Je toto normální?

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Odpovědět
gauly
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 27.1.2019, 18:41

Je toto normální?

Příspěvek od gauly »

Máme maličké hospodářství, chováme na pastvině kravky. Pod pastvinou je "bohužel" bažantnice, necelých 200m od naší budovy. Přístup tam nemají, jezdí po našem pozemku kde jsme jim nechali v dobré víře cestu a i točnu aby mohli navážet krmení. Za "odměnu" nás tu pokaždé když střílí, kropí brokama. Dnes když za mnou přiběhly děti že jim někdo "háže kamínky" na okno, mi už ruply nervy naběhla jsem na ně ať laskavě míří mimo zástavbu a když už nám vlezli do ohrady ať po sobě posbírají patrony ( což také nedělali). Bylo to bez odezvy... broky lítaly jak na krávy, tak při odchodu z výběhu jsem schytala spršku já. Minulý rok když jsme dělali střechu, tak jsme museli počkat až se myslivci vyřáděj na bažantech, protože se chlapi báli dělat. A tak bych mohla vyprávět dál... Po těchto zkušenostech mám na myslivce dost negativní názor. Myslela jsem si že účelem bažantnic je vypouštět zvěř do přírody a ne je všechny rozstřílet. Chtěla bych se s dětmi pohybovat po zahradě aniž bych se bála že na nás přiletí broky. Mám strach o zvířata, že je zraní. Nejsou schopni nám ani nahlásit kdy budou "lovit".
Nic méně stále věřím, že se mezi myslivci nachází i ti dobří, slušní, co mají soudnost a tak se ptám, neb jsem již bezradná (trvá to pár let). Co můžu proti takovému chování dělat? Existuje nějaká vymezená minimální vzdálenost od obydli, kde smí střílet? Je tohle normální u všech sdružení?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Je toto normální?

Příspěvek od dalas »

Vše je o lidech a o domluvě. Těžko se tu můžeme vyjádřit, protože nevíme, jak bylo o problému jednáno, s kým, jaké bylo vyjádření provozovatele bažantnice, zda jde o broky přímo vystřelené na stavení, nebo broky padající atd. V každém případě je to nepříjemná situace. Pokusím se tu trochu zafilozofovat. Nemyslím si, že by vedení bažantnice ignorovalo to, že je v blízkosti bažantnice obydlené stavení. Celý problém zřejmě spočívá v tom, že lovci , kteří si zaplatí za lov bažantů nerespektují dostatečně upozornění vedoucího honu. Jakmile jim táhne bažant, nevidí, neslyší, jejich pozornost je soustředěna jen na toho bažanta. Ne všichni, ale vždy se mezi nimi takoví najdou. Možné řešení je třeba v umístění střeleckých stanovišť tak, aby bylo zamezeno střelbě ve směru stavení. Možná by bylo dobré, pokud není domluva s provozovatelem bažantnice (mělo by ale být v jeho zájmu, aby se domluvil), kdyby jste se obrátila na státní správu myslivosti v obci s rozšířenou působností, pod kterou územně spadáte a poradila se s jejími pracovníky. Zákonem je stanovena minimální vzdálenost od nejbližšího trvale osídleného obydlí 200m pro usmrcování toulavých psů a koček za splnění dalších podmínek stanovených zákonem. Pro lov na nehonebním pozemku musí být zvláštní povolení. Jinak mohou lovit zvěř i těsně u nehonebního pozemku. V žádném případě nesmí nikoho střelbou ohrožovat, ať už je na honebním nebo nehonebním pozemku. A tady zjevně o ohrožení jde.
Co se týká účelu bažantnice, docela velké množství zvěře migruje do okolí což je sekundární efekt (bažant je známý tulák). To však stojí dost peněz. Proto jsou náklady a určitě i nějaké zisky kryty z tržeb za lovy přímo v bažantnici.
V každém případě i ten padající brok i když nezabije, může někoho zranit. Tak by to v bažantnici neměli brát na lehkou váhu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Je toto normální?

Příspěvek od roman200 »

Jak píše kolega, vše je o rozumné domluvě. Pokud k ní není vůle, nebo není dodržována, je na místě se poradit na vám příslušném odboru životního prostředí - správě myslivosti. V krajním případě požádat policii o sjednání pořádku.
Střelecká stanoviště je možné vymezit, vhodnou zábranou, tak jako je to běžné v Anglii, či při střelbě compakt sportingu - https://static01.nyt.com/images/2007/07 ... .1.600.jpg
Z druhé strany je dnes celkem problém někde vůbec vystřelit, u nás je pohyb lidí 24 hodin denně. Jedno jestli je třicet nad nulou, nebo patnáct pod nulou. Je nutné stále víc než zvěř, sledovat pohyb lidí. Já osobně už chodím lovit prakticky jen v noci, počítat motorkáře, pumpičkáře a pejskaře jednoho také omrzí.
To ovšem nic nemění na tom, že lov musí probíhat bezpečně.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Je toto normální?

Příspěvek od fradus »

Já osobně jsem už velmi opatrný při vynášení soudů v případech, kdy je podán pohled jen jedné strany. Mockrát jsem se setkal s tím, že při konfrontaci obou dotčených subjektů bylo vše trochu jinak. Tím netvrdím, že jde o tento případ. Ovšem nesoudím bez znalosti faktů.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Je toto normální?

Příspěvek od dalas »

fradus, taky nejsi soudce, nebo ano? Tady nejde o soud ale názor na věc za uvedených předpokladů. Pokud je něco jinak, pak není názor relevantní.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Je toto normální?

Příspěvek od pufr »

Bez nároku na stranění některému ze zůčastněných snad alespoň pro uklidnění paní Gauly je asi vhodné říct, že volně padající olověný brok o průměru 3 mm není způsobilý probít lidskou kůži a je velmi pravděpodobné, že i případné poranění oka (při pohledu vzhůru : "co ta na nás zase padá :twisted: " ) by se s vysokou pravděpodobností jednalo o povrchové abrazivní poranění. Volně padající 3 mm brok nemá rychlost ani kinetickou energii aby vykonal výraznější "ničivou práci" na lidském těle nebo střešní krytině.
Na druhou stranu vyrábí se i větší broky než ty "bažantí" - ty padají s vyšší kinetickou energií a za všechny hosty a veškeré použité střelivo by asi uživatel bažantnice nemohl dát ruku do ohně (to pomíjím ty rány, kdy broky jen nepadají "volným pádem"), takže je jistě vpořádku se ozvat a zjednat nějakou nápravu stavu se kterým nejsem spokojen :!:
Pufr
gauly
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 27.1.2019, 18:41

Re: Je toto normální?

Příspěvek od gauly »

Moc děkuji za reakce a rady. Ty střelecké zábrany by byli moc fajn, ale pochybuji že budou ochotni si je pořídit. Ale zkusit to můžeme. Situaci jsme několik let řešili s jejich teď už bývalým předsedou, ale i když jim domlouval tak to nebylo nic platné. Chceme po nich jen aby nestříleli směrem na zástavbu, nedělali nám na pozemku binec (patrony, vyházená pletiva a pod.), a včas nahlásili že na to jdou abychom stihli schovat zvířata. Po třech nebo čtyřech letech jsme uspěli pouze se sběrem patron. Jen od té doby co tu jsme, tak měli 2 průšvihy, jednou trefili člověka při vyhánění bažantů z bažantnice a druhý "zásah" je z loňska, kdy lovili prasata, to už bylo o dost horší, tak bych také očekávala, že budou výrazně opatrnější.
Možná že i umístění bažantnice není moc šťastné. Od naší budovy je to k bažantnici cca 185m a rozmístění střelců bylo cca od 110m do 170m (měřeno v KN). Což mi přijde docela blízko. A ještě k tomu my jsme na kopci a oni střílí pod kopcem.
Většina těch broků byli snad broky padající (doufám, že míří na ty chudáky bažanty :)), ty, co me poplácaly po zádech při mém odchodu nedokážu posoudit. Nic se mi nestalo, měla jsem bundu a děti naštěstí zavřená okna v pokojíčku.
Mluvila jsem s jedním myslivcem, který působí nedaleko od Prahy a když popisoval jak to u nich chodí, včetně oznámení chystajících se honů, tak musim smeknout.
Ještě jednou díky za rady a za reakce. Alena
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Je toto normální?

Příspěvek od Jirik.fx »

Vlastním mimo jiné trapovou střelnici a vím, že kdybych se choval z poloviny tak jak paní popisuje (pokud je to pravda) tak bych přišel o papíry asi tak do 2 dnů. Tuším, že balistik stanovil ohrožený prostor na nějakých 270 m.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Odpovědět