Nový kulobrok Brno

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od vasil »

Honzo, musím Tě opravit, takhle střílí neobyčejné ZHčko. To je paráda!
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Citron »

No, musím přiznat, že tohle jsem ze ZH ještě neviděl. Měl jsem dvě a ani jedno nastřílelo takto přesně, neumí to ani můj troják.
Kombinovanou s takovým soustřelem bych nedal z ruky. Ale jakto do bude střílet s bežným slugem, když se Sball už nedělá?
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Georg.H »

Před loni jsem měl taky ZH sestavu, 16/ 7x57R a soustřel na 50 byl s naším slugem a s kul náboji Norma Oryx v kružnici 4 cm
na 100 už to bylo víc

dvakrát jsem i vyhrál naše kulové střelby, kdy před lovem srnců všichni kdo mají kuli musí na střelnici
a tam se ověřují nástřely

ZH jsem prodal našemu novému členu a ten na ní nedá dopustit

takže to vidím že ty staré zbraně umějí možná líp střílet(pokud je vývrt v pořádku) jak ty nové z Agrostroje (pokud je vývrt v pořádku)
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od vasil »

Georgi, mám úctu ke všemu, co u nás bylo vyrobeno, ale zároveň k současné produkci na základě vlastních zkušeností, které bohužel nejsou přenosné. Každý hodnotí dle jiného vzorku. Jeden na základě jedné zkušenosti jiný dle více...
Trochu mi připomínáš tvrzení: "Jóó, za Rakouska...10dkg salámu, to bylo salámu, né jako dnes." :lol:

ZH si také pořídím, s kolegou jsme uvažovali o koupi kombinace 5,6 savage/12, která se prodává za minimální peníz k přestavbě na 45-70govt/12 a stále nad tím přemýšlím. Ale to už patří do jiné diskuze
Naposledy upravil(a) vasil dne pon 03.12.2018, 21:15, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Georg.H »

je dobré že víš že jsem za svůj život měl jen ZH :lol:
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od vasil »

nehnojme téma osobními postoji...nyní již jen ke Combu
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Georg.H »

tak kdy bude ten terč jak ti vše chodí jednou dírou :?: :roll:
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od vasil »

tady je někdo ublíženej...až to nebude osobní, můžeme diskutovat :?
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Georg.H »

vasil píše: rozptyl kulové (6 ran po sobě jdoucích 9,3x74 jednoou dírou)
@vasil: já a dotčený :?: to néé nemám důvod

když tu něco napíšeš tak bys za tím měl stát a né popichovat do druhých :cry:

ty si hold budeš stát za svým i když zkušenosti druhých, které zde byly napsané tě nepřesvědčí ale je to tvoje věc

já si Combo kupovat nebudu a ani bych nekoupil, když už tak něco osvědčeného
tím to s tebou debatu končím bo dále je bezpředmětná
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od vasil »

chtěl jsem především vyzvednout výhodu termostabilního svazku, proto jsem psal "po sobě jdoucích" Nejsem za zelena utržen, abych zde psal o nadpřirozených schopnostech zbraně s lůžkovým závěrem. Na 50m však žádný problém. Na 100m se to bude motat kolem MOA. Až se dostanu na střelnici a budu mít chuť utratit pár svých stokorun za střelivo 9,3 :) Bez odkladu ukážu.
Jinak, každý ať si pořídí to, co se mu líbí a na co má. Přeji vše dobré.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od precechtel »

jen bych potvrdil, že jsem v minulosti měl ZH třístovkové řady, 7x57R/12/0, které na 50 m střílelo zhruba jak Honzovi S., ale mělo jednu nectnost - slušné brokové krytí mělo jen brokem velikosti 3mm, hrubší broky 3,5 a 4 a 4,5 měly krytí kolem 40%. V současné době má syn ZH v r. 7x65R, které má obdobný soustřel kule a jednotné střely, kule chodí jednou dírou a navíc má i broková hlaveň výborné krytí, tedy i obyčejné ZH může být vydařené. No a přesnost kulové hlavně u ZH vždy byla tradičně dobrá, na tak krátkou hlaveň....
politice a politikům zmar
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Boci1 »

O přesnosti kulové hlavně u ZHáčka nepochybuju, ale dýlka 60cm se mě nezdá krátká.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od vasil »

tak...po odmlce přináším výsledek termostabilního sporu. V neděli na střelnici jsem vyzkoušel oněch 6 po sobě jdoucích ran. Ráno byly 3°C, střílelo se jakjinak Combem, střelivo SB 9,3 285gr SP, na vzdálenost 50m. Po dostřílení bylo na hlavni sotva udržet ruku, tedy kvalifikovaným odhadem 50-60°C. posun zásahu byl cca 2cm.
Přiznám se, že jsem očekával stabilnější rozptyl, ale prezentuji to tak jak to bylo a bez příkras.
Přílohy
IMG_0637.JPG
IMG_0637.JPG (40.21 KiB) Zobrazeno 6655 x
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Šumavák »

Někteří z lidí, zabývajících se zbraněmi profesně, ohledně dnes proklamované termostability a nastavitelnosti soustřelu hlavní některých kulobrokových či kulových kozlic tvrdí, že je to jen marketingový obláček, protože ve skutečnosti to primárně zjednodušuje (= zlevňuje) výrobu hlavňových svazků, které jsou stejně ve finále termostabilní jen omezeně, navíc s takřka s jistotou, že se jejich soustřel dříve nebo později pohne. Protože lovím i na vzdálenosti přes 200 metrů, tak jsem v minulosti, když jsem měl kulobrok ZH 305 (12x70 / 5,6x52R), na střelnici zkoušel tři rány bezprostředně za sebou, právě kvůli ověření možného posunu zásahu v situaci, kdy by bylo nutné bezprostředně vystřelit další ránu. Střílel jsem tehdy na 50 m a ze střeleckých vaků, abych eliminoval chybu střelce. A k žádnému posunu zásahu nedošlo, v terči byla jedna větší nepravidelná díra. Vzhledem k tomu, že jsem nepředpokládal, že bych tou "Savážkou" někdy potřeboval vystřelit rychle za sebou více jak dvě rány (v praxi jsem nakonec nepotřeboval ani ty dvě), jsem byl spokojený. Víc ran za sebou jsem proto na střelnici nezkoušel. Později jsem se dozvěděl, že je to u kulobroků ZH normální díky kontrukci svazku, který má kulovou hlaveň nad brokovou a na ní shora ještě lištu. Ten kulobrok měl mimochodem i velmi dobrý soustřel kule a slugu, prodal jsem jej nakonec jen kvůli tomu, že toho v revíru opravdu dost nachodím a jeho váha mě začala obtěžovat. Asi stáří, či co... Každopádně s ohledem na výše uvedené se domnívám, že u zbraně typu Brno Combo nelze vzhledem ke konstrukci svazku a hmotnosti zbraně nějakou 100% termostabilitu očekávat. Na druhou stranu první dvě rány (a zřejmě i třetí) jsou bez posunu zásahu, což je myslím u kulobroku této hmotnosti výborné. Navíc v lovecké praxi by více ran připadalo do úvahy snad jen na naháňce, kde se zase střílí na vzdálenosti, na které by tento posun nehrál žádnou roli, navíc by se v případě střelby slugy ohřívala i broková hlaveň. Jinak mně osobně by se kulobrok Brno Comco docela líbil, ohledně ergonomie mi sedí velmi dobře, hmotnost sympatická, akorát by pro mě, jakožto ortodoxního vyznavače šoulání, mohl mít nějakou nenápadnější tmavší baskuli. Otázkou ale zůstává trvanlivost soustřelu hlavní a také mě trochu zneklidnil zde zaznamenaný případ, kdy po odpálení brokové hlavně svévolně vystřelila i kulová.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Citron »

Obecně, očekávat, že svazek u hlavně s takvou tloušťkou stěny, jakou mají kombinované zbraně a s ohledem na způsob jejich fixace (ať pevný s letovanou lištou, nebo štelovatelný) bude stabilní při více ranách, to je jako čekat, že dokážu vyrobit kámen mudrců, to prostě fyzikálně není možné (při současné úrovni poznání). Vždyť stabilní na posuny resp. zvětšování rozptylu není ani varmint. Vždy je jen otázkou, za jak dlouho k tomu dojde.
Na podzim jsem nastřeloval troják Sauer 3000. Umí to s rozptylem pod 1 MOA ze studené hlavně, ovšem po 5 ti ranách po sobě jsem byl na najednou na 5 MOA, ale bez změny polohy středního bodu zásahu. U ruské jednušky to bylo podstatně horší, tam už 3 tí rána nešla do černého na terči 50/20 na 100m. Kombinovaná zbraň není na střelbu na dálku a už vůbec ne nějakého většího množství ran, byť jsou i případy, které to umí, ale na to jsou lepší jiné kontrukce.
Co s mé závady týká, byla odstaněna. Problém v tomto případě je to, že jsem člověk, který to vypustil do světa, jinak by se o tom nevedělo. Výroba čehokoliv bude vždycky vykazovat určitý poměr vadných kusů, které mohou být zachyceny výstupní kontrolou, ale též nekteré takové kusy zachyceny být nemusí. Toto je platné vždy a všude. A jediná obrana na toto je se s tím smířit. Smířil jsem se i s tím, že tato závada vyšla na mě, beru to sportovně.
Má to kvalitní kulovou hlaveň, alespoň v mém případě, to se musí nechat, nečekal jsem to za ty peníze. Sedne mi to do ruky, to považuji za důležité. A naučil jsem se jednu věc, kterou považuji za podstatnou a mělo by se na ni dbát. Mám zbraní více, každou na něco jiného. Když vidím zvěř, na kterou nejsem při daném lovu vybaven odpovídající zbraní nebo zbraní s potřebnými schopnostmi, tak nevystřelím. Rozvážnost mě tak někdy připraví o ulovení zvěře, ale také mě ušetří starostí a zvěři možné trápení. Já bych za důležité dnes považoval to, že je potřeba si pro daný účel lovu vybrat správnou zbraň a nestřílet za každou cenu.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Odpovědět