policie vydá povolení vlastnit nebo držet zbraň kategorie B, pokud má k tomu žadatel řádný důvod. Za řádný důvod se považuje
..........
b) uskutečňování sportovní, lovecké, kulturní nebo jiné zájmové činnosti nebo příprava na povolání,
........

Kdyby bylo v zákoně, že průkaz B je pro sportovní účely a průkaz C pro lovecké a sportovní účely (nikoliv pouze lovecké), potom by to bylo jednoznačné a nebylo by co řešit. Ale v tomto případě jde o zbraň, kterou podle jiného předpisu nelze použít k loveckému účelu, avšak žadatel má průkaz opravňující k lovecké, nikoliv sportovní střelbě (což nevylučuje z lovecké zbraně na střelnici střílet, ale nikoliv sportovně - chápu jenom nastřelení, které by ani jinde proběhnout nemělo).

Ale možná jenom příliš kombinuju.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: CZ 858

Příspěvek od Leon »

přesně moc kombinuješ :wink: Je to dlouhá kulová zbraň je tak nevím co řešit,tohle je vlastně to samé jenom to má jinou pažbu http://www.myslivost-lovectvi.cz/foto_d ... /37024.jpg
CZ 550 american 308win.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: CZ 858

Příspěvek od palkopal »

Není to to samé - výrobcem legálně předělané na loveckou a taky tak prodávané.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: CZ 858

Příspěvek od dalas »

V čem je lovecká? Ten zásobník je lehce vyměnitelný. A to, že na C mohu na střelnici jen nastřelovat, to je kde uvedeno? Co třeba K4M? Co lovecké kolo? Zbraň kategorie B mohu se skupinou ZP C nosit na střelnici a v honitbě, kde jsem k tomu oprávněn dle zákona o myslivosti. Podle tohoto zákona je omezena kapacita zásobníku/schránky, ale na střelnici ne. Na hon musím mít zásobník umožňující nabít jen dva náboje, nebo vložený omezovač. Kurňa, to by téměř všichni chlapi museli ty automaty odevzdat.
Povolení nákupu se vydává na základě zákona o zbraních a ne na základě zákona o myslivosti. Zákon o zbraních neřeší, jak má vypadat lovecká zbraň.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: CZ 858

Příspěvek od Leon »

Dalas to nemá cenu :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: CZ 858

Příspěvek od BwanaHunter »

palkopal> ještě že nesedíš u nás na zbraních :D . Ne že bych zrovna podporoval používání 858 k lovu, ani tu ráži nemám rád, ale pokud je mi známo, není žádný zákonný důvod, proč by jí použít nešlo. Pokud dodrží omezení kapacity 2 náboje, zbytek je OK. Jinak jak už tu zaznělo, vždycky bude Béčko (semi-auto), takže nákupní povolení a neumím si představit důvod, proč by žadatel ho neměl dostat, protože zákon říká "Příslušný útvar policie vydá povolení vlastnit nebo držet zbraň kategorie B". Tohle znění se dost řešilo, existuje k tomu výklad (a nebudu ho teď hledat), že to opravdu znamená, že pokud žadatel splní co má a nemá žádný problém, policie nákupku vydá. Domnívám se, že jakýkoliv jiný postup je totéž, jako když OSSM v povolení dle §36 uvádí další omezení počtu kusů apod. To jste se všichni shodli, i palkopal, že jedná nad rámec svých pravomocí, daný zákonem... A nebo jako když v poslední myslivosti ten pan JUDr. Ing. et Ing. MBA dovozuje, že při lovu nesmím použít jiného psa, než psa plemene uznaného FCI, s PP a s LUP. Chjo.... :cry: :shock: :cry:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
petrl3
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 14.9.2014, 15:43

Re: CZ 858

Příspěvek od petrl3 »

Zkrátka ať na policajtech říkají co chtějí, podstatná je písemná žádost o nákupku a písemné vyjádření k ní. A najednou to problém nebude. Uvidíš. Jak dojde na písemné vyjádření, najednou tak chytří nejsou.
Pamatuju na dobu, kdy někomu nechtěli 858 uznat k ochraně, že se to nedá nosit skrytě (držitel měl zbroják jen na ochranu). Ale jen ústně. Když dotyčný řekl fajn, tady je žádost s odůvodněním a chci to zamítnout písemně, tak najednou to šlo.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: CZ 858

Příspěvek od palkopal »

Podstatou mého názoru je co?: že někdo má zbroják skupiny C - k loveckým účelům, chce na něj nákupní povolení na zbraň, kterou podle zákona o myslivosti k lovu nelze použít (viz výše) a četník s tím má problém (neřeším, zda oprávněný či ne) a já si dokážu představit, že ten jeho problém s vydáním nákupky může mít oporu v zákonech a že odůvodnění pro zamítnutí v těch zákonech by mohl najít.
Říkat, že CZ 858 je vlastně totéž, jako karabina KSK (http://www.myslivost-lovectvi.cz/foto_d ... /37024.jpg), z právního hlediska podle mne trochu kulhá. CZ 858 je výrobcem nabízena jako sportovní puška http://www.czub.cz/cz/catalog/327-zbran ... TICAL.aspx, kterou podle zákona o myslivosti nelze použít pro lov (je zakázáno, viz výše). Karabina KSK vychází z CZ 58, ale je výrobcem předělaná a taky tak nabízená jako kulovnice určená k loveckým účelům, viz třeba zde http://www.lovec-shop.cz/karabina-ksk-- ... ka-holice/. Neznám předpisy okolo výroby zbraní, ale tuším, že Zbrojovka Holice musela mít nějaký certifikát či povolení či schválení výroby, kde je napsáno, že v případě výrobku "karabina KSK" udávaného na trh se jedná o kulovnici pro lovecké účely. Až Broďáci někde seženou papír s příslušným razítkem, že CZ 858 je kulovnice určená též pro lovecké účely, tak ji s vysokou mírou pravděpodobnosti taky tak budou inzerovat a s úspěchem prodávat.
Zakopaný pes není v zákonu o zbraních a střelivu, ale v zákonu o myslivosti - až ten nebude řešit původ zbraně, ale (možná jenom) energii střely (vzdálenost, druh zvěře), bude o probém méně (možná dobře, možná špatně, nevím). Do té doby je CZ 858 pouze samonabíjecí puška určená pro sportovní střelbu a četníci můžou mít pravdu (netvrdím, že mají).
Nevím, proč by chlapi museli odevzdávat automaty - jsou-li prodávané a registrované jako zbraně k loveckým účelům (samonabíjecí kulovnice, samonabíjecí brokovnice).
Ano, nákupka se vydává na základě zákona o zbraních - ale žadatel musí uvést účel, ten je zákonem daný a četník by mohl mít problém se sportovním účelem (lovecký vylučuje jiný zákon), pro který dotyčný nemá zbroják. Nákupka se vydává ve správním řízení (nebo jsem přehlédl, že tomu tak není?), takže musí být dodržen soulad s jinými platnými předpisy, tedy by neměla být vydána na nákup CZ 858 pro lovecké účely.
Ten výklad by mne skutečně zajímal - určitě je tam, jak vydat nákupku na béčkovou zbraň určenou jenom pro sportovní střelbu na zbroják skupiny C.
Problém s nákupkou na CZ 858 k osobní ochraně na zbroják pouze skupiny E bych taky neviděl, spíš si myslím, že byl problém se zápisem povolení nošení do zbrojáku, ale i to se dá lehce vysvětlit (skryté nerovná se pouze na těle - nebo snad ano?).

Naštěstí nemáme právo šaria, kamenování bude tedy pouze slovní.
Odpovědět