Elektrický obojek

Pejskové a jejich výcvik
Marcela
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 26.4.2010, 9:25

Elektrický obojek

Příspěvek od Marcela »

Chtěla bych poprosit o radu. Máme skoro roční fenku gaskoňského honiče. Od neděle používáme el. obojek a když letí za zajícem a hlásí, nereaguje na elektriku, až po čase kdy už není v "rauši" (cca za 10 min). Když ji vidím, a chce jít, kam nemůže, zavolám ji a když váhá, tak stačí jenom pípnout a hned přijde. Když má v hlavě honění, bohužel nereaguje hned, ale až když vychladne. Chtěla bych se zeptat, máte-li podobnou zkušenost. Myslíte, že to chce čas a fenka to časem pochopí? Předem děkuji za Vaše odpovědi a radu.
Naposledy upravil(a) Karel61 dne stř 15.11.2017, 17:52, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Typo nadpisu
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický obojek

Příspěvek od cejlon »

Také cvičím ročního ohaře. Nějaké zkušenosti s elektrickým obojkem mám.
Než jsem se psíkem začal chodit hledat do zvěře, nosil obojek asi tři,nebo čtyři měsíce jen tak, bez šoků.Takže si na něj zvykl.
Obojek používám výhradně k zastavení psa při štvaní!
1)Pes musí reagovat na dlouhý hvizd píšťalkou tzn. povel daun a musíte jej umět zadaunovat na dálku.Jinak nečtěte dál....

2)Vytvoření modelové situace - přehlídnu pole dalekohledem, najdu zajíce a jdu proti větru se psem u nohy zhruba do těch míst. Tam psa pustím hledat tzv. ,,pod flintou".
3)Jakmile bude mít obojek (navolit nejvyšší intenzitu šoku) na krku a rozběhne se Vám za zajícem, musíte ho zastavit co nejrychleji za každou cenu za současného dlouhého hvizdu píšťalky povelu daun. I kdyby těch šoků měl dostat dvacet posobě. Musíte ho donutit zastavit. Jakmile přerušíte štvaní ,zastavíte psa a obrátíte ho, nebo přivoláte zpět, máte napůl vyhráno.
Potom je to jen otázka opakování a pes se bude zastavovat sám, daunovat sám....pak je radost s ním pracovat.

Jestliže vyměknete, pes se rozběhne, dáte mu jednu ránu (aby chudáček malej netrpěl) a uteče Vám, tak to nemá vůbec žádný smysl. Musíte si umět říct hlavně Vy, jak budete reagovat až ke štvaní dojde a reagovat nekompromisně!
Může mu to zachránit život... Zajíc dokáže vběhnout i na silnici v plném provozu,aby se dotěrného psa zbavil!

Tak ať se daří.....
Marcela
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 26.4.2010, 9:25

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Marcela »

Moc děkuji za odpověď, je to velká pomoc.
Na obojek je zvyklá. Umí "lehni!", tak to spojíme s píšťalkou. Je pravda, křičet v lese, nebo na poli proti větru "lehni!" je k ničemu, to už víme :-) Bude víkend, tak to budem pilně trénovat. Až to bude vědět v prostředí bez vzruchů, půjdeme na zajíce :-)
O progresi, budu informovat :-)
hunter364
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: úte 22.1.2008, 20:38

Re: elektrický obojek

Příspěvek od hunter364 »

Tak nevím, když to tady čtu. Nevím teda co máte za el. obojky , ale když mu dáte největší impuls jak říkáte pochybuju, že budete muset opakovat (musíte mít také řádně utažený obojek aby se elektrody dotýkaly a nabitou baterku).No a k gaskoňskému honiči,každý si dopředu musí rozmyslet co bude od svého pejska požadovat, jak již napovídá název Honiči - skupina psů určená pro nahánění a štvaní zvěře, takže jestli má dobře vyvinuté lovecké pudy zapomeňte na to, že když bude štvát zvěř budete na něho volat lehni a on Vám bude poslušně daunovat. Navíc je to ještě mládě.Doufám, že aspoň pořádně hlásí, gaskoň musí mít hlas jak lokomotiva.
Přeji honě úspěchů a můžete vložit nějakou fotečku ať se pokocháme.
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

Re: elektrický obojek

Příspěvek od arasid »

Zkuste se poptat těch co mají honiče, mají svá specifika a svým způsobem mají zvěř štvát. Zkuste se poptat paní co chová bernské honiče a využívá je k myslivosti. nejde mi ani tak o použití EO jako aby jste se jí ptala co u psa krotit co ne. Nevím zda ho máte jenom jako mazla nebo ho budete používat i k lovu. http://www.odpunkvy.wz.cz/Kontakt1.htm
Samozřejmě že poslušnost je potřeba, ale pokud je pes už ve štavní tak by jste musela použít ten nejsilnější impulz aby přehlušil adrenalin v jeho hlavě a nemusí to vyjít. Měl by dostat impulz těsně na začátku když se za zajícem nebo jinou zvěří rozběhne. Potom už to nemá význam. Sama jste poznala že musí "vychladnout".
Než dopilujete poslušnost pouštějte psa na volno jenom tam, kde nemůže přijít k úrazu a tam cvičte. Pokud budete psa využívat v myslivosti tak následně po zkušenostech z honů - práce, pes pozná kdy honit může a kdy ne, kdy se pracuje kdy se jde na procházku.
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický obojek

Příspěvek od cejlon »

Budete-li vybírat píšťalku, doporučuji z buvolího rohu. Ty jsou nesmrtelné.
třeba zde: http://www.baron.cz/pes/vychova-vycvik-psu/pistalky/i-0
Tak nevím, když to tady čtu. Nevím teda co máte za el. obojky , ale když mu dáte největší impuls jak říkáte pochybuju, že budete muset opakovat (musíte mít také řádně utažený obojek aby se elektrody dotýkaly a nabitou baterku).No a k gaskoňskému honiči,každý si dopředu musí rozmyslet co bude od svého pejska požadovat, jak již napovídá název Honiči - skupina psů určená pro nahánění a štvaní zvěře, takže jestli má dobře vyvinuté lovecké pudy zapomeňte na to, že když bude štvát zvěř budete na něho volat lehni a on Vám bude poslušně daunovat. Navíc je to ještě mládě.Doufám, že aspoň pořádně hlásí, gaskoň musí mít hlas jak lokomotiva.
Reagoval jsem ze svého pohledu.Samozřejmě, že obojek musí být správně upevněn.Jsou různé typy obojků....
Každý pes reaguje jinak. Měl jsem kraťase, který když dostal jednu ránu, tak kvičel....no hrůza.
Teď mám kraťase,který sebou poprvé trochu škubnul a běžel dál.....(byl jsem překvapený...)

Pokud tazatelka cití,že by štvaní v případě jejího psa mohl být problém, je nutno problém řešit.
Marcela
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 26.4.2010, 9:25

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Marcela »

Děkuji za odkaz na chovatelku honičů a na píšťalku.
Ano, naše Gaskoňka hlásí jako lokomotiva. Honila už od cca 3 měsíců. Pani na cvičáku říkala, "Jestli nechcete mít z ní honiče, nenechte ji honit ani lístek. Potlačujte v ní ty sklony" a to Bára už honila po lese prasata :-) Chceme ji i k loveckým účelům, i když, přiznávám bez mučení, původně to měl být jenom mazel. Ale je to krása vidět a slyšet ji u nahánění. Skutečně byla pro to zrozena a ztvořena, tak ji chceme dát šanci. Já si právě dělám myslivecké zkoušky a těším se až půjdeme na hon. Zatím tedy chodím "jenom" na posed a krmit jádrem :-) Teď budeme pilovat poslušnost a pouštět na volno jen tam, kde nemá vzruchy v podobě zvěře, bude mít klid na učení a nehrozí tam úraz.
PS: snažím se sem nahrát obrázek z Picasa, ale nejde mi to. Zkusím jinak, snad se to povede :-)
leden
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: stř 19.1.2011, 20:29
Bydliště: Pardubice

Re: elektrický obojek

Příspěvek od leden »

Nejvyšší intenzita šoku.

Bylo by asi potřeba napsat, jaký máte obojek a jaké plemeno.
Na mém obojku je 19 stupňů a při "šokovém " zastavení ohaře jsme použili 7. A pes udělal málem kotrmelec.
Jinak obojek nosí spíš jako pojistku a pokud ho použijeme, stačí 2 - 3 stupeň.
Kdybychom použili ten nejvyšší stupeň - 19 - asi už bychom si s dalším výcvikem nemuseli lámat hlavu :(
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Petr1970 »

jak tu napsal leden.. ještě poznámka - ohaři jsou obecně braní jako "citlivky" - psi náchylnější na "zlomení".. takže i s elektrikou opatrně.. např. irský setr je pes na kterého když zahromujete hlasem tak riskujete problém...

počítám že honiči jsou jiná kategorie, na druhou stranu je to pes zrozený ke štvaní se silným loveckým pudem.. udělat z něj mazla nebo 100pro poslušného psa asi moc nejde - resp. to chce mít v ruce hodně od začátku - malé štěně, fixace atd....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Leon »

tak takovýho IR bych chtěl vidět :lol: zažil jsem jich několik a všechno tvrdý irský palice a ten co jsem měl doma byl asi extrém ten byl na elektrice půl roku dostal i naplno a to nemám to šudlátko z myslivosti než to pochopil naštěstí si do do dnes pamatuje a je z něj pohodový rodinný pes
CZ 550 american 308win.
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: elektrický obojek

Příspěvek od janaA »

Náš kříženec JGT taky proběhl nejvyšším impulsem,trošku kvikl,ale letěl za srnčím dál. Tak po 100metrech se ale zastavil,vrátil a od tý doby funguje na pípací tlačítko. Prostě v rauši nevnímal,ale pak mu to docvaklo. Dodneška s "láskou" na zvěř civí,ale většinou se už ani nerozejde,a když tak stačí pípnout.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický obojek

Příspěvek od kopov.c »

Elektrický obojek je určitě dobrá věc,ale je potřeba ho používat s rozvahou.Je potřeba si taky uvědomit,že pes není žádnej blbec.I z dobrýho psa se může stát pes k ničemu a nebo může byt naopak tak chytrej,že s nama začne vydrbávat.Jen tak pro příklad- Múj Kopov zhruba v 8 měsících okusil lov a dost mu to zachutnalo.Jeho nahánění(dá se říct že všeho) se prodlužovalo a prodlužovalo a nebyla vyjímka že byl třeba 6 hod.pryč a honil.Naštěstí dost hlasitě,takže jsem aspon zhruba slyšel kde se pohybuje a podle toho ho hledal.Kvuli jeho až přehnanýmu temperamentu mu to nešlo normálním zpusobem rozmluvit,tak došel na řadu obojek.Pár dní jsem mu ho nechal jen tak nosit a pak jsem ho nechal navolno a čekal až zase chytne větr a vyrazí nejlíp za srnčím.Netrvalo dlouho a stalo se-skusil jsem mu zapískat na obojku a nic,tak jsem mu dal šupu se slabším impulzem-pes se zastavil,ohlédl se a po chvilce přemejšlení se znovu rozběhl za srnčím.Tak jsem mu dal pořádnou šupu a on všeho nechal a letěl ke mě.Tak jsem si říkak,je to dobrý 8) No jenže milej pejsek byl chytrej a na příšti procháce si honění neodpustil,jen stím rozdílem,že že bez hlášeni-prostě jako duch,takže jsem ani nevěděl,že něco honí a už se podle hlasu nedala ani najít. Obojek jsem přestal používat a trvalo zhruba tři měsíce než se jí vrátila hlasitost.To byste nevěřili jakou jsem měl radost když jsem po dlouhé době slyšel její hlas :lol: Dnes kdybych chtěl použit obojek,tak určitě psovi nedám šupu,že by dělal kotrmelce jak tu popisujete. Navolil bych si impuls který je psovi nepříjemný,ale snesitelný.... Asi by to trvalo dýl,ale myslím si že i tak byho to přestali nežádoucí činosti bavit.Kamarádovi se zase při silných impulzech stalo to,že má honiče co mu nejde dál jak na 15metrů :roll: Tak opatrně :lol:
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: elektrický obojek

Příspěvek od janaA »

Ad impuls- jasně,ale pokud nižší nefunguje,musíš přejít na vyšší,každej pes je individualita,u čeho jeden dělá kotrmelec,druhej skoro neregistruje.
Ad tvůj případ- podle mě jsi měl chybu ve výcviku,postupu. Impuls by měl v tvém případě přijít jako trest za neuposlechnutí povelu ke mně - tak je to potřeba v klidu nacvičit a samozřejmě zasáhnout ve chvíli,kdy pes vyrazí. Pak se nemůže stát,že bude honit potichu.Můj názor :wink:
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický obojek

Příspěvek od kopov.c »

Nevím,poslušnost si myslím,že nebila zvládnuta špatně-do té doby než jí zachutnal lov poslouchala skoro na slovo. Má temperamentu,že byho mohla rozdávat.Ona moc dobře věděla co po ní chcu,jen ta touha po lovu byla prostě silnější. A vzhledem k tomu,že neni blbá tak si asi domyslela,že když jí neuslyším,tak asi nedu vědět že loví.Což se jí povedlo-nepozorovaně zmizela a když mě začala scházet tak byla dávno za kopečkama a tím prostě vyhrála.Když mi utíkala,tak si zvykla že si ji najdu a už se mi skoro nevracela.přestal jsem používat obojek,dvakrát jsem se na ni vykašlal a nechal ji přespat v lese na bundě co jsem jí tam nechal a od té doby si mě chodí pravidelně kontrolovat abych jí třeba zas neujel :lol: Takže to jde i bez obojku.... I to honění srnčího odeznělo. S přibývajícím věkem asi pochopila,že to srnčí prostě nedožene a taky sem ho před ní narozdíl od prasat nikdy nelovil..
Zakov
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 15.11.2009, 22:24

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Zakov »

Mám bordíka teď 4 roky starého. Při výcviku poslušnosti a ovladatelnosti super, než se dostal do zvěře. Pak v loveckém amoku nereagoval. Prostě myslím, že mne za zvěří neslyšel a po návratu jsem ho vždy pochválil (aby neměl problémy s vracením). Když doba návratu začala pravidelně přesahovat pro mne tolerovatelnou mez, rozhodl jsem se pro elektrický obojek. Na sobě jsem vyzkoušel sílu úderu, u mého Canicom jsem to začal cítit u stupně 2. Začal jsem s ním chodit mimo honitbu a rušivé vlivy a jakoukoliv drobnou neposlušnost v přivolání jsem trestal. Nejdřív slovní povel, pak písknutí, pak pípnutí z obojku a následně "úder" dvojkou. Pochopil že je to ode mne připomenutí a že to umím i na dálku. Po 14 dnech jsem šel poprvé do revíru. Výsledek byl fantastický. Pes vyhledal zvěř, začal ji pronásledovat(což má) a po 50 metrech dostal povel (standartně slovně - nic, píšťalka nic, pípnutí nic, úder okamžitý návrat - velká pochvala . Další zvěř za dvacet minut - po pípnutí ihned zpět - velká pochvala. Dále jsem s fenou trénoval asi 3 měsíce pouze s elektr. obojkem . Fena je CACIT. Po určité adaptaci bylo nutné zvýšit úder na stupeň 4 (při velké motivaci). Poslušnost pak byla chvíli téměř dokonalá. Po nějakém čase bez elektriky sem tam prchne a je nutné obojek připomenout. Myslím že obojek je skvělý prostředek komunikace, kdy pes ví, co vůdce chce. Myslím, že pouhý trestný úder bez předchozího výcviku poslušnosti v prostředí bez rušivých vlivů, je cesta do pekel. Pes dle mého neví, že je to pojítko s vůdcem. Je to pro něj pouze nepříjemný lov a ten dle motivace mohou někteří náruživí psi ignorovat.
Odpovědět