Jaky kulobrok

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od fordik »

Zdar
Jako levoruký uživatel kulobroku ZH 324 bych si dovolil jednu poznámku. Tou je, že mi při přilícení trochu zavazí lícnice. Dá se s tím sice žít, ale přece jen komfort úchopu není úlpně ideální. Další věcí jsou moje poměrně krátké prsty a dosah na přední spoušť při napnutém napínáčku. Osobně bych radil konkrétní zbraň, ať už bude jakákoli, řádně osahat a vyzkoušet a krotit eventuelní nadšení. Brokem jsem toho moc nenalovil a přešel na LH kulovnici, kde výše uvedené "problémy" nejsou.
fordik
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zde bych se hodně rozmýšlel. Na lišky a na srnčí super. Je to s optikou a cena za zánovní flintu velice solidní.
http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/42 ... x50-r-mag/
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od Začátečník »

Malou ráži v žádném případě. Velmi zkušený kolega střílel nedávno na prase. Přišla dvě. Vybral si rozumně to menší. Proti druhému bylo asi poloviční. Odhadl ho na 30 Kg živé váhy. Mělo 65 kg po vyvržení. Byl sám a na to, jak ho dotáhl k autu a jak ho tam dostával, vzpomínal dost dlouho. Mít Savažku, vzpomínal by i na dohledávku.
U ZH to o nadšení nesmí být v žádném případě. Zmetků není zrovna málo. Ale když je to dobrý kus, je to velice dobrá flinta. Na čekané váha nehraje až zas takovou roli. Jen čištění nesmí člověk zanedbávat.
Doufal jsem, že se dozvím, jak je na tom italská nebo i naše pozdnější produkce s krytím. Kromě Beskyďáka asi do papíru nikdo moc nestřílí.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od fesoj »

Ne že bych chtěl nabádat k porušování zákona - ale tvrzení, že menší kalibr= automaticky dosled, rozhodně neplatí. Holou vysokou a lončáky černé zvěře jsem lovil, dokud xe to smělo, bez jakýchkoliv problémů ráží .222 Rem. Nejvíce záleží na umístění zásahu, nepřesnost nedoženeš kalibrem a když je zvíře proti díře a střílí se na rozumnou vzdálenost, tak ani Savážka nemá chybu.
Kritériem pravdy je praxe.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od Začátečník »

Automatický dosled určitě ne. Ale sám to píšeš. Lončák. Já o příspěvek dříve píši, že zvlášť v noci nemusejí být věci vždycky tak, jak se zdají. Malé ráže jsou za bezvětří na posekané pole nebo louku. Taková místa tu sice jsou, ale ne celoročně. Častější je spíš nějaký bordel. O lesu nemluvě. I proto lépe 8 mm než 7. Máš určitě mnohem větší praxi než já. Kolega je i proti mně úplný začátečník. Prakticky bez praxe. Tyhle věci nemusí přesně odhadnout. Střílí sice dobře, ale ani to není záruka dobrého zásahu. Představ si, že někdo dohledá tebou z Remingtona postřelené prase. Až tě potká hospodář, budeš všechno, jen mladý pán ne.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od fesoj »

Tak za prvé - remingtona už dávno nemám, takže to mi nehrozí - za druhé - nevidím žádnou výhodu r. 8x57S proti 7x64, spíš naopak - a konečně za třetí - při dobrém zásahu je ranivost takové "malorážky" jako je .243 W často lepší než u velkých ráží, a to i na silných dospělých kusech. Ovšem je to o zodpovědnosti. Nejsem-li si na 100% jist ranou, nesmím vystřelit a také nemohu spoléhat na to že si malinká včelička najde cíl někde za překážkou, jako nějaká "knedlíková" ráže. Všechno má svá pro a proti. Jako největší + velkých a pomalejších ráží vidím - zvlášť u srnčí zvěře - šetrnost ke zvěřině. Ale hodně je dáno střelou a ve výsledku vlastně záleží na vkusu každého soudruha.
Kritériem pravdy je praxe.
janmikyska
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: úte 03.8.2021, 12:17
Bydliště: Vyškov

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od janmikyska »

Souhlasím s Honzou Slavětínským. Šel bych do našeho kulábru UB, Brno 502 nebo Super, může být i ZH. Italům bych se vyhnul. Z německých Sauer Sohn mod.54 nebo nějaký Merkel. U českých zbraní vidím velkou výhodu v dostupnosti montáží, které budete u nové zbraně řešit vždy, ale vždy je seženete. U Němce to musí k puškaři a musí se to celé předělat. A taky bych se vyhnul různým stavbám a překopaným kusům. Není nad sériovou flintu z fabriky. Taky jsem si tím už prošel, nějaké zbraně už protočil a zůstaly mi jen ty osvědčené. Nedávno jsem sehnal kulobrok Brno Super 7x65R/12 jako universál na vše. Kdyby se dělala v 8x57JRS, tak neváhám ani minutu.
Brno ZG47 8x64S Pard NV008, Mannlicher Schoenauer 7x57 Zeiss Diavari 2,5-10x52, Brno Super 572.5 7x65R/12 Docter Sight 2, Wrulich Ferlach 8x58SSC/16/16 Kahles 4x32, Brno Super 571.3 12/70
Manifik
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 12.3.2023, 4:44

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od Manifik »

Zdravím,máte někdo zkušenosti nebo recenze na Brno combo 12/8x57jrs? Vím že se tu dříve psalo spousta,ale nebylo tolik zkušeností....(2016), dík
Odpovědět