Obrana proti toulavým psům

Pejskové a jejich výcvik
tonnak
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: stř 11.7.2012, 20:00

Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od tonnak »

tak se měsíc zpátky stalo, že známého na kraji lesa napadl toulavý pes, kříženec vlčáka. Zachránil ho pravděpodobně silný vatovaný kabát, a to že se mu nějakým způsobem podařilo vyškrábat se na strom. Vždy u sebe nosí nůž, ten den si ho mimořádně zapomněl doma. Vzhledem k tomu, že s volně pobíhajícími psy mám už taky negativní zkušenosti (k napadení bohudík zatím nedošlo) rozhodl jsem se že si pořídím aspoň nějaký dobrý nůž.
Věřím že ho snad nikdy nebudu muset použít, ale kdyby se něco přece jen někdy stalo, je lepší nůž zavírací menší, nebo pevný s větší čepelí, jaké máte zkušenosti ?
Díky Tonda
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od BwanaHunter »

Mas zbrojak?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od Reno »

Toulavý pes člověka (pokud tedy ten člověk u sebe nemá rovněž psa) napadne naprosto výjimečně, obvykle jen když před ním dotyčný začne prchat a nebo když ten pes třeba přijde somrovat něco k jídlu a vycítí, že se ho dotyčný bojí. Jako prevence proti útoku obvykle postačí dostatečně velký klacek v ruce (nebo hůl). Na psy také velmi dobře fungují např. pepřové spreje, které jsou použitelné každým bez nutnosti absolvovat bolestivý krvavý kontaktní souboj se zraněním na obou stranách. Jejich další výhodou je, že se hodí i proti "zvěři" lidské. Problém při jejich použití představuje pouze silný vítr. Ohledně nože teoreticky platí, že čím větší, tím lepší. Ovšem zavírák se jednoznačně lépe nosí, člověk nepotřebuje opasek s pouzdem, stačí nějaká kapsa. Každopádně by se mělo jednat o konstrukci otevíratelnou jednou rukou, takzvaný "onehand". Jinak pokud by opravdu došlo k té výjimečné situaci, kdy se neznámý toulavý pes do člověka tvrdě pustí, pak je dobré udolat ho tak, aby zůstal na místě a mohl být veterinárně vyšetřen. Člověk si díky tomu může odpustit takové "lahůdky", jako je např. preventivní léčba proti vzteklině...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od lovec »

Takisto doporucujem sprej, taky, ktory je specialne na psov (zaberie aj na cloveka...). Noz len ako poslednu nudzovu moznost.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od crif »

Ve svých začátcích jsem se s tím též setkal. U jednoho "smeťáku" se na mě vyřítilo osm psů.... Stafordi dva plus spousta nějakých kříženců. Nemít tenkrát automat, tak nevím jak to dopadlo. Možná bych ani tyhle řádky dnes nepsal.
Pro mě z toho jen plyne, že nějaký pepř je na....... Nenechám do sebe kousat jen pro nic za nic a ruku nastavit taky nehodlám....
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od BwanaHunter »

Reno> ta léčba proti vzteklině už dneska není zdaleka tak hrozná, sám jsem očkovaný, ale jinak máš samozřejmě pravdu, že když už, je nejlepší, když je ten pes k dispozici na vyšetření, ale jinak má pravdu crif, že není důvod do sebe nechat kousat. Proto bych nůž taky nevolil. Pepřák je za vhodných podmínek vzhledem k citlivosti smyslů psa zřejmě účinný, ale olovo je olovo, to se ztotožním s crifem. Samozřejmě předpokládám použití zbraně, když jde opravdu o krizovku, ne že bych chtěl odprásknout každého štěkajícího amrdola důchodkyním na procházce, obecně psy miluju.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od kabát »

Má někdo zkušenosti s plynovkou a pepřovým nábojem?
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od Reno »

Hele chlapi, jasně že nůž je z vašeho pohledu "nouzovka" a za ideální řešení nepovažujete pepřový sprej, ale střelnou zbraň. Jenže tonnak, soudě podle položené otázky, s největší pravděpodobností není aktivní myslivec, ani držitel zbrojního průkazu, takže... :wink:
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od kabát »

Pro mě je nůž až poslední varianta pokud s ním neumí dobře házet:-)
Za to sprej si myslím, že je ideál, protože i ta plynovka je zbraň na kterou útočící člověk může reagovat nepředvídatelně. Navíc je to kus železa které sebou člověk tahá.
Psovi je to pochopitelně jedno ale kdo by se s pistolkou pořád tahal.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od lovec »

Prakticka skusenost od niekolkych ludi, ktori pravidelne jazdia na bicykloch v oblasti zo zvysenym vyskytom psov - jednoducho si ten anti-dog sprej aplikuju pred jazdou na podrazku boty. Vyskusane, osvedcene ako prevencia. Pes, ktory sa priblizil, akonahle zacitil sprej, otocil sa a odbehol, bez ohladu na predosle spravanie (stekanie, nahananie a pod.). Na 100% nie je nic, ale toto je pre cloveka bez zbrane asi najjednoduchsia cesta.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od Jiří K. »

Nejlépe Ti poradí zde :

http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid= ... sts&t=3701

Tam je víc odborníku na mesry a teorii jejich použití.

Z praktických zkušeností vím, že na psa stačí i obyčejný slzák. Pepřový sprej samozřejmě funguje líp. Dostačuje plně i ten na lidí. Není to přece medvěd. Sprej čistě na psy mi přijde spíš jako marketingový tah.

Co se týče plynovek jsem skeptický. Tchán to sebou tahal na chalupu, kvalita těch hraček je nevalná. Při poryvu větru Vám to skončí v očích. Schytal jsem to pepřovým. Nebylo to příjemné, ale dalo se to vydržet. Tekutá střela to je jiné kafe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od BwanaHunter »

JiriK.> spray na psy není marketingový tah, ale spray, který má nižší koncentraci účinné látky. Protože pes má násobně citlivější smysly, a údajně ten v plné koncentraci mu je může trvale poškodit...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od Jiří K. »

Nebuď druhista. Co je dobré pro lidi, je dobré i pro psy. Pokud bych měl v přírodě sprej na medvědy taky se nebudu tahat s nějakým na pobudy. :lol:
Máš pravdu, že většina těchto sprejů obsahuje pouze 3-4 % účinné látky CO proti 10-11% látky CO u sprejů na lidi. Kromě spreje od fa. vyrábějící ballistol kde je 11 % látky CO + 0,5 % CS a CN.

P.S.
Já bych napadení toulavým psem u lesa řešil úplně jinak. :twisted:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od BwanaHunter »

JiriK.> tak jasně, že co funguje na lidi, to funguje na psy :D . Mám Sabre Red, což je pepřák, a zkoušel jsem ho na sobě a je to docela brutus. Na rozdíl od slzáku, který jsme kdysi zkoušeli, a bylo to nepříjemné, ale nic zásadního, jak tu někdo psal.
Je taky rozdíl, jestli řeším fakt napadení psem, kdy jde o život, a pak máš pravdu, že bych to řešil jinak, než sprejem, a předpokládám, že bys netahal sprej na každého ňafajícího ratlíka, jako někteří nablblí pumpičkáři, nebo dokonce na odhánění psa od háravé feny, což už jsem taky zaregistroval. Pak bych byl vděčný, kdyby ten dotyčný měl sprej na psy, a ne něco, čím mu spálí sliznice na trvalo...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Obrana proti toulavým psům

Příspěvek od roman200 »

Myslím, že pepřák je nejlepší řešení. Bohužel už jsem měl tu smůlu a napadení dvěma vlčáky jsem zažil a nikomu to nepřeji. Bylo to v létě asi před patnácti lety a já se šel jen tak na lehko projít k rybníku, podívat jak se mají kačeny před lovem.
K prvnímu napadení došlo v úzkém úvozu a bylo zcela bez výstrahy, najednou byli na cestě a vyceněným chrupem šli ke mě. Zařval jsem tedy co nejsilněji směrem k nim (už ani nevím co) a naštěstí to zafungovalo. Obrátili se a pryč, no byl jsem rád, že to tak dopadlo.
Ale procházku k rybníku jsem zavrhl, vylezl jsem z úvozu a polem (abych měl rozhled) jsem kráčel k domovu. Neušel jsem ani 100m a měl jsem je zády opět,jen jsem je slyšel běžet, výstraha opět chyběla. Otočil jsem se a zakřičel znovu, tentokrát bez výsledku :? .
Na víc jsem nečekal a po rychlém zamíření na prvního vlčáka jsem stiskl spoušť..., ten se převalil a druhý pes pokračoval v běhu, ale už běžel poněkud bokem, tak jsem s ránou vyčkal. Minul mě a pokračoval dál, už jsem na něj tedy nevystřelil... Shodou okolností stejně zhasl, zřejmě dostal nějaký brok. Ale do dnes si to neumím vysvětlit, střílel jsem na 5-6m a to nábojem Rottweil s brokem 8,6mm, který jsem nabil po prvním napadení. Mnou úmyslně zastřelený pes, byl osvojen z ostrahy zkrachovalé fabriky, druhého psa mi bylo líto, toho jsem znal a byl mírný.
Majitelka psů, mě nahlásila na Policii a musel jsem jít podat vysvětlení, nikomu nepřeji ty nervy, majitelka se dokonce jala sepisovat petici. Dopadlo to dobře, já jsem z toho vyvázl, ona dostala pokutu od obce, za volné pobíhání psů.
Po této zkušenosti jsem si přísahal, že se napřed nechám kousnout a až pak použiji zbraň. Snad na to bude čas :( .
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Odpovědět