velšteriér

Pejskové a jejich výcvik
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

ahoj jestli to je pravda tak raději ani nepi? na kterým okrese to bylo nebo se to nějakýmu b........... nebude líbyt a bude průser. protože znám některý lidí kteří se snaží o změnu zákona protože i mze vydalo nařízení že patterdál se bez vyjímky nesmí ůčastnit zkoušek a i psi kteří měli zkoušky před změnou zákona byli vyřazení ze seznamu lovecky upotřebytelných psu
LADAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: úte 29.1.2008, 13:34

Příspěvek od LADAP »

Jak se ti povedlo na ty zkoušky jít? O jakou kličku jde, poví?? Já slyšel i od právníků, že patík se lovecky upotřebitelným prostě stát nemůže. Snad by se mohl zúčastnit zkoušek vloh, ale ty nic neřeší... Poví? jak?
LADAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: úte 29.1.2008, 13:34

Příspěvek od LADAP »

Jak se ti povedlo na ty zkoušky jít? O jakou kličku jde, poví?? Já slyšel i od právníků, že patík se lovecky upotřebitelným prostě stát nemůže. Snad by se mohl zúčastnit zkoušek vloh, ale ty nic neřeší... Poví? jak?
LADAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: úte 29.1.2008, 13:34

Příspěvek od LADAP »

TO: patrol Díky za vysvětlenou. No on patterdale je pouze registrovaný FCI a ne uznaný. Existuje i vyjádření FCI, že jsou pro, aby se mohl i v ČR stát lovecky upotřebitelným. ALe bohužel to vyžaduje změnu zákona o myslivosti a k tomu nemá nikdo teď odvahu... takže takovéto informace mám já. bohužel je to tak. A mám obavy, že pro nás je nejvíc zákon ČR, protože zákony EU pro nás nejsou směrodatné. ještě ne a je otázkou zda budou... A jak tu někdo zmínil, abys o tom byl zticha, že máš lovecky upotřebitelného patíka, tak s tím souhlasím. Taky zmínil, aby se Nenašel nějaký blbec, který by ti záviděl a nepostaral se o to, aby se to s tvým patíkem změnilo. Neboj, já to v žádném případě nebudu. Ale fakt o tom buď radši zticha, radím...
Martin111
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 23.1.2008, 16:35

to LADAP

Příspěvek od Martin111 »

Ahoj Láďo!

Myslím, že vím, o jakém Welshíkovi mluví? :-)...

...tak jenom na doplnění... Britou? má v kohoutku 37,5 cm, hlavu dlouhou 23 cm. Pochází z české chovatelské stanice, kde ale jezdili krýt jen do zahraničí a vět?iňa odchovaných štěňat byla pro export - exteriérově téměř vše ?pičkoví psi, bohužel většinou nevyužití pracovně. Tenkrát jim nějak nevy?ly celní papíry, tak jsem se tam jel podívat jestli bych si nevybral štěně. Brit byl druhý nejmenší a takový nej?ivější. Rozmý?lel jsem se, a když mi pak majitelka stanice řekla, že se mi musí přiznat - že matka štěňat nedávno zadávila skoro všechny psy z chovné stanice Jork?írů, bylo jasno a Brita (tedy podle papírů Sonyho) jsem si odvezl.
Ale teď k povaze. Podle mého je Welsh poněkud klidnější, vyrovnanější, a přemýšlivější než většina ostatních (Jag, Fox, Border) - tedy alespoň co jsem je poznal. Nejdřív jsem si myslel, že ta přemýšlivost je trochu naškodu, že pes bude měkčí... Vůbec to tak není, ostrost je ?pičková, jen jí využívá podle situací.
Co se týče využití, potom téměř všestranost....
Barva - super, jezdíme dohledávat kamarádům po celém okolí. většinou ho pouštím na volno, k zhaslému kusu mě vždycky dovede (i když jsem se snažil z něj udělat hlásiče, pracuje jen jako oznamovač - asi to má v krvi), nezhaslou zvěř strhává, prase drží na místě (většinou za kýtu/ráže, ale malá selata cca 15-20 kilo bere zepředu za ryj). Z konce minulého roku stojí za zmínku cca dvoukilometrový dosled kamarádovy daněly naprosto bez barvy, kdy jí nakonec zvednul ze zálehu a následně strhnu za hrdlo (byla střelená hodně dozadu - pouze "propíchnutá" střeva, vstřel a výstřel se hned ucpal tukem).
Čuníci - oblíbený nepřítel, na rudlík nad pět kusů si drží odstup cca 5-10 metrů (samozřejmě s hlá?ením a dorážením dokud je nerozpohybuje); na jednotlivé kusy, nebo selata do pěti kusů jde natvrdo do kontaktu. Je hlasitý na stopě s tím, že upřednostňuje černou, takže na naháňky super. Často se stává, že když v leči narazí na jednotlivý menší kus, jde do kontaktu a drží ho na místě, dokud nepřijdu a nedostřelím.
škodná - většinou dáví, ale s rozvahou. lišku si chvilku připravuje (cca 5-10minut), potom dáví (bere jen hrdlo, nebo zeshora za hlavu) a vytahuje z nory. Do dne?ka (je mu 4 a půl) máme 78 lišek (i s liščaty) a z toho jen 4 vyhnání, ostatní zadávené v noře. Nikdy ale nejde do chvatu bezhlavě, vždycky si chvíli potřebuje lišku připravit (což mi ale nevadí, protože dodne?ka krom centimetrové jizvičky na mordě nemá od lišky škrábanec), takže na nějaké závodění na Slovensku a chvat za pár vteřin to není. Jezevci - už v noře držel, ale nikdy to s dospělým nedotáhnul do konce a vyhnal. Celkem má 5 kousků. Láďo - díky za tu poslední od vás :-)!!! Jinak ostatní škodná (kočky, kuny) - dáví na potkání, čísla radši nebudu uvádět.
Jediné co mě mrzí, že už neaportuje. když byl mladý, krásně nosil a předával králíky i pernatou, ale po prvním dávení v noře přestal. Slídění v brokovém dostřelu a zvedání kohoutů při honech je ale perfektní - jen mi nevystavuje :-)))
Jinak už ani nepamatuju, kdy jsem byl v lese naposled bez Brita, chodíme pořád spolu, až čekaná nebo šoulačka, poslušnost na 100%. Něco jako zrazení zvěře, nebo vystartování za kusem ke kterému došouláme, nebo který nám přeskočí na pár metrů přes cestu vůbec nepřipadá v úvahu.

takže když to shrnu, můj Welsh je naprosto perfektní pes pro lovecké využití, ale je pravdou že kvůli svému vzhledu bylo tohle plemeno chováno víc na gauč, než do lesa, takže spousta Welshíků je vysoká, leží na postelích a o les viděli v televizi...

ještě přidám Britovu fotku http://www.kcht.cz/galerie/view.php?img=Brit.jpg

No a jestli nám to president odmává, tak si asi dáme letos ještě jednou norovačky, ale tentokrát už ne ZN, ale ty opravdické NZ...:-)

Martin
LADAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: úte 29.1.2008, 13:34

Příspěvek od LADAP »

Ahoj Martine,
jasně, přesně toho tvojeho welshíka jsem měl na mysli. Ten je super, jen nevím, kde sehnat takovýho druhýho...
A o tom jezevci u nás? Pro mě super zá?itek. Musíme zase někdy něco takovýho zopakovat. Bez jedinýho škrábnutí Martinův Brit dostal jezevce z přírodní nory! Fakt skvělý zá?itek. To jsem viděl Brita poprvé pracovat v noře a fakt zá?itek. lepšího psa v noře jsem neviděl! Tak zatím a já se jdu mrknout do honitby s tím mojim jagdteriéřím "?těňátkem".
Velšteriér
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: ned 14.9.2008, 19:24
Bydliště: Raduň

Re: to LADAP

Příspěvek od Velšteriér »

můžu se prosím zeptat z jaké chov.stanice Brita máš?A je na tu stanici nějaký kontakt?Děkuji. Petr
Velšteriérka Pegy Star Franke
CZ 550 LUX 308.W+ Meopta Artemis 3100 3-9*56
ZB 16/16,Iž jednorúra 16
Uživatelský avatar
MiNo
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: pon 27.4.2009, 20:47
Bydliště: MOST

Re: velšteriér

Příspěvek od MiNo »

Zdravím pánové, přivezl jsem si dom velšíka. Je mu 9. týdnů ,ale mám problém z prutem. Kroutí si ho na záda. Prosím o radu zdali je možnost nějaké nápravy a jaké. Pamatuji si dědu jak lepil slecha aby stáli u knírače.
Lovu zdar Milan

"Nikdy nestřílej na hlavu jelena, ale na komoru....a srdce nechť se Ti při tom svírá strachem i žadostí. ..... a paroží jelena ukládej tak, jak korunu zabitého krále."
braka
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: pon 18.1.2010, 7:51

Re: velšteriér

Příspěvek od braka »

To je u velšů normální, teda pokud ho nemá zakroucenej jak čuně. :D
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: velšteriér

Příspěvek od sara »

Měl jsem 10 roků jezev. drsňáka, pak labrador retr. pak golden retr. pak zase labrad. retr, pak ohaře něm. kraťase. Teď mám
4 roky Velše. A musím kostatovat, že Velšík /fenka/ je z nich nejlepší, je prostě fantastická. Sara
Uživatelský avatar
MiNo
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: pon 27.4.2009, 20:47
Bydliště: MOST

Re: velšteriér

Příspěvek od MiNo »

Zdravím ,tak jsme zvládli BZ v I.ceně. Z počtem 72 bodů. Po pracovní stránce jsem spokojen. Bo na povrchu dělá čest. Není to jezdec na prasatech (od toho máme Jagy :lol: ) Drží si odstup ,ale zároveň dává osobě praseti vedět. Nelíná a uprava srsti je trochu nárocnější. Ale dá se naučit. Za mně jedna. :D
Lovu zdar Milan

"Nikdy nestřílej na hlavu jelena, ale na komoru....a srdce nechť se Ti při tom svírá strachem i žadostí. ..... a paroží jelena ukládej tak, jak korunu zabitého krále."
Odpovědět