Vábení lišek

Kdo co používá a jak mu to funguje :-)
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od dalas »

Díky za konzultaci. Hlavně Bwana mě vysekl kompliment, neb to, co píše chápu. :lol: Liším se jen u toho lišáka, kdy si náustek dám do dlaně a jeho konec mám vlastně obtočen palcem a ukazováčkem. Kontinuálně vdechuji a střídavě přikládám ke rtům, takže se vábnička rtů ani nedotkne a ty dva prsty udělají vlastně těsnění. Zdá se mi to o dost přesnější, jako když to dělám jen dechem. To štěknutí, hlavně ten náběh je ostřejší. Zase bych musel modulovat druhou rukou, což je poněkud nepraktické. No potrénuji, zkusím a uvidím, nebo alespoň uslyším.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Leon »

Mě velmi dobře fungoval nářek ptáčka (převážně na mladý)x turbo myškovačka ale teď mi na turbo myškovačku startují jenom srny škoda že to nefungovalo v době lovu :lol: :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Zbrojovák »

No já zkoušel z devany lišáka, paráda perfektní pokec, dalo se zjistit kolik lišáků je kolem -ale to je tak všechno, že by mi něco přišlo, nee
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od oziris »

Ahojte. Moje skromne skusenosti s vabenim lisok:
- pouzivam vabnicky Devana, mam skolenie lisiaka, lisky, kralici narek, piskanie lasicky, vrestadlo, turbomyskovacku (ta nie je od devany)
- skolenie = 0 bodov, jednak u lisky skolia velmi malo, a to byvam vonku aj v noci, jednak na moje skolenie sa este nikdy liska neozvala - mozno to robim zle, ale idem podla CD z devany a mam pocit, ze zvuk, ktory vydavam ja, je velmi podobny tomu na CD
- kralici narek: lisky 0, zato som nan privabil kanca
- zajacie vrestadlo: najvacsi uspech; teraz na snehu je velmi ucinne, vabil som na 6 miestach, privabil som 3 lisky. Podla mojich skusenosti, ak nepride do 10 min po prvom zavrestani, tak to nema vyznam. Jedna sice prisla az na druhe zavrestanie, ale to bola vynimka
- myskovacka: ma uspech pri liscatach a liska, ked je blizko, tak na 200 m
- piskanie lasicky: 0 bodov, neprivabil som nic
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon> jojo, ptacek mi taky funguje, a funguje i na kuny.

Zbrojovak> to je ale klasika. Rekl bych, ze tak ve dvou ze tri pripadu se lisaci rozpovidaji, ale neobtezuji prijit, v tom jednom ze tri prijde. Podle me zalezi, jestli ma pocit, ze mu lezes do zeli, tedy do teritoria, nebo jestli nas vnima jen jako ciziho lisaka "za kopcem". A myslim si, ze taky zalezi, podobne jako u jelenu, jak silneho lisaka nasadis. A taky se jim ne vzdycky chce ven. Jednou jsem za mesicne noci sedel na zemi u louky, skolil jsem lisaka. lisak prisel a odpovidal mi z trnkoveho housti max. 5m ode me, na louku se mu nechtelo. Stejne mam zkusenost jako Crif. Kdyz ma liska nekam namireno, a zavabim, dost casto si sedne, posloucha treba, a jde si dal po svych...
Oziris> pokud ani neodpovidaji, a to nikdy, bude nekde chyba. Mam nekde CD, uz jsem ho dlouho nemel v ruce, tak nemuzu dat ruku na to, ze je od Devany, ale vim jiste, ze je namluvene slovensky. A tam nektere zvuky byly dost divoke. Lisky si nevybavuju, jestli tam skoleni vubec bylo, je to par let stare CD, ale treba sluky nebo i srnci tam byli podle meho dost mimo.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od rimar77 »

oziris no vidíš a to já zrovinka v neděli si na králíka do devany přitáhnul lišáka, na lasičku mám zatím jen kočku

chtěl bych poradit uvažuju o pořízení myškovačky a nebo o té turbomyškovačce, potřebuju něco abych si lišku dotáhnul když přijde blíž a na to už vřeštidlo ani nářek moc vhodnej není. Když bych šel do té turbomyškovačky tak kterou mám pořídit vysokou a nebo hlubokej hlas??
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Zbrojovák »

Myškovačku jsem taky měl, nepřišlo mi nikdy že by zvlášť fungovala - pokud už liška vyšla na pole, myši tam byly a ona lovila, neměla důvod jít na mé myškování, a v lese? když se dnes kouknu moderní optikou, v lese je neskutečné množství hrabošů, nejednou jsem viděl lišku jak prošla kolem nich bez povšimnutí.
Známý úspěšně vábil a vábí lišky na navlhčenou dlaň - v období kaňkování to zní, jako když se lišky mezi sebou rvou. Mimo tu dobu jako nářek zajíce, změní modulaci. Kdo umí umí a nastříleno jich tak má doslova mraky a kdekoliv na příhodném místě, většinou v noci, na sněhu, okolo potoků. A vábí tak i z posedů, ne jen ze země, jak se doporučuje.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od rimar77 »

Zbrojovák já vábím jen z posedů, na zem poslední dobou moc nechodím, a když se tam člověk nudí alespoň si to čekání zpestří a něco i vidí nejen škodnou třeba na Nordika jsem přitáhnul k posedu tudle dva zajíce atd. Ale když už přitáhnu tu lišku tak na těch 150m rád bych ji dotáhnul blíž a na to ta myškovačka bude asi dobrá a nebo ta lasička ale minule jsem ji nemohl najít abych ji zkusil. Na hubu nebo ruku to nedokážu jsem v tomhle dřevo a tak potřebuju pomůcku :-). Jinak pravda je že myší je všude spousta o tom žádná ale věřím že občas může zaujmout i to myškování a pomoct k úspěšnému lovu a když ne tak max. se mi bude mezi vábničkama válet jedna nepoužívaná :-) vzhledem k těm penězům co člověk do myslivbosti rve mi todle přijde jako dost malá investice a na dlouho.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Zbrojovák »

Tak liška je především lovec, rváč a i zloděj - takže na vřeštění prostě jde, ty mladší, byť nažrané myší - půjdou jen ze zvědavosti. Nevím, já být Tebou potrénoval bych a naposlouchal bych si nějaký ten zkomírající hlas, když už ten zajíc, jak se říká zhasíná a nevřeští tak aktivně - pár videií jsem viděl ze severu, kde to tak dělali a dělali to tak i ptačím vřeštidlem - jak se liška přiblížila, vábení posunuli do jiné intenzity a barvy hlasu.
Osobně to vábení nepreferuju, lišek máme dost, vidět jsou. Můj maximální hlasový projev je :wink: , když vidím že mizí nebo prochází, tak písknu nebo zavolám, většinou se na moment zarazí a to střílím. Přecejen liška v pohybu kulí, je nesmysl zkoušet, trápit a pak dohledávat.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od OndraH »

Zkus vábit ze země, přeci je liška je liška a posedům moc nevěřím mám mnohem lepší zkušenost vábit ze země. Chce to ale dobré maskování
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od oziris »

ano, je mozne, ze skolenie neovladam tak, ako by bolo treba. CD po slovensky je urcite z devany, Bwana. Ale chcelo by to, aby mi to niekto ukazal nazivo. Nemate niekto link na ukazku niekde na youtube?

ad myskovacka: mal som s nou uspech hlavne pri liscatach. jedno som k sebe pritiahol, aj ked bolo zaujate lovom na strnisku. treba byt trpezlivy a cakat. ked liska ulovi mys a obzera sa, kam dalej, vtedy treba skusit. a vydrzat. liska ide velakrat ako keby "neochotne", meni smer, sadne si, otoci sa uplne naopak. ale treba to skusat, ked vidis, ze neuteka prec (teda nie je zradena). ja som si ju tak pritiahol po cca 15-20 minutach.

ad vabenie zo zeme vs. z posedu: uz sa mi neraz podarilo navabit aj z posedu. tazko povedat. tvrdenie, ze liska dobre vie, ze zajac nemoze vrestat z vysky dvoch metrov, ma sice logiku, ale v jednom clanku v nejakom polovnickom casopise stary nimrod pisal, ze ani liska nedokaze urcit smer az tak presne, ako si myslime. zoberte si situaciu, ze ste v lese s rodinou a vzdialite sa povedzme na 100 m. tak z takej dialky a medzi stromami sa budu hlasy vselijak odrazat a budete mat pocit, ze zvuk prichadza z uplne ineho smeru, nez v skutocnosti. ani iska nie je neomylna. dokaze sice pomerne presne urcit smer, odkial hlas zajaca prichadza, ale pochybujem, ze by vedela na dialku niekolkych stoviek metrov zistit, ze vrestite z vysky. mozno zblizka - ale to uz je akekolvek pouzitie vrestadla riskantne.

inak, turbomyskovacku mam tuto:
http://www.vabnicky.cz/zbozi/vabnicky/z ... -narek-143
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od precechtel »

na zaječí vřeštidlo mi občas přišel zajíc, lišku jsem nikdy nezaregistroval, asi to s vřeštidlem neumím.. Používám od firmy Nordic křičícího ptáka a mám s ním občasné úspěchy, myslím, že pokud je liška v doslechu, tak přijde ze zvědavosti, vábím z posedu, když se jedná o ptáka v tísni. Taky už jsem si i přitáhl tím ptákem i lišku, která myškovala. Dobré je využívat pravidelných spádů, pokud zaregistruji čas, kdy liška chodí, většinou se jí dočkám, chodí pravidelně, jako kdysi srnci v lese. F
politice a politikům zmar
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Zbrojovák »

No tak teď jsi mi navrtal šroub že bych to s tím ptákem zkusil a dal vábničkám na lišky ještě jednu šanci :wink:
Kdysi jsem párkrát v létě přivábil lišku z posedu na pískání srnčete, sedl k lesu na večer zavábil a párkrát se zadařilo.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od BwanaHunter »

Pták funguje, mám na něj střelené lišky i kuny. Funguje i vřeštidlo, a osobně si myslím, že to napodobení zhasnutí, je pěkně působící vábící "frajeřinka", ale není nezbytné. když bych měl seřadit vábničky, podle počtu lišek, které jsem na ně střelil, tak to bude (sestupně) vřeštidlo, pták, skolení, myškovačka. Nic nefunguje nikdy 100% podle teorie, ale je třeba trochu vědět, kdy a na co vábit. Liška je chytré zvíře, darmo se nedostala do bajek a pověstí. Například na vřeštidlo obvykle nepřijdou mladé lišky. Jejich instinkt jim, přeloženo do lidského uvažování, říká - když je tam něco tak velkého a silného, že to zadáví zajíce, zvlášť dospělého (záleží na hlase vřeštidla) tak by to mohlo být tak silné, že by to mohlo ublížit i mě... Zato liščata ochotně reagují na ptáka, který je zase někdy pro dospělé lišky nezajímavý.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od rimar77 »

Zbrojovák díky za tip kouknu se po tom

Ondra já se dostanu do lesa jen za tmy a to je posed lepší mám větší přehled o okolí

a ten ptačí nářek se použí jen přes den a nebo to jde i v noci?? koukal jsem včera na lišáka na vřeštidlo nereagoval a když šel viděl jsem že pajdá na zadní běh tak asi je poraněnej a nechce konfrontaci tak bych zkusil něco menšího jemnějšího bohužel lasička mi vypadla na zem a než jsem ji našel byl v ....
Odpovědět