Prabos obuv

Kdo co nosí, schání a doporučuje.
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: Prabos obuv

Příspěvek od kosstik »

Time-Já musim taky říct že nepotrhaj,nevim čim to je,ale je to tak.Možná silnější vrstva kůže možna jiným spracováním.Kamoš stěma Lowama má odchozejch pět,letos ho čekaj šestý nahánky a boty jsou jak nový.Je mladej chodí semnou do leče,tak jak je možný že mě nevydrželi ani rok a jemu o dost víc?
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Tim »

U bot platí (jako u všeho) že dostaneš to, co si zaplatíš, spíš míň. Kůže se zpracovává jen broušením - krom tzv. Anilinové kůže. Ale... Ta silná kůže ze které se šijí boty se rozřízne na dvě vrstvy. Ta svrchní je velmi kvalitní a ta spodní, nazývaná NUBUK již méně. Také je mnohem levnější. Je tedy jasné, že boty za tři tisíce jsou z té horší. S tím se ale musí počítat. Pokud by se boty rozlepily, praskly ve švu atp. , dá se to přičíst nekvalitnímu zpracování. Pokud se je problém s kůží jako takovou, je to údržbou nebo právě lacinějším materiálem. Samozřejmě se může stát, že je to špatným kusem kůže, ale to bývá výjimka. Pokud Ti není líto peněz, kup Asolo sasslong. Kůže je prvotřídní, silná a celkové zpracování perfektní. Nemůžu si je vynachválit. A opravdu nezničitelné jsou klasické popradky. Strýc je má už snad dvacet let. Sešlapeš, znova podrazíš a jedeš dál :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Toma »

Obuv Asolo má v popisu právě nubuk.
Lovec zabíjí jednou ranou.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Prabos obuv

Příspěvek od palkopal »

Jo, popradky. Mám taky, zimní, skoro třicet let. Vynikající bota do sněhu, krásná ruční práce, šité na míru.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Tim »

Toma píše:Obuv Asolo má v popisu právě nubuk.
Taky jsem na to koukal, ale dle mne je to chyba. Oproti Praboskám je to nebe a dudy. No možná je to tím, že ty Prabos víc pamatujou :mrgreen:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: Prabos obuv

Příspěvek od kosstik »

Tady je par fotek at nevařim z vody.Svršek je kuže NUBUK.
Přílohy
DSCI3865.JPG
DSCI3865.JPG (97.84 KiB) Zobrazeno 12021 x
DSCI3864.JPG
DSCI3864.JPG (85.53 KiB) Zobrazeno 12021 x
DSCI3863.JPG
DSCI3863.JPG (76.48 KiB) Zobrazeno 12021 x
DSCI3859.JPG
DSCI3859.JPG (75.96 KiB) Zobrazeno 12021 x
DSCI3855.JPG
DSCI3855.JPG (125 KiB) Zobrazeno 12021 x
DSCI3861.JPG
DSCI3861.JPG (90.85 KiB) Zobrazeno 12021 x
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Georg.H »

Tak tohle dělají i armádní Gore TeX Prabosy.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Tim »

Tyjo tak to je masakr. Ty moje jsou proti tomu nový :o
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: Prabos obuv

Příspěvek od kosstik »

Hledal jsem ty Popradky na Netu co jste o nich tady psali a našel jsem tenhle článek.Velmi mě zaujal,tak se sváma o něj podělím,je to dlouhý,ale má to hlavu a patů a vooootom to je.Snad to nevadí myslím že je to k dobru věci.Nadpis Boty na celý život http://medveduvzapisnik.webnode.cz/vyba ... ely-zivot/
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Prabos obuv

Příspěvek od palkopal »

Toto byly a jsou popradky - ale ty nejlepší, s vnitřní šněrovací koženou botičkou z beránka, tu nejsou :
https://www.google.cz/search?q=popradky ... 1200%3B900

a tady článek :
http://zivot.azet.sk/clanok/8867/dokaze ... z-do-smrti
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Skalák »

kosstik píše:Tady je par fotek at nevařim z vody.Svršek je kuže NUBUK.
Mně takhle časem popraskaly všechny kožené i GTX boty. I Meidl Torup, sice až po 5 letech, ale popraskaly. Vždy kúže popraskala v tom nejnamáhanějším místě, ať jsem boty mazal nebo nemazal a do bot začalo zatékat. Když jsem se o to zajímal, tak mně zdejší švícko řekl, že to je tím, že boty sušíme v příliš velkém teple nebo je sušíme na sluníčku. Nedávno jsem si koupil Prabos Predátor, tak jsem zvědavý jak dlouho vydrží. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Prabos obuv

Příspěvek od poli »

Já vojenské goretex Prabos nosím asi 7. zimu a rozhodně takhle nepopraskaly. Ohyby jsou znát, ale neteče do nich, celou dobu pravidelně a dost často krémované origo vojenským krémem na ECWCS obuv. Nemá s klasickým krémem na boty moc společného. Táhne se jak hovno, z rukou nejde pořádně umýt a na botách vyleštit do lesku také ne, pořád na nich nechává mastný film.
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Michal S »

Zdravím. Koupil jsem si boty prabos condoriri GTX. všechno zatím bez problému až na jednu důležitou věc, na mokré trávě mi hrozně vrže podrážka. Dá se tomu nějak zabránit?
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Prabos obuv

Příspěvek od juraczech »

Prabosek různých druhů jsem již několik vyzkoušel - coby lesník jsem jich fasoval v průběhu posledních několika let asi 4 typy (Condor Com-Tec, Javorina Com-Tec, Fatra GTX a Tundra GTX). Jsou to boty, které i přes intenzivní mazání moc nevydrží. Mažu snosealem nebo meindl sportwaxem a to tak, že každou ze tří nanášených vrstev zafénuju, aby se hezky vosk rozpustil a vsákl do kůže (to dělám cca. každých 14 dní až 3 týdny). Z bot každý den vyndám stélku a nechám boty vyschnout (nejlépe přirozeně, bez umělých zdrojů tepla, nicméně v zimě, když jsou boty po celodenním nošení hodně promočené je dávám k radiátoru a nacpu do nich noviny). I přes tuto poměrně intenzivní péči vydrží max. rok a půl a to je ještě střídám s jinou obuví. A to ještě nejsem denně v lese, takže reálně by při celodenním nošení nevydržely ani rok. Tyto boty popraskají přesně tak, jako bylo na fotkách v příspěvcích výše. S obuví Meindl Island Pro, nebo třeba Hanwag se to vůbec nedá srovnávat, i když ty popraskají také, ale mnohem méně a po výrazně delší době. Své připomínky k obuvi jsem i do Prabosu poslal i s dovětkem, že bych si klidně za obuv rád připlatil, kdyby používali kvalitnější kůži na svršek obuvi, nicméně jsem se od Prabosu ani nedočkal obligátní odpovědi, že děkují za připomínky, takže i to svědčí o tom, jak moc jim záleží na zpětné vazbě zákazníků. Je to škoda, protože jsem patriot a mám rád tuzemské výrobky a byl bych rád, kdyby Prabos aspoň trochu naslouchal svým zákazníkům a boty na základě připomínek vylepšoval.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

za popraskání si můžeš sám svou údržbou! Zafenovani je prezitek stejne jako pouzivani vosku a nedej boze sno sealu. Co se stane. Tim ze to tam napatlas a zatavis, vosk se vcuca mezi jednotliva vlakna usne. Nevcuca se tam sam, ale i s mikroskopickym prachem, ktery je obsazeny ve vzduchu. Potom, kdyz v botech chodis tak se samozrejme jednotlive vlakna pohybuji. Tato majda, ktera je tam vsakla je mechanicky poskozue-rozrezava a pak dochazi k praskani.
Proto i výrobci nubukových bot (i hanwag i Meindel) doporučují nepoužívat přípravyk na bázy vosku. Dnešním trendem je používat kondicionéry, které kůži vyživují a které obsahují FC pryskyřici, která boty impregnuje. Musí se sice mazat častěj, protože nejsou tak voděodolné, ale za ušetření penež za za zničené boty to stojí. Když už vosk tak hlavně nezafénovávat, aby zůstal na povrchu.
Dřív jsem to dělával také tak a několik bot odepsal. Začal jsem pátrat potom proč mi tak rychle zvrásňují a v ohybech promokají. Od té doby co jsem změnil metodiku tak nemám žádný problém.
Odpovědět