Průsery

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Jeste jsem si vzpomel na jeden podobne zajimavy a varovny pripad, osobni zkusenost. Strilel jsem na srnce, 6,5x57, srnec znacil komoru, odbehl do trni, jasna vec... A ja ho nenasel. Ani se psem, hledal jsem asi do 2 do rana. Pravda, nepustil jsem cubu na volno, mozna by to bylo byvalo jinak. Nicmene stalo se jak se stało. Asi za 3,4 dny muj bracha sedel na cekane par set metru vzusnou carou od mista, co jsem strilel, najednou kouka, na pastvu vysel srnec, pasl se, ale jde nejak divne.... Strelil ho, ten srnec mel ranu na vysoke komore, ale komore, v te rane byl videt hreben lopatky, prustrel, a s tim zil, chodil, pasl se... Samozrejme jsem byl stastny, ze ho bracha strelil dal se netrapil, utvrdilo me to v tom, ze duta rana je realita, a v tom, co jsem psal a taky v tom, ze na patronach nikdy nesetrim, ackoliv tohle bylo strileno patrony, kterymi padlo celkem dost srncu i vysoke a i s podobnou ranou a bez jedineho dalsiho problemu. Sice si porad uplne nedokazu zduvodnit, jak se muze stat, ze strela projde hrudni dutinou, a plice nezkolabuji a pneumotorax tu zver neslozi, ale to co popisuju je pravda a stalo se to me nebo jsem byl u toho, takze to neni ani jedna pani povidala, ani myslivecka latina, a stat se to objektivne muze. Takze - dokud ho behy nesou...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Průsery

Příspěvek od Petr1970 »

zbrojovák: yl jsem ted na akci.. 60 střelců, 20 honců (cca), 12? psů.. z toho 6 kopov-braka s kevlarama a gps vůdcema...

padlo 45-50 ran, leželo 10 černé... od 10 kg po 70... 5 střelců.. v leči bylo prý cca 40-50 prasat, 3 rudly.. co prý bylo střeleno to se dohledalo..

takovéhle akce jsem se účastnil poprvé a doufám že ne naposledy, bylo to podle mě tak jak to má být... otázka kolik slugů bylo v některých automatech ale...

organizačně super, závodčí se vždy postavil ke stromu a říká - stojíš tady, honí se odtud-tam, střílíš tam.. soused je tam a tam.. neodcházíš dokud nepřijdu zpět s dalšíma..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Průsery

Příspěvek od Zbrojovák »

Petr1970 píše:organizačně super, závodčí se vždy postavil ke stromu a říká - stojíš tady, honí se odtud-tam, střílíš tam.. soused je tam a tam.. neodcházíš dokud nepřijdu zpět s dalšíma..
Jo stačilo by kdyby se to dodržovalo...
...ale stejně na 10střelených kusů černé na vnadišti s pevnou oporou a vhodnou optikou připadá kolik případů nedosledování nebo zmrzačení? myslím že naprosté minimum
Docela by mě ta statistika zajímala, mít možnost ji nějak relevantně udělat.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Zbrojovak> tak já si dělám statistiku za sebe a pro sebe, a to si neskromně myslím, že se nemám za co stydět, ale ta celková by mě taky zajímala. Jak vás tak poslouchám, možná by to byly výsledky dost tristní....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Průsery

Příspěvek od rimar77 »

chlapi a vy myslíte že se vám někdo bude dobrovolně přiznávat k netrefováním zvěře?? :lol: Na naháňce jsou svědci ale na posedu jseš kolikrát sám v revíru a tak pak se bude zatloukat aby neměl osudu :-). To by bylo podobné asi jako anonymní dotazník ohledně myslivců co pytlačí rysa kterým se ohánění ti ....... na MMBŠ protože se v něm údajně někdo přiznal že rysa upytlačil a někdo dokonce i opakovaně. Prostě ať se to líbí nebo ne po naháňce skoro vždy nějaká postřlená nedohledaná zvěř je a určitě to je mnohem častěji než střelba z posedu zejména dnes v době digitálních NV kdy střílíš v podstatě už na jistotu
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

rimar> jasně že nemyslíme. :D Však si Zbrojovak správně povzdechl, že není jak jí relevantně udělat, a já s tím nepolemizuju. Jen, že já mám nějaké zkušenosti, vy třeba dost odlišné, tak by mě zajímal objektivní přehled za velký celek, ale to nikdo neudělá, a ani to nejde, to je celkem jasný.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Průsery

Příspěvek od rimar77 »

bwana to víš pravdy se člověk nikdy nedobere ono může i docela slušné procento té zvře být postřeleno nechtěně vlivem střepin co vyletí z dobře střeleného kusu to se mi stalo i při samostaném lovu ze země a dával jsem si sakra pozor aby přímo za tím kusem žádné další nestálo. Na naháňce kde těch ran padne podstatně více a zvěř běží v rudlu je ta šance mnohem větší stejně jako odražená střela od stromu či kamene může změnit směr jak kazovali na videu od Blasera atd. Jednou byl dokoncem vlivem střepiny i smrťák před pár lety přeci. Každopádně si myslím že naháňka bude další činnost kterou bude chtít skupinka ekofašistů MMBŠ zakazovat a po norování vypukne další petice a jen díky opět různým videím ze zachvatovaných postřelených prasat bulteriéry atd. dost munice bohužel proti nám mají z našich vlastních řad
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Průsery

Příspěvek od Petr1970 »

zbrojovák- já na férovku co sem střelil tak nedošlo (a to bez kecání).. 1 rána teda spíš náhoda, ale ...

ale co tak poslouchám chlapy v hospodě, k ráně se nepřizná skoro nikdo.. z toho pak vychází ta teorie že "na čekaný" se střílí uvědoměle a slušně..

a pak posloucháš jak žíhnul po lišce hozenou flintu z kulovnice, srnče do buření protože potřebovali na guláš..

střílí se na hromady na "obrys" atd atd...

osobně samostatné čekání neberu jako etalon kvality, když je střelec hladovej a prase, prasí i na čekaný..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Rimar> jasne, clovek nikdy neni dost opatrny. Ja se asi nevyjadril srozumitelne, me by zajimala celkova statistika, jak individi, tak spolecne, ale to, jak jsme se shodli, neni realne. Jen ze znam docela dost lidi, co maji problem se trefit i na 50 m na vnadisti a vecne neco hledaji se psem. Stranou ponechavam osobni preference, kdy nekomu pripada nefer strilet na nahankach, a bere je jako nutne zlo, me zase prijde nefer a kdyz ne za hranou, tak na hrane etiky, strilet to na hromadach na 50m, a to zase beru jako nutne zlo ja. O nocaku ani nemluve.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Průsery

Příspěvek od Zbrojovák »

Tak je jasné že pokud někdo neumí na 40m z posedu s oporou atd. tak nebude umět logicky na pohyblivý cíl s omezenou expozicí jak se říká, mezi stromy atd. v chumlu, štvané psy, honci atd. Nejsem excelentní střelec, ale dle svého modelu vím kde je pravda a jaké mám osobní statistiky úspěšnost ran na vnadišti a na naháňkách. Jsou jistě výjimky třeba jako F.Albrecht, ale to je opravdu výjimka potvrzující pravidlo, takových střelců za kterýma stojí vagóny vystřílené munice mnoho není.
Čili za mě vede střelba na vnadišti najisto s dobrým NV, nejlíp termo- je k černé mnohem milosrdnější, bezpochyb. Kus který takto střelím na CNS, nejen že nic neví, ale je maximálně využitelný z hlediska zvěřiny.
Naháňka je prostě spíš sport, než myslivost - protože definice myslivectví je v tom že myslivec byl ten kdo myslil (přemýšlel) jak zvěř co nejsnadněji ulovit - v tehdejší době jako dnes, pokud možno za co nejmenších rizik a ztrát. Howk
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Zbrojovak> Nechci polemizovat donekonečna, to by nic nepřineslo, ale jak jsi to hezky shrnul, tak to pěkně ilustruje, jak odlišný máme pohled na věc, což je samozřejmě v pořádku, kolik lidí, tolik chutí. Za mě téměř naopak, střelba na vnadišti je něco, co dělám jen z donucení a nutnosti řešit stavy černé, a k nočáku jsem se zatím nesnížil a asi na to ani nedojde. Jinak je to - a teď se nechci rouhat - relativně nuda. Chudák prase se přijde nažrat, já vezmu flintu a bez větší obtížnosti ho zabiju. Proto i individuálně raději lovím šoulačkou, i v noci, protože to už je přeci jen víc o tom, něco umět a ta zvěř má aspoň trochu šanci, že mě zjistí dřív, než stihnu nějakou ulovit. A původně jsem chtěl o naháňkách napsat, že tam má zvěř taky aspoň nějakou šanci, ví o nebezpečí a kde je nepřítel, a kdo aspoň trochu neumí, nestřelí. Ale po tom, co jsi napsal, jsi mě přivedl na myšlenku, kdy uznávám a přiznávám, že ačkoliv nemám rád to anglosaské pojetí lovu jako sportu, tak to co mě na naháňkách baví a láká je právě ta stránka, kdy je to obtížné, dynamické, napínavé... proti tomu je odstřelení prasete na hromadě, a k tomu po tmě, těžká nuda. A za mě i - nemyslím to útočně - srabárna. Samozřejmě je to o tréninku, od dětství, kdy jsem začínal se vzduchovkou, jsem střelbě věnoval téměř každou volnou chvíli, později to byla malorážka a pak přišly velký flinty, a z toho olova, co jsem prohnal vzduchem, by se dalo asi postavit několik atomových krytů. Dodnes střílím ročně min. stovky, když počítám i broky, tak spíš tisíce ran na střelnici z malorážky, kulovnice i brokovnice. Nemyslím si, že bych byl nějaký excelentní střelec, nicméně statistiky si vedu, i zvlášť za naháňky, a pokud jde o poměr střelených, postřelených a chybených kusů, mám svědomí v zásadě čisté, byť každá chyba mě žere, to zas ne že ne.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Průsery

Příspěvek od rimar77 »

Bwana to víš kdo dohledává z hromady tak nejčastěji je to kombinace horšího střelce ale hlavně slabá ráže, špatná munice a optika, zažil jsem prase druhý den po šikmé ráně přes plíce 7x57 bylo živé neprostrřelené a ještě porychtovalo psi když ho dohledávali to by se mi po 9,3ce nestalo a proto jsem ji pořídil, špatně v noci vidím hold pořídím kvalitní sklo - zeiss mne podržel tam kdy bych si starou meoptou nebyl jistej a todel když odbourájí schová se trochu i to že neumím střílet nejhorší je skupinka taky lovců kteří by to nejradi stříleli malorážkou protože nekope, patronou za korunu a ještě k tomu přes otevřená mířidla protože puškohled je drahej zase s těmahle se většinou na naháňce nepotkáš protože přece nebudu plítvat střelivem a pak si to maso ani neodnesu :-)
jinak naháňka to ano to je prostě sport taky to původně byla výsada šlechty a šli na ní lidi za kterýma ty vagóny vystřílené munice byli. Taky mne těší dobře slovené prasa na naháňce ale přesně jak říkáš je třeba trénovat a trénovat, jeden z důvodů proč jsem pořídil 858 abych mohl trénovat relativně levně na běžící terč teď ještě najít střelnici kde to tady v okolí maj a doufat že mi ji Brusel nesebere :evil: mně ta malorážka na té střelnici tolik nebaví jen to tak nějak trapně pleskne :D
řešením by bylo uplně jednoduše při prodlužování zbrojáku na střelnici chceš n naháňku nastřílej na 50m na běžící terč jinak smůla a chceš lovit z posedu nastřílej na 100m a jinak smůla žádnej lov a byl by klid a i poměrně volno v revíru :lol:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Rimar> tak trénink je základ, to je bez debaty. Taky znám pár takových, co vystřelí 3 rány za rok, o výsledku nemluvím, střelnice je pro ně sprosté slovo a jsou schopní ve flintě střídat patrony různých výrobců, různého provedení, s různou hmotností střely a prachovou navážkou, aniž by si ověřili, kam jim to lítá, a když jim něco řekneš, diví se jak divíšci, že by to mohlo lítat jinam, když "je to přeci stejná ráže". No tak takoví by podle mě neměli střílet vůbec a na živou zvěř už vůbec ne. Nedávno na naháňce jsem byl při debatě, v které se jeden chlubil, skutečně chlubil, že na střelnici byl v životě jednou, když dělal papíry a od té doby nikdy. Nedalo mi to nepoznamenat, že podle toho to pak vypadá... nevypadal, že by se mnou chtěl do smrti kamarádit... :lol: Takže povinné nástřely, jak píšeš, bych jedině uvítal.
Malorážka jen tak pleskne, to jo, ale zase z čeho chceš vystřílet 100 ran za den, aniž by ti to vyžralo díru do peněženky a hlaveň do roka... Stačí broky, tam se taky pod 100-150 patron za odpoledne neumím vejít... :D S malorážkou nenatrénuješ podle mě jednu věc, a to aby tě nerozhodil zpětný ráz a byl jsi schopen rychle opakovat střílet další spolehlivě. Ale míření, spouštění atd. natrénuješ min. do určité míry. Samozřejmě střílím průběžně i z kulovnic, právě kvůli tomu, co píšu výš, ale ne tolik ran co s malorážkou, s tou jsem schopný honit terče po střelnici celé odpoledne. 858 jsem si pořídil ze stejného důvodu, ale originální pádlo a miřidla mi nesedí, takže abych s ní mohl seriózně trénovat, musím jí nechat přepažbit, a k tomu jsem se zatím nedokopal, furt jsou jiné priority. Co s ní ale nenatrénuješ, to je rychlé opakování. Pokud tedy na naháňky nechodíš taky s automatem. A jak říkají Němci, Übung macht Meister. Nerad mluvím nebo píšu o sobě, jednak to vypadá, že se člověk chlubí a to nemám rád, protože jsem zvyklý, že za chlapa mluví výsledky, jednak lidi třeba nevěří, a jednak, jen se člověk pochválí, hned v zápětí něco posere, to aby mu shůry připomněli, že nemá být nafrněný :) , ale jednu historku napíšu, loni na naháňce jsem střílel na kus a reakce po první ráně se mi nějak nezdála, tak jsem střílel druhou, a bylo to přes cestu mezi houštím, tak bylo třeba spěchat, nicméně ještě jsem chvilinku čekal, co ten kus udělá, tj. dala by se vystřelit i rychleji. Když jsem k němu došel, zjistil jsem, že má obě 5 cm od sebe na komoře, takže druhá být nemusela, ale jak se stavím k tomu střílet dokud běží, už jsem tu psal. No a na výřadu se regulérně kolega přišel podívat, jestli mám nějaký nový automat, a hrozně se divil, že mám normální opakovačku, že nechtěl věřit tomu, že by se s ní dalo tak rychle zatuplovat. To nepíšu proto, abych se chvástal, ale proto, jak je ten trénink důležitý. A ano, máš pravdu v tom, že to jsem střílel z 375 HH, a kdybych trénoval jen s malorážkou, tak to by asi nestačilo, protože to chování flinty po ráně, ráz atd. je samozřejmě diametrálně odlišné a je důležité se naučit to ovládat a je důležité trénovat i s tím, s čím pak člověk chodí. Bez toho, abych tu flintu "měl v ruce" bych to takhle nikdy nedal. A to člověk dostane jen tím, že trénuje. Je mi jasné, že nejsme ve sporu, v podstatě jsem ti tím chtěl dát za pravdu... :)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Průsery

Příspěvek od palkopal »

BwanaHunter píše:Takže povinné nástřely, jak píšeš, bych jedině uvítal.
To jako před zkušebním komisařem za asistence policajta, jako při zkouškách na zbroják?
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Palkopal> ne, tak to nemyslim a myslim, ze ani Rimar ne. Za me bych to klidne zavedl, jako to maji napr. Finove, tam je podminka ziskani licence na nekterou zver nastrilet. V nasich podminkach by to bylo neco jako - nenastrilis, nedostanes povolenku. Udelal bych to povinne kazdy rok. Aspon by to donutilo nektere soudruhy overit si, kam jim strili flinta...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět