Netradiční zvěřina

Kulinářské rady a recepty
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Netradiční zvěřina

Příspěvek od kojot »

Je tu mnoho zajímavých receptů na kuchyňskou úpravu většiny naší spárkaté zvěře, nechybí ani atraktivní druhy zvěře pernaté.
Chybí tu ale druhy, které se dříve běžně konzumovaly a dnes již povětšinou upadají do zapoměnní.
Nicméně jsem za dobu svých studií a pobytu na privátě s partou lesáků ze Slš Písek ochutnal lecos. Mezi speciality patřila pečená liška na zelenině a volavčí prsíčka.

Liška:
K přípravě jsme používali jen kýty. Ty se vykostily a na 24 - 48 hodin se naložily do směsi koření. My jsme klasicky používali sůl, pepř, jalovčinky a hlavně česnek!!

Po odležení se do předehřáté remosky vložila kořenová zelenina, cibule, česnek a rajčata a na ně liščí stehna. Vše se upeklo za občasného polévání do měkka. Můžu jen pochválit to jemné maso, které bylo bez zápachu i přes to, že se lovily lišky i během kaňkovačky.

Volavka:
Prsíčka se rozříznou podélně (jako když děláte kapsu, ale ůplně) posléze se musí řádně naklepat a naložit min na 24 hodin do koření na grilování kuřete a zakápnout olejem. Po odležení jsme je dělali na lávovém grilu. (kus mramoru ze schodiště na sporáku :lol: )

Ochutnal jsem toho samozřejmě víc, ale to se tu příliš nehodí prezentovat pro možnou kolizi s některými zákony.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od Lotr »

Přidám recept na liščí jaterničky, v odborných kruzích poměrně známou věc :

http://www.mspatek.cz/rarita.htm
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od Zdenek41 »

To Kojot mohu potvrdit,při náštěvě vašich ubytoven.... :lol:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od fesoj »

Již třikrát jsem měl příležitost stahovat psíka mývalovitého. Všichni byli střeleni na podzim a tak obaleni tukem, že mi jezevec proti nim připadal jako hubeňour. Nedávno se mi dostala do rukou knížka "Stopař Děrsu Uzala", pojednávající o lovcích v ussurijské tajze. Je v ní též zmínka o mývalovci kuním, jak se dřív psík nazýval. Domorodí obyvatelé ho údajně loví nejen pro kožešinu, ale i pro chutné maso. Mám chuť to vyzkoušet, už kvůli vyškvaření toho sádla. Jen nevím, jak se budou tvářit na veterině, až jim přinesu vzoreček na trichinoskopii. I nad jezevcem jeden veterinář kroutil hlavou - vy to budete jíst?! No samozřejmě, já na to, jinak bych vám to sem nevozil...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od Zdenek41 »

Myslím,že kromě koček by s pojídáním a vzorkem neměl být problém.Spíš bych měl strach z tasevnice měchožila,ten vrtá mozek. :wink:
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od Climber »

Chlapi, asi jsem měkkej, ale lišku bych nedal. :wink:
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od dalas »

navázání z: posting.php?mode=reply&f=12&t=5668
No popravdě se mi to nezdá, ale:

Arizonská restaurace nabízí 'lví hamburgery', ochránci se bouří
23. června 2010 10:02
Poněkud kontroverzní způsob, jak oslavit nynější mistrovství světa ve fotbale, zvolil arizonský majitel restaurace. Aby svým zákazníkům dopřál "originální jihoafrický zážitek", servíruje jim hamburgery vyrobené z masa afrických lvů, napsaly dnes tiskové agentury.
Cameron Selogie říká, že jeho restaurace Il Vinaio v arizonské Mese už dostala výhrůžky bombovým útokem a více než 250 e-mailů od ochránců práv zvířat. On ale argumentuje tím, že ačkoli jsou afričtí lvi na seznamu chráněných živočichů, nejsou ohrožení.

Restaurace si objednala téměř pět kilogramů lvího masa z kontrolované farmy v Illinois. Míchá se s hovězím a denně se prý "lvích hamburgerů", které stojí 21 dolarů (asi 440 korun), prodá zhruba patnáct.

Mluvčí amerického ministerstva zemědělství Jim Brownlee uvedl, že lví maso je sice nezvyklým pokrmem, ovšem neví o žádném zákazu, který by bránil v jeho konzumaci.


Jen jestli to není z evropskýho vepřovýho.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od kojot »

Lví maso??? Proč ne. Kočka se taky dřív běžně jedla, už i já ochutnal. Mezi králičinou jsem nenašel rozdíl, nicméně jsem si před tím prolil gastrointestinální trakt téměř celou basou jedenáctky. Že by to ale chutnalo hnusně, to bych si určitě pamatoval. Každopádně jsem dneska už opatrnější, jelikož žena je parazitolog a při vyslechnutí různých historek a faktů o parazitech naší fauny se držím od konzumace těchto dobrot z5. Spíše od jejich přípravy, ta je nejnebezpečnější. Od jistých dob neberu ani lišku holou rukou jako dříve, ale používám chirurgické rukavice. Přijdu li k hotovému, rád si "zamastím hubu".

Jak psal Zdeněk, největší obavy mám z měchožila. postačí lišce rozstřelit trávicí trakt, larvy tasemnic se dostanou na povrch a při nešťastném kontaktu už to jede, jelikož člověk je pouze mezihostitelským článkem v jejím vývojovém cyklu. Vezmu li v potaz, že promořenost u lišek činí přibližně 80%, u jezevců a psíků se tato honota blíží 100%, na podobné atrakce už mě přechází chuť.
Asi zůstanu už jen u těch volavek a labutí. :lol:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od figi »

Kdyby měl někdo zájem o střelené lišky, kočky, ( na řízky apod. ), dejte vědět, ať to zbytečně nezahazuji :lol:
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od Zdenek41 »

Mysles Kojot prsa z v..Delikatesa.Nebejt Písku asi bych o něco přišel.Když jsme u lvího masa.Je to stejné vudu jak nosoroží roh.At raději baštěj Mars.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od Georg.H »

jj prsa z volavek a kormoránů jsou delikatesa....a pštros je taky výborný,jak maso tak smaženice...
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od Lotr »

Tak pštrosa už asi ochutnal každý, kdo jezdí na Naturu. Já jako milovník dršťkové polévky chodím na tuto polévku právě ke stánku s pštrosím masem, protože klobouk dolů, dršťkovou vaří výbornou.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od kojot »

No vidíš, přstros je taky netradiční zvěřina z farmového chovu. Když už vypouštíme bažanty, kachny a krocany, takový zatoulaný pštros by se ztratil. Akorán nevím, jestli .30-06 postačí :D ?

Co s pštrosem? Na grilu, či pečeně?
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od Lotr »

4 kojot: vždyť je to pták, sice strošku přerostlej, ale pták, tudíž uvnitř dutej, tudíž zastřelitelnej skoro čímkoliv :D

Ale teď vážně. Já myslím, že pštrosí maso jakkoliv, na Natuře prodávají dršťkovou polívku - mimochodem vynikající - dělají z toho steaky, vaří guláš, já myslím, že jako u dalšího masa se fantazii meze nekladou. Jednou jsem ho jedl v Praze v restauraci Pravěk jako jednoduchý steak s bylinkami, k tomu "rozšlápnutý" brambor, tj. uvařený ve slupce a přelitý česnekovým dresingem, nemělo to chybu.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Netradiční zvěřina

Příspěvek od Jiří K. »

Pštros není vůbec špatný. Měl jsem i "kousek" krčku na polívku na obíraní to byl krček dle mého gusta. Nechci rýpat, ale pštrosí dršťková je tak trochu protimluv.
Odpovědět