Legenda "ZH"

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Jiří K. »

K tomu spouštění docházelo u zbraní, používaných pro sportovní střelbu. U standartně lovecký používaných je nejčastější závadou zlomení úderníku. V rodině máme starou obojetnici Sauer s výměnými hlavněmi, protože byla dříve větší potřeba brokových hlavní tyto vykazují jistou vůli. Kulové jsou na mikrometry a na rozdíl od současné produkce zbraní s lůžkovým závěrem od CZUB jdou i přebít. :lol:
Svým způsobem je logické větší tvrdost materiálu použitého při výrobě baskule.
strelec2
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: ned 17.1.2010, 21:13

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od strelec2 »

Pridám sa k ZH.Otec už cca 30 rokov striela gulabrokom 7*57R/12 a kozlicou 12-12 viac.Za tie roky ešte nikdy nedohladával /snčia zver/ a to strielal bežne na 150-250m.A optika? Stará zeiss jena 4.S kozlicou/tapové hlavne/ roky strielal trap.Tie zbrane nech si hovorí každý čo chce ale stále sa vyrovnajú aj terajším a novším.A potom aký výrobca vyrába baskulu dvoj kohút stým že zadný sa dá použiť ako jednokohútiková zbraň.Ja tiež používam na bažanta,zajaca ZH 301 a som sňou spokojný.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Někdo Zhčkama pohrdá, ale já mám ty kulobroky dva a mám je rád. Koupil jsem je vždy nové, slícované a možná jsem měl i kliku na soustřel, ale oba dva kulobroky (ZH 304 7x57R/12 a ZH309 8x57JRS/12) mají až neuvěřitelný soustřel kule/brenek. Na nějakých 30 kroků v podstatě do "dlaně". Rukama mi prošlo i ZH v 5,6x50R mag nebo 5,6x52R a všechny střílely perfektně. Protože ZH mají proti jiným kulobrokům pevnější hlavňové svazky, kulovou hlaveň oboustranně zašínovanou, klidně udrží pět za sebou jdoucích ran,aniž by se výrazně hnul nástřel nebo rozptyl. ZHáčko je dělník, se ktrým jsem krom prasklého úderníku neměl žádný problém. Nebojím se s tím vlézt do zasněžený paseky, do psího počasí a nebojím se ,že mi ta flinta "nastydne". 30 let ám ZH ve skříni a neuvažuji o tom, že bych se ho chtěl zbavit. Slouží dobře a jsem na něj izvyklý ,tak proč? Výměnu úderníku zvládne každý sám, kdo je jen trochu zručný a je to záležitost několika minut. Výměna hlavní je pouhou otázkou cviku a je to mžik.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od TomF »

Také se přidám. Nebudu ho hájit ani pomlouvat, pouze zhodnotím. Měl jsem (vlastně pořád mám) ZH 104. Ráže 7x57R+12/70 a samozřejmě výměnné brokové hlavně 2x 12/70.
Zápory:
1) praskající horní úderník a s tím související nemožnost "vypuštění" uderníků (kdo z nás s sebou nosí šroubovák na zatlačení toho špuntíku že? Takže jsem v tom měl pořád vystřelené patrony a uderníky vypouštěl přes ně.
2) Dále se to po výstřelu trochu hůř lámalo, takže člověk to musel doslova "zlomit".
3) Výměna hlavňových svazků byla opravdu na nervy. Nejednou mi od zamačkávání toho kolíčku praskl nehet a několikrát jsem si tam skřípl kůži. Navíc člověk musí být opatrný, aby si nepoškodil puškohled.
4) Při používání zadní dvojspouště se v průměru 1 ze 100 ran povedl "dvoják".
5) Je třeba jí věnovat nějakou minimální údžbu, jinak se na ní objeví povrchová rez, která se sice dá setřít hadříkem s olejem. Ale je třeba brát v úvahu, že je jí už přes půl století.

Klady:
1) Zadní dvojspoušť - parádní pohotová věc, zejména na střelbách a když to jednou za kdovíkolik ran vyslalo z obou laufů současně? No bože, všichni jsme se tomu zasmáli a jelo se dál.
2) Kule byla na 100 metrů hodně přesná o což se asi postaral i neobyčejně měkký napínaček, o který se stačilo opřít bříškem prstu a spustil. Soustřel kule a jednotné do 50 metrů byl ucházející (do 10 cm ve vertikálním směru, +- 5 cm do stran), na 100 metrů to už bylo horší (hlavně jednotná, která se dost propadala, což je asi normální).
3) Zbraň měla hodně dobrou ergonomii (pažba Monte Carlo) a s gumovou botkou mi seděla v rameni jako prdel na hrnci. Pro informaci měřím 180 cm.
4) Zpětný ráz brokových hlavní byl poměrně malý až příjemně snesitelný - to jsem oceňoval při střelbách nebo na kachnách, kdy jsem vystřílel 100 ran jen to hvízdlo. Zmíním se ještě o tom, že ty brokové hlavně pěkně trefovaly jak asfalty, tak cokoliv živého, ale to nebudu vyzdvihovat, to bude spíš o tom, kdo to drží v ruce.
5) Kulobrok s optikou 8x56 mi přišel stejně těžký jako ZKK 600, v téže ráži a se stejnou optikou.
6) Navzdory komentářům, které jsem zde viděl, jde pojistka u mého ZH, během vteřiny odjistit palcem a ukazováčkem a to prosím pěkně naprosto nehlučně!
7) Toto je výhoda v nevýhodě - dost kvalitní a předimenzované zpracování celé zbraně (svazky, závěr atd.). takže se vyskytují úplně minimální vůle. A s tím souvisejí některé body, co jsem napsal v obou skupinách.

Když to shrnu, tak mi to vyjde jako dobré řešení/kompromis mezi využitelností, cenou, praktičností. Tehdy to bylo zamýšleno tak, že si začínající myslivec koupí ZH a k němu si dle libosti bude dokupovat různé hlavňové svazky za zlomek ceny "celé" další flinty (a že tenkrát byly dost drahé). Něco jsem s ním prožil, ale to věčné přehazování hlavní mě tak trochu přestalo bavit. Podle mě je to ideální zbraň na naháňku. A v podstatě i na všechno další. Ano má svoje mouchy, ale i výhody, jako kterákoliv jiná zbraň - a to i nová! A jsme opět u toho, aneb "Co je lepší - 308. nebo 8x57 nebo 7x64..." :)
Děkuji za pozornost
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Trochu zareaguji na Toma F. V době totalitního režimu, kdy ZH vzniklo, to měli soudruzi vymyšlené tak, že v podstatě měl člověk doma pouze jednu střelbyschopnou flintu a několik "neškodných" výměnných laufů. To mělo svou politiku. Ale k ZH.
1) praskání úderníku - vlivem soustružení zápalníku stačilo,aby v tom přechodovém krčku byla mikrorýha po obrábění a tam po čase úderník praskl. Pomahalo vyžíhání úderníků. Puškař mi jednou řekl, abych ZH vůbec nespouštěl a nechával ho pořád natažené. Vůbec nic se tomu nestane ,ani po 10-15 letech ! Dnes se nechají koupit ty plastové odpružené spouštěcí patrony. i to je řešení.
2) Dvojstřely při použití zadní spouště. Pokud to flinta udělá jednou za čas, tak to většinou bývá vinou střelce, kdy málo povolí spoušť při tuplování . Když začne ZH spouštět (většinou se jedná o staré vystřílené řady, které daly tisíce ran), je to na výměnu vnitřku spouští. Nemá cenu nějak obnovovat a upravovat osmekané hrany, to je pouze dočasné a stejně to začne časem zlobit zas.
3) Napínáček - Bezproblémové seštelování šroubkem ve spoušti. Nastavení odporu spouště podle vlastního vkusu.
4) Přehazování hlavní - Je to pouhý cvik, který si chce natrénovat. Ten čep občas namazat,aby chodil a potom jde všechno lehce.
Pověst ZHček utrpěla díky dokupování a handlování hlavní, které se doma laicky lícovaly nebo vůbec,nikdo neřešil vůle a hlavně že šla flinta zavřít . To bylo neštestí, ale spasovaná a slícovaná flinta z fabriky nebo od puškaře, ta je bez vůlí, všechno chodí jak má a jde tiše zavřít .
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Tony30 »

Tak jsem byl po zakoupení nové krabičky(série)překontrolovat nástřel u svého ZH.Znáte to,opčas ty Vlašimky zlobí :)
Čekal jsem horší výsledek,jen 1cm pod,takže to nechávám jak to je.
Nástřelka 100m,SaB-11,2g SPCE.
http://www.rajce.net/f663558712
Pořád slouží :)
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Jirka C. »

Ono to slouží, né že né... Zabíjí to a pokud maj ve Vlašimi dobrej den, tak to i lítá, kam to má. Ale ty účinky v kusu, kdy jede plášť na jednu stranu a jádro na druhou, a v lepším případě to skončí jen na dvou částech :-) to mi za tu loterii nestojí.

Výhoda střižný hrany v sedmičkách je, že šetříš hned dvakrát:
1) ušetříš 20-30kč na patroně
2) ušetříš na krmení pro psa, který díky SPCE nemusíš kupovat :)
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Tony30 »

To:Jirka C. Svatá pravda :) ,ale se ZH chodím výjmečně ,spíše ho beru na nahánˇky 2x-4x do roka(možnost sundání optiky za pár vteřin,švenk)takže druh střeliva neřeším,fungují :wink:
Nejradši chodím s 308.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Začátečník »

Chtěl jsem se zeptat, jaká přesnost je u téhle flinty v 7x57R normální. Měl jsem možnost vystřelit pár ran. Bohužel. Flinta neměla napínáček a měla dalekohled 4x. Rozptyl z Gecem s 10g kulí něco kolem 3 cm na 100 m. Je to v normě?
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od motolada »

To je v pohodě, myslím, že nový remington má garantovaný rozptyl 4cm.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Toto je mé pracovní ZH, střílí to přesně,soustřel to má supr i krytí dobré. Mám jí téměř 20 let, nalovila "vagon "zvěře a škodné a doposud jsem u ní neřešil řádnou opravu nebo problém. Je to origo spasované ze Zbrojovky Brno. Docela má i slušné dříví.
Je to ZH 309 v 8x57 JRS /12 , optika Docter 2,5-10x48 RD os.60
Přílohy
ZH.JPG
ZH.JPG (152.73 KiB) Zobrazeno 13658 x
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Zdenek41 »

Nostalgie...léta věrná družka.Ani uderník jsem já neměnil..Jen jedna věc mě nepasovala a to předpažbí,to jsem musel odfrézovat.Nebyl jsem schopen v klidu obejmout..
Vypadalo to sice nevzhledně,ale už jsem byl v klidu a nestrhával jsem.To co měla uloveno tak asi jak Jan.Slouží dál,ale u mladšího kolegáčka..
maznak1
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 09.9.2010, 8:47
Bydliště: dačice

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od maznak1 »

Zdravím,nemáte nikdo prosím výkresovou dokumentaci uderníku na ZH
kubi1986
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 11.12.2014, 23:00

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od kubi1986 »

Dobrý den,
chci se jen zeptat, zda se někdo z Vás nesetkal s kulobrokem, na zakázku udělaným jako "zlamovací celopažba"?
Můj již zesnulý strýc jeden takový kulobrok (tuším že ZH-304) měl a já bych si rád také na kulobrok nechal vyrobit prodloužené předpažbí, v podstatě jako to je u některých kulových jednušek.
Pokud někdo něco takového má, budu rád když se ozve. vzhledově se mi to moc líbilo, ale v době, kdy jsem měl možnost si ji "osahat" u strýce, mě lov jako takový ještě nezajímal, takže bych zase nerad nechal udělat celopažbený kulobrok, který se nedá držet v ruce.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Jiří K. »

Celopažby se dělaly pokud vím u kulových kozlic. V 90-tých letech je měla v nabídce Frankonia.
Přidávám odkaz na jednu ZH 349:
http://www.rimfirecentral.com/forums/sh ... 49&page=42
Odpovědět