Sádlo z divočáka.

Kulinářské rady a recepty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Sádlo z divočáka.

Příspěvek od Nik.308 »

Kolegové, škvaříte si doma sádlo z divočáka? Visí mi doma dva pěkní lončáci a někdo mi povídal, že sádlo z divočáka je bašta. Uvítal bych rady, zkušenosti a triky, jak na to. Díky.
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Sádlo z divočáka.

Příspěvek od sided »

Škvaříme, normálka jak z domácího prasátka, jen je lepší. Jestli s tím nemáš zkušenost tak jen bacha at ho nepřipálíš. Nebo ho můžeš dělat i ve vodní lázni jako z jezevce, sice to dýl trvá ale zase se ho nemusíš celou dobu všimnout. Jen kontroluješ aby se nevyvařila voda.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Sádlo z divočáka.

Příspěvek od Nik.308 »

Díky sided. Od každého slyším jen chválu, tak jsem na to zvědavý. Kamarád mi o té vodě říkal, alespoň ze začátku ji tam dává a když se vyvaří, tak potom začíná míchat a už musí být na střeži :)
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Sádlo z divočáka.

Příspěvek od niva »

No, ze dvou lončáků, když si dáš práci s dobrým seříznutím sádla z deky a posbíráš = obereš z masa včetně vnitřního, tak ho může být až dost. Pokud jsou tedy prasata z žírné lokality. Stojí to za to. Hotové sádlo je velmi dobré, škvarky jsou super. U sádla nebuď překvapený lehce nahnědlou barvou oproti standardnímu vepřovému.
Pár doporučení:
1, dostatečně velký kastrol (nerez nebo smalt) s pokud možno dvojitým dnem, pokud není a škvaříš na plynu, dej tam pod nádobu litinu, připrav si předem nádobu na škvarky, sádlo, nerez cedník, naběračku přiměřeně velkou a pevnou vařečku.
2, syrové nakrájené sádlo by mělo být max. do 2/3 výšky, jinak při míchání kousky rády "vyskakují" ven,
3, neboj se krájet sádlo na větší kousky, vnitřní sádlo klidně na velikost dlaně. Jinak budeš mít místo škvarků drť. Nezapomeň sádlo osolit. A vnitřní sádlo přidej, až budou ostatní kousky v škvařeném sádle plavat.
4, škvařit jako vepřové sádlo, tzn. nespěchej s tím, za hodinu to nebude, prudký oheň je na škodu
5, je dobré mít připravenou aspoň sedmičku dobrého tvrdšího vínka, slivovice je také dobrá, ale nemíchat pokud možno (pití)
6, sádlo musíš naopak míchat pořád (a to po dně nádoby), i když ho podleješ ze začátku vodou. Jenom intenzita míchání se časem mění. Voda usnadňuje míchání a brání přichycení = připálení sádla na dně. Na 5 kg sádla dávám cca 0,2-0,3 l vody, v pohodě se odpaří. Po otopení sádla = když začnou kousky plavat, intenzitu míchání můžeš snížit, ale stále kontrolovat dno nádoby, aby tam nic nebylo přichycené
7, já preferuji pěkně nahnědlé škvarky, takže tam přidávám čerstvé mléko (žádné trvanlivé), je to cca v době, kdy už sádlo začíná být čiré, škvarky již plavou a vnitřní sádlo - kousky se již rozpustily, na 5kg sádla cca 0,1l mléka. Než tam mléko přidáš, ztlum trochu oheň. Po přidání mléka se sádlo na chvíli mléčně zakalí, ale ne na dlouho.
8, když dělám sádlo, tak si do škvarků přidám pár pěkných kousků masa z "ořezu" při bourání, a po přidání mléka je začínám pomalu testovat, zda již "vrabci"jsou. Proto by to víno mělo být tvrdší a nějaká stupička slivovice pomůže také srazit mastnotu.
9, Když je sádlo znovu čiré, můžeš přidat oheň, občas po dně pomíchnout, škvarky pomalu začínají zlátnout, říká se, že až "šustí",tak je pomalu čas, na jejich postupné odebírání z hladiny. Dáš je do cedníku okapat a přiměřeně zmáčkneš, aby přebytečné sádlo šlo ze škvarků ven.
10, takto odebereš cca 4/5 škvarků a polovinu sádla, odkapané a zmáčklé škvarky z cedníku dáváš do zvlášní mísy, potom opatrně přes cedník sliješ zbylé sádlo dokud je čiré = bez drtě. Zbylou škvarkovou drť se sádlem necháš na pomázánku a jiné dobroty. A může jich být dost.
Je to sice trochu pracné, ale dělám to pro sebe, rodinu a dobré známé, tudíž nělituji námahy a času. A konec konců ten "transformační proces" s patřičnými ingrediencemi je docela příjemný.
Toť asi vše.
niva
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Sádlo z divočáka.

Příspěvek od tonny »

Niva, to je učebnicový postup.

Jen trochu zklamání. Na domácím škvarku mám rád trošku masa. Z divočáka jsem se také snažil tam toho trochu nechat, bylo to ale úplně seškvařené - tvrdé.
Také, jak niva píše, mít nachystáno na vytažení oškvarků. Jak začnou hnědnout, rychle se pak přepalují. Pak je to cítit i v sádle. Raději vytáhnout dříve, ještě světle hnědé.
Sádlo je řídší, něco mezi domácím prasetem a kačením. Vnitřní sádlo neškvařím.
Naposledy upravil(a) tonny dne stř 30.1.2013, 10:16, celkem upraveno 1 x.
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Sádlo z divočáka.

Příspěvek od sided »

Když vyškvaříš nejdřív hřbetní tak není řidší a je sněhobílý. Dělám to tak že nejdřív škvařím hřbetní, to si odleju do skleničky na chleba a pak přidám vnitřní. Tohle je řidší se používá se do vaření. Škvarečky nemaj chybu.
Vodní lázní nemyslím podlejvat sádlo ale menší hrnec do velkýho a mezi ně vodu, (jako bývaly pískací hrnky na mlíko a nebo kotlíky na klih) pak nemusíš míchat, nic se nepřipaluje jen kontroluleš vodu ve spodní nádobě. Trochu dýl to trvá ale třeba sádlo z jezevce se takhle musí dělat protože obsahuje přírodní kortikoidy a ty se vysokou teplotou ničí
smokry
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pát 12.10.2007, 9:02
Bydliště: Vysočina

Re: Sádlo z divočáka.

Příspěvek od smokry »

Po zkušenostech přidám ještě jednu vychytávku. Na začátku škvaření dejte místo podlití vodou (proti připalování) už vyškvařené sádlo (je jedno, zda domácí či kupované). Celý proces škvaření se velmi urychlí :D !! Nevěřil jsem, dokud jsem to nevyzkoušel!! :roll:
hřivnáč
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: ned 11.9.2011, 10:26
Bydliště: Severní morava

Re: Sádlo z divočáka.

Příspěvek od hřivnáč »

Do ještě teplých švarků vmíchám pár stroužků rozmačkaného česneku a přiměřemě osolím. To je potom bašta, česnek škvarky nadherně provoní a po studenu k pivečku a lovuzdarovici při probíráni posledního lov. zážitku.....zkrátka božské!
Sauer 200 308Wich, Čz 584 12/7x65R, Čz model 1 22LR, Brno-super 12/12, IŽ 18e 12, Čz vz 27 7,65, něm. krátkosrstý ohař Bria z Edmaru
Odpovědět