Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od Lotr »

Zase typické ministerské jednání, ticho po pěšině a najednou dup a hle, vyhláška je na světě. Myslivče starej se, neznalost zákona Tě neomlouvá. Nicméně s povděkem kvituji prodloužení doby jezevce, jak tu bylo mnohokráte popsáno a jsem zvědavý na možnost lovu černé bez omezení, podle mého to bude spíš ke škodě, než k užitku. Jak známo na velké prase se lépe střílí a co dokážou selata bez bachyně, víme všichni. Opět se ukázalo, jak mocná je zemědělská lobby.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> jsem slepý, nebo kde vidíš toho jezevce? :shock:
Jinak já bych to neviděl tak tragicky, za předpokladu tedy, že myslivci jsou myslivci a tedy myslí, a chopí se toho rozumně. Dává nám to víc možností a volné ruce, řešit černou, a je na nás, jak se toho ujmeme. To že můžu střílet, neznamená, že musím... No jestli jsou někde pitomci, tak je to jiná, ale to se obávám, že ani do teď nebylo lepší...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od crif »

Osobně jsem k tomu neomezenému lovu skeptický. Jen stačilo přistupovat aktivně. Nicméně bych také viděl s takovým opatřením ruku v ruce jistou úpravu výměry pěstování plodin a jejich skladbu. Takto zase nějaký chytrák nahoře řekne, že nám dali možnost a když to tedy nejde takto, tak zase vymyslíme něco jiného......možná horšího.
Tohle prostě zavání alibismem a o zem.lobby si myslíme své.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od palkopal »

A co lišky, těch vám líto není?
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od Lotr »

BwanaHunter jsi slepý :D §1 písm. d) vyhlášky je jezevec.
Palkopal proč by nám nemělo být líto lišek, mnohokráte se tu mnoho lidí vyslovilo, že by jim doba lovu lišky nevadila :shock:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od palkopal »

Tak dobu lovu liška stanovenou má (tuším od 1.1. do 31.12. a další rok znova) a na jejích početních stavech se to negativně neprojevuje, alespoň podle statistiky odstřelu - z cca 30 tisíc ročně v 60. a 70. letech na cca 70 tisíc ročně za posledních zhruba 20 let. Potřebuje tedy dobu hájení stanovenou předpisem (všechny nebo jenom feny a liščata?) nebo je to věcí myslivecké etiky? Kde drobnou nemají a neusilují o ni, by možná liška v době hájení obstála, kde mají a chtějí mít drobnou, asi by neobstála ani v době hájení.
Liškám by doba hájení, ať už část roku či úplně celý, určitě nevadila. Ostatně jako veškeré zvěři. Tím neříkám, že by to nevadilo někomu jinému (smutek, pláč a skřípění zubů a flinty do sběru).
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> Dobrovolně jdu na oční :D , jak je to vmáčklé mezi ty dvě dlouhé řádky, tak jsem to fakt úplně přehlédl...

Crif> máš pravdu. Já to spíš vidím tak, že znám případy, kdy i ti aktivní, když si za měsíce nebyli jistí, jestli je to lončák nebo slabý sekáč raději nevystřelili, a nebo vystřelili, a pak jim někdo chtěl dělat problémy. To jim pak leda bere chuť se snažit. To samé bachyně. Sám jsem zažil situaci, kdy mi přišly 4 bachyně, všechny nad 70 kg, a ani jedno sele s tím. A bylo to na velké louce, takže že by selata byla někde kousek v houští nebyla ta situace. Přesvědčen, že to tedy musí být narostlé lončačky, jsem tu nejmenší střelil. Měla 75 kg ve výkupu, nebyla ocucaná ani neměla "vemínko" a podle zubů 3-4 roky. Kde se tam vzaly 4 ks všechny bez selat je pro mě pořád záhada, leda že by o ně příšly ať už ACH nebo jakkoliv jinak, a začaly chodit spolu. Tak naštěstí byl srpen, jinak i když v té honitbě máme rozumného hospodáře, bylo by to nepříjemné. Tohle tím odpadne. A souhlasím s tím, a ostatně jsem to už i psal, že je to o tom, kdo se toho jak chopí, a jak eticky se k tomu dokáže postavit. To že vystřelit můžu ještě neznamená, že musím. Ale souhlasím s tebou, že když se udělá a), musí se udělat i b), a to je změna zemědělského hospodaření, jinak se můžeme zbláznit, a k ničemu to nebude.
Na druhou stranu, i na straně myslivců je třeba se polepšit. Jednak, jak říkáš, je málo těch, co se tomu opravdu věnují, jednak i výzkumy čím dál jasněji ukazují, že pokud nesáhneme do bachyní, nositelek přírůstku, nic se nezmění, odstřílet přírůstek nemáme šanci.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Nevím dlouho jsem přemýšlel...Je to klasika česká věc. Něco se řeší , zemědělství nám není lhostejné, ano. Ale co dál. Všichni, kdo známe nebo se alespoň snažíme znát černou zvěř víme přesně co nastane. Ty co se báli těch zlých hospodářů střelí to co potkají. Nárůst se dá očekávat do 2 let ty % si nechci ani domyslet. Pokud vše vedly staré zkušené bachyně nikdy na stávaništích a žíru nezůstávaly déle jak 10 dní. Ruský model vedení kňourem se asi konat už nikdy nebude....tak nezbývá než očekávat ve 100 ha lánech skupiny selat akorát pohlavně dospělých. Lov bude asi velice lehký...No tak na to zapomeňme. Již jsem tu někde psal, že černá je zvěř vyvolená čím víc jich ubyde tím víc jich přibyde. Bohužel již bez naší kontroly. Nic jí tu nechybí žír, hranice, voda. A ke všemu jí napomůžeme opět my sociální a i sexuální skladbou. Buďme všichni na zemi, dobře víme jak to s tou naší morálkou a etikou je. Píšu záměrně i o mojí osobě stále myslivcem jsem....Co neurve soused to urvu já, když ne já tak on....Tak to bude vypadat. Bude zajímavé kolik lesních honiteb ustojí svůj provoz. Neboť hněv přijde z polních honiteb hned z jara z osetím ploch...znám také a čekají.
O nových zvycích nové černé už psát nebudu já osobně se rád učím ,ale co vím tímto způsobem nemáme šanci.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Zdenku, fakt myslíš, že to bude tak zlé? Dospělou vodící, neřku-li vedoucí bachyni, střelí úmyslně leda pitomec. Fakt myslíš, že jich bude tolik? Jak jsem říkal, to že vystřelit můžu, neznamená, že musím. Krom toho si myslím, že tam, kde jsou rozumní hospodáři, to dokáží udržet v rozumných mezích i nadále, a naopak, pokud je někde anarchie nebo hospodář trouba, nedělám si iluze, že by tam do teďka dělali vše skvěle. Sám jsem v jedné honitbě MH a s lidmi, které tam mám, bych se snad ani nebál. Horší je, když nám namalují úpravu stavů včetně rozložení do pohlaví a věkových tříd, včetně toho, kolik bachyní máme střelit. To se pak někdy plní složitě, když nechceš dělat prasárny. To už bych se bál víc, že se to zvrtne. A to ale může nastat. A co bys tedy vlastně navrhoval ty?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od crif »

Fajn. Máš Zdeňku nějakou koncepci? Řešení problému vysokých stavů?
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od crif »

Petr v předstihu....
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od crif »

Když tedy narážíme na problém sociální struktury černé zvěře, tak se mi nabízí a tak trochu musím obhájit ze své praxe, odchytové zařízení. Ačkoli jsme podílníci na daném problému je třeba i zmínit tohle hledisko.
Ano mohu střílet a nemusím. Zároveň tímto mohu přispět v již tak narušené skladbě k jejímu "narovnání". Prostě selekce.
Sám jsem s tím měl lokální problém a taky se k němu musel řádně postavit. Bez ohledu na to, že se s touto zvěří snažím hospodařit. Bez ohledu na to, že mi sousedé nemohou přijít na jméno.... Bez ohledu na to, že mě jejich ekonomický profit z této zvěře nezajímá.....
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od johanes1 »

Co se úpravy doby lovu černé týče, obávám se, že je to ryze politické rohodnutí a alibismus státu. V tom slova smyslu, teď jsme vám myslivečci rovázali ruce a vy s těma stavama a potažmo škodama něco udělejte. Mezi řádky podle mne bude následovat to, že pokud se současné stavy (škody) významně nezmění, budeme nuceni (rozuměj státní správa) přijmout jiná opatření. Podle modelu "když to nejde po dobrém, půjde to po zlém". Takhle to alespoň vnímám já.
Čemu ale nerozumím vůbec je kolouch jelena evropského do 31.3. Lovím v horské honitbě a vím, že jelení zvěř byla do 15.1. pod obrovským tlakem za účelem splnění plánu lovu. Nejen v jedné konkrétní honitbě, ale v celé oblasti. A když s prominutím ta "pakárna" konečně v půlce ledna skončila, bylo během pár dní vidět, jak se zvěř dostala do klidu a mohla věnovat veškerou energii na přežití nejhoršího období roku, tedy leden až březen. Tak teď bude pro jistotu ve stresu a pod tlakem i v době největšího strádání! Tohle snad mohl vymyslet jen vysoký manažer LČR aby v tom lese už fakt nic nezůstalo...
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od crif »

Proč toho koloucha takto, to mi už vůbec hlava nebere.
A myslím si, že se od zainteresovaných odůvodnění nedočkáme.
Odpovědět