pruberny lov aneb pristup k chovu...

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

No, Zdeňku, však jsem taky psal, že ty vysoké stavy bývají lokální záležitostí. Souhlasím s tím, že srnčí je stávaništní zvěř, žádný migrant - ale také pamatuji situaci, když statkáři oseli poměrně velký lán krmnou kapustou, kterou postupně sklízeli až do zimy. Takovou koncentraci srnčí zvěře na tak relativně malé ploše jsem nikdy předtím a nikdy potom neviděl. A také nepamatuji tolik kusů sražených auty jako tehdy a tam na poměrně krátkém úseku silnice poblíž té kapusty. Na stavech zvěře se to tehdy sice nijak výrazně neprojevilo, ale kdyby se stejná situace měla opakovat několik let po sobě...
A jinak - protože chodím do revíru celoročně a trochu přehled mám, vždy jsem se smál pesimistům, kteří tvrdili, že srnčího je málo. Až do letoška. Letos totiž začali u nás ve větší míře místo sena vyrábět senáž, takže do travin vjeli dřív než v jiné roky, samozřejmě s širokozáběrovými rychlými mašinami a je to znát - opravdu dost srn chodí bez srnčat. Člověk svou bezohledností v honbě za ziskem dokáže napáchat daleko větší škody, než všichni predátoři dohromady a přírodní kalamita k tomu. Jenže ani to nesmí být důvodem k tomu, abychom šetřili vyloženě slabé kusy, které nakonec stejně nepřežijí zimu. Jen k tomu výběru je nutno přistupovat opravdu zodpovědně - ale ruku na srdce, málokde to dokáže většina lovců, obzvlášť když se praktikuje systém "každý si střelí jeden kus na deputát".
Kritériem pravdy je praxe.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od xtaup »

Čeho je moc s tím se má šetřit, tyhle moudra slýchávám u nás ve sdružení taky, plus x dalších, viz. vlákno několik názorů starých zasloužilých myslivců, takže na chov se může klidně vykašlat. Srnčí u nás ubývá už 20 let, alespoň podle části členů, takže ideál je lovit srnce podle počtu členů a holou nelovit vůbec, vrcholem chovatelského úspěchu pak je, když nikdo za celý život nedostal červený bod za uloveného srnce, což je opravdu velký problém v honitbě, kde je pětinásobek normovaného stavu a srnčí je pochybné kvality, pak už se jen poplácat po ramennou na chovatelské přehlídce a pohanit ty co nějakou tu červenou mají. Rozpoutat informaci, že srnčího rapidně ubylo, je něco co vlastně chtěla velká část myslivecké veřejnosti slyšet. Tím nechci říct, že by někde k úbytku nemohlo lokálně dojít, u nás se však nic podobného neděje. Hospodaření v krajině je v současné době na katastrofální úrovni, s tím se dá rozhodně souhlasit, nicméně tuto skutečnost odnáší mnohem více jiné druhy než srčí. Myslím, že srnčímu neprospějeme tím, že nic nebudem dělat a necháme klidně dál degenerovat genofond, naopak měli by jsme dělat alespoň to co je v našich silách a možnostech. Neříkám, že normovaný stav je ideál, osobně bych řekl, že přibližně dvojnásobek by byl ideální, ale většina myslivců nezná kompromisy a tak by nejraději dvacetinásobek. Toto není útok na nikoho z členů fóra, spíše jen určité konstatování.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Tak budu trochu konkrétnější. V lokalitě, kam chodím velmi často a už po mnoho let, vídám pravidelně poměrně dost srnčího - také třeba 15 kusů při jedné čekané. Samozřejmě, nevídám je pokaždé všechny, ale vím, že tam jsou a nejlépe se pozorují po říji, když začne intenzivní pastva na otavě. Srnčí různého věku a různé kvality, od dobrých srnců po paličkáře. Ani letos bych neřekl, že by došlo k nějakému výraznému úbytku dospělých kusů. Jenže spousta srn nevodí, prokazatelně vím pouze o třech vodících srnách. Jedna z nich je velmi silná a má i silné srnče, druhou bych zařadil do průměru a jejího potomka rovněž, třetí, taktéž průměrná, vodí 2 srnčata. Jedno je opravdu slabé, jak se mi v době lovu ukáže, střelím ho. Nejraději bych, dá-li sv. Hubert, ulovil i jeho sourozence a matku - z chovatelského hlediska by jich žádná škoda nebyla. Ale jak jsem již napsal, většina srn nevodí a když to srnče střelím, zredukuji celkový přírůstek v lokalitě o 50 %. Když k tomu připočtu i to, že zde letos byli uloveni již 3 srnci - všichni odstřeloví - a z těch nevodících srn jsou také některé slabší, které by bylo potřeba odstranit, dojdu k tomu, že celkový stav půjde o dost dolů. To letošní senážování nás opravdu připravilo o podstatnou část přírůstku, nemluvě o tom, že žací lišta si nevybrá mezi slabým a silným srnčetem. A lze se pak divit, že člověk pustí bez rány i takový kus, který by jinak bez váhání ulovil ? Byl jsem kdysi na přednášce doc. Feuereisela, který tvrdil : "V každé populaci spárkaté zvěře je přibližně 10 % mimořádně kvalitních kusů, které je nutno úzkostlivě šetřit a 10 % jedinců podprůměrných, které je nutno ulovit přednostně. A aby nebyl překročen kmenový stav, musíme zasáhnout i do těch 80 % průměru". Vzápětí ovšem dodal, že toto je ideál, který se podaří bezezbytku naplnit snad jen v oborách a to ještě ne vždy. No a když přírůstek nedosáhne KOP, musí být zásah do průměru o to menší, i za cenu nesplnění plánu - ale podprůměr je nutno vyřadit vždy, za všech okolností . Ale to se již opakuji...
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od BwanaHunter »

Zdeněk> jojo, ty časné podmítky a orby mi taky nejdou do hlavy a vůbec mě netěší. Žádné obrosty, podsevy...výrazně to mění podmínky a zasahuje do potravní nabídky pro zvěř. Jen mi prosím tě prozraď, co je to ta clean zelenina...

Jinak, po víceletém sledování pokládám to, že u nás srnčí výrazně pokleslo, za fakt. Ovšem nárůstem tělesné hmotnosti ani trofejí se to neprojevilo. Takže na těch teoriích, tady opakovaných, asi něco trochu drhne. Přirozená selekce nefunguje. Nebude to třeba tím, že jak zaznělo, žací lišta ani chemie si nevybírají?
Já bych se hrozně rád s tím poklesem stavů mýlil. Ale tenhle revír desítky let, tak mám srovnání. Když v 70 letech začali mizet zajíci, bažanti a před tím koroptve, taky tomu málokdo chtěl věřit.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Alda »

Bwano, mam naprosto stejny nazor pokud jde o srnci v nasi honitbe (Trebonsko): stavy jdou skutecne vyrazne dolu. Krome faktoru, ktere jsi Ty nebo Zdenek uvedl, je to u nas jeste vyssi stavy cerne. Konkurence danci je zde take, ale ta tu byla vzdy. Jen konkretni priklad agro postupu u nas z poslednich dni: jeden den jestw psenicne pole, druhy den jiz pokoseno a sber slamy a rozdiskovani. Za dva dny navezeni kejdy z bioplynky, nasledovalo dalsi hnojeni a zaseti repky. Co dodat?
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Zdenek41 »

To BwanaHunter clean no nevím přesně jak se ten sajrat píše se dnes běžně používá na pálení všeho zeleného před orbou,dříve se podmítalo.Pokud mé informace jsou ještě v této době pravdivé,berou se na odplevelení a randap,který by se měl použít dotace.At je chemie jak chce na přírodní bázi je to chemie.A v honitbě vše na fotosyntézu háklé je pryč.A hlad v srpnu v kulturní krajině začal.Ještě před 5 lety kdy alespon byla živočišná s produkcí mléka měla zvěř něco zeleného k dobru.Jo bude mít ,v září již dost hektarů 00 řepky.
Pak nějaký průběrný odlov nemá smysl.Dokud tyto odvětví co pracují s půdou a lesy nepůjdou stejnou cestou nedokážeme nic.A půda-zem bude tak rychle vyčerpaná,že dojdem tam kam máme.Soběstačnost potravin se stane minulostí a my budeme podporovat všechny ty druhořadé možná i hůř potraviny z dovozu.A o to přece jde.A pár vyvolených se stane miliardáři.Přeji jim to.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Zdeňku, to je poprvé, co jsem přesvědčen, že vědomě lžeš nebo aspoň mluvíš proti svému přesvědčení - ovšem pouze v posledních třech slovech Tvého příspěvku :( .
Kritériem pravdy je praxe.
krabat
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pát 02.9.2011, 10:07

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od krabat »

Zemědělci se chovají tak, aby co nejvíc vydělali, jinak by neobstáli v konkurenci zemědělců okolních států, ještě bohatěji dotovaných. Špatné je, že takové nešetrné chování podporuje zemědělská a dotační politika EU i ČR.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od kojot »

Nevím, zda má cenu o tom vůbec diskutovat. Celé naše degradační zěmědělství by se mělo jít bodnout. Už více jak 14 dní sleduji hladové a vyprahlé pláně bez zvěře. Někdy mám pocit, že začíná desertifikace. Jakmile zmařili poslední metry čtvereční vegetačního pokryvu, během pár dní mi přestala v tomto počasí téct voda do rybníků. Borci to ještě doladili podmítkou, aby půdu co nejvíce otevřeli jako předseťovou přípravu. Hnal bych je do Haagu za všechny krádeže ve svůj prospěch na přírodním bohatství. Poslední kapka byla, když dosekli všechno obilí a zajíci se stáhli z oněch vyprahlých plání do vojtěšky, jenž byla jediným krytem na 250 ha. Copak by jste asi řekli, že se o pár dní přihodilo. Kdo tipoval masakr širokozáběrovou sekací soustavou, tipoval správně. Teď už chodím z večera pozorovat poslední dva zajíce a šedivky. Nic jiného tu prozatím v té měsíční krajině nežije. Nějak mi uniká pointa, proč někdo ničí za účelem svého zisku fatálním způsobem biodiverzitu krajiny za podpory státu. Jestlipak taky dostanu dotace na vypalování lesů a luk. Princip je stejný, akorát o něco rychlejší.
Fandím Doc. Hruškovi v jeho křižáckém tažení proti Agriculture lobby. Jistě je to práce záslužná, leč dlouhodobá s nejistým koncem. Nejprve se do krajiny musí vrátit voda, klid a kryt. Pak můžeme opět začít něco chovat. Mnohde se jedná již jen o regulační odlovy, nikoli o chov. Hlavním chovaným, spíše vítaným, druhem s kombinovanou užitkovostí je divočák. Zbytek je zpestření.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od dalas »

A bude hůře. U nás už i malí soukromníci místo tradičních plodin přemýšlí o řepce a kukuřici. Ještě že jeden průkopník zjistil, že mu na řepku nefunguje kombajn a pokud by to zadal agru, tak se to zase moc nevyplatí. Tuto myšlenku musím dále rozvíjet a šířit dědinou. :D Jinak zůstanou jen louky s kyselou trávou. Jak to vypadá, příští rok bude zase ve znamení žluté, a jak píše kojot, jsou po sklizni do týdne jen vyprahlé prašné pláně. Jen se modlím, aby to nebyla OO. Tohle vše způsobuje koncentraci zvěře do lokalit, kde jsou podmínky ještě únosné, což ale z chovatelského hlediska není to pravé ořechové.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od kojot »

dalas píše: Tohle vše způsobuje koncentraci zvěře do lokalit, kde jsou podmínky ještě únosné, což ale z chovatelského hlediska není to pravé ořechové.
Z tohohle mám vždycky husí kůži. Osobně to považuji za jeden z faktorů poklesu srnčí zvěře. Ta se samozřejmě koncentruje ve vhodnějších podmínkách, přičemž někdo může mít pocit, že je zvěře lokálně dostatek a tudíž dostatečně loví. Neuvědomí si však, že je zvěř stažená z velké plochy, která je například osetá řepkou před koncem vegetace. Následně se pak na svá původní teritoria už nemá co vracet.
Pokud si to anthroporegulátor však uvědomuje, má poměrně dobrou šanci provést průběrný odstřel na omezeném prostoru s možností porovnání konstituce a stavu jednotlivých jedinců.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Zdenek41 »

Můžu vás ubezpečit že se v republie většinou jako ozim seje 00.
Fesoji měl jsem přidat pár teček na konci.Zapoměl jsem,ale tak jsem to myslel někdo má hodinový zisk 30 milionů já mu je opravdu nezávidím.Nemohl bych spát.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Tady nejde o závist - ale abych mu ten zisk ještě přál, to by bylo trochu moc. Jak říkávala naše babička : "Pámbu mu to požehnej, ale hrom mu do držky uhoď !"
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od kojot »

Ono se sice seje "00", nicméně obsah antinutričních glukosinolátů (GSL) v listové růžici je běžně nižší než 50 µmol/g -1. U zralého semene pod hranicí 20 µmol/g -1. Jejich obsah se šlechtěním podařilo snížit na hranici která výrazně nepoškozuje organizmus spárkaté zvěře. Díky bohu!
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Leon »

tak to je asi ta šlechtěná moc drahá podle toho jak vypadalo poslední zimu srnčí :?
CZ 550 american 308win.
Odpovědět