Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od palkopal »

Statistika 2014 výpočet III.jpg
Statistika 2014 výpočet III.jpg (77.51 KiB) Zobrazeno 8473 x
K zamyšlení nad "alibismem státu", zejména modrý a červený sloupec.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od Leon »

Asi tak nějak Johanes a když to nezvládnete tak nastoupí jiní jak už bylo několikrát řečeno :wink: Ani se tomu nedivím když podle střízlivých odhadů tady jsou 40-50 krát překročený normovaný stavy černé
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Momentálně jsem dosti pracovně vytížen...
Ale odpovím alespoň tak to.. Jen vyspělé kusy mohou zaručit odpovídající a početné potomstvo co do rozumné velikosti, ne počtu na přežití...
Zde již mnoho fungovat nemůže potravní nabídka je tak bohatá, že lituji tich co se první roky pustí do odlovu dospělé zvěře. Ty selata už z kukuřice už nikdo nedostane až do sklizně s tím je potřeba počítat. Pánové co je hlavní ,kolik času máte, máme na lov? Kolik dneska loví lidí černou ? 50% 30% 10% myslím to poslední číslo sedí a to je ten nárůst o ty hrozné procenta...
Za mě lovil jsem i 20 dnes 10 není čas: Práce? Prasata ? Za život už jsem obětoval pro myslivost dost .

NKS Leone to jsou jen v dnešní době čísla na papíru...Jak to někdo může spočítat, když polovina honiteb je bez NKS pro černou..
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od Leon »

Zdeňku normovaný stav pro čr 9562 kusů a podle úlovku odhadují počet živých 400-500 tis.
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od Lotr »

Podle mých informací je tato vyhláška na zkušební dobu cca 5 let, pak se prý uvidí :shock: Ovšem co bude za 5 let neví nikdo, stačí malá personální obměna na ministerstvu a zas bude všechno jinak.
Nicméně ohánět se normovanými stavy konkrétně černé zvěře je nesmysl, je víc honiteb, kde černá normovaná není a loví se, než honiteb, kde se loví podle plánu lovu. Normovací vyhláška je zastaralá a řešit situaci změnou vyhlášky o dobách lovu je pouze alibismus, nic víc. Přehodit odpovědnost na myslivce s tím, že mají "volnou ruku" je další alibismus, zvýšený odstřel nic nevyřeší, je třeba taky změnit systém hospodaření, ale nechci se pořád opakovat.
Ještě by mě taky zajímalo, jak teď budeme léčit spárkatou, když se doby lovu mláďat posunuly až do března, nejméně 2x v minulosti se posouval termín léčení kvůli tomu, že Němci loví ještě lednu nebo únoru a teď si sami posuneme dobu lovu až na březen.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od palkopal »

Je-li normovací vyhláška zastaralá a je-li větší příčinou dnešního stavu (patrně špatného?), není nic jednoduššího než začít se bavit o její potřebné změně. Ale prvořadé by asi bylo si vyjasnit, proč vůbec tato norma je vydávaná, k čemu má sloužit a zda je to nejvhodnější nástroj dosažení cíle. A jaký je onen cíl a je skutečně cílem všech, většiny, menšiny či dokonce jenom pár jedinců myslivostí se zabývajících či kompromisem možného?
V případě černé zvěře si nemyslím, že by byla metodicky úplně špatná, i když je jedním z kamínků mozaiky současného stavu.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od kojot »

Tohle téma se tu probírá roky a evidentně teorie o odlovu tohoročního přírůstku v praxi jaksi nefunguje. Zcela trefně to myslím popsal Johanes. Řada spolků se totiž v rámci redukce početních stavů vymlouvala na nedostatečnou délku doby lovu prasat. Respektive dospělých kusů, jejich odlovem lze regulovat populační dynamiku. Zaznívaly i názory, že pokud stát tuto zvěř po jistou dobu hájí, měl by za ni hradit i škody. Tak teď se již není vymlouvat na co.

Co se populační dynamiky týče, hybnou silou je potravní nabídka. Sekundárně pak můžeme hovořit o populačním stresu vlivem lovu, změny klimatu a nakonec i o vnitroskupinové regulaci reprodukce dominantními jedinci. Jistotou však zůstává, že snížení počtu tkví v redukci pohlavně dospělých jedinců samičího pohlaví (pro zbytek fóra bachyní :lol: ).
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od figi »

Platnost je od 1. 1. 2016, tzn. že to platí i pro letošní myslivecký rok. Daňče, muflonče, kolouch jelena evropského a siky japonské se loví až do konce března, prasata bez rozlišení celoročně.

Tato vyhláška upravuje jen dobu lovu, proto upozorňuji že na samce staršího 2 let - kňoura je k lovu stále potřeba rozhodnutí dle § 39 zákona o myslivosti. Pokud jste si zažádali o snížení černé zvěře - a máte povoleno - kňoura, můžete tak povolený počet kusů lovit až do 31. března 2015. Pro bachyně platí to stejné - loví se do konce března.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od palkopal »

Kolize zákona a termínech ve vyhlášce o plánování č. 553/2004 Sb. - plán pro spárkatou (tedy i dospělou černou, je-li normovaná) je na období do konce března, termín k vypracování do 25. dubna (+ předložení držiteli honitby a zaslání SSM?), takže kde je černá normovaná, neměla by se lovit po 31. březnu až do odevzdání plánu na SSM, (kromě selete a lončáka). Kde loví podle § 36 odst. 5 zákona, mohou lovit selata, lončáky (samce do 2 let) a bachyně do alelujá.
Ministerští zase něco nedomysleli, lze lehce napravit předáním plánu SSM před 1. dubnem 2016 (a stejně tak roky následující, pokud termín neopraví).
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

johanes> to jsi trefil přesně, my jsme se pustili do debaty o černé, a k tomuhle jsem se zatím nedostal... ten kolouch mi taky vadí a popsal jsi to přesně. Mám stejnou zkušenost, kdy do nedávna jsem lovil honitbě v horské oblasti, plány byly vysoké, LČR trvali na jejich plnění a kontrolovali to, a do 15. ledna se dělaly psí kusy, aby se splnilo. I tak už to bylo někdy na hraně, ne zákona, to bylo vše košer včetně nočního lovu vysoké, který jsme měli oficiálně povolený, ale toho co člověku jde přes svědomí. V zimě jako je tahle by to ještě šlo, ale když bylo po kolena sněhu a -15, bylo to zas něco jiného. A přesně, skončil odstřel a v údolích na zimních stávaništích, kde se krmilo, stály rudly zvěře, celkem v klidu a těšily se na baštu. Stavy jsou jedna věc, a souhlasím, že je potřeba mít rozum a stavět se k tomu zodpovědně, ale honit to, rušit a střílet kolouchy laním v době, kdy už mají v sobě velké plody, aby neměly chvíli klidu atd., to je mi nelíbí.

figi> jen drobná připomínka - jak už napsal palkopal, tam kde loví podle §36 můžou lovit samičí zvěř bez omezení, samozřejmě v době lovu, tedy podle nové vyhlášky celoročně. A pokud jde o kňoury, záleží na tom, jakou platnost má povolení od SSM. Ale jinak samozřejmě správná připomínka.

Zdeněk> při vší úctě nemůžu úplně souhlasit a myslím si, že pravdu má Kojot. Studie i zkušenosti z jiných států ukazují, že bez redukce nositelek přírůstku, tedy bachyní, se stavy snížit nedají, a naopak, kde sáhli do bachyní, se stavy snížily, tedy katastrofický scénář, který popisuješ, nenastal. Naopak, i u nás už několik let je zaznamenáno, že dospělé bachyně vodí dvoje selata ročně, protože - a to máš pravdu - v podstatě optimální podmínky, jak v krajině, tak počasí, stimulují růst populace, a právě silné bachyně se zapojují do reprodukce vydatně. I letos jsem viděl v říjnu, listopadu šesti, desetikilová selátka, a to ne jednou a v jedné honitbě. Čím dál víc se jeví, že pravdy, publikované v knížkách před 20 lety ne vždy pořád platí. Jistě, že to není pořádně prozkoumáno, ale to že cesta vede přes redukci bachyní se zdá poměrně potvrzené. Že to není jednoduché udělat správně, to nikdo asi nepopírá. Ale jaká je alternativa? Odstřelem přírůstku a mladých a slabých kusů jsme toho za poslední roky zrovna moc nedokázali. Kritizovat podmínky a způsoby zemědělského hospodaření je legitimní a pravdivé, ale jen sedět a nadávat nám moc nepomůže. Hlavně si to nevykládej tak, že říkám, že je třeba naběhnout do lesa a zastřelit každou velkou vodící bachyni, to nikdo neříká. A nic ve zlém, ptali jsme se, jakou koncepci řešení situace navrhuješ ty, a to jsi neřekl...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Jakou? Už asi žádnou... Nedělejme si iluze. Nemusím daleko. Kolik se za posledních let objevilo na našem foru fotografií střelených prasat v účincích...proč asi. To nechám na každém z vás , proč asi.
Doufám, že se dožiji těch 5 let a pak to porovnáme tady na skle. Já budu lovit pokud mi to zdraví dovolí tak jak lovím celé roky. Nikdo co mě zná mi zatím na mé svědomí šahat nemůže. To že lovím i z jara bachyňky je o mě známo. Ale aby mě donutil někdo lovit vodící bachyně ,mě asi už nikdo nedonutí. Ono se totiž takto někde bez vyhlášky loví už hodně let a stejně je rok od roku černé víc. Proč ? Opakovat se už pořád nebudu. Nikomu bránit nebudu, uvidíme čas ukáže. Je to lepší jak jed a lov z helikoptér. Ale pořád si pamatuji slova "Čím víc vrbu řežeš, tím víc obrůstá" ten člověk je už na druhé straně. Co se zvěře týká byl dost moudrý...Byl to můj otec. A čeho je moc s tím nejvíc šetři, to říkám já....Aby to nedopadlo jak s chudákem králíkem. Jinak každý podle svého vědomí a svědomí......
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Zdeněk> nevím úplně, jak to myslíš s těmi fotkami, jako že málo? Letos mě taky zlobí zdraví, ale jinak lovím kolem 20 ks černé ročně, někdy víc, někdy míň, podle toho jak se zadaří. Neběžím s každým do účinků, protože na příspěvku typu - střelil jsem prase na komoru a ono "umřelo" nevidím nic tak přínosného, takže píšu jen o případech, které se něčím vymykají a myslím si, že by to mohlo být zajímavé pro někoho jiného. A asi nebudu sám, kdo to tak vidí. Znovu říkám, že nemluvím o tom, ani si nemyslím, že cesta je začít bezhlavě střílet vodící bachyně. Ale všechno má svoje hranice, pokud do bachyní nesáhneme, tak jsem přesvědčený, že se nemůžu nic změnit, a je třeba přijmout i pravdu, že je třeba udělat věci, které nám třeba tak úplně nejsou po srsti. Svoje meze má i únosnost situace, a je třeba pružně reagovat na podmínky, a nelpět na starých pravdách nebo zásadách, pokud situace je diametrálně odlišná. Pokud se aspoň nepokusíme, složíme ruce do klína budeme lamentovat na osud či podmínky, vyřeší tu situaci někdo za nás. A osobně si myslím, že to nebudou úředníci ministerstva, i když bych se nerad dočkal toho, že nám po revírech budou běhat profesionální střelci, nebo se prasata trávila, ale že to bude příroda, která si vymyslí nějakou hezkou věc, jako africký mor, a pak se může snadno stát, že místo starostí, jak snížit stavy, budeme mít starosti, jak to všechno zakopat nebo navozit do kafilerie, a pak ano, pak to může dopadnout jako se zajícem nebo králíkem. Těch případů z minulosti známe dost. Ale nebude to proto, že jsme stříleli, ale naopak proto, že jsme to nechali vymknout se všemu. Že je spíš už po dvanácté, to bych i souhlasil. Ale měli bychom dělat, co dokážeme. Promiň, ale "čeho je hodně, s tím se má šetřit" je sice staré a moudré přísloví, ale v tomhle mi to zavání tim "neblbněte chlapi, buďte rádi, že ta prasata máme" a právě s tím jsme se dostali tam, kde jsme dnes.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od figi »

Možná lze přibrzdit nárůst stavů odstřelem bachyní. Možná, ale spíše si myslím, že když ano, tak jen na krátkou dobu, takže ne, to nebude fungovat. Jedna věc je doba, kdy lze bachyně lovit tak, aby se co nejméně narušovala sociální struktura tlup (a my nevraždili mámy od dětí), a navíc je nutné lovit tak, aby v žádném případě nebyla ulovena bachyně vedoucí. Jenže dnešní myslivci to v naprosté většině případů nepoznají a osobně jsem přesvědčen o tom, že je to ani nezajímá. Dodržel jsem zákon, takže jsem "čistý". Další velmi špatnou věcí je lov kňourků už od věku lončáka, osobně bych všem kňourům od věku lončáka dal celoroční dobu hájení nejméně na 5 dalších let. Navíc bych povolil lov černé v noci jen týden v měsíci.

Tady bohužel musím souhlasit se Zdeňkem, jsem přesvědčen, že myslivci se svou loveckou činností rozhodně situaci nezlepší, toho při nejlepší vůli nejsou schopni ( a kdo si myslí opak, žije v iluzi ) a přemýšlím o tom, jak hodně se současná situace kolem černé zhorší. Jen snílek si může myslet, že se něco změní k lepšímu.

Černá zvěř je bohužel morem naší myslivosti, v zájmu "snižování stavů" jsou dnes legální způsoby lovu, které ještě před pár lety byly jednak nelegální, a zároveň kdo by se o něco takového pokusil, byl by okamžitě pytlákem. Navíc to značně zkazilo morální úroveň mnohých, a zvěře si dnes už nevážíme, díky černé jsou to nepřátelé a škodiči a jako k nepříteli se ke zvěři mnozí chovají. Bohužel se lokálně tyto nešvary projevují velmi silně a nejen u černé.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od kabát »

Dívám se na to selským rozumem:
- jestli chci stav snižovat, nemůžu podporovat zvyšování přírustku,
- pokud nechci aby se rodily mláďata, musím omezit „ porodnost“.
Nelovím v podmínkách, kde by některý druh zvěře byl přemnožený.
Když zvěř pozoruju, vidím velký nepoměr pohlaví a to u srnčí, dančí, mufloní, vysoké i černé.
Většina lovců chce ulovit trofejovou, poměrně bez problémů uloví ročky a špičáky, sekáče i kňoura.
Horší je to s bachyní a všeobecně samicí. Do toho už obvykle takové nadšení není.
Možná se u toho ušklíbnete ale pokud odlovím matku, mláďata odlovím poměrně snadno protože nemají tolik zkušeností a nejsou tak obezřetná.
Opakuju, že s vysokými stavy zvěře nemáme problém, že takový postup nepraktikuju ale vím, že pokud například selata zůstanou po naháňce bez bachyně, je otázka krátkého času, než jsou postřílena na další naháňce nebo na krmelištích.
Stejně tak je to u ostatní spárkaté.
A jestli mám problém splnit plán odlovu do konce roku nebo do 15. ledna, tak potom mi ta možnost lovit danče, muflonče a koloucha do konce března nepřipadá jako nerozumná.
Pokud kvůli tomu nebudu muset dělat výše zmiňované a dobře známé „ psí kusy „ na konci roku, pak se mi tato možnost zdá jako přijatelná.
Nikdo mě nepřiměje abych honil zvěř v tuhé zimě a ve vysokém sněhu ale pokud zejména ke konci roku žádná zima není, zvěř se brodí lesem v žaludech a těch pár hodin kdy je světlo přečká v krytině, tak potom chápu možnost lovit mladou zvěř po novém roce.
Samozřejmě se najdou méně chápaví jedinci, kteří ten cit pro odlov nemají ale ti jsou s prominutím „blbí „ celý rok a necitlivě zasahují průběžně.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

figi> OK, sice vycházím ve svých názorech z relevantních studií z Evropy, ale rád se nechám přesvědčit a uznám omyl. Ale předložte mi nějaký recept, jak řešit současnou situaci, a co udělat, místo toho, abyste lamentovali nad tím, co je špatně a co nedělat, bez toho abyste řekli co ano.
Jinak souhlasím, že lovit vedoucí bachyně je špatně, a souhlasím i s tím, že dospělých kňourů zřejmě není v populaci dost. Sice bych to asi neřešil tak radikálně, abych hájil 100% kňour od lončáka, protože to je druhý extrém, ale jinak souhlas. Jestli někdo nepozná vedoucí bachyni, tak sorry, ale nemá s flintou v lese co dělat. Pokud si skutečně myslíte, že všichni nebo významná většina myslivců, jsou takoví pitomci a mamlasové, že nejsou schopní provádět odstřel správně dle nějakých regulí, tak to rovnou zabalte, nadávejte u piva, a nechte to na přírodě nebo profesionálech. Líbit se vám to nebude. To, že současná situace zapříčinila to, že způsoby lovu a nástroje, ještě nedávno považované za neetické, jsou dnes běžně užívané a akceptované, to je fakt, a i když ani mě se ledacos nelíbí, tak nezbývá, než - pokud, opakuji se, někdo nepřijde s nějakou revoluční myšlenkou - akceptovat, že v dané situaci nic jiného nezbývá. Hájení 100% lončáků samčího pohlaví a lov v noci jen týden v měsíci určitě přispěje snížení stavů... :? Jak to tak čtu, začíná ve mě sílit dojem, že to, že myslivci ve skutečnosti nechtějí pro řešení situace nic udělat, je pravda...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět