Vábení lišek

Kdo co používá a jak mu to funguje :-)
Odpovědět
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od motolada »

Bohužel to nejde pausalizovat, ne vždy je vše tak jak chceme.
Nejvíc mám úspěchy s vrestidlem, bacha na vábení z posedu!!
Většinou se liška dívá aniž je vidět, jednou zrazena už nepřijde, chodí často s dobrým větrem, místo pro vábení je to nejdůležitější.
Třeba teď moc neslyší ale zlepší se to...
Pokud přijde zajíc,nebo sova děláš to dobře, bacha na opakování, intenzitu atd....
Pro mě je vrcholem skoleni, to ještě neumím...
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Tim »

Dovolte mi přátelé, abych se s vámi podělil o dnešní nevšední lovecký zážitek.

Vyrazil jsem těsně po setmění zkusit pod vesnici ulovit nějakou kmotru. Protože jsem usoudil že kaňkování je s nejvyšší pravděpodobností u konce, oprášil jsem asi po roce zaječí vřeštidlo, hodil na rameno kulovnici a zamířil k posedu. Jedná se o louku mezi naší vsí a Mariánskými Lázněmi, která je ze dvou stran lemovaná hustým křovím, ale z důvodu zástavby a blízké komunikace se dá kulovnicí střílet jen do úseku cca. 100x100 metrů.
Po usednutí jsem jako obvykle počkal asi čtvrt hodiny, zavábil jsem a zapálil si cigaretu. Nedokouřil jsem ani polovinu a z levé strany přichází liška. Bohužel je výhled zčásti zakrytý a všiml jsem si jí až když byla téměř podemnou. Pod posedem se chvilku zajímala o uzenou makrelu, kterou jsem měl v tašce připravenou na újeď a odešla do houští.
Najednou vidím pohyb zprava od vsi. Další liška? Ne... Přichází kocour. I jeho zajímá makrela, ale trochu více než předcházejícího návštěvníka. Bere ji z tašky a mizí :) Vábím znovu a opět z levé strany přichází liška. Tu už mám v kříži, zapískám, ale liška pokračuje. Střílím, ale ránu si špatně vypracuji a chybuji. Liška odbíhá směrem k vesnici a proto ani nepřebíjím.
Zavábení, další cigáro... Po zhruba pěti minutách přichází zprava lišák. Bohužel jde proti konírně a netroufám si střílet, za chvilku se ztrácí ve křoví.
Další zavábení. Zapaluji cigaretu a jsem rozhodnutý, že dokouřím a půjdu, že více lišek přijít nemůže....
Může. Registruji pohyb cca. 300 metrů předemnou. Obeznávám další lišku. Bohužel i ta mně míjí asi na 40 metrů vpravo proti konírně a já už podruhé lituji, že s sebou nemám brokovnici. Rozhoduji se ještě chvíli sedět.
Neuběhlo snad ani deset minut a zleva přichází prašivý lišák. Ten již na písknutí reaguje. Zastavuje krásně naširoko asi 60 metrů odemne. Padla rána a lišák zůstává v ohni.
A já nyní u sklenky nechávám doznívat tento krásný zážitek který by byl krásný i kdyby skončil neúspěchem, neboť navábit pět lišek za hodinu a půl sezení se mi ještě nepovedlo. A dost možná už v životě ani nepovede...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od crif »

Skvělý výkon Jiří. Myslím si, že nejeden účastník na společné u Vás se mohl přesvědčit, že lišek tam máte opravdu dosti.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Tim »

Však zítra půjdu za vojáky :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Chtel bych se zeptat, jestli se nekdo zaobiral moznosti pouzit k vabeni mp3 napr na mobilu nebo jinem reprodukcnim zarizeni? Pokud ano, jake mate uspechy pripadne z kama jste zvuky stahovali?
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od campo »

Nedá mne to a musím reagovat. Krom toho že je to nemyslivecké tak je to hlavně zakázané. Ale v dnešní době se dějí věci že si může člověk hlavu vykroutit. Napadlo mne že mám doma vyřazený gramofon - tak kdyby byl zájem.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od dalas »

Rainier> na to Ti asi nikdo neodpoví. Jestli se nemýlím, je to zákonem zakázáno § 45 g). I když takové MVO by to mohlo řešit, kdo ví. Pokud ale lovit nebudeš, nic proti.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Lotr »

Když pominu to, co píší kolegové nade mnou, tak na You Tube nějaká videa jsou, snad i s Kristofferem Clausenem (snad jeho jméno píšu správně) ne všude je tento způsob lovu zakázaný. Otázka zní, jak bude zvěř vnímat reprodukovaný zvuk, Franta Havránek takhle zkoušel zařízení na principu nahrávky výstřelu a nářku poraněného kusu černé k zamezení, resp. vypuzení černé z lánů kukuřice, jenže u černé je problém ten, že si zvykne na všechno, i na nářek vlastního soudruha :roll:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

pominme ted pravni stranku, spis me to zajima akademicky, jestli je reprodukovatelny zvuk ucinny nebo pri nem dochazi k orezu urcitych frekvencnich pasem, ktere jsou pro privabeni dulezite.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Tim »

Nevím jestli to bude fungovat u lišek, ale když vábím zpěvné ptactvo za účelem fotografování, funguje reprodukovaný zvuk skvěle. https://www.optickysvet.cz/vabnicky/vab ... /#35055904
Používám tuto. Zvuků ke stažení je fůůra. Ale jak píší kolegové, používání k lovu je neetické a nezákonné. Já to používám na fotolovy proto, že potřebuji obě ruce volné po celou dobu vábení, přecejen, ti ptáčci jsou strašně rychlí...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od savazka »

Včera se mi povedl ulovit velký lišák. Proč to ale píšu: 1.) Z vábniček se mi nejvíce osvědčilo myškování na pusu. Na slavný Nordik Predator lišky zvysoka kašlou a zareaguje tak jedna z dvaceti. Zkoušel jsem i ten zázračný australsky ohnutý plech, ale naše lišky nejsou tak tupé až bych řekl debilní, jako ty australské, takže reakce nic moc. Pročež myškování je pro mě jediná osvědčená volba, což se stalo osudným i tomu včerejšímu. Ze +-170m se nechal přivábit na 60m, což už bylo takhle večer na jistou ránu. I na myškování ale reaguje jen jedna liška z několika - proč by chodila k vám, pokud má myšky všude kolem sebe. Přijde, jen když je v jejím bezprostředním okolí pusto 2.) Po příchodu na nástřel mě VELMI překvapilo, že kulka neprošla skrz. Zásah doprostřed náprsenky...a výstřel nikde. Chápal bych to u těžkého kusu zvěře, kdy kulku zastavují desítky kg svaloviny a kostí, ale kompletní pohlcení energie 243W takovým drobným tvorem???
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od dalas »

Kdyby jsi použil střelu místo kulky, možná bys i prostřelil. :lol: Promiň, ale přece jen trochu musíme bdít nad odborností. Jinak Lovu Zdar!
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od savazka »

Lovu zdar! Letos je lišek extrémní množství, nestane se mi, abych na čekané/šoulačce jednu neulovil nebo alespoň neviděl.A jinak díky za upozornění, munice/střelivo je jasné, kulka/střela mě v rámci mysl. mluvy nenapadlo řešit. Ono střela-vstřel-výstřel zní vážně líp než kulka-vkul-výkul:)
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od crif »

No, ještě chvíli chlape a budeš mít malý vedlejšák :lol: :lol: :lol:
Definice něco jako "letos" je zavádějící. Že je toho vidět hodně či jen v některé lokalitě se státi může v důsledku nějaké atraktivity. Nicméně je třeba se soustředit hlavně na jaro. Tam je to stěžejní práce v terénu.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od savazka »

Vedlejšák už to v podstatě je. Zatím mám letos ulovených deset lišek, z toho 7 od začátku žní, sdružení má dohromady +-30, vím minimálně o dalších deseti a kde ulovím, přijde další od sousedů. A to nemám tolik času na tlumení, kolik bych potřeboval. Každopádně ten populační nárůst má stoupavou tendenci, o tom není pochyb. A atraktivita revíru ze strany myší i drobné určitě základ má. Jarní regulace by jistě udělala svoje ovšem lišky, na které teď chodím, jsou sousedovo lišky přesunuté do naších kukuřic, tož těžká pomoc...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Odpovědět