pruberny lov aneb pristup k chovu...

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Souhlasím s Aldou,už to tu bylo řečeno,ale II.VT u srnčí vyžaduje opravdu velké zkušenosti,hlavně při správném odhadu věku,kdy jednotlivé znaky pro ten který konkrétní rok věku srnce může námi hodnocený kus ztratit už rok předem a nebo si naopak o rok déle uchovat charakteristický znak na obličejové masce.Styl chůze a nesení hlavy spolu s tlou??kou krku nám také není prokazatelným vodítkem a co by pak takový srnec měl mít podle zkušených tlustých knih na hlavě je nám vlastně k ničemu,když nevíme,kolik mu je........ :(
Mě tenhle odhad věku ve druhé věkové děla velké problémy a vyžaduje to spousty hodin zírání do dalekohledu,někdy i konzultaci se zkušenými kolegy popřípadě konfrontaci s odbornou literaturou,abych přede?el případnému omylu,protože umím život pouze brát,ale vrátit ho už nedovedu :cry:
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Možná to Milan myslel tak, že pokud nemá myslivec dostatek zkušeností, musí mít zodpovědný přístup. Prostě při sebemenší nejistotě nestřílet. O to je to potom složitější, ale ty zkušenosti se někde musí nabrat. Já se nepova?uji za příliš zkušeného a o to více musím chodit, porovnávat a když už se rozhodnu, pořád mám takový blbý pocit, jestli jsem někde nepropásl vhodnější kus k odlovení. Naprosto ale souhlasím, že II věková je nejsložitější. Slabý srnče, nebo stářím se?lý kus snad není problém pro nikoho. Mám ale taky smí?ený pocit z loňska. Koncem října jsem se vracel večer z čekané. Ve světlech auta asi na 15-20 m stálo u potoka srnče o málo větší jak zajíc. Nevěřícně jsem na ně koukal a ono na mě. protože bych porušil zákon, nestřílel jsem a pokračoval asi po 3 min. v cestě. Další dny jsem tam čekal, šoulal, ale nikde nic. Nakonec jsem střelil kus, sice odstřelový ale v mnohem lepší kondici. Máte taky podobné zážitky?
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

průběrný odlov

Příspěvek od Milan.K »

Ano " dalas ",takhle to bylo myšleno.Nějaký náš kolega na foru má citát,: NEJKRÁSNĚJ?Í RÁNA JE TA,KTEROU SI DOKÁ?EME ODPUSTIT. a to se mi líbí a bylo by velice fajn,kdyby se nás ho držela většina.Také nejsem takový,že hned vím do jaké VT zařadit kus zvěře,kterou právě prohlížím,ale snažím se podle všech poznatků,které mám v hlavě ten "kus"zařazovat.Máme přehkídky trofejí,tak vidíme,jaké je paro?í v které VT.Ale všichni mi dáte za pravdu,že ?ivý kus je o něčem jiném.A také víme,že každá oblast může mít svá specifika,ale postupným pozorováním se nechá vše zvládnout.Není to mé tvrzení,je to můj názor a když budu vědět,že se pletu,tak ho změním.Člověk se učí celý život.
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
vhool

Příspěvek od vhool »

np jsem rad ze se toto tema "chytlo" jen me mrzi ze se resi pouze pruberny lov samci zvere ale na holou se jaaksi zapomina.osobne jsem se radeji venoval prubernemu lovu hole srnci protoze dle meho nazoru je zaklad kvalitni populace predevsim zde.uvedu zde ma kriteria ke kterym jsem dosel prevazne vlastnim pozorovanim a usudkem.nerikam ze je spravny ale nikdo me za nej jeste neodsoudil.byl bychrad kdyby se k tomu vyjadrili zde pritomni kolegove kteri jsou v oboru nejen zkuseni ale i vysokoskolsky vzdelani.osobne jsem bral motivaci v knihach a clancich ale usudek jsem si udelal sam.napriklad srncata.kdysy vysel v myslivosti clanek na toto tema a matne si vzpominam ze se tykal pomeru pohlavi ulovenych srncat.myslim si ze prvni chyba ktera se bezne dela je lov pouze slabsiho kusu napr.z dvojcat.ve vetsine pripadu jde totiz o srnky a tudiz jiz zde se nabourava pomer pohlavi misto aby se lovily slabe kusy napr.jedinacci.i kdyz zde padlo jiz nemalo kritiky na moji hlavu ze strilim srnci na 400m tak bych rad uvedl ze takovym ranam vzdy predchazelo hodne bezesnych noci s pozorovakem na ocich a stravenych v leze bez hnuti.osobne davam prednost u pruberneho lovu srnci hole vzhledu a kondici nez veku.i starsi srna ktera vodi dve srncata a ta jsou v dobre kondici jsou pro mne vic nez srna mladsi ktera vodi jedno slabe srnce.toto je muj nahled na pruberny lov srnci zvere hole.... pripadnou kritiku vedenou slusnou formou prijimam a rad o tomto tematu podiskutuji :wink:
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

průběrný odlov

Příspěvek od Milan.K »

Tak ti Vhoole musím dát za pravdu,že na holou jsem také zapomněl.Ale už když mě můj táta zaučoval tajům a krásám myslivosti,tak mi říkal,že slabá srna,co vodí 2 srnčata je větším přínosom než silná,co má rok co rok puze jedno.V tomto názoru jsi mě teď pouze utvrdil.
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
vhool

Příspěvek od vhool »

jen bych upresnil ze je treba brat ohled predevsim na kondici srncat.setkal jsem se i s nazory "jak ma dve tak slabsi ulovit" nebo "ma dve tak ji necham protoze budevice co lovit" a podobne.to se mi jezi i jezek na hlave pri podobnych "moudrech".myslim si ze opravdu neni rozhodujici az tak pocet jako stav kusu.u starych srn neni pochyb ale u vodicich si myslim ze je opravdu na miste pockat s ranou nejaky den a pozorovat a porovnavat.vzdy je mi lito kdyz v zajmu "plneni planu" se lovi zdrave ciplenky a lovec pak tvrdi "je to slaby kus,nevodila a kdyz jsem ji videl vedle ostatnich ...." a podobny alibismus je bohuzel dost bezna praxe.tady bych videl asi zakladni duvod proc se potom v kvetnu pohybuje po reviru velke mnozstvi slabych srnecku a nasledne i slabych srn i srncat.....
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Tak to je výborná připomínka vhoole.
Průběrný lov holé je taky velice o?ehavé téma protože se v něm obecně nejvíce chybuje a paradoxně se nejnéně za ty chyby postihuje,vzhledem k samčí zvěři,protože u holé se to často bere tak,že každý ulovený kus (a? už průběrný nebo chovný) je přínosem k naplnění plánů lovu.
:?
Ted musím lítat po doktorech,ale až přijdu,tak se tady k tomu tematu ještě podrobněji vyjádřím....
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
vhool

Příspěvek od vhool »

budu jedine rad,toto tema je bohuzel "popelkou" mezi myslivci ale podle mne je to jedno z nejdulezitejsich ohledne chovu srnci zvere :wink:
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

holá

Příspěvek od SEDM »

Průběrný odstřel holé srnčí zvěře, musí být u srn zalo?en především na lovu ročních srnek, jde o to čím je daná generace zvěře mladší tím více se musí nutně podílet na celkovém odstřelu, jde o to že jednotlivé generace tvoří tzv. věkovou pyramidu, kde by mělo platit, čím starší generace, tím méně početná. Těch 50, 20, 30% by mělo plati jak při odstřelu srnců, tak i při odstřelu srn.
Dvojčata: tento problém je často diskutován a i zde se již na fóru ře?il, obecně pro srnčí zvěř platí, že srna má jedno srnče, méně častěji dvě a vyjímečně i tři. můžeme důvodně předpokládat, že pokud je srnčat více, jsou obecně slabší, než kdyby blo pouze jedno, neplatí to však jako ?ablona, může vodit srna pouze jedno srnče a bude slabší než dvojčata.
Základem při odstřelu srnčat je přesné zjiž?ování hnotnosti jednotlivých kusů v závislosti na měsíci kdy k lovu došlo.
Pokud potom takto zpracovaná data vynesu dografu získám křivku závislosti hnotnosti na měsíci (?áří, říjen, listopad, prosinec), pokud pak ulovím kus ihned vím jak na tom byl s chovností. Čím více odstřelů takto zaznamenáváme tím má tato metoda větší výpovědní hodnotu.
Momochodem je zajímavé, že srnčata od konce listopadu moc na hmotnosti již nepřibývají, růst se zastavuje až do konce března.
Metoda se zaznamenáváním hnotností, má ještě jednu výhodu, hmotnost odhadujeme a poté porovnáváme s hmotností která byla naVážena, po 50-60 kusech se budete touto metodou mýlit minimálně, a přesnost odhadu bude +- 1 kg. 8)
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

min stav spárkaté

Příspěvek od SEDM »

Jakostní třída honitby: výchozí je vyhlá?ka č.494/2002 Sb.
základním předpokladem je sumární rozdělení pozemků podle kultur:
Př.
lesní pozemky 560 Ha
ostatní pozemky 26 Ha
sady 32 ha
orná půda 590 Ha
vodní plocha 17 Ha
Celkem 1225 Ha
nadmořská výška do 250m, listnatý les, toto jsou potřebné výchozí informace, na základě přílohy č.1 vyhlá?ky provedene zařazení do JTH, v tomto případě bude pro všechny druhy spárkaté zvěře I.
Druhý krok je stanovení Minimálních stavů zvěře spárkaté:
určitě bude srnčí, dále je v honitbě černá a třeba daňčí

Srnčí. je nutné stanovit Min. stavy zvlášť pro les a pole §5 vyhlá?ky
les 560 ha----(25Ks/1000 ha).......14 ks
polní 648 ha (sady, orná, ostatní).......(10ks/1000ha).........6 ks
na vodu samozřejmě nenormuji
Minimální stav srnčí zvěře pro naši honitbu tedy bude 14+6....20 KS.

Daňčí:
Normujeme pouze na les,
560 ha.........(15ks/1000ha)...........8ks

Černá:
Normujeme pouze na les,
560 ha.........(5ks/1000ha)...........3 ks, protože však §5 odst.2, říká, že pokud po přepočtu na výměru lesních pozemků v honitbě by byl minimální stav některého druhu ni??í než 5 ks, nelze tento druh v honitbě chovat, což je náš případ, nelze tedy pro tuto honitbu černou zvěř normovat.

Tak a příště si stanovíme min. stavy drobné. 8)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

U holé je odlov jednoznačně složitější. Velký problém spatřuji v identifikaci a sledování kusu. U samčí zvěře přece jen tvar a velikost trofeje spolu s kondicí a konstitucí se dá lépe vtisknout do paměti. U holé dochází zejména při sklizních k určitým změnám teritoria a lehce může dojít k záměně např nevodící srny se srnou, která přišla o srnče. Proto dle mého názoru je holou třeba pravidelně sledovat už od jara, než se rozpadnou tlupy. Dobré by bylo i určení, kdo bude odlov holé provádět už v jarním období. Jsem rád, že to tu vhool napsal s těmi srnčaty. než se rozhodnu střelit jedno z dvojčat, vždy se snažím o porovnání s ostatními.
Letos jsem od června sledoval srnu se dvěma srnčaty. Po ?ních jsem předpokládal, že zůstala v lesíku u kterého se pohybovala v obylí. jenže více ja k měsíc jsem na ni nenarazil. Pak jsem ji objevil asi 1 km dále spolu s další srnou s jedním srnčetem. Přesto, že srnka byla velice temperamentní byla o dost slabší než srneček. Rozhodl jsem se ji ulovit na řepce kam chodili. Bylo to až komické, ale Diana tvrdě stála při srnečce. Nakonec jsem nevydržel a ulovil na šoulačce přibli?ně stejného srnečka od starší srny. Dnes jsem rád, že to tak dopadlo, protože ikdyž přes všechny snahy o odvedení srnčího od řepky, kde máme již pět padlých kusů, tato trojice to zatím zvládá. ještě bude kritické jaro. Vhoole, málem jsem udělal přesně tu chybu, o které píšeš.
smokry
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pát 12.10.2007, 9:02
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od smokry »

než jsem se pročetl příspěvky, tak jsem chtěl v kostce napsat o odstřelu holé srnčí zvěře něco jako SEDM. Mělo by platit to samé jako u odstřelu srnců - I VT 50% atd.
to vhool: ona je ale čiplenka a čiplenka, tady se může posuzovat jen na základě kondice - u srnců může mít kondičně slabší roček větší parů?ky než kondičně silnější!
Platí zde ale to co tvrdí moudré knihy - zvlá?tě Průběrný odstřel srnčí zvěřě od MVDr Zdeňka Koláře, že je třeba začít s odstřelem co nejdříve! V letním ?atě a při přebarvování se kondiční stav posuzuje o hodně lépe než v zimním! A ještě je dostatek světla, den delší .. O to je to problematičtější v praxi - potřeba na plesy, pozdní hony, atd.
Zásady jsou dostatečně známy, ale praxe je leckde úplně jiná!
smokry
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pát 12.10.2007, 9:02
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od smokry »

ještě jsem chtěl napsat, že u nás na okrese ?ďár n. S. se odstřel holé srnčí zvěře posuzuje na základě délky spodní čelisti, kdy jsou pro jednotlivé kategorie stanovena kritéria stanovená z porovnání mnoha kusů (teď je z hlavy přesně nevím, ale jestli budu mít večer chvilku, to sem dám). Je to vlastně v podstatě na stejném základě, jak píše SEDM. Výsledek je ale takový, že je vhodnost č nevhodnost odstřelu napsána v katalogu (pouze ale kusy pro honitbu ne jmenovitě) a pak už Záleží na hospodáři a každém jednotlivci, jak se k odstřelu postaví.
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Moc pěkně shrnuto,není k tomu prakticky co dodat.
Snad jen bych tady chtěl "popíchnout"diskusi o průběrném odstřelu holé i u jiných druhů zvěře....
Před lety jsem se dostal opakovaně na praxi do jedné obory u Poděbrad,kde jsem se poprvé v životě dostal k průběrnému lovu muflonek.Do té doby jsem se k téhle problematice dostal jen teoreticky a najednou jsem měl rozhodnout,co ano a co ne....Nemyslím to,že bych nebyl schopný rozpoznat přestárlý kus,to ostatně není tak složité,tě??í bylo vypozorovat,jsetli se v tom "mumraji" k té vyhlídnuté muflonce nehlásí nějaké muflonče a konečné řadě,když už bylo vše jasné,tak najít vhodný okan?ik pro střelbu,protože se v rámci tlupy málokdy nějaký kus vzdálí do bezpečné vzdálenosti,aby bylo možné provést odstřel tak,aby se vyloučilo poranění jiného kusu v tlupě...
Toto téma mi připadá Rovněž zajímavé i když zvěř srnčí zabírá v naší myslivosti podstatnější místo...
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
vhool

Příspěvek od vhool »

dekuji vsem kteri se vyjadruji k tomuto tematu.kdyz jsem ho zakladal tak jsem mel na mysli take pruberny lov veskere zvere ale jest pravdou ze u srnciho je toto asi nejrozsirenejsi.osobne se venuji jeste prubernemu lovu cerne a vysoke.bohuzel co se tyka mufloni a danci tak jsem nezkuseny vzhledem k tomu ze nemam moznosti tuto zver pozorovat ve volnosti.v minulosti jsem se dostal k lovu mnoha kusu mufloni zvere ale byl to lov sanitarni a spise reznicina.s myslivosti a natoz s prubernym lovem to nemelo ani zbla spolecneho ale o tom az jindy.... :evil:
Odpovědět