Náhradní říje a její vliv na tvorbu atypického paroží

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Náhradní říje a její vliv na tvorbu atypického paro?í

Příspěvek od Vojta »

Rád bych rozpoutal diskuzi na toto téma.

Za prvé: co si myslíte o náhradní říji?? Náhradní říje probíhá v prosinci a zapojují se do ní především mladí srnci ve věku do dvou let, stejně tak mladé čiplenky, které se nezapojili do ,,klasické" říje probíhající v červenci-srpnu. Já osobně jsem nikdy tento jev ve volné přírodě nezpozoroval. Máte někdo s tímto zkušenosti??

Za druhé: Myslíte si, že může mít vliv náhradní říje na paro?ení srnců? U srnců, kteří se do ní zapojí? V případě, že u srnce, který má již znovu nasazené paro?í a dochází k jeho vývinu, vzbudí říjná srna touhu ji pokládat, dojde u tohoto jedince k extrémnímu nárustu obsahu testosteronu. Je v tomto případě možné, že by nárust hladiny testosteronu ukončil předčasně vývoj paro?í a to se již nestačilo vyvinout do typického tvaru???

Musím se přiznat, že jsem nikdy tento případ náhradní říje v našem revíru nepozoroval a také že v našem revíru je o srnce s atypickým paro?ím veliká nouze (objeví se jeden za 5 let), kde?to v sousedním sdružení loví každoročně 3-4 srnce s abnormálními parů?ky. je možné to přisuzovat právě tomuto případu?

Co si myslíte vy a jaké máte zkušenosti z Vašich revírů???
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Rád bych ještě doplnil, že do náhradní říje se zapojují mladí srnci do dvou let, kteří v tomto období ještě nemají schozeno a mohou tím pádem srnu oplodnit, protože množství semenných buňek je stále u těchto jedinců na dostatečné úrovni. O pokládání srny se samozřejmně mohou pokusit i starší srnci v pozdějším období (období nasazení a růstu nového paro?í), ale tito jedinci již nemohou srnu oplodnit z důvodu nedostatku semenných buňek. Do náhradní říje se zapojují mladé čiplenky, které v době klasické letní říje nemněli dostatečně vyvinuté pohlavní orgány a srny, které se z jakéhokoli dalšího důvodu nezapjili do této říje.
U srn pokládaných v tomto období již nedochází k utajené březosti a plod se okamžitě vyvýjí.

Pokud se jakýmkoli způsobem pletu, tak mně prosím opravte.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Nevím z čeho jsi čerpal.Ale říji,která již probíhá v listopadu jsem viděl po revírech dá se říci v některých každý rok.Já si to vysvětluji silnou absencí srnců a přemírou civilizačních problémů(včasné sklizně,chatové rekreační oblasti,kde je zvěř neustále ružena).A viděl jsem srnce,kteří honí říjnou srnu ve všech věkových třídách.Je opravdu dokázané,že plod se vyvíjí bez utajené březosti.Srna klade normálně zdravé srnče.vše je jednoduché je to příroda.Prostě nedojdeli k oplodnění je nutné pro zachování rodu najít náhradní termín.Vědu bych v tom nehledal.
Odpovědět