CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Vše o kulovnicích a malorážkách
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od Zbrojovák »

no Pufr mě předběhl - neliší se bych řekl vůbec - ikdyž vím že předpětí zpruhy se dá oproti M98 nastavit, ale pokud to někdo na časy měřil... více prodlevy udělá napínáček, který u dobré spouště naprosto netřeba, ale to už se opakuju. Chod spouště je taky velmi podstatný (čas kdy - chci spustit a fakticky spustím a čas do iniciace zápalky). Odhlížím od konkrétní laborace a BC střely - to udělá taky moc.
svého času jsem sháněl na M98 titanový úderník - nemá někdo povědomí kde sehnat? Momentálně mám silnější než standardní bicí zpruhu, ale je to trochu diskomfort na natahování - síla potřebná k zvednutí kliky...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od pufr »

Titan je dnes dostupný většině puškařů, jen koluje jakási zvěst, že úderník by se měl zušlechtit, což u titanu není zdaleka tak jednoduché jako u oceli :?
Nebo by si Zbrojovák věděl rady ???
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od Zbrojovák »

u nás s titanem vůbec neděláme, vím že se to kdysi kupovalo z USA, kde zápalník byl ocelový a tělo úderníku titan - tak mi to alespoň říkal známý- puškař
laborovat se samovýrobou a dělat životnostní zkoušky se mi nechce, zároveň nosit něco neodzkoušeného beru jako neúměrné riziko, úderník, jeho konstrukce a přechod v zápalník je v podstatě nejkritičtější součást zbraně z hlediska funkce
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od figi »

Fakt je to, že u svých CZ 550 mám chod úderníků výrazně zkrácen a napínáčky nemám, je to oproti normálu velký rozdíl, který jsem ihned vnímal, pocitově je to naprosto srovnatelné třeba s Tikkou.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od Choochoo007 »

Zbrojovák píše: svého času jsem sháněl na M98 titanový úderník - nemá někdo povědomí kde sehnat?
Z nemecka by to snad nemel byt problem
http://www.brownells-deutschland.de/epa ... /840098000

Jinak s pojistkou si jednoduse poradis sam a bez zasahu do zbrane. Staci kolecka-kladku pojistky vymenit za vetsi prumer. Uz si za to desetileti nepamatuji kolik ma ta kladka presne prumer, ale kolecko udelej o 1,5mm az 2mm vetsi a pojistka pujde o hodne lehceji. Ve vysledku to funguje stejne jako kdyz na te pojistce obrousis ty vystupky, jenze kolecko kdykoli vratis nebo udelas jine, ale packu musis nechat nacernit a kdyz ji zmrvis tak sehnat novou. Tohle jsem tu uz ale psal davno, takze to jen opakuji
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od Zbrojovák »

No a kolečko když dělat nové tak mě napadá po obvodu zápich na gumový okroužek... ale ta konstrukce pojistky nejistící přímo úderník... to už by obnášelo širší zásah, u CZ550 asi nerentabilní. Někteří puškaři to předělávají u magnumových pouzder při stavbě nových zbraní, počínaje ZKK602.
Takže základní funkční prvky by odladit šly. Vyplatilo by se to snad u výběrové velmi přesné CZ550.
tzn, kam až se chci s úpravama z uživatelského hlediska dostat - řekněme že je maximum někde na úrovni nové M98:
- spoušť - např. Tymney 700g,
- montáž zaměřovače - zřejmě zakulatit pouzdro a nasadit buď picašínu kostky, anebo ot. mont. např. ERA - aby to taky nějak vypadalo,
- pojistka - nejlíp s jištěním úderníku, tzn. komplet překopat anebo se spokojit se standardní, nejlíp dvoupolohovou - upravenou na chod a tichost,
- usazení pouzdro/ pažba - udělat nějakou formu beddingu, probrat předpažbí - je otázka jestli nejít tím pádem do nové pažby tzv. na míru
- čas do iniciace zkrácený, nějaká forma úpravy bicího ústrojí.
- Povrch.úprava všeho ocelového - např. černý nitrid plasmaticky - poměrně drahé, nereznoucí, tvrdá mikrovrstva
- všechny funkční plochy upravit pro hladký chod, záběh
..O něco podobného se snaží dělat třeba v CZ USA jako custom...

1) Tím vším můžu získat něco přesného, uživatelsky příznivého, ALE otázkou zůstavá kvalita materiálů původní flinty, tím hlavně míním životnost hlavně ale i pnutí v pouzdru závěru, kolem závitu, zestárnutí- vyzrání materiálu atd. atd.
2) pořád to je CZ550 ikdyž speciál na řekněme top. moderní úrovni co se dá ze systému 98 získat
3) investice můj hrubý odhad celkem: nová např. 20.000,- + úpravy (viz výše) v maximu hrubý nástřel cca 60.000,- možná víc.
Pak je třeba zvážit jestli nekoupit za cca 80.000,- konfekci nějaké vyšší třídy původem ze zahranicí. Na výběr je v opakovacích kulovnicích toho poměrně dost v dané cenové relaci s nástřelem do 1MOA a se spouští do 1kg.
- jako plus bych bral třeba závěr 60°, materiály např.Krupp, možnost zásobníku, no a někdo třeba veme v potaz samotný zvuk značky.
K 75-80.000,- kč bych dal k zvážení třeba M12 s lepší třídou dřeva, na které udělám po ukončení záruky nitrid povrch. Ale zase custom je custom - flinta na míru, vč. pažby atd... pak ale vyvstává základní otátka zda je výhodné stavět takovou flintu (vč. custom usazené a udělané hlavně v čem chci, s jakým přechoďákem chci atd.atd.) na systému CZ550, co tím získám? Naproti třeba Vz.23 či 24, Z, ZG47 dává záruku velmi kvalitních vyzrálých materiálů.
Čili když to shrnu: za mě upravovat jo - do nějaké rozumné míry třeba, pokud někomu CZ550 vyhovuje. - Výběrový superpřesný kus je slušný argument, nebo byl by alespoň pro mě. ale jak říkám, materiály...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od Kodiak1 »

Zbrojováku, neděláš z toho trochu kovbojku? :lol:
Dostat se ze dvaceti tisíc během dvou řádků na osmdesát, to jsou ale fofry, až jsem se zadýchal! To snad umíš jen ty :wink: .
Bez většího ladění mám na CZ550 spoušti bezpečných 750g, chod hladký a plynulý. Napínáček vůbec nepoužívám, zbytečné a pro mne obtěžující.
Proč z toho udělat jinou flintu?
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od figi »

Také mne to zarazilo. Spoušť jde vyladit výborně, na rozdíl od mnoha zahraničních výrobků, kde s tím často nelze nic moc dělat. Pojistka vlastně úderník jistí, je to velmi bezpečný systém, a tady opět mnoho zahraničních výrobků zaostává, je jištěn mechanismus spouště. Uložení do pažby je jiná věc, ale to je opět u mnoha zahraničních výrobků také nutné řešit, pokud je to třeba.
Zkrácení času iniciace roznětky je úplně jiná kapitola, tady mohu jen potvrdit, že u CZ 550 to jde zkrácením chodu úderníku, u jiných značek by to mohlo jít stejným způsobem, ale asi ne vždy.
Použité materiály jsou otazníkem, pamatuji na problémy, s jakými bojovalo SAKO před pár lety, takže ...
Černý nitrid je dle mého zbytečnost, a vynaložené náklady navíc.
A ještě k montáži - ta rybina na pouzdru závěru není špatná věc, špatné jsou často ty montáže, které se používají.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od Durell »

Rybina je dobrá len by som to dal puškarovi prerovnať. Aj na S202 mám robené kamene a montáž s rybinou a je to super.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od Zbrojovák »

Kodiak1 píše:Zbrojováku, neděláš z toho trochu kovbojku? :lol:
Dostat se ze dvaceti tisíc během dvou řádků na osmdesát, to jsou ale fofry, až jsem se zadýchal! To snad umíš jen ty :wink: .
Bez většího ladění mám na CZ550 spoušti bezpečných 750g, chod hladký a plynulý. Napínáček vůbec nepoužívám, zbytečné a pro mne obtěžující.
Proč z toho udělat jinou flintu?
Ale ne kovbojku :wink: jen jsem shrnul co lze, dle mého, na platformě 550ky upravit, aby se dalo dostat na nějakou dnes obvyklou modernizaci - běh flint, prostě to jaké jsou dnes možnosti a kam to posunout. Co lze uživatelsky přívětivého postavit. Samozřejmě někdo namítne že je to zbytečnost. Někdo to prostě chce. A s výběrovou 550 (co do rozptylu) by se takto dalo zapracovat -pokud někdo má tu vůli.
Sám 550ku nemám ale znám..., kámoš třeba nedá dopustit na svoji starou ZKK kde nemá úpravu žádnou, čili je to o volbě. Nikdy jsem netrvrdil že se nedá se standardem cz550 něco ulovit - ikdyž na můj vkus je prostě zbytečně složitá s množstvím součástek, které měly ve své době ušetřit náklady na obráběcí tvarovou náročnost a čas ruční úpravy.
Výsledek byl ten že se z ZG47 udělala pružinárna, kuličkárna, s kterou se dalo při vytažení z krabice střílet dobře jen s napínáčkem a jištění, podávání, vyhazování, chod... viz výše - ono proto taky tady to vlákno vzniklo. Prostě se na tu naši 550ku musí nějak sáhnout aby to jako že bylo tak jak to má být, otázka jak moc - to už musí zvážit každý sám. Takto to bylo myšleno a tak jsem to shrnul. Nitridaci na flintě taky nemám, ale do budoucna to zvažuju proč ne, když je dnes ta možnost. A umí se takto dnes nitridem černit i anticorro - zase jistý uživatelský posun.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
jdodo
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 12.11.2010, 12:04
Bydliště: Jeseníky

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od jdodo »

Mám dotaz kdysi jsem začínal s M98 která měla klasickou vojenskou spoušť s dvojitým odporem.Nyní mám CZ 550 ale ten dvojitý odpor mi pořád chybí cítím že to není ono,napínáček nepoužívám.Na střelnici jsem si ověřil že mám menší rozptyl bez napínáčku.Dá se spoušť na 550 upravit na dvojitý odpor nebo se dá použít spoušť z CZ557 ranger která dvojitý odpor má?Jak moc by to bylo náročné popř. kolik by taková úprava stála.Namítnete že 550 je dobrá ale já jsem se učil střílet s Mauserem a to namáčknutí před výstřelem mi tam chybí
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od Zbrojovák »

doporučuji tymney, nebo Era - podepřenou spoušť bez napínáčku, bez namáčknutí.
Položíš prst na spoušť a máš skokově krátce a s minimem propadu 700-900g - rychlé, pohotové, přesné.
Anebo si kup předválečný vz.24 se lvem a máš flintu jak víno :)
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
josse
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 132
Registrován: sob 22.5.2010, 20:30

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od josse »

Jdodo: Mechanismus z 557 jde s drobnými úpravami do 550 použít. Cena je otázkou spíše na puškaře kterému by jsi to zadal.
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od Milik607 »

prosimvás,máte někdo zkušenosti s postavením kulovnice na zakázku přímo od puškaře? Jaký je nejlepší základ když chci ráži 300win mag?
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od kounek »

Milik607 píše:prosimvás,máte někdo zkušenosti s postavením kulovnice na zakázku přímo od puškaře? Jaký je nejlepší základ když chci ráži 300win mag?

Ještě by tu byla jedna možnost, kterou jsem kdysi taky zvažoval. Dá se koupit systém Howa M1500 a k němu spousta firem dělá pažby dle libosti, nebo by ji vyrobil puškař. Bude to jistota kvalitního základu a v 300WM je to taky dostupné.

Viz např. toto, ale nevím, jak jsou tyto ceníky aktuální, pro představu jak to vypadá ale dobré:

http://shop.vmcustom.cz/data/zbrane/HOWA_BAR.pdf
http://www.brnohunt.eu/howa/katalog/howa_cenik.pdf
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Odpovědět