BARF

Pejskové a jejich výcvik
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

BARF

Příspěvek od Ondra »

BARF - Bones and Raw Food. Co si o tom myslíte? Docela mě to zaujalo, tak když mám čas, čtu si o tom na internetu a objednal jsem si nějakou literaturu. Máte někdo praktické zkušenosti? Jaké jsou vaše dojmy a hlavně jak se na to tváří vaši psi? Díky za každý názor. O
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: BARF

Příspěvek od BwanaHunter »

Aaaaa jé, BARF. Módní zkratka pro něco, co řada lidí praktikovala vždycky, a ani nevěděli, že dělají něco cool. Podle mě je to móda, něco jako u lidí vegetariánství, veganství a podobně ujetý životní styly. Vycházím z toho, že kdykoliv se setkám s barfistou, tedy obvykle barfistkou, protože tohle je doména ženských, povětšinou pipin zblblých facebookem apod. a řeknu jim, že krmím granulemi, dostane se mi lehce hysterické přednášky o tom, jak ten pes je vlastně vlk a jak tedy ty svoje děěěěěsně týrám. A nejlepší je, když pak zjistím, že ta dotyčná si pod BARF představuje to, že krmí psa celými zmrzlými kuřaty.
Asi je zřejmé, že na to vidím trochu rudě. Nicméně, pokud to někdo myslí a bere vážně, vyblbne se s tím, nakupuje, skladuje, odměřuje, odvažuje, míchá a počítá, a chce se mu, věřím, že dokáže tak zajistit psu vyváženou a kompletní výživu. No a já dokážu to samé tím, že hrábnu do pytle s kvalitními granulemi :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: BARF

Příspěvek od Ondra »

Nejsem zastáncem ani odpůrcem BARFu. Je to prostě téma, které mě zajímá. Osobně ho vnímám jako něco, co když se dělá pořádně, může to být psovi prospěšné. Něco jako návrat ke starému a osvědčenému způsobu. Jako když byli před lety lidi zblblí do instantních polívek. Jasně, je to rychlý, hlad to zažene a možná je to dokonce zdravotně nezávadný, ale domácí nudlová to není :cry: . Všude teď běží pořady o vaření, jejichž cílem je podle mě lidem připomenout, že se dá jídlo udělat líp. Stejně to vnímám u těch psů. Nevím, nemám veterinární vzdělaní, ale jako laik si myslím, že je pro psa přirozenější strava podle BARF systému než zkrmování nějakých podivných granulí. Kdo ví, co v nich vlastně je? Podvádí se i u potravin pro lidi. Koho zajímá psí žrádlo? Zdá se mi, že u toho BARFu se to dá líp ohlídat, ale jsem možná paranoidní. To jsou ty zprávy v 19:30 :roll: . A že je to komerce a byznys? A co dneska není. Vždyť i ti výrobci granulí slibují skvělou srst, pevnou stolici, zdraví psa a já nevím co všechno. Mám dojem, že je to spíš o tom "hrábnutí do pytle". Znovu opakuju, nejsem zastáncem nebo odpůrcem ani jednoho a ani druhého. Jen bych se o tom rád něco dozvěděl.

PS: Zaujala mě poznámka o tom, že BARF je často doména ženských. Projel jsem si internetové zdroje a diskuze, které se touhle tématikou zabývají a.....je to přesně tak :lol:
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: BARF

Příspěvek od Leon »

Baby o tom baví kecat :lol: :lol: Mě už to nebaví proto hodím celý nebo namletý kus masa nebo celý stažený kus ( jenomčernou vařím) k tomu přílohu a je vyřešeno
CZ 550 american 308win.
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: BARF

Příspěvek od Onďa »

Mně se tzv. BARF docela líbí, právě pro to, co píše Bwana. Prostě osvědčenej starej způsob. Dokonce si myslím, že ani není potřeba nějak extrémně dumat nad vyvážeností každé dávky. Krmení by mělo být vyvážený jako celek a jestli je tam jeden den víc čisté svaloviny a druhej víc tuku nebo zeleniny, je myslím celkem fuk. Třeba děda krmil svoje psy takhle tradičně (tenkrát ani jinak nemohl), rozhodně si nad nějakým přesným poměrem hlavu nelámal a psi byli rozhodně v kondici. Já taky nejím každý svoje jídlo přesně vyvážený.. Já svoje psy nicméně krmím granulema a to ne ani tak kvůli vyváženosti dávky, jako spíš pro to, že s nima dost cestujeme a tahat s sebou x kg masa na dovolenou apod. je trošku nepraktický a převádět je ze stravy na stravu se mi moc nechce, na to je potřeba vždycky dost času.. Nicméně výběru granulí jsem se snažil věnovat (žádný obilí) a taky si nestěžujou. A když se dělá z masem, dostanou pár odřezků, kosti se šlachama na okousání atd. Takže za mě barf klidně, ale bez dogmatickýcho přístupu (jako u všeho) :)
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: BARF

Příspěvek od Onďa »

Leon: Jak ty umíš věci shrnout do jedný věty, to mě vždycky dostane :D
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: BARF

Příspěvek od běžkař »

Krmení, krmení a zase krmení......
Vše má své pro a proti. Zkusím obecně:

Ad granule: člověk se může jen domnívat, co vlastně obsahují. Výhoda je rozhodně v tom, že člověk hrábne do zmíněného pytle a měly by obsahovat vyvážený poměr vitamínů a minerálů. I ty nejdražší jsou furt celkem levné......
Už jednou jsme tady vedli debatu (viewtopic.php?f=27&t=8896) a já tvrdil, že za ty peníze to prostě kvalita být nemůže (byť jsou to sebelepší granule). Pokoušel jsem to doložit banálním propočtem za 1 kg masa ale Bwana odvětil, že je to hloupost, protože základ pro výrobu granulí je kafilerní moučka. V podstatě je to přesně to, co si myslím. Ale proč tedy Bwana uvádějí na top granulích, že se jedná o potravinářskou kvalitu????????? A když věříš, že jsou granule vyvážené, co se do minerálů a vitamínů týká, tak bys měl věřit i tomuhle a ne si vytahovat ze složení jen to, co se hodí. Teda pokud nekrmíš marketovkama, které tu kafilerní moučku mohou mít ve složení.

Ad vařené: člověk ví, co přesně pes sní. Je to pracné a může být problém podávat vhodné dávky, jak kaloriemi, tak vitamíny a minerály. Pokud člověk správně krmí a přidává to, co má, tak je to dle mého názoru nejlepší varianta krmení. Pokud podává v nepoměrech je to samozřejmě kontraproduktivní.... Samozřejmě tato forma krmení je drahá.

Ad BARF: pokud je maso čerstvé a nemražené, tak si zachovává všechny složky a živiny, na které granule ani vařené nemají.
Ale..... většinou se mrazí k vůli parazitům, takže něco na svém přirozeném složení ztrácí. Kdo nemrazí vůbec, vystavuje denně svého psa napadením parazitů. Nejsem mikrobiolog a nejsem schopen říci, zda se mrazením zbaví maso všech parazitů. Myslím, že dřív nebo později dá Barfař svému psovi nemražené a můžou vzniknout problémy. Navíc si myslím, že domestikací psů se jejich zažívací trakt přizpůsobil upravené stravě natolik, že jim právě upravená strava sedí více. Nebrat za slovo, je to jen má domněnka a jsou určitě ještě rasy, kterým Barf právě sedí nejvíc. Třeba můj veterinář Barf nedoporučuje, ale přesto má případy, kdy byli psi alergičtí na kde jakou složku stravy, vyzkoušelo se vše a nic nepomohlo. Poslední varianta byla barf a pes byl naprosto bez jediného náznaku alergie a v bezvadné kondici. Těch psů bylo opravdu povícero.

Je jednoduché odsoudit kohokoliv. Já Barfaře neodsuzuji, tak jako vařenáře nebo granuláře :-). To bych si mohl říct: Barfaři jsou alternativní, vařenáři své psy rozmazlují a vyhazují zbytečně kačky a granuláři jsou zdechlí psovi něco pořádně nachystat. Vždycky se něco najde. Ale takto to nejde brát.....

Pokud má člověk k tomu, či jinému druhu krmení nějaký logický důvod (ne jen nějaký módní trend) a sedí to, tak proč ne.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: BARF

Příspěvek od BwanaHunter »

Onda> Leon je v tomhle mistr :-))

Leon> no jo, jenze ty nejsi zadnej spravnej brafista, ty jen krmis psy syrovym :-))))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: BARF

Příspěvek od Leon »

Nojo abys neprovokoval brafisto :P Jinak jak už jsem psal co jsem se vrátil po mnoha letech s granulema k český klasice :lol: tak mám klid a nemusím mít doma několik druhů granulí zamíchám v jednom barelu a je vyřešeno jenom teď by mě asi Srstka s Kubišovou sežrali kdyby viděli ty dva psy doma hárá se už třetí fena v pořadí a jsou jak kdyby půl roku nedostali nažrat ale stejně se paka pořád dohadujou o to kterej bude ležet u kotce :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: BARF

Příspěvek od pavlina »

Ja BARF ani nezastavam ani nezatracuji, psa krmim granulemi, ktere jemu vyhovuji a ktere maji dobre slozeni. Na BARFU mi spise vadi lide, kteri ho preferuji, krmi jim mesic a uz jsou preborniky ve vyzive psu, jelikoz si precetli par knizek a knizky preci nelzou. Granulari jsou neli tyrani, kteri sve psi chteji zabit. BARF muze byt dobra vec, ale musi se u toho taky krapet premyslet, pes neni vlk a ani vlk neni masozravec, tedy krmeni jen syrovym masem je blbost. Pes musi dostavat proste vse co potrebuje, samozrejme ani clovek si nepocita tabulky, co jsem dnes sned jestli mam dost denniho vapniku, horciku atd... jenze nam telo rekne, a my si sahneme do lednicky, pro mliko, vejce, ovoce, maso, coz pes udela asi tezko, jelikoz zere co mu dame... teda kdyz krmit barf, tak nad tim krapet premyslet. samozrejme spatnou stravou psa nezabijeme, ale za 5 let se muze ukazat, ze ma zdravotni problem, ktery byl zpusoben nevyvazenou stravou, kde nektere dulezite slozky proste uplne chybeli...
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: BARF

Příspěvek od Daniel Vyoral »

Bulteriérku krmím od mala syrovým. Nejsem ten šílený barfista, který odměřuje na váhu a počítá složení dle tabulek. K masu jí přihodím zeleninu co je zrovna doma (samozřejme jen některou) nebo neprané držťky a třeba rýži. Je pravdou, že člověk ví co psovi dává. Můj osobní pocit je takový, že srst je tvrdá lesklá, pes se nevylučuje tak často a ve velkém množství (což svědčí o tom, že si něco z toho vezme) a nesmrdí mu tak z mordy. Co se týká financí, tak se jedná o měsíční záležitost ve výši cca 600 až 700 Kč a to denně sežere cca 500 g masa. Krmím 2x denně.
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: BARF

Příspěvek od Ondra »

Ono asi ani není potřeba všechno vážit na gramy. Jak už tady někdo napsal, krmení by mělo být +- vyvážené v nějakém delším horizontu, třeba cca za měsíc. Něčeho víc nebo míň zřejmě až takový problém nebude. A ikdyby si to někdo chtěl odměřovat přesně, bude to jak u hubnoucích obézních pacientů. Ti se taky postupně naučí co má kolik kalorií a už si to nemusí měřit a zjišťovat. Pročítám si knížku o BARFu, kde je to docela rozumně popsáno. Žádný militantní přístup. Ten je na škodu vždycky. Určitě to vyzkouším. Ještě jsem se chtěl zeptat: chlapi, kde kupujete maso, kosti a vnitřnosti? Normálně u řezníka nebo u firem prodávajících krmné maso? A co si o takovém mase myslíte? Máte s ním nějaké zkušenosti?

oprava: překlep
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: BARF

Příspěvek od fesoj »

V 60. letech, kdy se o granulích ještě celkem nic nevědělo, napsal Jan Báča ve své knize "Výcvik loveckých psl pro praxi" asi toto : "O výřivě psů toho bylo napsáno již tolik, že k tomu není co dodat. Ale nejblíže pravdě byl asi jeden známý kynolog, který řekl, že svého psa nejlíp krmí ten, kdo mu dává to, co mu chutná, je laciné a je v domácnosti v daném okamžiku v nadbytku". Od té doby již uplynulo více než 50 let, ale myslím, že tato staré moudrost nebyla a nikdy nebude překonána.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: BARF

Příspěvek od Ondra »

Je jenom otázka, jestli je to, co psovi nejvíc chutná, pro něj taky to nejlepší :D . Proto se o to zajímám a vývoj zastavit nejde. V sirotčincích ve viktoriánské Anglii se taky věřilo, že nejlepším prostředkem k uspání dětí je panák ginu...
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: BARF

Příspěvek od Daniel Vyoral »

Ono když bych měl vytrhnout z kontextu slovní spojení "co mu chutná a co je nejlevnější", tak když si koupíte v Tescu 15 kg pytel granulí (chemicky ochucené obilí) za 200 Kč, tak mu budou taky chutnat, jelikož tam mají přidané samé chemické šmakulády. Jinak hovězí, ryby, dršťky a celé kuřata brávám u spec. prodejen. Nejhůře se mi osvědčil Vetamix.
Odpovědět