Problém zvaný "kříženci"

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

to ví? Edík trefuje ZKK-602 458W.M. tak to je vždy pořádný zásah :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Jsem za toto téma vděčný.již několikrát jsem psal bohužel vždy mi to spadlo.Snad dneska.
V jednom nejmenovaném kraji se na bývalém statku zjistilo,že v době té určité se velice dobře daří podnikat na useku myslivosti,když se tomu tak dá říci.Nahánky v té době byly velice lukrativní zále?itostí.jenže chovného materiálu bylo po celý rok málo.Co dělat?BU je velice plodné a s přilitím divoké krve ještě plodnější.No a tak vše proběhlo pro zajímavost v prvních letech uplně normálně.A bylo by to normální i nadále kdyby se všechny prasata odlovili.Jak roky přibývaly hodně kusů se z poloobory dostalo na svobodu.Je zajímavé,že v prvních vlnách si drželi vzhled divočáka.Kostrou i lebkou ovšem už ne.Markantní rozdíl nastal až zbarvením.Nejčastejc je to vidět na bři?e.Při lovu nerozeznatelné.Další znak je bez podsady vlníků,rovné přiléhavé osiny,bílé spárky,červená a nebo modrá světla.Pokračování dalších vlivů příště.Ja jich ještě hodně.
Naposledy upravil(a) Zdenek41 dne čtv 13.12.2007, 18:35, celkem upraveno 1 x.
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

....no to je dobré "zvěrstvo" přilévat Bílé u?lechtilé k druhu Sus scrofa, docela bych rád věděl, kde to páchali.....
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

dělá se to asi na dost místech podle toho kolik se jich loví protože jak jinak by mohlo dnes ke křížení docházet
P.S. že by kanec z prasečáku chodil pařit s buchtama z lesa? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

To kpt. stone : Ono BU je také Sus Scrofa :wink: :lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

......hele Možná teď vypadám jako jetleb ale co znamená ta zkratka BU, teda vím že to má cosi společného s pa?íkem v chlívku ale co to přesně znamená..??? :oops: :oops: :oops: :oops: ......já to totiž nevim....

:shock:
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

jakub203: BU je plemeno domácího pa?íka - Bílé u?lechtilé
Fery: že je BU Sus scrofa domesticus, nebo f. domestica vím, myslel jsem samozřejmě druh Prase divoké, tak mě nechytej za pysky... :wink:
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Mě to nedalo, když už tam hází? latinské názvy. :wink: :lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

A můžeme pokračovat.jelikož jsem z dob,kdy si svoje musel odkroutit voják nějakých 736 tak něco pamatuji.Opět v jednom nejnenovaném okruhu vojsk kdesi skoro u hranic,kde lišky dávaj dobrou noc si jednotka ne naší armády chovala prasata k přilep?ení ne tak pro maso,ale spíše pro vodku.Jistě víte kam mířím.Mezi krmíky se ?ivě pohybovala divoká prasata a ne zrovna málo.Taky se všude nalézala selata jak plakáty.Barvami jen hráli.A co vím pohybují se doposud.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Jak všichni dobře víte genetika je velice složitá věda.Nejsem povolanej, vysokou ?kolu nemám.Ale ze svojí praxe z domu i práce nohu říci,že geny se mohou v chovu vracet i několik generací.Zítra pošlu fotku z mojeho drobnochovu a umění křížit. :P :oops:
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

Fotky pošli, neb genetika je věda zapeklitá a smekám před každým dobrým chovatelem... :shock:. Vysokou ?kolu mám a přesto, že jsem měl genetiky 3 semestry tak z ní vím téměř "kulový". No, něco málo, ale v oboru nepracuji a naopak, ještě někdy řvu hrůzou ze spaní, jak se mi zdá o zkouškách z genetiky. Byl to docela pěkný vopruz. Čili, chci říci, že to není o ?kole..... :wink:
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

zajimave prispevky... jen co je pravda! u nas a v okoli se, pokud vim, nic podobneho neulovilo. shodou okolnosti se mi v UT podarilo ulovit sele, ktere melo bile sparky a napul bily ryj.

Obrázek

Obrázek

jednalo se o honitbu, kde skutecne v minulosti hospodarila v blizkosti "ruda armada". tuto zdendovu teorii potvrzuje i fakt, ze jsem v teto honitbe, i kdyz o neco dale, ulovil pred casem toto sele...

Obrázek
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Problém kříženců se vyskytl i v naší honitbě. Asi dva roky zpátky mi začaly dvě velmi slabé bachyňky (do 40kg) vodit na krmeli?tě asi 12 selátek, bylo to někdy začátkem června, sleátka stejně jako bachyňky byla ru?ně flekatá a "barvami" jen hrála. Vodil jsem tam svého malého brážku aby se na ně díval. Chodily vždy ve stejný čas, krásná podívaná, rozhodně jsem neměl to srdce na ně vystřelit a s kamarádem jsem si slíbyly že počkáme do září a teprve potom začneme z rudl probírat. bohužel se našel někdo rychlejší a na jednom lovu střelil dvě selata, od té doby jsem rudl neviděl.
A? letos v létě při dosekávání řepek jsme seděly u hospodáře na zahradě a sledovaly rudly jak přebíhají mezi pásy řepky kde je vyháněl hluk kombajnů. A tu náhle jsme uviděly tři flekaté lončáky, všichni stejně velcí bílý s černými fleky. Asi dva týdny jsem se v okolí pole pohybopvaly a lovily, několikrát jsem měl všechny tři flekáče na dostřel ale vždy se na?lo něco proč jsem nezmáčkl spouš».... Nakonec jedno ulovil hospodář, já jsem se svou dlouhosrstou saní Alanem prase dosledoval. Zase čekám kdy mi Hubert skříží kroky po zelených cestách s vekslem těch flekáčů...
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ČENDA »

bohužel fotku nemám ale loni jsme na výřadu měli asi dva nebo tři kusy černo-bílých prasat. Není to sice vidět moc často ale i letos jsem mezi selaty viděl barevné odli?nosti a nedivil bych se kdyby to byli kříženci z domácíma pa?íkama. Přece jenom se za bývalého JZD občas stalo že nějaké to prasátko zdrhlo a zachránilo si život před porážkou v lese mezi jeho divokýma kámošema.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

sice to není na fotce moc vidět, ale
http://album.volny.cz/myslivec/view.php ... page=0#img
poslední dva divočáci v prostřední řadě jsou také flekáči. Dlouho se u nás toto nevyskytlo, ale asi rok zpátkytu chodil podobný lončák, nápadně světlý. Asi ?íří své geny v populaci.
Ale zvěřinu mají chutnou stejně
:lol: :lol:
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Odpovědět